Vjel na lyžích do Obřího dolu a zaplatil pokutu 80 000 Kč

Vjel na lyžích do Obřího dolu a zaplatil pokutu 80 000 Kč
Studniční hora nad Obřím dolem, uprostřed Úpská rokle.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

17letý skialpinista Ondřej Krákora přišel o život minulý rok v krkonošské lavině. Jeho 45letý trenér Ján Smoleň přežil. Policisté neshledali zavinění a případ odložili jako nešťastnou náhodu. Ochránci přírody z Krkonoš ovšem uložili pokutu v nejvyšší možné výši 100 000 Kč. Po odvolání snížilo Ministerstvo životního prostředí pokutu na 80 000 korun. Čtěte důvody, které vedly zelené úředníky k tak obrovskému finančnímu trestu:

Jak na to

Zákon č. 114/1992 Sb.
o ochraně přírody a krajiny

§17 odst.2 V klidových územích národního parku je zakázáno pohybovat se mimo cesty nebo trasy vyhrazené orgánem ochrany přírody, s výjimkou vlastníků a nájemců pozemků při vstupu na jejich pozemky, členů základních složek integrovaného záchranného systému, obecní policie, ozbrojených sil České republiky, Celní správy České republiky, Vězeňské služby České republiky, pracovníků dalších orgánů veřejné moci, pracovníků odborné organizace státní památkové péče, pracovníků veterinární služby, pracovníků správců vodních toků a provozovatelů vodovodů a kanalizací, energetických soustav, ropovodů, produktovodů a veřejných komunikačních sítí při plnění jejich úkolů. Při vyhrazení cesty nebo trasy může orgán ochrany přírody stanovit podmínky týkající se rozsahu, způsobu a času pohybu na této cestě nebo trase.

§87 odst.3 písm.n) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že vykonává ve zvláště chráněném území, označeném smluvně chráněném území, evropsky významné lokalitě nebo ptačí oblasti činnost zakázanou nebo vykonává činnost, pro kterou je vyžadován souhlas orgánu ochrany přírody, bez tohoto souhlasu.

§87 odst.4 písm.c) Za přestupek lze uložit pokutu do 100 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 3.

Vybíráme klíčové pasáže z rozhodnutí Ministerstva životního prostředí. 

Horydoly.cz DOKUMENT: Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o odvolání Jána Smoleňa

Konkrétně byl přestupek spáchán tím, že dne 15. 2. 2021 se pan Ján Smoleň pohyboval se skialpovým vybavením na území Krkonošského národního parku, v lokalitě Sněžky a Obřího dolu, v klidovém území Hřebeny východních Krkonoš, mimo cesty nebo trasy vyhrazené orgánem ochrany přírody, způsobil pád laviny, vyvolal nutnost zásahu vrtulníku Letecké záchranné služby, a tím i nutnost pohybu dalších osob v přísně chráněné lokalitě.

Dne 15. 2. 2021 se obviněný Ján Smoleň spolu s dalším lyžařem vydali sjíždět za pomocí skialpinistického vybavení svahy Obřího dolu. Nejprve sjeli jihozápadní stěnou, po dojezdu k Trkači vystoupali po turistické cestě ke Slezskému domu do Obřího sedla. Odtud se vydali směrem na Luční boudu a na úroveň žlabu Úpička, sjeli jím ke zlomu a znovu se vydali vzhůru, s tím, že obviněný zůstal v pozici níže po svahu, aby mohl natáčet a fotografovat druhého lyžaře při dalším sjezdu. Následně kolem poledne došlo ke stržení laviny, která oba lyžaře zasáhla; obviněný zůstal zraněn, ale nezasypán a zavolal Horskou službu. Následovala záchranná akce za použití vrtulníku, obviněný byl transportován do nemocnice, druhý, zasypaný lyžař byl neúspěšně resuscitován a zemřel.

Horydoly.czTRAGEDIE: V Obřím dole zahynul skialpinista

Správa uzavřela případ rozhodnutím ze dne 3. 11. 2021, jímž byl obviněný uznán vinným z porušení zákazu stanoveného § 17 odst. 2 zákona, jehož se dopustil tím, že se pohyboval v klidovém území Hřebeny východních Krkonoš mimo vyhrazené cesty. Spolu s další osobou způsobili pád laviny a tím i záchrannou akci spojenou se zásahem vrtulníku a pohybem dalších osob v přísně chráněné lokalitě. Zavinění mělo formu nepřímého úmyslu. Za přestupek správa stanovila pokutu 100 000 Kč, dále uložila povinnost uhradit náklady řízení ve výši 1000 Kč.

Správa se zabývala i subjektivní stránkou přestupku a uvedla, že obviněný jednal v nepřímém úmyslu, tedy vědomě, s cílem získat výjimečný zážitek, nedostupný těm, kdo respektující zákonná omezení. Věděl, že může způsobit (škodlivý) následek, k němuž je však lhostejný, a že za jeho chování hrozí trest.

Nezákonné jednání bylo nežádoucím zásahem do prostředí chráněných druhů a přirozených podmínek společenstev ledovcového karu. Zjišťování skutečného „rozsahu škod“ opatřováním fyzických důkazů a průzkumem lokality (odvolatel namítá obecnost a nepřiléhavost uváděných studií ve věci výskytu tetřívka v místě nehody a zveličování dopadů jednání na životní prostředí ) by bylo v daném případě nereálné (jde o velice citlivou oblast, svah je strmý a obtížně přístupný), a pro závěr, že přestupkové jednání bylo závažné, není nezbytně nutné.

Závěry o nepříznivých vlivech v daném případě vyplynuly z odborných znalostí o území, ekologických nárocích chráněných druhů, a z poznatků o vlivech daného typu činnosti na přírodní složky nebo ekosystém jako celek. Materiální stránka přestupku (tedy jeho společenská škodlivost) je dostatečně zřejmá z popsaných souvislostí.

Při stanovení výše pokuty se ministerstvo řídilo ust. § 2 odst. 4 správního řádu (zásada legitimního očekávání), tj. požadavkem, aby správní orgán v obdobných případech postupoval obdobně, s obdobnými závěry. S odkazem na obdobné případy byla pokuta upravena na částku 80 000 Kč. Tuto částku považuje ministerstvo za adekvátní charakteru, rozsahu a všem okolnostem trestaného přestupku. Pokuta naplňuje nejen svoji výchovnou, ale i restriktivní stránku vůči odvolateli, tj. odradit ho od opakování protiprávní činnosti, nezanedbatelně zasáhnout do jeho materiálních poměrů. Pokuta musí plnit také výchovnou úlohu vůči dalším subjektům (osobám), které se uvedené činnosti (pohyb na lyžích, sněžných skútrech v klidové oblasti Krkonoš mimo vyhrazené cesty a trasy) stále dopouštějí. Ani v tomto smyslu nemůže být zanedbatelná, měla by takové osoby od uvedené činnosti odradit.

Horydoly.czVloni se zabil skialpinistovi parťák v Obřím dole a teď z něj ochránci přírody dostali obří pokutu

Horydoly.cz Pokuty v Krkonoších

Motorkáře v Krkonoších dostihla policie  

Obludné pokuty v Krkonoších

Ochránci přírody v Krkonoších si stěžují na horolezce

Luční bouda pokutu zaplatí

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

no, logicky můžeme očekávat

že to nasadí laťku toho, co lze považovat za přiměřený trest. dovedeno ad absurdum každý, kdo udělá krok stranou z pěšiny a usedne na zem poté co dostane srdeční slabost, tak činí v nepřímém úmyslu poplašit tetřívky (vědom si svého zdravotního stavu). ostatně, jestli se nepletu, tak v krkonoších je (snad kromě sjezdovek) drtivá většina výjezdů horské služby ke zkolabovavšímu turistovi středního a vyššího věku podcenivšímu náročnost cesty a přecenivšímu svůj zdravotní stav na turistické značce.

to bude mezi kondelíkyco odsuzovali nezodpovědné skialpinisty kvikotu.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 8.3.2022 13:59
Reaguj
mi hlava nebere

Říkají tomu nepřímý úmysl :(

  • Autor Skiák
  • Datum a čas 7.3.2022 23:50
Reaguj
mi hlava nebere

To si někdo vážně myslí že někdo chce schválně volat vrulník aby postrašil zbytek skandinávských husí? 

  • Autor Pavka
  • Datum a čas 7.3.2022 10:19
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

JESENÍKY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

Noc na hřebenech Krkonoš: v boudě nebo přístřešku?

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Krkonoše: sjezdovky pořád stojí za sklouznutí

Krkonoše: sjezdovky pořád stojí za sklouznutí

Zima to je v Krkonoších lyžování. Sjezdovky, běžky a také skialpy. Vedou zde nejlepší a také nejdražší sjezdovky. Nejlépe upravované běžkařské stopy. Nabízejí nejstrmější volný terén. Každý musí posoudit sám, zda se mu
Trentino má ideální lyžařské podmínky

Trentino má ideální lyžařské podmínky

Poté, co vánoční a novoroční svátky proběhly k plné spokojenosti provozovatelů a lyžařů, Trentino s důvěrou vyhlíží pokračování zimní sezóny. Lyžování konečně probíhá bez covidových omezení. Všude vládnou dobré sněhové podmínky.
První lyžařský přejezd Krkonoš 1893

První lyžařský přejezd Krkonoš 1893

RETRO Hory se tehdy jmenovaly Riesengebirge, vládl jim zlý Rübezahl, na jihu se rozkládaly Böhmen, na severu Schlesien a mluvilo se německy. Na lyžařskou hřebenovku si poprvé trouflo pět lyžařů z Obenelbe,
Slovensko AKTUÁLNĚ 2023

Slovensko AKTUÁLNĚ 2023

LAVINY Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   11.2.
Jizerská 50 - běžky Bedřichov 50 km klasicky 12.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 16.-19.2. Rybářství a myslivost 16.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 16.-19.2. Lov a rybářství 16.2.

Diskuse

Impregnace Honza, 7.2.2023 16:06, 4 příspěvky
Dobře odvedená práce Adela, 7.2.2023 15:12, 8 příspěvků
Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 4 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19