Tři dachsteinské ledovce
Střecha světa, aspoň pro Štajeráky a Solnohraďany, se vypíná na dohled od českých hranic. Podle nich je to třítisícovka, protože na většině místních map je uvedena nadmořská výška o jeden či dva metry přesahující tuto magickou hranici. Je to však spíše reklamní tah, protože skutečná výška Dachsteinu je 2997 metrů.
Doprava
Ze středu Čech je to po vlastní ose pět set kilometrů. Jede se po trase České Budějovice - Dolní Dvořiště - Salzburg - Dachstein. Osobní auta jezdí z Ramsau po horské silnici s mýtným na parkoviště pod lanovkou. Nesmí se zde přespávat.
Autobusové zájezdy využívají spíše neplacených parkovišť u Gosauských jezer.
Přístupy
Türlwandhütte - Dachstein: Od parkoviště pod jižní stěnou se na Schladminger Gletscher lze dostat lanovkou nebo pěšky přes Südwandhütte a pěšinou nad ní nejprve po zarostlém skalním hřebínku, suťovým svahem pod lanovkou a nakonec strmou ferratou do Austriascharte přímo pod horní stanicí lanovky. Odtud okolo vrcholu Hunerkogl k Dachsteinwartehütte a na vrchol.
Gossausee - Dachstein: Obvyklá cesta větších výprav. Únavným pochodem k Adamekhütte a levou stranou Gossau Gletscher (ve směru výstupu) na sedlo Obere Windlucke. Odtud doleva po hřebeni ferratou až na vrchol. Těsně před ním je jištění méně časté a může hrozit sníh, námraza či drobná suť.
Popis výstupu
Dachsteinwartehütte (2740 ) - Hoher Dachstein (2993)
1. varianta: Po ledovci a žlabem. Od chaty severozápadním směrem kolem skalního pilíře a podél skal po ledovci Hallstätter Gletscher (trhliny) k vyústění žlabu, který spadá z vrcholu. Zde z ledovce na skálu (pozor na okrajovou trhlinu) a přes strmý skalní stupeň k místu zvanému Mecklenburgstein na začátek žlabu. Tímto žlabem po skále podél zajištění strmě až na vrchol. Těžké.
2. varianta: Po skále a žlabem. Od chaty severozápadním směrem ke skalnímu pilíři. Zde přechod z ledovce na skálu a po skále výstup po zajištění (ocelové lano) až k pamětní desce (Gustl Flamm). Odtud krátký sestup po skalní lávce (velmi často námraza) až k místu zvanému Mecklenburgstein na začátek žlabu spadajícího z vrcholu. Tímto žlebem po zajištěné cestě výstup na vrchol. Těžké.
Komentář: horolezecká obtížnost se pohybuje mezi stupni I a II UIAA s výbornými fixními body jištění. Pro sestup v mlze nebo noci je lepší 2. varianta, protože je to ferrata a od jejího konce je jednoduchý návrat k Dachsteinwartehütte, kde možnost nouzového přespání. Posledních dvacet metrů je však nutno slanit. Na výstup je jednodušší a rychlejší použít 1. variantu. Bývá však za dobrého počasí plná turistů, horolezců a klientů horských vůdců.
Doporučené vybavení
Batoh 40 l, pevné pohorky, teplé oblečení, funkční prádlo, návleky na boty, černé brýle, krém na opalování faktor 20 a více, pití 1,5 l/osobu, turistický cepín, mačky, přilba, sedací a hrudní úvazek (nebo ferátový set), prusiky nebo šplhadla, 2 smyčky, 2 karabiny, horolezecké lano, mapa, průvodce, busola nebo GPS, čelová lampa, lékárnička.
Průkopníkem ferát (via ferrata/Klettersteig) byl rakouský profesor Friedrich Simony, který inicioval bezpečné zajištění výstupové trasy na Dachstein v šedesátých letech 19. století. Pár let po něm v roce 1869 přišel s nápadem vystrojit Grossglockner stabilními jistícími body pražský obchodník Johann Stüdl. Po obou jsou pojmenovány chaty, které jsou výchozími body na jejich feráty. Na německou Zugspitze byla vybudovány během desetiletí 1873 až 1884 trojice zajištěných cest. Okolo roku 1900 byla natažena lana po hřebeni Watzmannu. První dolomitská feráta vede od roku 1903 západním hřebenem Marmolady.
Je mnoho možností, jak na Dachsteinu strávit víkend, ale nejkrásnější je traverz Střechy, při kterém se přecházejí tři ledovce. Na Schladmingský je možno vyjet lanovkou od parkoviště poblíž Türlwandhütte. Někomu ovšem oněch tisíc výškových metrů za jízdenku nestojí, a tak vyrážejí skupinky turistů ještě za tmy, aby se pozdravily s těmi majetnějšími na horní stanici lanovky Hunerkogl ve výšce dva tisíce sedm set metrů.
Zdálo, by se že zbývajících tři sta výškových metrů na vrchol bude už jen záležitostí hodinky či dvou. Opak je však pravdou. Cesta přes Schladmingský a potom Hallstattský ledovec sice vede nejprve po sněhové autostrádě vyjeté rolbou, ale na dohled ke Střeše se začíná zdvihat.
Depo pod příhorní trhlinou
Hodina ploužení do prudkého kopce po kotníky v mokrém sněhu dává zabrat každému včetně místních horských vůdců. Konečně přichází závěrečná sněhová mulda a bohapustá dřina končí pod obrovským skalním žlabem, který míří až někam do nebe. Lyžaři zde zapichují lyže do sněhu, turisté, kteří se budou vracet, batohy a přebytečné oblečení.
Po krátkém odpočinku nastává čas vyrazit od lyžařského depa a zamířit ke dvěma hlubokým trhlinám, které dělí skálu od ledovce. "Když jsme se tudy vraceli z jiného výstupu, přítel sice první přeskočil, ale do druhé přepadnul," popsal svůj zážitek z tohoto místa horolezec Lukáš Bludský. "Skončil naštěstí vzepřený rukama nad hlubinou a sám se potom vyškrábal ven." Horští vůdci, jejichž čas nastává ve žlabu těsně před polednem, proto nekompromisně své klienty navazují na lano, aby mohli jejich případný pád zachytit.
Lehké lezení
Po překonání ledovcové trhliny následuje výstup, který je pro vysokohorské turisty vrcholem umění. Střídají se na něm schůdné skalní police, kolmé stěnky, skoby a kramle Aby turista spatřil zblízka vrcholový kříž, musí nakonec překonat desetimetrovou kolmou stěnu po kramlovém žebříku.
"Právě tady se strhla strašlivá bouře, hromy blesky," s vykulenýma očima vyprávěl svůj červnový zážitek René Kujan."Nezbylo nic jiného, než se vzdát vrcholu a vrátit se z téměř posledního metru."
Pro ty, kteří pokračují na Gossauský ledovec, je cesta teprve v polovině. "Výstup nekončí na vrcholu, ale teprve v bezpečí chaty," zní staré horolezecké pravidlo, které zde vládne železnou pěstí.
Sestup vede ferátou
Dlouhý sestup není nijak náročný a vede většinou podél lanového zábradlí, ale pokud se k únavě přidá i špatné počasí, je na neštěstí zaděláno. "Hodinu nám teklo za krk, kroupy se střídaly s deštěm a my jsme třásly, aby ještě do skob a drátů neuhodil blesk z bouřky, kterou jsme slyšely na druhé straně kopce," vzpomíná Eva Chládková na stejnou situaci jako René Kujan, ale na druhé straně vrcholu. "Nejhorší je, že nemůžete dělat nic jiného, než bez odpočinku sestupovat a doufat, že to přežijete," dodává její spolulezkyně Barbora Rybářová a vzpomíná na to, jak ji těžký batoh srazil přímo pod vodopád. Ležela na břiše, trikem jí protékala ledová voda a několik minut se jí nedařilo zvednout.
Ledovec se musí jistit
Ani sestupem po skalním hřebenu ještě nic nekončí. Adámkova chata je vzdálena hodinu ostré chůze po strmém Gossauském ledovci. Pokud se někdo dosud nenavázal na lano, protože mu výstup i sestup připadaly lehké, teď to musí udělat. Rozpraskaný ledovec totiž v sobě skrývá mnohé neviditelné trhliny a neviditelné sněhové mosty. To, co bylo na začátku výstupu na Střechu, se teď opakuje každou chvíli. Když se první proboří a padá do ledové díry, nezbývá ostatním nic jiného, než se zapřít do lana, horolezeckých želez i cepínů a nešťastníka zachytit a vytáhnout ho na světlo boží. Šéf bezpečnostní komise Mezinárodní organizace horolezeckých svazů Pit Schubert o Gossauském ledovci ve svých učebnicích pohybu v horách píše, že se na něm beze stopy ztrácejí hlavně starší manželské dvojice.
Adámkova chata je potom pro vysílené poutníky bez nadsázky oázou klidu, tepla a bezpečí.
Druhý den je únavný
Druhý den je o něco lehčí, ale rozhodně ne odpočinkový. Ledovcem je třeba znovu ostražitě stoupat až pod sedélko Steiner Scharte. Stopy vedou k lanovému traverzu stoupajícímu zprava doleva na sněhové pole na rozeklané vápencové skály. Sestup po úzkém skalním žebírku, místy opatřeném talé lanem, na Hallstattský ledovec, který by byl například v Roháčích závratným úsekem, je po minulých zážitcích už jen rutinou.
To však nelze říci o zpátečním přechodu mírně, ale zato stále stoupajícího ledovce. Trhliny v něm nejsou časté, ale o to zrádnější. Proto skupinky turistů připomínají zdálky karavany. Jeden za druhým stoupají unaveným krokem nazpátek k lanovce na Hunerkogel svázaní jedním lanem.
Na terase ve stánku jde nejlépe na odbyt radler. Mnozí Češi ovšem po prvním doušku vyprsknou překvapením - jedná se o málo alkoholické pivo s citronovou limonádou.
Dachstein na HORYDOLY
Pestrá turistická nabídka na Dachsteinu
Malá dachsteinská dobrodružství
IRG Klettersteig u Dachsteinu FERÁTA
Feráta Johann a Ošklivý a vzrušující Johann a Dachsteinský přízrak
Skvělé lezení pod Dachsteinem HOROLEZECTVÍ
Excelentní vápno na Dachu HOROLEZECTVÍ
Skoro skalkařské lezení v Gosaukamm HOROLEZECTVÍ
DLOUHÉ VÝSTUPY
Kopfwand - Severozápadní hrana 4
Untere Windlucke - Schmetterling 6
ZIMA A SNÍH
Ramsau/Schladming - běžky/sjezdovky
Dachstein od Schladmingu PANORAMA
Novinky z Dachsteinu na konci září NEWS 2014
Aktuálně z Dachsteinu NEWS 2007
Dachstein a Gosau stále pod sněhem NEWS 2004
Dva Češi strhli čtyři Čechy z Dachsteinu
Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
mraky lidi...=(
- Autor dejf
- Datum a čas 21.12.2003 23:11
Re: drobná připomínka
- Autor Kuba Turek
- Datum a čas 29.5.2003 10:37
Platební karty využívají čeští turisté i na nejdrobnější výdaje
Automaty hry zdarma: Jak začít a co očekávat
Může se hodit
Nejčtenější články
Bolí vás záda či hlava? Aktivujte chodidla!
Nejen čaje z bylin, ale samotný pobyt v lese léčí - můžete si tam jít zahrát třeba online myempire casino
Mýty a fakta o Merino termoprádle
Přes Říp na pískovnu Račice a k Hořínskému kanálu na koloběžkách
Kralupskej panťák. Písek, kde neplatí pískovcová pravidla
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Mělnické vinobraní | Mělník | 20.-22.9. | 20.9. | |
Bzenecké vinobraní | Bzenec | 20.-21.9. | 20.9. | |
Člověk v přírodě - veletrh | Louny | 20.-22.9. | 20.9. | |
1000 Seen - vodácký maratón | Německo, Labussee | 20.-22.9. | 20.9. | |
Bouldering - světový pohár | Praha, Letná | 20.-22.9. | 20.9. | |
Dračí lodě | Horní Cerekev | 20.-21.9. | 20.9. | |
Kůň - veletrh | Lysá nad Labem | 20.-22.9. | 20.9. | |
Adamello Ultratrail | Itálie, Ponte di Legno | 20.-22.9. | 20.9. | |
24 hodin Le Vysočina | Sněžné, Blatiny | 20.-22.9. Horolezecké závody | 20.9. | |
Vinobraní | Litoměřice | 21.9. |
Diskuse
Efektivně spravujte a akt... | Sunny, 18.9.2024 11:55, 117 příspěvků |
stud? | Milan, 18.9.2024 11:32, 3 příspěvky |
Takový celkem milý retro | Honza, 17.9.2024 19:23, 2 příspěvky |
kecy | Střelec, 17.9.2024 13:26, 4 příspěvky |
Proč | Petr, 17.9.2024 12:15, 40 příspěvků |
Nákl. nádraží Žižkov - Ma... | Horydoly, 17.9.2024 10:44, 4 příspěvky |
Několik upřesnění | Proč, 17.9.2024 10:38, 40 příspěvků |
Nákl. nádraží Žižkov - Ma... | Šlojíř, 17.9.2024 9:29, 4 příspěvky |
Několik upřesnění | Petr, 17.9.2024 8:40, 40 příspěvků |
Několik upřesnění | Kuba Turek, 16.9.2024 23:52, 40 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Nemoci | Horydoly , 18.9.2024 11:40 |
RunTour Brno byl přeložen... | Horydoly , 14.9.2024 14:54 |
NIGHT RUN PRAHA PŘESUNUT | Horydoly , 13.9.2024 22:47 |
Zásadní odhalení skrytého... | milan šupa, 5.9.2024 19:25 |
ultimátní běžecký závod | Horydoly , 2.9.2024 17:55 |
Bike Valachy Bílá láká na... | Horydoly , 2.9.2024 10:41 |
Pálavské vinobraní | Horydoly , 30.8.2024 14:40 |
Země V4 spustily společno... | Horydoly Open, 30.8.2024 14:24 |