Neuvěřitelnou popularitu získaly v posledních letech dálkové turistické trasy. Dlouho stály na okraji zájmu výletníků, ale teď jsou na vrcholu zájmu. Zde jsou tipy na nejzajímavější v Evropě:
Stezka Českem
Nejnovější přírůstek do kytice evropských dálkových tras je teprve tři roky starý a už po ní prošly stovky lidí. Je vedena od nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu Česka pohraničními horami. Severní i jižní větev měří každá 1000 km.
Slovensko bylo během 2. světové války fašistickým státem a jedním z nejvěrnějších spojenců nacistického Německa. Když se karta obrátila a roku 1944 Němci ustupovali na všech frontách, československý prezident Edvard Beneš podnítil Slovenské národní povstání. "Buď Slovensko a slovenský národ vystoupí vojenskou akcí proti fašismu, nebo bude po válce Slovensko hodnoceno jako poražený národ hitlerovské koalice!" Hold slovenské armádě, které přeběhla a obrátila se proti Němcům a po své porážce přešla na partyzánský boj, vzdává Cesta hrdinov Slovenského národného povstania. Dálková turistická trasa vede přes většinu pohoří o délce 750 kilometrů a celkovém převýšení 30 kilometrů. Obvyklá délka pochodu s batohem je necelý měsíc od Dukly na Děvín.
Napříč celou Korsikou od severu k jihu prochází jedna z nejslavnějších evropských turistických tras. Cesta označená GR 20 měří 180 km, má převýšení 13 km a od moře stoupá do nadmořské výšky dva a půl tisíce metrů. Jde se skalnatým terénem, soutěskami, kolem vodopádů, mezi stády divokých koní i polodivokých prasat, pod korkovými duby i jedlými kaštany. Spí se na horských chatách nebo ve vlastních stanech. Celá túra trvá obvykle dva týdny.
Camino de Santiago je síť dvanácti poutních cest, které směřují ke hrobu svatého Jakuba staršího v katedrále ve španělském městě Santiago de Compostela. Historické trasy jsou značené moderním turistickým značením a vybavené jednoduchými ubytovnami. Vedou z Itálie, Francie a Portugalska a měří od 100 do 1000 kilometrů. Z Čech se lze připojit po stezce svatého Jakuba, která začíná u Zbraslavského kláštera. Putování po nich je pro některé turisty duchovním zážitkem a pro jiné poznávacím výletem. Svatojakubská cesta je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Proslulá modře značená hřebenovka procházela všemi sudetskými pohořími od Blankensteinu až k Pradědu. Blauer Kammweg byla založena roku 1902 ve Varnsdorfu na schůzi německých horských a turistických spolků severních Čech a jižní Lužice a do 2. světové války se protáhla na neuvěřitelných 1200 kilometrů. Kvůli politickému rozdělení Evropy ovšem skončila jako jednotný projekt a dnes se dá v historické podobě projít jen po částech.
Se začátkem podzimu přichází babí léto. Říkáme tak suchému, slunečnému a teplému období. Perioda příjemného počasí se opakuje v Evropě téměř každý rok. Někdy trvá několik týdnů, jindy jen několik dnů, ale... celý článek
Ve slovenském hlavním městě Bratislavě odbočuje Malý Dunaj z hlavního dunajského koryta a za stavidly míří okolo Žitného ostrova k Váhu a spolu s ním se po 185 kilometrech vrací do Dunaje v Komárnu.
Zákon hovoří jasně: cyklostezky jsou veřejné komunikace a platí na nich pravidla silničního provozu. Jezdí po nich kola, koloběžky, elektrokola a in-line brusle. V omezené míře na ně mohou chodci.
Na šestém místě skončil v olympijské kombinaci lezec Adam Ondra. Špatný výkon podal v boulderingu a excelentní lezení s lanem pak už situaci nezachránilo.
Slovensko je nejoblíbenější turistickou destinací pro Čechy, Moravany a Slezany. Komfortní cesta sem vede nočním vlakem, pohodlně lze přijet dálkovým autobusem a v některých případech je vhodné přijet autem. Dálnice jsou už