Anton Marec: Po stopách tatranských názvov

Anton Marec: Po stopách tatranských názvov
Po stopách tatranských názvov.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

RECENZE Pokud si pořád naivně myslíte, že Vysoké Tatry byly slovanské, že jména štítů a dolin jim dali slovenští sviňáci a ovčáci, že názvosloví je odvozeno od zemědělské činnosti, Anton Marec vás z tohoto omylu rychle vyvede. Všechna toponyma jsou v jádru německá a odkazují na hornickou minulost horstva.    

Jak na to

Verdikt Horydoly ****

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Knihu koupíte v knihkupectví MartinusStejným tématem ve vedlejším regionu se autor zabývá v publikaci Spišské nomen omen. Pro srovnání čtete Príbehy zeměpisných názvov Vysokých Tatier od Ivana Bohuše.

KNIHY POD STROMEČEK Jak si Slováci odžili své národné obrození půl druhého století po Češích, ukazuje případ České doliny, která byla roku 2006 oficiálně přejmenovaná na Ťažkou. Spolu s ní i stejnojmenná věža, štrbina, pleso a vodopád. 

My Češi se ovšem nemáme čemu smát, protože stejně nesmyslně jsme přejmenovávali své lokality po vzniku Československa 1918 a po osvobození od nacistů 1945.

Česká dolina není Ťažká ale hornická

Česká dolina nesla tento název od roku 1719, kdy ji zaznamenal Juraj Bucholtz senior, a roku 1830 ji zakreslil do mapy pruský kartograf Albrecht Wilhelm von Sydow.

V 60. letech minulého století začal tažení za přejmenování doliny Ivan Bonuš, znalec Vysokých Tater a samozvaný jazykovědec. Tvrdil, že Česká dolina je vlastně Ťažká dolina, protože pastýři do ní těžce naháněli ovce. Zjevný nesmyl o pasení ve vysokohorské dolině s velmi obtížným přístupem mu nakonec spolkla názvoslovná komise a roku 2006 byla dolina oficiálně přejmenovaná na Ťažkou.

Jenže jako to bylo ve skutečnosti? Anton Marec to uvádí na pravou míru v širokých souvislostech. 

MAPA Albrecht Wilhelm von Sydow: Die Central  Karpathen

Klikněte na mapu a stáhněte si ji do počítače:

Dolina se podle Bucholtze jmenovala do Čenškeho a gramatický tvar tedy poukazoval na nějakou činnost, která se tam prováděla. Slovní základ zkomoleniny bylo Zechen, neboli německy kopání.

To potvrzuje i jiný název doliny Sucha, který najdeme na Sydowově mapě. Dolina se dvěma velkými plesy, protékaná potokem s mohutným vodopádem na dolním konci a celoročním firnoviskem na horním konci, nemohla být považována za bezvodou. Jednalo se už tehdy o špatný překlad německého Durtal, tedy údolí, kde se dolovalo. Suchý je totiž německy dürr.

Dolinu odděluje od níže položené Kačacej doliny Ganek. Nejedná se ovšem o goralské zápraží, jak zní slovenské vysvětlení, ale o Gansnek čili Rudný vrchol. Z něho vybíhající ostruha Pustá lávka / Wüste Bank je původní Wustebak, neboli vytěžený a prázdný důl.

Vedlejší Zlobivá je původně Rinenberg. Stará německá hornická terminologie označuje povrchový důl za Rin a novověká němčina rokli nebo skalní žleb za Rinne.

Rysy uzavírající dolinu jsou obrácené do údolí ohromnou černou stěnou. Obvykle se má za to, že název mají od rysů, čili dvou zářezů viditelných z polské strany. Mělo by se jednat o podobné pojmenování jako má německá Zugspitze podle skalních zářezů zvaných Zuge. Anton Marec ovšem nabízí možnost, že Rysy mohly být pojmenovány ze slovenské strany, protože nad  Ťažkou dolinou se vypínají srázy obrovské, starou němčinou risinge.

Vysokohorské, hluboké a výrazné sedlo Váha, které jediné umožňuje v této oblasti přechod na druhou stranu Tater, má původ ve starogermánském výrazu Uag pro díru, který se v novější němčině objevil ve slovesu wagen, putovat.

Tak jako sedlo Váha nesouvisí s vážením, tak ani Spádová dolinka za Ťažkou věží není pojmenovaná podle strmého terénu. Nese název podle Spade, což je kopání stejně jako výše zmíněné Zechen. Jedná se o německá synonyma.

Kamzíčia štrbina nad Spádovou dolinkou se také nejmenuje podle kamzíků. Nese původní jméno Gemsenschart. V jejím slovním základu vězí Gans či Ganc neboli rudná žíla. To se časem přeměnilo v Gemse. Jedná se tedy o termín pro rudu a ne pro kamzíka.

Vedlejší Kačacia dolina také nemá nic společného s romantickou pověrou o přilétajících kačenách, ale jde o Ganstal, v překladu Rudné údolí.

Horydoly.cz Psali jsme více k tématu:

Omyly v názvosloví Vysokých Tater
Vysoké Tatry: Česká je Ťažká
Slovensko-polský časopis Tatry

Vysoké Tatry. Hohe Tatra. High Tatras. Tatry Wysokie. Magas-Tátra.

Nevzhledná knížka a obrovské množství informací

V tomto duchu probírá Anton Marec jednu tatranskou dolinu za druhou, zastavuje se na významných vrcholech a sedlech. Na vysvětlování zdánlivě slovanských názvů nenechává nit suchou.

Knihu Po stopách tatranských názvov doporučujeme ke čtení především místním znalcům, ale také horolezcům, kteří Vysoké Tatry dobře znají. Každý jiný se totiž v textu rychle ztratí a začne ho nudit.

Matice slovenská, která knihu vydala, totiž čtenářům vůbec nepomáhá v orientaci. Několik černobílých mapek se zhruba zakreslenými horskými hřebeny by se hodilo snad do průvodců po opuštěných rumunských horách v roce 1980, ale rozhodně nepatří do letošní knihy o probádaných slovenských horách. Pár zašedlých a nehezkých černobílých fotografií celkový dojem ještě více zkazí.

Na funkční grafiku zapomeňte a o rejstříku toponym si můžete nechat jenom zdát. Vždyť i obsah je velmi hrubý a dělí knihu jen podle dolin, jejichž polohu ne každý čtenář dokáže správně určit.

Přes všechny výhrady dáváme knize čtyři hvězdičky z pěti. Nevzhlednou grafickou úpravu vysoce přebíjí informační hodnota a nové poznatky, které autor předává čtenářům.

Martin, Vydavateľstvo Matice slovenskej 2018. Vázané. Orientační cena 300 Kč.

Po stopách tatranských názvov.

Horydoly.cz Knihy pod stromeček

Anton Marec: Po stopách tatranských názvov

Petr Jan Juračka: Ze života fotografa

Ondřej a Matěj Turkovi: Tak tomu bylo

martinus.sk

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Houbařské a mykologické akce 2021

Houbařské a mykologické akce 2021

Houbaři, mykologové, přírodovědci, turisté, kuchaři, fotografové a mnozí další se zajímají o houby z mnoha různých hledisek. Přinášíme přehled akcí pro veřejnost z oboru mykologie - vycházky, exkurze, přednášky.... celý článek

Výstavy hub 2021

Český ráj AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Praha má novou vizuální identitu

Praha má novou vizuální identitu

Prague City Tourism představil nové logo a na něj navázaný vizuální styl určený pro turistiku. Tuzemští i zahraniční návštěvníci se s ním budou setkávat již teď, ale jeho začlenění do nejdůležitějších činností turistické
Czech Travel Press zvolil staronové vedení

Czech Travel Press zvolil staronové vedení

Valná hromada Czech Travel Press ponechala ve vedení většinu členů svého výboru. Dnes proběhly volby v Praze.
Létáte s dronem? Nezapomeňte na registraci

Létáte s dronem? Nezapomeňte na registraci

Létání s drony pro zábavu je stále oblíbenější díky širokému výběru a klesajícím cenám. Jejich používání však s sebou přináší i různá rizika, jako jsou hrozící škody na majetku či újmy na zdraví, ale
Horydoly v médiích 2021

Horydoly v médiích 2021

Horydoly spolupracují s ostatními médii na tématech, které se týkají především outdoorových aktivit a turistického ruchu. Přinášíme jejich výběr.
3 televizní seriály byly natočené ve středních Čechách

3 televizní seriály byly natočené ve středních Čechách

Během podzimu mohou diváci sledovat hned tři nové seriály České televize, které se natáčely ve středních Čechách. Letní atmosféru navodí komediální seriál Osada, natáčený u Nižboru poblíž řeky Berounky. Cestopisný seriál

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ekofilm - filmový festival Brno 20.-23.10. 20.10.
Houby Blanského lesa - fotovýstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 11.9.-21.10. 21.10.
Caravaning - veletrh Brno, BVV 21.-24.10. 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Stíny na hradě - proghlídky Svojanov 29.-30.10. 29.10.
Obzory - cestovatelský festival Praha, Filozofická fakulta 13.-14.11. 13.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 17.-21.11. 17.11.
Horolezecká fotografie - výstava Turnov, Muzeum Českého ráje 16.9.-17.11. Fotografoval Karel Vlček 17.11.
Bastlfest Brno, Vida 20.-21.11. Festival kutilství 20.11.

Diskuse

TDMB Pivoň, 19.10.2021 12:48, 2 příspěvky
Island Šlojíř, 19.10.2021 11:31, 2 příspěvky
slovenské bonusy ??? Tomáš, 17.10.2021 14:35, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Horydoly - Andrea Černá, 13.10.2021 11:09, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Borek, 13.10.2021 10:25, 2 příspěvky
Hloupost tady kvete Stix, 12.10.2021 16:15, 1 příspěvek
Další slevy Majka, 12.10.2021 10:05, 2 příspěvky
Slevy na boty Majka, 11.10.2021 12:35, 1 příspěvek
smědava a wellness hotel Lukas B., 8.10.2021 19:26, 1 příspěvek
jíst jako všežravci Lukas B., 8.10.2021 9:23, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20
Od nevidím do nevidím Horydoly , 5.10.2021 23:24
Caravaning Brno 21.-24.10. Horydoly , 5.10.2021 17:04
Nesprávné testování klien... Horydoly , 4.10.2021 1:25
Concorso d'Eleganza Villa... Horydoly , 29.9.2021 16:00
Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04