Filmy o Tatrách? Srdeční záležitost

Filmy o Tatrách? Srdeční záležitost
Jiří Kráčalík.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Jiří Kráčalík vydupal ze země Mezinárodní festival outdoorových filmů před deseti lety. Každý rok na podzim prolétnou desítkami kin i roztodivných promítacích  místností desítky filmů, ve kterých jde o život. Někdy doslova, jindy s nadsázkou - v soutěžních filmech se totiž nic nepředstírá a život v nich samovolně kypí přímo před očima diváků.

Filmy o Tatrách? Srdeční záležitost
Jiří Kráčalík.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Horydoly jsou hlavním mediálním partnerem Mezinárodního festivalu outdoorových filmů a udělují cenu pro nejlepší amatérský film.

Ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů poskytl Horydoly rozhovor o letošních filmech. 

Jaké bonbónky nám letos naservírujete do kina?

Největší bomba - tu si nenechejte ujít - je promítání vítězných filmů z minulých ročníků. Ještě nevím, kdo vyhraje letos, ale při vší ústě k filmařům, nedosáhnou takové kvality jako Mount Sant Elias o lyžařském sjezdu této aljašské hory nebo Mýtus jménem žralok o setkání s lidožravým žralokem.

Horydoly.czVertikální rauš na Mount St. Elias

Na programu jsem viděl také komerční hollywoodské biáky.

Letos poprvé zkoušíme nasadit dva typické hollywoodské filmy s outdoorovou tematikou. Sanctum vypráví o boji skupinky jeskyňářů v zatopené jeskyni, kterým jde o život. Je to limonáda se všem atributy - krásná žena, drsní muži, trochu naivní zápletka a přežije jen někdo. Pád do ticha, to je jiné kafe. S profesionální filmovou technikou byl natočen hraný film o skutečné události - dva horolezci v Andách se zřítili po sněhovém svahu, jeden vyváznul bez zranění, ale odříznul druhého z lana a ten spadnul do ledovcové trhliny. Můžu prozradit, že všechno dobře dopadlo, protože je to to tak známý film i kniha, že každý ví, co se tam odehrálo.

Jádrem Mezinárodního festivalu outdoorových filmů je soutěž. Co doporučujete vidět?

Všechno! Vážně. Filmaři se pořád zlepšují a pro diváky jsou filmy stravitelnější, i když třeba neholdují sportům, které probíhají na plátně. Už i ortodoxní outdooroví nadšenci s vlastní kamerou pochiopili, že je nutné stříhat a že dobrý střihač z jejich natočeného materiálu vykouzlí krásný filmeček.

Naštěstí už skončila doba, kdy v padesátiminutovém filmu šla expedice odněkud někam, vylezla na vrchol nebo také a ne, a pak se dlouze vracela. Jediní, kdo to stále ještě nepochopili, jsou Američané, kteří nám nabízejí sáhodlouhé filmy o lyžování v terénu kombinované s mluvícími hlavami onech lyžařů. Několik takových produkcí jsme letos odmítli.

Máte konkrétní typy pro diváky? Co vás zaujalo?

(Poznámka Horydoly: Ředitel festivalu nemá vliv na rozhodování poroty.)

Bez nároku na úplnost můžu doporučit pár filmů, které se mi líbily. Moje srdeční záležitost jsou Tatranské oblouky Davo Karničara. Slovenský film sleduje světovou hvězdu extrémních sjezdů, jak lyžuje ve Vysokých Tatrách, mimo jiné jsou vidět Medené lávky z Lomnického štítu. 

Druhý vynikající film z tohoto pohoří Příběhy tatranských štítů by se dal nejspíš charakterizovat jako poetický a zároveň důkladný místopis.

PRÍBEHY TATRANSKÝCH ŠTÍTOV from Pavol Barabas on Vimeo.

Do třetice všeho dobrého z Vysokých Tater se jmenuje Divočina zamrznutá v čase a kombinuje horolezecké legendy s efektními záběry samotných hor.

Albánie - kráska se špatnou pověstí je cestopisný film o zemi, která je divoká, ale není nebezpečná, pořád zde vládne krevní msta, hory jsou opuštěné a pláže nádherné. Sám to znám ze zájezdů, které tam pořádá naše cestovní kancelář.

Trabantem Hedvábnou stezkou natočila známá parta lidí, kteří projeli Asii ve vozících z bakelitu vyrobených v socialistickém Německu před třiceti lety. Je to tak atraktivně natočené, že reportáže se objevily v televizi, ale vybral si je i Google do své reklamy.

Svým způsoben jsou atraktivní také kratičké a vysoce profesionální filmečky od Red Bullu. Vyhovují několikaminutovou délkou, dynamickým střihem a brutální hudbou především YouTube, ale diváci na ně dobře reagují i ve velkém kině.

Vysočina - Kochov je proti rebullácké divočině něco úplně jiného. Je to úžasně romantický časosběrný dokument života jedně dědiny od zimy do zimy.  

Tři týdny v kaňonu je film o vodáckém splutí Colorada. Co dodat? Je to těžké, trvá to tři týdny a řeka poskytuje zážitek na celý život. Snad to pocítí nejen vodáci, ale i všichni diváci.

Nesmím zapomenout ještě na dva ryze horolezecké snímky. Moonflover je úžasný nejen jako film, ale také jako záznam obrovského sportovního úspěchu. Prvovýstup na Mount Hunter nebyl zadarmo. Jméno Kukuczka mluví samo za sebe. Jediný Messnerův konkurent v boji o Korunu Himálaje, tedy zdolání všech čtrnácti osmitisícovek, sice dosáhl cíle jako druhý, ale za to těžšími cestami. Byl to průkopník těžkých lezeckých směrů ma nejvyšší hory a ty si ho za to vzaly k sobě. Zabil se na tehdy neslezené jižní stěně Lhotse. 

Abych si jenom na tyto doporučené filmy vzal dovolenou.

Výsledky budou vyhlášeny jako každý rok v Praze na začátku prosince. Zatím všechny snímky objíždí republiku za diváky.

Mezinárodní festival outdoorových filmů je největší v Česku. Jsou k tomu nějaká čísla?

V soutěži máme sedmdesát filmů. Promítá se v pětařiceti městech, z toho ve třech slovenských. Na propagaci vydáváme sedm desítek tiskovin a potiskneme při tom tři a půl tuny papíru. Celkový rozpočet festivalu je pět milionů korun. Náklady na sály k tomu nesou jednotliví pořadatelé. Velmi nás podporují města a obce.

INFO: Mezinárodní festival outdoorových filmů

Jiří Kráčalík.

Horydoly.cz  Mezinárodní festival outdoorových filmů na HORYDOLY

Outdoorové filmy se rozjíždějí v Ostravě
Outdoorová Ostrava ve středu odpoledne
105 outdoorových filmů se přihlásilo na festival

Ročník 2011
Ročník 2010
Ročník 2009
Ročník 2008
Ročník 2007
Ročník 2006
Ročník 2005
Ročník 2004

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hrušík se utopil během raftingu na řece Una

Hrušík se utopil během raftingu na řece Una

ČERNÁ VDOVA Michal Hrušík se utopil při komerčním splutí řeky Una pod trojitým vodopádem Štrbački buk. Ironií osudu je, že muž profesí slovenský diplomat zahynul na státní hranici mezi Chorvatskem... celý článek

Zprávy od horolezců 2022

Westwandrampe Rote Flüh: horské lezení než napadne první sníh

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Letošní nálezy mrtvol, letadel a zbraní na švýcarských ledovcích

Letošní nálezy mrtvol, letadel a zbraní na švýcarských ledovcích

Švýcarské ledovce v tomto horkém létě hodně utrpěly, jejich plocha se o dost zmenšila. Odtály horní vrstvy sněhu a ledu. Odkryla se místa, která lidské oko nikdy nevidělo.
Lezecký Klobouček v Brdech

Lezecký Klobouček v Brdech

AKTUALIZACE "Hřeben vrcholu Kloboučku 1000 m n.m je na severním svahu zlomen v nedlouhý pás stěn," přečetli jsme si v horolezeckém průvodci. Hledáme dlouho. Hodně dlouho. Nakonec se ukazuje, že Klobouček má nadmořskou
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.
Co dělat v září? Podívejte se na nové filmy!

Co dělat v září? Podívejte se na nové filmy!

Přemýšlíte, co budete dělat v září? Pokud nepatříte k aktivním sportovním typům, podívejte se na nové filmy v kinech, případně na jedné ze streamovacích platforem (Netflix, HBO Max, …).
Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách

Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Horská silnice Aliance nás vylákala do Brd. Na koloběžkách jsme vyrazili do nejvyššího sedla v Brdech poblíž Toku. Končí léto. Zatím je sucho. Za pár dní přijdou podzimní deště.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
Dárkonoši od Ježíška po Santa Clause Uherské Hradiště, Slovácké muzeum 6.10.-8.1. Výstava 6.10.
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.
Mže - adventure vodácký závod dětí Plzeň 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   8.10.
Setkání lokomotiv Sergej Lužná, Železniční muzeum 8.-9.10. 8.10.
Velká zámecká - výstava o koních Pardubice, zámek 8.10. 13:00

Diskuse

rychlá půjčka do 24 hodin jan, 6.10.2022 16:43, 1 příspěvek
Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07