Maďarsko láká české turisty do blízkých i vzdálených lázní

Maďarsko láká české turisty do blízkých i vzdálených lázní
Magdolna Fekete.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

ROZHOVOR  Hlavní poradkyně Maďarské národní turistické centrály Magdolna Fekete shrnuje cestovní ruch ve své zemi v době pancemie covid-19 a po ní. Jedná se o dva odlišné trendy. Domácí turistika se rozvíjela úplně maximálně. Maďaři cestovali v rámci státu nejvíce od roku 1990. Se zahraničními hosty to už tak dobré nebylo, stejně jako v celé Evropě.         

Příjezdová turistiku z Česka do Maďarska je už několik desetiletí stejná. Češi patří mezi deset nejvýznamnějších turistických zdrojů. V době covidové se dokonce umístili v první pětce.

Proč se zaměřujete právě na Českou republiku?

V současné době všeobecně platí, že se všechny evropské státy se snaží podchytit turisty z nejbližších zemí. Nemají problém nasednout do auta nebo do vlaku a jet se podívat, jak se žije u sousedů. Tady vidíme turistický potenciál jako největší.

Jakým způsobem návštěvnost zjišťujete?

Vybudovali jsme sofistikovaný statistický systém, ve kterém detailně spolupracujeme s poskytovateli turistických služeb. Přesně víme, kolik bylo u nás zahraničních turistů, kdy a z jakých zemí. Dokonce se dovídáme, jaké mají zájmy, čemu dávají přednost a můžeme odhadnout, jaké budou v tomto ohledu cestovatelské trendy. Takže jsme poznali, že zájem o Maďarsko je nejen v Česku, ale i v dalších zemích V4 stále vysoký. Proto musím jménem maďarské turistiky poděkovat českým turistům za přízeň a zdejším odborníkům za zájem, který o naši zemi i tady na veletrhu projevují.

Maďarsko si v Česku udělalo velmi dobré jméno termálními lázněmi. Bude se váš turistický průmysl ubírat stejným směrem?

Určitě bude. Vypracovali jsme sedmiletý turistický strategický plán, ve kterém právě naše lázeňství, wellness a životní styl jsou na prvním místě. Jako další v pořadí vnímáme kulturní dědictví, památky, vinařství a přírodní krásy. Samozřejmě nezapomínáme na gastronomii. V lázeňství hodně těžíme z mnoha tisíců našich termálních pramenů. Také proto v posledních letech pravidelně rekonstruujeme, obnovujeme a modernizujeme lázeňská zařízení a koupaliště.

Ještě v období před epidemií covidu jste organizovali pro milovníky vína a dobrého jídla cesty za gastronomií a maďarskými vinaři.

Existují webové stránky o maďarském víně. Provozuje je Maďarská turistická agentura. Stránky už jsou dostupné i v angličtině a snaží se seznámit odborníky i laiky se všemi 23 maďarskými vinařskými regiony. Je totiž celkem složité vysvětlovat, že u nás nemáme pouze Tokaj nebo balatonské vinařské regiony, ale mnoho dalších. Snažíme se jim dát všem prostor a informovat o místních vinařských i gastronomických akcích.

Český turista je konzervativní. Okruh jeho působnosti pokrývá lázně v Budapešti, další lázeňské komplexy nedaleko od hranic a prakticky končí u Balatonu, kam dojede autem za den. Občas se zastaví v lázních poblíž chorvatských hranic. Ale jen na chvíli, protože směřuje k Jaderskému moři.

Z již zmíněného statistického systému vidíme, že to s Čechy není zdaleka tak hrozné. Někteří si už oblíbili lázně na jihozápadě Maďarské republiky. Po covidu víme, že se nemůžeme spoléhat pouze na oblíbené turistické cíle jako je Balaton a lázně na západní straně země. Musíme se snažit rozšiřovat zájmy turistů o další destinace. Movitější čeští turisté již jižní část Maďarska objevili. Například města Pecs, Villány a Szeged. Jezdí do lázeňských domů, ale také hodně cestují s karavany. My se zase snažíme tyto oblasti propagovat a ukazovat, že i tady návštěvníci naleznou turisticky krásné regiony, které stojí za návštěvu. Ukázali jsme pracovníkům českých cestovních agentur jihovýchodní části země jako je Debrecín, Gyula nebo Kecskemét. Přestože se jedná o historicky i jinak cenné regiony, zatím nevíme, jestli to bude fungovat. Je to od Prahy opravdu daleko. Na druhé straně si uvědomujeme, že i tato jihovýchodní část Maďarska má určitě velký turistický potenciál.

Po covidových letech tedy nebudete začínat od nuly?

Samozřejmě že ne. Využili jsme nechtěnou turistickou přestávku k tomu, abychom zlepšili turistickou infrastrukturu, opravili staré a otevřeli nové hotely, lázně a turistické destinace. Doufáme, že se nám to časem zhodnotí.

INFO: Visit HungaryMoje Maďarsko

Horydoly.cz Maďarsko na Horydoly

DOPRAVA Maďarské dálniční známky

CYKLOTURISTIKA Ohybem Dunaje na kole

CYKLOTURISTIKA Balaton na kole

CYKLOTURISTIKA Karpatská cyklistická cesta

KOLOBĚŽKY Z Brna do Budapešti jedu na koloběžce

TURISTIKA 5 tipů pro návštěvu Budapešti

TURISTIKA Nejvyšší hory Evropské unie

TURISTIKA Maďarsko, země lázní a minerálních vod

SPELEOLOGIE Průzkum maďarského podzemí

HISTORIE Čachtická paní Alžběta Bathoryová

GASTRONOMIE Trdelník, tradiční maďarská pochoutka

KULTURA Zahraniční kulturní centra v Praze

KULTURA Slovensko Slovákům

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Zimní stadion Nikolajka v Praze přerušuje provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny a nárůstem cen energií. Ruší se oblíbené veřejné bruslení o víkendech i školní výuka ve všední dny. O led přicházejí hokejisté týmu... celý článek

Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Několik lokálních železničních spojů zrušil Středočeský kraj a nahradil je autobusy během loňského roku. V Rožmitále a Trhovém Štěpánově se tomu starostové vzepřeli, vzali veřejné peníze a doplatili neefektivní dopravu. Teď tam souběžně jezdí
Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Postavit nový dům je obvykle levnější než rekonstrukce staré budovy. Platí to pro rodinné domy stejně jako kancelářské budovy i průmyslové objekty. Jenže existuje důležitý důvod, proč využít starý dům. Tím
Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

Hotely jen pro dospělé jsou konečně legální

Nejvyšší správní soud potvrdil, že provozovatel hotelu může zakázat vstup dětem do 15 let v případě, že pro to má legitimní důvody. Zamítl kasační stížnost České obchodní inspekce, která tvrdila, že
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Ferratová testovačka Liptovské Revúce, Dve veže 2.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Mělnické vinobraní Mělník 16.-18.9. 16.9.
Bzenecké vinobraní Bzenec 16.-17.9. 16.9.
Vinobraní Velké Pavlovice 16.-17.9. 16.9.

Diskuse

čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 22 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 22 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 22 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48