Dva horolezci spustili lavinu z Tupé a zahynuli pod ní

Dva horolezci spustili lavinu z Tupé a zahynuli pod ní
Horská záchranná služba zasahuje v dolině Zlomiska.
Autor snímku HZS
SDÍLEJ:

ČERNÁ VDOVA Dva maďarští horolezci spustili lavinu v severozápadní stěně Tupé ve Vysokých Tatrách. Lavina je vzala s sebou, vlekla 400 metrů a nakonec je zabila.

Dva horolezci spustili lavinu z Tupé a zahynuli pod ní
Tupá, Gálfyho žebro a severní stěna.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Nosíte s sebou lékárničku? Ne?
Vyberte si nejlepší na Heurece!

Muži ve věku 37 a 38 let zemřeli pod lavinou 6. února před polednem.

"Lavína, ktorá sa odtrhla po zaťažení horolezcami v severozápadnej stene Tupej, dve osoby strhla a padali približne 400 metrov v kombinovanom teréne," píše Horská záchranná služba ve zprávě o tragické nehodě. "Následne ostali kompletne zasypané."

AKTUALIZACE Stredisko lavínovej prevencie popisuje přesné okolnosti smrtelné horolezecké nehody: "Za svoj ciel si vybrali cestu Maťovi 4 UIAA. Mali so sebou kompletný horolezecký materiál aj lavínovú výbavu. Väčšia časť cesty vedie jedným z pilierov Tupej. Ku koncu sa pilier stráca a cesta križuje nie veľmi široký ale strmý žľab a pokračuje cez vrcholové veže na hrebeň Tupej. V takto kombinovanom teréne sú horolezci stále spoločne naviazaný na lano. Keďže je terén už ľahší, pokračujú súbežne bez postupových istení. Pri prechode žľabu si pravdepodobne prvý z dvojice pod sebou odtrhol lavínu. Pri páde strhol so sebou aj druhého a spoločne padali kombinovaným snehovo skalným terénom až pod stenu Tupej. Tu ich po veľmi dlhom páde zasypal sneh, ktorý odtrhli pod vrcholom spolu s ďalším snehom, ktorý sa k nim nabaľoval počas pádu z priľahlých žľabov. Zasypaný boli úplne zhruba pod 1 metrom snehu."

Horská záchranná služba, Vysoké Tatry, Zlomiska.

Oba měli na tělech zapnuté lavinové vyhledávače. Po dojezdu laviny do Zlomísk se na laviniště vrhla skupina dalších horolezců, která pád viděla. Podařilo se jim oba Maďary lokalizovat a vyhrabat ze sněhu. Okamžite spustili první pomoc, ale oba muži utrpěli během dlouhého pádu mezi skalami devastující zranění. 

"Nájdený 38ročný muž utrpel v dôsledku pádu v lavíne zranenia nezlučiteľné so životom. Jeho 37ročný spolulezec nemal prítomné základné životné funkcie, nálezcovia preto začali s laickou, telefonicky riadenou resuscitáciou v súčinnosti s tiesňovou linkou 155."

Horská záchranná služba, Vysoké Tatry, Zlomiska.

Protože kvůli špatnému počasí nemohl vzlétnout vrtulník, záchranáři dorazili na místo nehody po zemi. Autem k hotelu Popradské pleso a dál na lyžích. Bohužel už mohli jen konstatovat smrt a transportovat tělesné půzůstatky do Starého Smokovce.

Ve Vysokých Ttarách v ten den byl vyhlášený 2. stupeň lavinového nebezpečí. "Hlavným lavínovým problémom bol vetrom previaty sneh nad hranicou 1700 m n.m. koncentrovaný prevažne do SZ až SV orientácií," oznamovala Horská záchranná služba. "Vytvorené snehové dosky a vankúše o hrúbke aj viac ako 20 cm ležali na starom tvrdom, miestami až ľadovom podklade."

Za pouhé tři dny od posledního sněžení se nový sníh nespojil s podkladem. Horolezci se po dolezení skalních obtíží sice odvázali z lana a každý lezll sám, ale nedodrželi bezpečný odstup. Kvůli tomu zahynuli oba najedou, kdežto při dosttečném odstupu by mohl aspoň jeden přežít, anebo dokonce oba, protože by méně zatížili česrtvou sněhovou vrstvu.  

Vysoké Tatry. Kamzík pod Lúčnym sedlem.

Tupá nad Zlomisky

Tupá (2285 m) je snadno dostupný vrchol od Popradského plesa pěšky do sedla Ostrvy a následně jihozápadním hřebenem (místy 1 UIAA). Jeho dlouhá a strmá severovýchodní stěna spadá do dolina Zlomiska. Je oblíbená pro zimní horolezectví, protože ji protíná série skalních pilířů a mezi nimi sněhové žlaby.  

Horydoly.cz Černá vdova 2026

Mrtvola visela na stromě ve Velké Americe (Český kras
Chlapec se zabil na sjezdovce ve Feuerkogel
 (Salzkammergut)
Dvě dívky spadly do otužilecké díry v Budějovicích
 (Jižní Čechy)
Otužilec se utopil pod ledem v Kaolinovém jezírku
 (Moravský kras)
Tři skialpinisté zahynuli pod lavinou u Pusterwald (Niedere Tauern)
Chlapce zabila lavina v Bad Gastein při lyžování (Hohe Tauern)
Bruslař se utopil ve Vranovské přehradě (Podyjí)

2025 - 2024 - 2023 - 2022 - 2021 - 2020 - 2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2004 - 2003

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Horolezec zahynul po pádu v cestě Přes knihu

Horolezec zahynul po pádu v cestě Přes knihu

ČERNÁ VDOVA Z cesty Přes knihu na Východní Žeruchové věže ve Vysokých Tatrách vypadl horolezec. 37letý Polák dlouhý pád nepřežil.... celý článek

Čtyři oběti polských Vysokých Tater

Cyklista vjel pod lokomotivu ve Zlíně

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Bánský se zabil v masivu Mašerbrum

Bánský se zabil v masivu Mašerbrum

ČERNÁ VDOVA Během pokusu o prvovýstup poblíž hory Mašerbrum / Masherbrum zemřel český horolezec Jaroslav Banán Bánský (46 let). Zasáhl ho padající kámen.
Smrtelný pád na Čtyřech palicích

Smrtelný pád na Čtyřech palicích

ČERNÁ VDOVA Na Čtyřech palicích došlo ke smrtelnému pádu lezce. Zásah záchranářů s vrtulníkem mu již nemohl pomoci přežít.
Smrtelný pád z hřebene Sokolie v Malé Fatře

Smrtelný pád z hřebene Sokolie v Malé Fatře

ČERNÁ VDOVA Stará česká turistka uklouzla na turistickém chodníku v Malé Fatře. Zřítila se do skalního terénu a způsobila si smrtelný úraz. 
Na Mont Blanc zahynul horský vůdce s klientem

Na Mont Blanc zahynul horský vůdce s klientem

Kamenná lavina zasáhla dva české horolezce vedené českým horským vůdcem během výstupu na Mont Blanc.
Kolaps v horském hotelu Popradské pleso

Kolaps v horském hotelu Popradské pleso

ČERNÁ VDOVA Žiadosť o pomoc z Horského hotela Popradské pleso 23. jula vo večerných hodinách prijalo Operačné stredisko Horskej záchrannej služby. Muž poľskej národnosti pociťoval celkovú nevoľnosť, náhle stratil vedomie a nemal prítomné základné

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 20.-25.8. 20.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 27.-30.8. 27.8.
IBF - veletrh Itálie, Misano 4.-6.9. 4.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 11.-16.9. 11.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 18.-20.9. 18.9.
COITM Čína, Peking 14.-16.10. veletrh cestovního ruchu 14.10.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 5.-8.11. Cyklistika a motocykly 5.11.
Czechbus - veletrh Praha, Letňany 24.-26.11. 24.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 26.-29.11. Lodě 26.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 4.-20.12. 4.12.

Diskuse

good online mexican pharmacy EduardoDer, 11.8.2026 20:37, 86 příspěvků
Stephenjense Lhanebal, 11.8.2026 20:34, 8 příspěvků
mexico drug store Landonbrott, 11.8.2026 20:27, 124 příspěvků
mexican medicine store EduardoDer, 11.8.2026 20:26, 92 příspěvků
farmacia mexicana online Landonbrott, 11.8.2026 19:41, 92 příspěvků
mexican pharmacies EduardoDer, 11.8.2026 19:26, 81 příspěvků
best price rx pharmacy ca... BobbyIonic, 11.8.2026 19:21, 81 příspěvků
canadian family pharmacy BobbyIonic, 11.8.2026 19:16, 92 příspěvků
online pharmacies EduardoDer, 11.8.2026 18:32, 54 příspěvků
mexicanrxpharm Landonbrott, 11.8.2026 18:24, 54 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Combo ski Serg Goreliy, 11.8.2026 14:02
Re: Brýle v zimě Serg Goreliy, 11.8.2026 14:01
Půjčovna Aut Španělsko uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24
Kozí mejdan 2026 Horydoly Open, 1.8.2026 1:38
Re: Jak games sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29
Jak games nesteroid nesteroid, 30.7.2026 9:28
Jižní Čechy zvou na nejle... Horydoly , 29.7.2026 13:59
Re: Nordic Scating brusle jalann jalann, 28.7.2026 7:05