Jak správně vybrat outdoorové boty?

Jak správně vybrat outdoorové boty?
Adidas Terrex Fast R Mid GTX.
Autor snímku adidas
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Pokud nechcete zažít cestu peklem, měli byste věnovat hodně času výběru outdoorové obuvi. Ať je vaše oblečení a výbava sebelepší, bez správně zvolených bot to nebude nic platné. 

V současné době je na trhu k dostání široká škála modelů. Boty jsou lehčí, komfortnější a funkčnější než dříve.

Při výběru se rozhodujeme především podle toho, kam hodláme vyrazit, kde se budeme pohybovat a kolik poneseme v batohu. Rozlišujeme kategorie bot do lehkého terénu až do náročného vysokohorského prostředí.

Nízké boty do přírody (trekovky)

Outdoorová obuv byla ještě pár let spojována pouze s kotníkovými modely. V dnešní době pociťují obchodníci nárůst zájmu o nízké boty do přírody

Co nás zajímá nejvíce? Nepromokavost, hmotnost, komfort a trvanlivost. Obuv volte také podle technologií, kterými disponuje.

Ať už kupujete obuv v obchodě nebo na internetu, vždy ji pořádně vyzkoušejte. Nebojte se nákupu na internetu, protože pokud obuv nesedne, můžete ji obratem vyměnit nebo vrátit.

Boty zkoušejte vždy ve správných ponožkách podle ročního období, na které si boty kupujete. U zimních bot kupujte velikost tak, aby za patou zůstalo místo alespoň na vsunutí palce na ruce. Letní boty mohou být o něco těsnější.

Boty správně a pevně zašněrujte, projděte se v nich, zkuste v nich vyjít schody, učiňte pár pohybů do stran. Zároveň v nich zkuste simulovat i chůzi z kopce - při tom nesmí tlačit špička!

Bota musí pevně sedět a nesmí řezat do achilovky. U kotníkových modelů musíte cítit, že je kotník dostatečně chráněn a ukotven.

Adidas Terrex Boost, nízké outdoorové boty.

Těžký terén + velký batoh = pevná bota

Čím horší terén a větší batoh, tím volte pevnější obuv. V zimě volte modely, které poskytují maximální izolaci.

S obuví si rovnou pořiďte i zásobu kvalitních outdoorových ponožek a návleků. V létě si vystačíte s nízkými návleky, v zimě však volte výšku až pod kolena.

Pokud chcete, aby vám obuv vydržela několik let, věnujte ji po každém výšlapu řádnou péči. Obuv čistěte z venku i uvnitř. Řiďte se pokyny, které uvádí výrobce. Nepodceňujte impregnaci.

Tkaničky adidas.

Horydoly.cz Jak kupovat boty   

OUTDOOR Recenze a hodnocení nejen outdoorových bot

TURISTIKA Kožené pohorky mají na kahánku

BĚH Jak vybrat běžecké boty

BĚH Běhání na sněhu

BĚH Tkanička je mrtvá, ať žije tkanička!

SENIOŘI Boty kupujte odpoledne

DĚTI Dětské nohy v horkých dnech

ÚDRŽBA OBUVI Impregnace bot, nohy v suchu

TEPLO V ZIMĚ Elektrické vyhřívání do bot

NOHY V SUCHU Sucho v botách s Teploušem

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Lehoučké botky?

Mě se líbí trend na lehké boty, nižší kotníkové. Akorát nevím jak dlouho vydrží. Moje pohory mají už 7 let a chci si koupit nové.

  • Autor Nobody
  • Datum a čas 17.8.2015 14:01
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Domácí stříbro! Grabmüllerová byla druhá na mistrovství Evropy v terénním triatlonu v Prachaticích

Domácí stříbro! Grabmüllerová byla druhá na mistrovství Evropy v terénním triatlonu v Prachaticích

Česká reprezentantka Aneta Grabmüllerová vybojovala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy v terénním triatlonu organizace Europe Triathlon, které se konalo v jihočeských Prachaticích v rámci závodu XTERRA Czech. Lukáš Kočař finišoval v závodě mužů jako... celý článek

Krkonošskou 50 vyhrál Šmahel a skvělá Bukovjanová

Trail Runnig Cup 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Trail Runnig Cup 2025

Trail Runnig Cup 2025

Oblíbený seriál maratonů a půlmaratonů v přírodě Trail Running Cup se letos koná ve druhé polovině roku.
Domácí stříbro! Grabmüllerová byla druhá na mistrovství Evropy v terénním triatlonu v Prachaticích

Domácí stříbro! Grabmüllerová byla druhá na mistrovství Evropy v terénním triatlonu v Prachaticích

Česká reprezentantka Aneta Grabmüllerová vybojovala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy v terénním triatlonu organizace Europe Triathlon, které se konalo v jihočeských Prachaticích v rámci závodu XTERRA Czech. Lukáš Kočař finišoval v závodě mužů jako
Zlatá Grabmüllerová ovládla Short Track XTERRA Prachatice

Zlatá Grabmüllerová ovládla Short Track XTERRA Prachatice

To byl finiš! Aneta Grabmüllerová rozhodla až v cílové rovince o triumfu v závodě Short Track, který uzavřel čtyřdenní program prachatické XTERRA Czech - její součástí bylo mistrovství Evropy v terénním triatlonu a duatlonu.
Krkonošskou 50 vyhrál Šmahel a skvělá Bukovjanová

Krkonošskou 50 vyhrál Šmahel a skvělá Bukovjanová

Poprvé mistrovská a poprvé komplet vyprodaná s předstihem byla Krkonošská 50, královský český trail ve svém 11. ročníku. První vítězství slaví Michal Šmahel (Slavia Praha) a Barbora Macurová-Bukovjanová (2BWinner). Nejlepší žena navíc doběhla

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 20.-21.8. 20.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 21.-26.8. 21.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 16.6.-24.8. 24.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 29.8.-7.9. 29.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 29.-31.8. 29.8.
Jizerská 50 Run Bedřichov Běh 30.8.
Ironman Austria Rakousko, Zell am See Plavání, silniční kola, běh 31.8.
Běh Teplickými skalami Teplice nad Metují 31.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 5.-7.9. Lodě a čluny 5.9.
Člověk v přírodě - veletrh Louny 5.-7.9. 5.9.

Diskuse

Geometry Dash: A Comprehe... geometry dash, 20.8.2025 8:41, 15 příspěvků
Geometry Dash: A Comprehe... gjfjfkukh, 20.8.2025 8:40, 15 příspěvků
odkud byla sjeta Mohelka Kuba Turek, 19.8.2025 23:12, 2 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lukáš Kortiš, 19.8.2025 21:57, 21 příspěvků
odkud byla sjeta Mohelka Zdeněk Hudec, 19.8.2025 21:05, 2 příspěvky
Via Ferrata Pišišvor, 19.8.2025 12:58, 1 příspěvek
boulderista boulderista, 17.8.2025 23:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 17.8.2025 17:46, 1 příspěvek
Hádky na dovolené Andreasina, 16.8.2025 8:18, 1 příspěvek
Inu Honza, 15.8.2025 10:42, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Brdský půlmaraton Horydoly , 19.8.2025 0:39
Re: Pozor! Dojde k otevře... Horydoly , 16.8.2025 17:22
Střední Čechy turistické ... Horydoly , 16.8.2025 14:42
Pozor! Dojde k otevření b... milan šupa, 14.8.2025 19:46
Chrudim hostí kultovní zá... Horydoly , 13.8.2025 12:19
Zdeněk Štybar vstupuje do... Horydoly , 12.8.2025 0:41
Bublinky ovládnou Brno Horydoly , 9.8.2025 2:46
Polička Horydoly , 9.8.2025 2:44