Snowboardový tunel Vuokatti ve Finsku

Snowboardový tunel Vuokatti ve Finsku
Snowboardový tunel Sotkamo-Vuokatti.
Autor snímku Aleš Erbek
SDÍLEJ:

Každý z nás riderů zažívá pocity, kdy chce strašně moc jezdit na snowboardu, ale nejde to. V Evropě vládne léto. Ve Finsku na to vyzráli a postavili menší U-rampu v chladícím boxu. Najdete ji poblíž městeček Sotkamo - Vuokatti.

Snowboardový tunel Vuokatti ve Finsku
Snowboardový tunel Sotkamo-Vuokatti.
Autor snímku Aleš Erbek
Jak na to

Doprava

Městečka Sotkamo - Vuokatti se nacházejí se zhruba 600 km severně od Helsinek, což je zhruba šest hodin jízdy autem nebo přes noc lůžkovým vlakem.

Ceny

Zajezdíte si za 10 E na hodinu nebo 2 E za jednu jízdu. Prkno si můžete samozřejmě také půjčit, ale vzhledem k cenám to nedoporučuji. Raději si přivezte vlastní stroj. Ridera potěší, že při zakoupení permanentky na jednu hodinu má v ceně zahrnuté i jedno menu v místním Hesburgeru, což je fast-food a lá McDonald's.

AKTUALIZACE. Kde si v létě užít snowboarding a to nejlépe na sněhu? Představujeme místo, kde si můžete uspokojit letní snowboardové choutky.

Užívat si na sněhu

Existuje několik možností, jak v létě snowboardovat. O ježdění na kartáčích se zde nebudu zmiňovat, ale o sněhu ano.

K letnímu zakrojení do bílé hmoty musíte mít štěstí a být členem teamu, které pořádá letní soustředění na opačné straně zeměkoule, nebo se sebrat a odjet do Finsk.

U městeček Sotkamo a Vuokatti postavili snowboardový tunel. Tunnel Indoor Halfpipe, jak toto zařízení nazývají, není nic jiného, než součást obchodu se sportovními potřebami a rychlého občerstvení.

Nejen snowboard

Stavba je částečně zasazená do země a z jedné strany připomínající hangár na vojenském letišti.

Jak budova vypadá, není zase tak důležité. Srdce člověka snowboardem poznamenané však poskočí, jakmile se mu v útrobách komplexu naskytne pohled na krásně vyšejpovanou u-rampu.

Rampa je používaná pro snowboarding, ale také pro snowtubing, což znamená, že si zde pořádně zaskotačí i malé děti, pro které prkno na nohou nic neznamená.

Technické údaje

Teplota sněhu a vzduchu v hale je -3,7 °C. U-rampa je dlouhá osmdesát metrů, její výška je deset metrů a radius má tři metry.

Jiné vyžití

Pokud by vás náhodou přešla touha lítat nad copingem, hned vedle haly najdete autíčka, se kterými sjíždíte po asfaltové sjezdovce. Jestliže vás to nenadchne, na parkovišti před budovou stojí skatepark s malou U-rampou, pár raily a dalšími překážkami.

INFO: Vuokatti Snow Sports Tunnel

Snowboardový tunel Sotkamo-Vuokatti.

Něco to stojí, ale...

Nemáte-li prostředky na cestování za snowboardingem na druhou stranu zeměkoule, dá se finský sněhový tunel pojmout jako náhražka, která není tak finančně náročná.

Již dříve byly postaveny lyžařské haly například v Holandsku u Roosendaalu, Zoetermeeru a Landgraafu. V Německu stojí v Bottropu a Neussu . Své haly mají i Belgičané, Španělé, Japonci. Nejnovější je hala byla zprovozněna v arabské Dubaji. Největší zimní komplex pod střechou je španělské Xanadu.

Nejbližší možnost snowboardování je tedy u našich západních sousedů. Zde se však nejedná o U-rampu, ale o víceúčelovou sněhovou halu, ve které jsou mimo jiné i překážky pro jibbing.

Horydoly.cz Lyžařské haly: V Arábii se lyžuje a Snowboardový tunel ve Finsku a Pískovec v lucemburském Berdorfu a sníh ve francouzském Amneville

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: A co to postavit v ČR
bylo by to dobre:)ale asi by se nenasel investor a kdyz jo, tak by to podle me melo malou navstevnost. v poddtate by tam jezdili jenom zariti SNB rideri...a to asi ne porad, jeslikoz jsou hromadu casu na ledovcich v Alpach:)
  • Autor Ales E.
  • Datum a čas 22.8.2006 11:27
Reaguj
A co to postavit v ČR
Tak to u nás taky postavte ne :D lepší jak Tesco,,Globus a Interspar za 100milionu hned vedle sebe...
  • Autor CHACKI
  • Datum a čas 22.8.2006 10:56
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Slovensko AKTUÁLNĚ 2025

Slovensko AKTUÁLNĚ 2025

CHOPOK Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy... celý článek

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

Hintertux zahájil zimní sezonu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Slovensko AKTUÁLNĚ 2025

Slovensko AKTUÁLNĚ 2025

CHOPOK Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

NIEDERE TAUERN Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Hintertux zahájil zimní sezonu

Hintertux zahájil zimní sezonu

Koncem září zahájil ledovec Hintertux v údolí Zillertal lyžařskou sezonu. Prvním závodem bude legendární Hintertux Park Opening 3. - 5. října. Startuje sérii Rock A Rail Ski & Snowboard Tour.
Laviny v Česku, svědectví přeživších a záchranářů

Laviny v Česku, svědectví přeživších a záchranářů

RECENZE Televizní meteoroložka Alena Zárybnická a tři členové Horské služby dali dohromady kníhu Laviny v Česku, která detailně probírá 12 lavinových nehod. Aktéři některé eskapády přežili a jiní při tom zahynuli.
České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITB Asia - veletrh Singapur 15.-17.10. 15.10.
Klenoty pralesa - výstava Olomouc 17.10.-2.11. 17.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Město Touškov 17.-18.10. 17.10.
Hory a mesto - festival Žilina 20.-22.10. 20.10.
Czech Travel Market Praha, Letňany Veletrh cestovního ruchu 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frýdlant nad Ostravicí, kulturní centrum 21.-23.10. 21.10.
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 24.-26.10. 24.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 30.10.-5.12. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Hradec Králové, Bio Central 3.-5.11. 3.11.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 4.-6.11. Cestování 4.11.

Diskuse

Inu Honza, 16.10.2025 19:23, 1 příspěvek
Inu Honza, 16.10.2025 14:25, 1 příspěvek
vánoční atmoška Andreas, 16.10.2025 7:17, 1 příspěvek
vlakem a ne autem Honza, 15.10.2025 13:00, 4 příspěvky
vlakem a ne autem taky climber, 15.10.2025 9:34, 4 příspěvky
vlakem a ne autem jiný climber, 14.10.2025 22:08, 4 příspěvky
Inu Honza, 13.10.2025 21:21, 1 příspěvek
Chemie a uhlí Kuba Turek, 13.10.2025 21:20, 6 příspěvků
Chemie a uhlí Honza, 13.10.2025 19:20, 6 příspěvků
Chemie a uhlí Kuba Turek, 13.10.2025 14:14, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17
Czech Travel Press Horydoly , 12.10.2025 18:41
Zanzibar Horydoly , 8.10.2025 0:03
Z celého světa na Vltavu Horydoly , 7.10.2025 23:57
FUNGI FEST 2025 Horydoly , 3.10.2025 1:51
577 tisíc návštěvníků za ... Horydoly , 3.10.2025 1:48
One Week Left to Enter th... Horydoly , 23.9.2025 18:48
Columbia Horydoly , 22.9.2025 0:18