Víkendová Malá Fatra

Víkendová Malá Fatra
SDÍLEJ:

Nejbližší velké hory vhodné pro skialp stojí necelou hodinu jízdu vlakem za českými hranicemi. Hřeben Malé Fatry se dá zvládnout v pohodě za víkend. Nabízíme jednu z jeho méně známých variant.

Jak na to

Doporučené vybavení

Batoh 30 l

Skialpová výzbroj (lyže, boty, pásy, hůlky)

Lavinová výzbroj (pípák,lopata, sonda)

Turistický cepín

Rezervní pásy na lyže

Nepromokavá a prodyšná bunda a kalhoty

Kukla proti větru

Funkční prádlo

Fleecová bunda

Rukavice (+ náhradní)

Mapa, busola

Nůž

Jídlo na den

Pití v termosce (2 l/os.)

Čelovka

Lékárnička

Mobil

Bivakovací pytel

(V případě plánovaného bivaku: vařič, ešus, lžíce, nůž, spací pytel, karimatka)

Slovenské hřebenovky na lyžích

I. Zimní romantika na východě

II. Slovenské Rudohorie

XII. Bukovské vrchy

III. Nizké Tatry - východ

IX. Nizké Tatry - centrální část

X. Nizké Tatry - západ

IV. Malá Fatra

V. Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko

XIII. Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách

VI. Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko

VIII. Velká Fatra - Klačianský hřeben

XI. Velká Fatra - Krížňanský hřeben

VII. Vysoké Tatry

A jedna navíc na Ukrajině

Zakarpatská Hoverla

Tentokrát vyrážíme nalehko se spacákem a karimatkou, protože plánujeme jen jednu noc na sněhu. Kam v sobotu dojdeme, tam si vykopeme záhrab, a v neděli hřeben dorazíme.

Na Malé Fatře skoro vždycky fouká

Aspoň tak nějak zní hrubý plán pro případ solidního počasí. Jenže lyžař míní a příroda mění. Malá Fatra má jedno z největrnějších a nejmračnějších počasí na Slovensku.

Lehátkovým vlakem přijíždíme po šesté ráno do Žiliny, pokračujeme autobusem do Terchové a nakonec až na Paseky do Vrátne doliny. V devět hodin nasedáme na lanovku, necháme se vytáhnout vlekem až pod Grúň a nalepujeme pásy. To převýšení nám za nekřesťanských 210 korun stálo.

Prudkým kopcem stoupáme na Poludňový Grúň (1460 m n.m.) a rázem se ocitáme nad hranicí lesa v říši větru, vířícího sněhu a mraků.

Úzký hřeben Steny

Podél tyčového značení přecházíme všechny brdky dlouhého a úzkého hřebene Steny. Překvapuje nás, že je místy široký jen pár metrů. Všechny minulé přechody se totiž odehrávaly v dokonalé mlze, kdežto dnes se aspoň chvílemi otevírají výhledy na obě strany.

Před Hromovým (1636) se hřeben rozšiřuje. Před Chlebem si dáváme pozor na místo, kde odbočujeme z hřebene do levého úbočí. Tyčí je tu už několik let málo a na deseti dvaceti metrech tu lze v mlze ztratit orientaci.

Sjezd z Chlebu (1647) se odehrává v hustých mracích a silném větru. Musíme jet těsně za sebou a hledat tyče. Sjíždíme až k horní stanici lanovky na Snilovském sedle (1520), abychom si trochu odpočinuli od neustálého větru.

Nová lanovka ještě nejezdí, měla by se dát do pohybu snad někdy v březnu.

Opouštíme hlavní hřeben

Za chvíli ale už zase stoupáme okolo Velkého Kriváně (1709) na Pekelník (1609). Vítr už zesíli natolik, že se bojíme, že nejmenší, nejlehčí a nejmladší člen výpravy odletí do doliny. Jdeme po tyčích, ale zároveň po trase označené číslem šest na kosočtvercových tabulkách.

Z Pekelníku sjíždíme na sedlo Bublen (1510) a stoupáme posledním krátkým svahem na Hole (1560). Tam strháváme pásy z lyží, zapínáme vázání na sjezd a rychle mizíme z dosahu větru.

Stále podél tyčí a tabulek s šestkou sjíždíme různorodým terénem k severozápadu. Nejprve se střídají úseky hlubokého nafoukaného a uplácaného sněhu s ledovatými plotnami. Poté se jede po zmrzlé louce. Poté se svah prudce láme a my vjíždíme hlubokým sněhem do řídkého lesa.

Noc ve vlhkém lese

Pod sedlem Na koni (1170) je les je stále vyšší, projíždíme několik louček a průseků. Tyče končí, ještě chvíli jedeme přímo za nosem stále dolů, sjíždíme k potoku a objevujeme se u dvou seníků. Je už načase, stmívá se.

Rychle uvařit, povečeřet, vykopat záhrab, případně zalehnout ke krmelcům a čeká nás teplá vlhká noc.

Krátký návrat do civilizace

Ráno se budíme do vlhké mlhy. Balíme a sjíždíme po lesní cestě, která se mění na silničku. Jedeme dolinou Malá Bránica, první už musí prošlapávat stopu, sníh je mokrý a rovina je únavná.

Míjíme nejprve prosté salaše a později chaty. Podél potoka Bránica dorážíme mezi poli k hotelu Bránička, kde na hlavní silnic staví autobus. Před polednem jedeme domů.

Nasedáme a stále nám vrtá hlavou, proč na Slovensku řidiči neotevírají kufr, když vidí bandu lidí s velkými batohy a lyžemi. Jako téměř vždycky proto překážíme ostatním cestujícím, řidičovi a nakonec i sami sobě.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hreben Malej Fatry sa konci v Fackovskom sedle...
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 23.2.2006 16:00
Reaguj
pozor
Je totalni odmek a je to dost nebespecne !!!
  • Autor maros
  • Datum a čas 21.2.2006 09:54
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Svatý Valentýn, biskup tajně ženil vojáky

Svatý Valentýn, biskup tajně ženil vojáky

Den svatého Valentýna se slaví 14. února jako svátek lásky. Zamilovaní partneři si dávají dárky, květiny, cukrovinky, pohlednice a také erotické prádlo jako symbol lásky. Svátek se šíří především z komerčních důvodů,... celý článek

Hincovo pleso v zimě na lyžích

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Turistika, nebo městská zábava? Kdy si hlava odpočine víc

Turistika, nebo městská zábava? Kdy si hlava odpočine víc

Po dni u počítače bývá unavené tělo i hlava, jen každý jinak. Někdo má přetížené oči a záda, jiný je plný hluku a cizích požadavků. Proto někdy pomůže les a jindy stačí město, jen s lepším
Jak přirozeně urychlit hojení svalů a návrat do formy?

Jak přirozeně urychlit hojení svalů a návrat do formy?

Bolavé svaly po sportu nebo náročném dni nejsou žádná výjimka, a zná to každý člověk, který si někdy dal pořádný trénink. A stejně tak víme, že se tato bolest často ozve až
Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Pred 153 rokmi, presne 15. januára, vystúpili Eduard Blásy z Veľkej s horskými vodcami Jakubom Luxom a Jakubom Gellhofom na Slavkovský štít. Bol to vôbec prvý známy a zadokumentovaný zimný výstup vo Vysokých Tatrách.
Do Alp na ledovec i do Tater na túru. Zažij dobrodružství se ZAJO

Do Alp na ledovec i do Tater na túru. Zažij dobrodružství se ZAJO

Je jedno, jestli sis dal, nebo nedal novoroční předsevzetí, že se budeš víc hýbat. Vyrazit v zimě do hor je vždy dobrý nápad. Ať už tě to táhne do Alp na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
Zapalovač Plzeň, Hvězdova 2b 12.-15.2. Kurz pro oddílové vedoucí 12.2.
Karlův běh Boží Dar 14.-15.2. Běžky 14.2.
1000 lanových délek Paprsek 14.-15.2. Běžky 14.2.
Šumavský rys - skialpinismus Špičák 14.2.
Úžasné ostrovy - diashow Teplice, Květen Přednáší Martin Loew 17.2. 18:00
Benátský karneval Benátky, Itálie 31.1.-17.2. 17.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 18.-22.2. 18.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 18.-22.2. 18.2.
India, USA, Jemen - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Tomáš Klus, Dominik Hašek, Šimon Caban 18.2. 19:00

Diskuse

Домашний интернет и телев... HenryRah, 13.2.2026 4:57, 122 příspěvků
Домашний интернет и телев... HenryRah, 13.2.2026 4:14, 122 příspěvků
система выравнивания плит... HaroldPer, 13.2.2026 3:45, 1 příspěvek
dsaghre Ronaldvar, 13.2.2026 2:03, 5 příspěvků
Официальная футбольная фо... RoberTof, 13.2.2026 2:03, 122 příspěvků
Jizerská 50 - trasa zde Horydoly, 11.2.2026 9:00, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:10, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:05, 2 příspěvky
Inu Horydoly, 10.2.2026 11:19, 3 příspěvky
Inu Honza, 10.2.2026 11:16, 77 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00
Jak si užít Valentýn, i k... Horydoly , 12.2.2026 11:52
Valentýn v jižních Čechách Horydoly , 12.2.2026 11:50
Největší farmářský trh v ... Horydoly , 11.2.2026 14:19
Dokonalá valentýnská komb... Horydoly , 11.2.2026 14:15
Z první ruky Horydoly , 10.2.2026 0:10
Re: Podpora regenerace po... freide freide, 9.2.2026 14:13