Anton Marec: Po stopách tatranských názvov

Anton Marec: Po stopách tatranských názvov
Po stopách tatranských názvov.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

RECENZE Pokud si pořád naivně myslíte, že Vysoké Tatry byly slovanské, že jména štítů a dolin jim dali slovenští sviňáci a ovčáci, že názvosloví je odvozeno od zemědělské činnosti, Anton Marec vás z tohoto omylu rychle vyvede. Všechna toponyma jsou v jádru německá a odkazují na hornickou minulost horstva.    

Jak na to

Verdikt Horydoly ****

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Knihu koupíte v knihkupectví MartinusStejným tématem ve vedlejším regionu se autor zabývá v publikaci Spišské nomen omen. Pro srovnání čtete Príbehy zeměpisných názvov Vysokých Tatier od Ivana Bohuše.

KNIHY POD STROMEČEK Jak si Slováci odžili své národné obrození půl druhého století po Češích, ukazuje případ České doliny, která byla roku 2006 oficiálně přejmenovaná na Ťažkou. Spolu s ní i stejnojmenná věža, štrbina, pleso a vodopád. 

My Češi se ovšem nemáme čemu smát, protože stejně nesmyslně jsme přejmenovávali své lokality po vzniku Československa 1918 a po osvobození od nacistů 1945.

Česká dolina není Ťažká ale hornická

Česká dolina nesla tento název od roku 1719, kdy ji zaznamenal Juraj Bucholtz senior, a roku 1830 ji zakreslil do mapy pruský kartograf Albrecht Wilhelm von Sydow.

V 60. letech minulého století začal tažení za přejmenování doliny Ivan Bonuš, znalec Vysokých Tater a samozvaný jazykovědec. Tvrdil, že Česká dolina je vlastně Ťažká dolina, protože pastýři do ní těžce naháněli ovce. Zjevný nesmyl o pasení ve vysokohorské dolině s velmi obtížným přístupem mu nakonec spolkla názvoslovná komise a roku 2006 byla dolina oficiálně přejmenovaná na Ťažkou.

Jenže jako to bylo ve skutečnosti? Anton Marec to uvádí na pravou míru v širokých souvislostech. 

MAPA Albrecht Wilhelm von Sydow: Die Central  Karpathen

Klikněte na mapu a stáhněte si ji do počítače:

Dolina se podle Bucholtze jmenovala do Čenškeho a gramatický tvar tedy poukazoval na nějakou činnost, která se tam prováděla. Slovní základ zkomoleniny bylo Zechen, neboli německy kopání.

To potvrzuje i jiný název doliny Sucha, který najdeme na Sydowově mapě. Dolina se dvěma velkými plesy, protékaná potokem s mohutným vodopádem na dolním konci a celoročním firnoviskem na horním konci, nemohla být považována za bezvodou. Jednalo se už tehdy o špatný překlad německého Durtal, tedy údolí, kde se dolovalo. Suchý je totiž německy dürr.

Dolinu odděluje od níže položené Kačacej doliny Ganek. Nejedná se ovšem o goralské zápraží, jak zní slovenské vysvětlení, ale o Gansnek čili Rudný vrchol. Z něho vybíhající ostruha Pustá lávka / Wüste Bank je původní Wustebak, neboli vytěžený a prázdný důl.

Vedlejší Zlobivá je původně Rinenberg. Stará německá hornická terminologie označuje povrchový důl za Rin a novověká němčina rokli nebo skalní žleb za Rinne.

Rysy uzavírající dolinu jsou obrácené do údolí ohromnou černou stěnou. Obvykle se má za to, že název mají od rysů, čili dvou zářezů viditelných z polské strany. Mělo by se jednat o podobné pojmenování jako má německá Zugspitze podle skalních zářezů zvaných Zuge. Anton Marec ovšem nabízí možnost, že Rysy mohly být pojmenovány ze slovenské strany, protože nad  Ťažkou dolinou se vypínají srázy obrovské, starou němčinou risinge.

Vysokohorské, hluboké a výrazné sedlo Váha, které jediné umožňuje v této oblasti přechod na druhou stranu Tater, má původ ve starogermánském výrazu Uag pro díru, který se v novější němčině objevil ve slovesu wagen, putovat.

Tak jako sedlo Váha nesouvisí s vážením, tak ani Spádová dolinka za Ťažkou věží není pojmenovaná podle strmého terénu. Nese název podle Spade, což je kopání stejně jako výše zmíněné Zechen. Jedná se o německá synonyma.

Kamzíčia štrbina nad Spádovou dolinkou se také nejmenuje podle kamzíků. Nese původní jméno Gemsenschart. V jejím slovním základu vězí Gans či Ganc neboli rudná žíla. To se časem přeměnilo v Gemse. Jedná se tedy o termín pro rudu a ne pro kamzíka.

Vedlejší Kačacia dolina také nemá nic společného s romantickou pověrou o přilétajících kačenách, ale jde o Ganstal, v překladu Rudné údolí.

Horydoly.cz Psali jsme více k tématu:

Omyly v názvosloví Vysokých Tater
Vysoké Tatry: Česká je Ťažká
Slovensko-polský časopis Tatry

Vysoké Tatry. Hohe Tatra. High Tatras. Tatry Wysokie. Magas-Tátra.

Nevzhledná knížka a obrovské množství informací

V tomto duchu probírá Anton Marec jednu tatranskou dolinu za druhou, zastavuje se na významných vrcholech a sedlech. Na vysvětlování zdánlivě slovanských názvů nenechává nit suchou.

Knihu Po stopách tatranských názvov doporučujeme ke čtení především místním znalcům, ale také horolezcům, kteří Vysoké Tatry dobře znají. Každý jiný se totiž v textu rychle ztratí a začne ho nudit.

Matice slovenská, která knihu vydala, totiž čtenářům vůbec nepomáhá v orientaci. Několik černobílých mapek se zhruba zakreslenými horskými hřebeny by se hodilo snad do průvodců po opuštěných rumunských horách v roce 1980, ale rozhodně nepatří do letošní knihy o probádaných slovenských horách. Pár zašedlých a nehezkých černobílých fotografií celkový dojem ještě více zkazí.

Na funkční grafiku zapomeňte a o rejstříku toponym si můžete nechat jenom zdát. Vždyť i obsah je velmi hrubý a dělí knihu jen podle dolin, jejichž polohu ne každý čtenář dokáže správně určit.

Přes všechny výhrady dáváme knize čtyři hvězdičky z pěti. Nevzhlednou grafickou úpravu vysoce přebíjí informační hodnota a nové poznatky, které autor předává čtenářům.

Martin, Vydavateľstvo Matice slovenskej 2018. Vázané. Orientační cena 300 Kč.

Po stopách tatranských názvov.

Horydoly.cz Knihy pod stromeček

Anton Marec: Po stopách tatranských názvov

Petr Jan Juračka: Ze života fotografa

Ondřej a Matěj Turkovi: Tak tomu bylo

martinus.sk

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Tiskové konference

Tiskové konference

AKTUALIZACE. Kalendář akcí určených pro žurnalisty v oboru cestovního ruchu, outdoorových aktivit a s tím spojeného byznysu.... celý článek

Dopis čtenáře: Měl byste zvážit jiné povolání

Fotbalový atlas Evropy zobrazuje 101 států na 240 stranách

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Fotbalový atlas Evropy zobrazuje 101 států na 240 stranách

Fotbalový atlas Evropy zobrazuje 101 států na 240 stranách

RECENZE Pedagoga a geografa Jiřího Tomeše zná velmi dobře několik stovek studentů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří mají jeho podpis ve studijním výkazu za zkoušku nebo zápočet. Tomešovou specializací je sportovní
Tiskové konference

Tiskové konference

AKTUALIZACE. Kalendář akcí určených pro žurnalisty v oboru cestovního ruchu, outdoorových aktivit a s tím spojeného byznysu.
Praha AKTUÁLNĚ 2023

Praha AKTUÁLNĚ 2023

TOALETY VE VLAKU Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Dopis čtenáře: Měl byste zvážit jiné povolání

Dopis čtenáře: Měl byste zvážit jiné povolání

Prosím, již se neoznačujte za novináře prosím. Je to skutečně urážlivé vůči skutečným novinářům, kteří umí rozlišovat mezi osobní nenávistí a objektivní kritikou.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.

Diskuse

Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19