TEST Bivakovací vak Salewa Powertex Bivibag

TEST Bivakovací vak Salewa Powertex Bivibag
Zimní bivak v turistickém přístřešku pod Černou horou.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Designed in Germany. Made in Vietnam. Italská značka vyrábí jeden z nejprodávanějších bivakovacích vaků Salewa Powertex I Bivi Bag. Testujeme ho už dva roky. 

TEST Bivakovací vak Salewa Powertex Bivibag
Salewa Powertex Bivibag. Kšilt bivakovacího vaku lze pomocí šňůry nadzvednout do pohodlné polohy.
Autor snímku Kuba Turek

Bivakovací (Žďárského) vak je standardní model pro horskou turistiku, horolezectví a skialpinismus. Vejde se do něj jeden člověk.

Je určený především na řešení krizových situací. Ochrání před větrem, chladem, sněhem a deštěm. Samozřejmě ne stoprocentně, ale v rámci možností tak, aby se dala přežít noc, pokud se nestačíme vrátit z hor do chaty nebo k autu. Případně v něm přečkáme vánici zakopaní ve sněhovém záhrabu, nebo liják pod smrčkem či v převisu. A také v něm počkáme na pomoc, pokud se zraníme.

Salewa Powertex I Bivi Bag je možné použít i na plánovaný bivak během túry, ale žádné pohodlí v tom případě nečekejme. Jednu noc v něm přespíme v pořádku, ale spací pytel nám jistě zvlhne. Pokud bychom ho neměli kde usušit, druhá noc by už byla nepříjemná. Od jara do podzimu ochrání před večerní a ranní rosou, v zimě před padajícím sněhem.

Koupit bivakovací pytel můžete v Hanibalu.

Bivakovací vak Salewa Powertex Bivibag.

Dobře vyřešené větrání

Vrchní strana je ušitá z červeného prodyšného materiálu Powertex, který snižuje množství kondenzované vody uvnitř bivakovacího pytle. Spodní strana je z šedivého nepromokavého nylonu. Oba materiály jsou zevnitř opatřené zátěrem. Zvenku jsou opatřeny úpravou ripstop, který omezuje možnost náhodného roztržení celého vaku. Všechny švy jsou zatavené.

Okolo hlavy je vak zpevněný kšiltem. Uzavřít ho lze zipem před obličejem. Jezdce jsou umístěné na obou stranách zipu a ještě k tomu je před ním na vaku našitý suchý zip. Skrze kšilt je protažená nastavitelná stahovací šňůra, kterou lze přivázat na skálu, batoh, větev nebo třeba ke skobě. To vše umožňuje během noci zevnitř zavírat a otevírat dýchací otvor podle potřeby a počasí.

K větrání je určený menší otvor v nohou, který se uzavírá také na zip. Případně jím lze prostrčit nohy ven, pokud jsme uvnitř obutí, nebo dokonce máme na nohou mačky. Oba zipy jsou kryté dotatečně velkou légou.

Součástí balení je píšťalka k přivolání pomoci v nouzi.

Vak se balí do červeného nylonového pytlíku. Vždy po návratu z akce je vhodné ho rozbalit a usušit. I když jsme ho nepoužili, dostává se do něj v batohu vlhkost, stejně jako například do oblečení, a časem by ho zničila plíseň.

Horydoly.czTEST: Bivakovací vak Pieps Bivi MFL Single

Bivakovací vak Salewa Powertex I Bivi Bag.

Záloha do nouzové situace

Salewa Powertex I Bivi Bag je vhodný jako univerzální bivakovací vak. Měl by sloužit jen jako záloha do nouzových situací v nejhorších podmínkách a tedy stráví téměř celou svoji životnost nerozbalený na dně batohu. Nic se nezkazí, pokud ho jednou  za čas využijeme na plánovaný bivak - jako ochranu spacího pytle před deštěm, sněhem a větrem. Při častém používání se ovšem rychle opotřebuje a zničí.

Pokud plánujete spaní v přírodě, doporučujeme se poohlédnout po Žďárského bivakovacích pytlích, které jsou poholnější, prostornější, těžší a vyrábějí se z prodyšnějších materiálů. Mívají také pohodlnější střih a svojí výbavou připomínají jednoduché stany. Anebo si už pořiďte rovnou lehký a dobře sbalitelný stan.

Horydoly.czNOC V PŘÍRODĚ: Jak dobře bivakovat?

Bivakovací vak Salewa Powertex I Bivi Bag.

Salewa Powertex I Bivi Bag

Materiál: powertex nylon ripstop PU

Úprava: zevnitř neprodyšný zátěr, zvenku červený nylon

Rozměry: 230x80 cm

Sbalené rozměry: 25x15x5 cm

Voděodolnost:  5000 mm

Hmotnost: 470 g

Střih: pytel, uzávěr na zip před obličejem, malý kšilt a repšňůra na zavěšení nad hlavu

Orientační cena: 1900 Kč / 80 E 

INFO: Salewa

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

další slabiny

Díky Romane za zkušenosti s tímto Žďárákem. Dovolím si pár poznámek, protože zřejmě došlo k neporozumění. Na začátek dodám, že Salewa Powertex Bivi je druhý v Evropě nejprodávanější bivakovací vak hned po Pieps Bivy MFL

1) Jezdce jsou umístěné na obou stranách zipu - to znamená, že jsou na jeden zip dva jezdce (vpravo a vlevo), nikoliv že se jedná o jeden oboustranný jezdec.

3) Bivakovací vak musí být neprodyšný. Aby do něj nefoukalo, nesněžilo a nepršelo. Neslouží ke komfortnímu spaní, ale jako záloha k záchraně zdraví nebo života. Píšu to v článku.

4) Opravdu je to nouzovka. Tedy se nepočítá s tím, že by v něm někdo spal v polorozepnutém stavu.  Hlavní je, aby ochránil před nejhorším počasím. Nic více  a nic méně.

5) Každou věc, zvláště bezpečnostního charakteru, je nutné před ostrým použitím vyzkoušet a nacvičit práci s ní. To se týká i bivakovacího vaku. Předpokládám, že  onen provázek by šlo nahradit jiným vehementem, ale to by bylo na úkor odolnosti nebo váhy. Obecně u Žďáráků se počítá s faktem, že ho horolezec pořád nosí v batohu, ale použije ho nanejvýš několikrát za život.  

Měl bych napsat do Bolzana, aby mi za tu reklamu něco zaplatili, když už mě k tomu ponoukáš :-) Pravda ovšem je, že redakce Horydoly tenhle Žďárák zaplatila a používám ho dosud většinou já. Naposledy mě zachránil od nejhoršího deště na Dunaji. Odolával hodinu silnému slejváku, ale pak se do něj začala tlačit voda okolo zipu u hlavy, protože jsem ležel doslova v potoce.

Reaguj
další slabiny

3. Prodyšnost, přinejmenším horní části, kde to hraje největší roli, je tragicky slabá, takže se mi ještě ani jednou nepodařilo nevzbudit se zjištěním, že je horní ( i dolní ) textil zevnitř pokrytý kapkami, příp. už stihl nasáknout i spacák.

4. Také provázky držící "kapuci" nic moc neřeší, protože tím dojde ke zdvižení textilu pouze nad čelem ležícího, ale tam, kde se zapařuje nejvíce, tj. od brady po pupek, už textil spolehlivě, vlastní vahou, leží. Zejména v situaci, kdy máte vak polorozepnutý ( což je jediný způsob jak se v něm nedusit ).

5. Plastová "brzdička" na provázku může být pro moknoucího člověka ve stresu určitým oříškem, než zjistí, jak funguje. A až to zjistí, pak vyjde mj. najevo, že je toto řešení použitelné pouze tam, kde jde vzniklou smyčku na něco navléknout, ale ne rovnou uvázat. Leda, že by jste si s sebou nosili ještě další, pomocný provázek - a teprve na něj uvázali provázek vaku.

  • Autor Roman
  • Datum a čas 6.10.2023 10:05
Reaguj
Slabiny tohoto vaku.

Žel, článek rozhodně nebudí dojem objektivního "testu", ale spíše reklamy na produkt, ať už je jakýkoli.

Jelikož jsem, napáleným, majitelem onoho klenotu, pokusím se rychle shrnout aspoň některé jeho slabiny.

1. Tvrzení z článku, že "jezdce jsou umístěné na obou stranách zipu" je vyslovenou dezinformací, takže je možné, že pan Cemper nebo někdo z ministerstva se také brzy ozve.

Přesně na tohle, jak jsem se až později dočetl, si stěžuje většina jeho uživatelů. Hlavní zip u kapuce je řešen jako u pytle na mrtvoly a nějak se nepředpokládá, že by někdo chtěl zevnitř ještě vylézt... Zapnutý zip klade zevnitř opravdu značný odpor a vůbec není jednoduché ho pak znovu rozepnout. Natož rychle...

2. Krycí lem nad hlavním zipem je řešen přesně opačně, než by velela logika, fyzika a počasí. Asi jako by jste střešní tašky kladli v opačném uložení, než se obvykle kladou. Takže shora padající voda ( koho by to napadlo, že ? ) se v lemu krásně drží jako v korýtku nebo okapu...

  • Autor Roman
  • Datum a čas 6.10.2023 09:57
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Jizerský guláš 2024

Zprávy od horolezců 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

CLIMBING GUIDE Grüss Gott! Der Meister ist ein Klassiker! Uznání od švýcarského horského vůdce mě sice těší, ale horolezecký výstup s jistícím lanem okolo hrudi a slaňování Dülferem nebyl můj plán, jak se
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.
Himálaje AKTUÁLNĚ 2024

Himálaje AKTUÁLNĚ 2024

MOUNT EVEREST Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Kam nelézt 2024

Kam nelézt 2024

LABSKÉ ÚDOLÍ Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Bouldering na Modřínu v Labských pískovcích

Bouldering na Modřínu v Labských pískovcích

Intenzivnímu sportovnímu lezení bez lana se říká bouldering neboli lezení po kamenech. Nejlepší oblast pro tento sport je Modřín nedaleko Děčínského Sněžníku.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 3.-7.7. Cyklistika 3.7.
Prachovská 24 Prachov 2.-3.8. Horolezecký závod 2.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Popradské pleso 12.-18.8. 12.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Czech Adventure Race Hracholusky 21.-25.8. 21.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.

Diskuse

Glocknerrunde PK, 21.6.2024 13:04, 1 příspěvek
Nebudeme přece poukazovat... Honza, 21.6.2024 9:42, 6 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 19.6.2024 12:47, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Nikotýn, 19.6.2024 6:13, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 18.6.2024 11:36, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Vlastik, 18.6.2024 11:16, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Piký, 18.6.2024 9:33, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Honza, 18.6.2024 8:53, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Vlastik, 18.6.2024 6:45, 7 příspěvků
zajímavé lukas B., 17.6.2024 17:49, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22