Kdysi české Vitorazsko
Rakouský region Vitorazsko hned za jihočeskou hranicí je geograficky i historicky poněkud divné území. Pramení zde Lužnice / Lainsitz, což je jediná řeka, která odvádí vodu z Rakouska přes Vltavu a Labe do Severního moře. Pohraniční hory jsou tu jakoby odsunuté od českých hranic hluboko do rakouského území. Naopak Rakousko vykouslo pro sebe kus přirozeného českého území.
Weitra neboli česky Vitoraz byla kdysi česká pevnost. Slované zde žili od šerého dávnověku. Jenže Břetislav I., první nemanželský Přemyslovec, měl příliš velké ambice ale malou armádu, a tak roku 1041 o Vitorazsko přišel společně s Dyjským trojúhelníkem a Valtickem.
Definitivní připojení k Východní marce nastalo ve 13. století a roku 1339 sahala rakouská vláda až k Suchdolu. Část těchto historických českých území získalo Československo roku 1920 nazpátek od 1. světovou válkou oslabeného Rakouska.
Je známo, že historie se odehrává ve spirále, což odpovídá i případu Vitorazska. O jeho území nikdo nebojoval na válečném poli, ale rozhodovalo se o něm u jednacích stolů tehdejších vládců Evropy.
Waldviertelská železnice
Šest nostalgických železnic je v provozu v Dolním Rakousku mezi Vídní, Dunajem a jižními Čechami. Jsou určené především pro turistickou dopravu, jejich minulost je však ryze účelová, neboť byly stavěny pro převoz nákladů.
Všech šest nostalgických železnic mělo v nedávných desetiletích na kahánku. Zdálo se, že je už nemají význam, když je nahradila osobní auta, kamiony a nově vedené, hlavní a daleko rychlejší železniční tratě. Každé se však ujalo město, obec a místní spolek, byly rekonstruovány a byl na nich znovu zaveden pravidelný provoz. Jedná se o železnice u Mariazell, na Schneeberg, ve Wachau, podél řek Ybbs a Dyje.
Waldviertebahn protíná Vitorazsko. Vede z Gross Gerungs přes Gmünd u Českých Velenic do Litschau. Při pohledu na mapu je vidět, že vede podél historické česko-rakouské hranice. Na trati jezdí normální spoje, ale také turistické parní vlaky od dubna do října a pak ještě speciální spoje během adventu.
Weitra jako Prachatice
Centrum Vitorazska je město stejného jména, německy jmenované Weitra. Dnešní habsburský zámek stojí na základech bývalého přemyslovského hradu. Z českého panování se téměř úplně zachovaly žulové hradby a Světelská brána na cestě do Svetlé / Zwettl, dodnes pýcha města. Renesanční domy na náměstí vypadají úplně stejně jako v Jindřichově Hradci a Prachaticích. Byly stavěny podle totožných plánů.
Zámek patří Fürstenberkům, někdejším majitelům Křivoklátu a velké části rakovnického průmyslu, zemědělství a dřevařství.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Výlovy rybníků 2025 listopad
Zahradní revoluce s aku kolečky
Nejčtenější články
Hornictví je turistický hit. Báňská muzea najdete po celém Česku
Tugela Falls je nejvyšší vodopád na světě
WALLETTO: Fast and Easy Money Transfers
Česká Kanada: Dobrodružství v zapomenuté divočině
Kam za nejkrásnějšími ohňostroji světa?
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| EICMA - veletrh | Itálie, Miláno | 6.-9.11. Cyklistika a motocykly | 6.11. | |
| Caravaning - veletrh | Brno, Výstaviště | 6.-9.11. | 6.11. | |
| Obzory - cestovatelský festival | Praha, Filozofická fakulta | 7.-9.11. | 7.11. | |
| Cestou necestou - festival | Bratislava, Ružinov | 7.-9.11. | 7.11. | |
| Stovka Považím | Melčice Lieskové | 7.-9.11. Ultra trail | 7.11. | |
| Ruzyňská liga - bouldering | Praha, stěna Ruzyně | 8.-9.11. Lezecké závody | 8.11. | 09:00 |
|
Mistrovství České republiky v lezení
|
Brny, Hudy stěna | 8.-9.11. | 8.11. | |
| Velká Kunratická | Praha | Běh | 9.11. | |
| Koruna Himálají - diashow | Bratislava, Stará tržnica | Přednáší Peter Hámor a Radek Jaroš | 9.11. | |
| Krkonošská architektura - diashow | Praha, Trmalova vila | Přednáší Radek Drahný | 10.11. | 16:00 |
Diskuse
| dobré video | zlískal jsem se jako dobytek, 8.11.2025 21:42, 2 příspěvky |
| dobré video | vodák Marek, 6.11.2025 4:43, 2 příspěvky |
| Liška, václavka | Michael Beranekdeveloppex.beranek@wanadoo.fr, 5.11.2025 15:36,... |
| Hmm před 11 lety | Horydoly, 5.11.2025 14:48, 2 příspěvky |
| Hmm | Honza, 5.11.2025 12:45, 2 příspěvky |
| Hmm lišky a kuřátka | Lukas B., 4.11.2025 12:06, 5 příspěvků |
| Hmm lišky a kuřátka | Honza, 3.11.2025 20:04, 5 příspěvků |
| Hmm lišky a kuřátka | Kuba Turek, 3.11.2025 12:57, 5 příspěvků |
| Hmm | Honza, 3.11.2025 11:59, 5 příspěvků |
| Inu | Honza, 3.11.2025 11:53, 3 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Nahoru Resort Monínec | Horydoly , 8.11.2025 2:33 |
| Vánoce v Hranicích | Horydoly , 8.11.2025 0:29 |
| Společenské oděvy | Horydoly , 28.10.2025 21:27 |
| Velké Popovice | Horydoly , 26.10.2025 23:07 |
| Krumlovský vodácký maraton | Horydoly , 22.10.2025 20:56 |
| Sv. Martina oslaví Na Spi... | Horydoly Open, 22.10.2025 10:03 |
| Kosmetika | Horydoly Open, 22.10.2025 9:59 |
| Mezinárodní úspěch Kutné ... | Horydoly Open, 20.10.2025 9:30 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH