Lavina, která sjela do Normální cesty na Dachstein, zabila 5 českých turistů na sněžnicích.
Bergrettung Hallstatt
SDÍLEJ:
ČERNÁ VDOVA 5 českých turistů na sněžnicích zasypala lavina na úbočí Dachsteinu. Všichni zahynuli. Neštěstí se stalo v neděli 8. března po deváté hodině dopoledne.
Záchranářské vrtulníky létají z Dachsteinu do Hallstattu.
Turisté vystupovali od Seethalerhütte k Normální cestě na Dachstein. Sesunula se na ně lavina, která se v 9:15 h utrhla z úbočí Dachsteinu ve výšce 2800 metrů nad mořem. Pod sněhem zůstali tři ženy a dva muži ve věku 27 až 46 let.
Protože se jedná o velmi frekventovanou cestu, vidělo lavinu několik lidí a ti ji ohlásili horské službě. Bohužel dva lavinoví psi našli pod sněhem už jen mrtvá těla. Pokusu o záchranu se zúčastnilo šest vrtulníků a desítky policistů a záchranářů.
Lavina byla podle sdělení alpské policie široká 200 metrů a dlouhá 400 metrů. Příčinou bylo přibližně 30 centimetrů nového sněhu, nafoukaného do nedostatečně zpevněných desek. Vládlo slunečné počasí.
Nájemce chaty Wilfried Schrempf, kde strávila česká skupina noc před pokusem o výstup, důrazně varoval před nebezpečím laviny. Všeobecně v rakouských Alpách byl po sněžení vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí, ale místní znalec odhadl lokální nebezpečí ještě větší.
Čeští turisté chtěli na Dachstein vystoupit již v sobotu, ale sněžilo a foukal silný vítr, a to vytvořilo nebezpečné podmínky v horské oblasti. V sobotu se nechali od výstupu ještě odradit, ale v neděli po zlepšení počasí bohužel vyrazili pro svoji smrt.
Lze s velkou pravděpodobností odhadnout, že zafungoval smrtelný skupinový efekt "když už jsme tady, tak to vylezeme".
Skupina mrtvých turistů udělala nejméně dvě osudové chyby z neznalosti:
1) Neuvědomili si, že po velkém sněžení trvá nejméně dva dny, ale někdy i více, než se bezpečně spojí sněhové vrstvy a lavinové nebezpečí klesne.
2) Nebyli vybaveni lavinou výbavou, která jim mohla zachránit životy - chyběli jim lavinové vyhledávače, sondy a lopaty. Proto propásli šanci na přežití během prvních nehod po dojezdu laviny, kdy se je pokoušeli pomocí pípáků najít náhodní přítomní alpinisté na lyžích i pěšky. První tři mrtvoly našli lavinoví psi a zbylé dvě se podařilo najít až rojnici zkušených lidí se sondami v rukou.
VIDEO Podívejte se na místo, kde spadla osudová lavina (záběry jsou z předchozích let)
Normální cesta na Dachstein
Tragická nehoda se stala na Normální cestě na Dachstein zvané také Randklufweg. Je to nejlehčí trasa na vrchol, kudy proudí mnoho horolezců nahoru i dolů.
Normální cesta na Dachstein vede pěšky po ledovcové dálnici k chatě Wartehütte (též zvané Seethalerhütte). Odtud se jde k široké příhorní trhlině (Randkluft, Bergschrund), kterou je potřeba překročít. Buď dále stoupáme ledovo-sněhovým žlabem k Meklenburské polici, nebo se rovnou napojíme na ferátu, která pokračuje k vrcholu Dachsteinu po skále k vrcholovému kříži.
ČERNÁ VDOVA Při skalním lezení na Suľově se zabil Janko Búšfy. Paradoxně se velmi zasloužil o povolení zdejšího lezení od letošního 1. listopadu po dvou letech vyjednávání s ochránci přírody.... celý článek
ČERNÁ VDOVA Při skalním lezení na Suľově se zabil Janko Búšfy. Paradoxně se velmi zasloužil o povolení zdejšího lezení od letošního 1. listopadu po dvou letech vyjednávání s ochránci přírody.
ČERNÁ VDOVA Slovenský horolezec Ondrej Húserka zahynul při sestupu z Langtang Lirung. Spolu s Markem Holečkem 30. října zdolali prvovýstupem východní stěnu vysokou přes dva kilometry. Během slaňování se Ondrej Húserka zřítil
ČERNÁ VDOVA Policisté hledají svědky tragické dopravní nehody u Vacenovic nedaleko Hodonína. Jde zejména o řidiče, kteří si v pátek 8. listopadu krátce po půl sedmé večer mohli všimnout muže, který vedl jízdní kolo po
ČERNÁ VDOVA Aňa na kole zemřela, protože ji srazil náklaďák, jehož řidič nedával pozor. Tragická havárie se udála 22. října dopoledne na komplikované křižovatce Eden u Slavie v Praze.