Osvětim: Milion zavražděných Židů, Poláků, Cikánů, Sovětů...

Osvětim: Milion zavražděných Židů, Poláků, Cikánů, Sovětů...
Osvětim (Auschwitz II - Birkenau). Brána mrtvých.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

"Samotné usmrcování trvalo nejkratší dobu. Za půl hodiny jsme mohli vyřídit dva tisíce, ale spalování trvalo strašně dlouho. Zabíjení bylo lehké, nebylo třeba ani stráží, aby je nahnali do komor; šli tam dobrovolně, protože si mysleli, že se jdou sprchovat; místo vody jsme pak pustili jedovatý plyn. To všechno šlo velmi rychle."

Rudol Höss popsal Norimberskému tribunálu, jak on a jeho nacionálně-socialističtí kumpáni zavraždili přes milion lidí v Osvětimi. Jeho řeč byla bez emocí, popsal technické podrobnosti, jako by obří stroj na přeměnu živých žen, mužů a děti na popel bylo něco normálního

Milion zavražděných, Rudolf Höss, plynové komory, Josef Mengele a Auschwitz. Osvětim - Březinka mohlo zůstal nevýznamným městečkem v Malopolsku na soutoku Visly a Soly, kdyby si ho nevybrali nacističtí okupanti k realizaci svých zrůdných plánů.

Rudolf Höss byl po válce zatčen a popraven právě na popravišti v Osvětimi. Josef Mengele zmizel do Jižní Ameriky a nakonec se utopil po infarktu při plavání v moři. Většina dozorců z Osvětlimi byla časem pochytána po celém světě díky klasické policejní práci celého světa a také židovským pátracím organizacím, jejichž činnost neustává ani dnes. Mnozí byli popraveni, další dostali dlouholeté tresty.  

Auschwitz (Osvětim). Arbeit macht frei (Práce osvobozuje).

Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau se skládal ze tří oddělených táborů Auschwitz I, II a III.

Auschwitz I

Nejprve byl v bývalých vojenských konírnách zřízen Auschwitz I - likvidační tábor pro polské odpůrce německé okupace. Tábor byl založen na rozkaz Heinricha Himmlera 27. dubna 1940. Na přípravné práce byly povolány tři stovky Židů. V květnu téhož roku přijel první transport třiceti vězňů s jednotkami SS, pod jejichž správu koncentrační tábory spadaly v celém Německu. Následovalo stavění dalších bloků a vytváření míst pro další vězně. V létě roku 1940 začalo první vysídlování polského obyvatelstva z města Osvětim.

Auschwitz I fungoval převážně jako mužský tábor. Byli v něm vězněni mimo jiné i sovětští váleční zajatci, kteří byli po výstavbě Auschwitz II přesunuti právě tam. V roce 1941, když byla likvidace Poláků téměř hotova, byl na bažinách u nedaleké vesnice Březinka postaven tábor Auschwitz II - Birkenau. První tábor poté sloužil jako administrativní centrum celého komplexu a zemřelo v něm kolem sedmdesáti tisíc lidí.

Auschwitz byl původně plánován pouze jako transportní tábor, z něhož měli být vězni přemisťováni do koncentračních táborů uvnitř Třetí říše. V roce 1941 bylo ale rozhodnuto na základě plánu likvidace Židů, neboli Konečného řešení, kapacitu tábora zvýšit na třicet tisíc vězňů. Nad vstupní branou do tábora byl nápis Arbeit macht frei, kteří vytvořili sami vězni. Písmeno B ve slově "Arbeit" bylo obráceně. Nejspíš to bylo učiněno jako malá revolta.

Rudolf Höss, velitel koncentračního tábora Auschwitz - Osvětim.

Auschwitz II – Birkenau

Na podzim 1941 začali sovětští vězni společně s pracovními oddíly sestavenými z ostatních vězňů stavět tábor Auschwitz II – Birkenau. Od začátku byl při jeho budování jeho pozdější bestiální velitel Rudolf Höss. Nejprve bylo potřeba rozebrat budovy z bývalé vesnice Březinka, která byla začátkem roku vystěhována. Povrch budoucího tábora musel být vysušen pomocí odvodňovacích kanálků. Hned zpočátku byly instalovány ploty z ostnatého drátu, které měly zamezit útěku vězňů. Později se podařilo z celého areálu Auschwitz uprchnout pouze 144 vězňům. Koncentrační tábor byl po celou dobu svojí existence zvětšován. Poslední etapa zvaná Mexiko měla zvýšit rozlohu na 170 hektarů a počet vězňů až na dvě stě tisíc. Stavební práce začaly, ale už nebyly dokončeny.

Auschwitz II byl hlavním vyhlazovacím táborem, v kterém zemřelo kolem milionu lidí. Je to smutné prvenství mezi všemi nacistickými koncentračními tábory Třetí říše.

Auschwitz (Osvětim). Cesta, ze které není návratu.

Do dnešní doby se zachovalo 45 zděných a 22 dřevěných budov. Zbytky plynových komor a pecí můžeme vidět pouze jako rozvaliny suti. Při svém odchodu je Němci vyhodili do povětří, aby zakryly své zločiny, které Evropa do té doby nepoznala. Ploty, komíny i základy budov jsou od čtyřicátých let netknuté. Do tohoto areálu je vstup zdarma a je možné si koupit českého průvodce.

PANORAMA: Auschwitz II - Birkenau

Nacisté odstřelili plynovou komoru a krematorium, aby zahladili stopy po zločinu.
Kliknutím na snímek otevřete velké panorama.

Auschwitz III

Poslední tábor Auschwitz III sloužil jako pracovní tábor pro německou chemickou společnost IG Farben. Ta mimo jiné vytáběla plyn Cyklon B, kterým se vraždili vězňové v Auschwitz II, jak to popisoval Rudolf Höss. V okolí bylo postaveno několik menších koncentráků, které sloužily především na otrockou práci všeho druhu. Velmi známý je Plaszów v Krakově, který sloužil především k těžbě vápence a samozřejmě . 

Konec plynování

Před osvobozením Osvětimi Rudou armádou nacisté odvlekli většinu zbylých přežívajících vězňů a zároveň zapálili obytné bloky. Spolu se zničením plynových komor a kremačních pecí se pokusili zahladit stopy po zvěrstvech, které se tady děly. Podle plánu měl být celý areál zničen.

Díky rychlému postupu Rudé armády na východní frontě se úplně všechno nestihlo. 27. ledna 1945 byl tábor osvobozen. Záchrany se dočkalo pouhých sedm tisíc lidí. Osmapadesát tisíc jich Němci odvezli do Říše na poslední pokusy o zabránění nevyhnutelného pádu. Celkem v Osvětimi zahynulo více než milion lidí.

Dnes bydlí ve městě Osvětim čtyřicet tisíc obyvatel. V koncentrační táboře žilo na rozloze 81 hektarů devadesát tisíc vězňů najednou.

Ve všech třech táborech Auschwitz zemřelo kolem 1,3 milionu vězňů:

960 000 Židů 
70 000 - 75 000 Poláků 
21 000 Cikánů  
15 000 sovětských válečných zajatců
10 - 15 000 vězňů jiných národností

Areál Auschwitz I i Auschwitz II jsou přístupny veřejnosti zdarma. Pokud chcete komentovanou prohlídku v češtině, angličtině či polštině, zaplatíte 25 zlotých. Areál Auschwitz III byl srovnán se zemí a na jeho místě se nachází pouze pomník.

Krakov, Plaszów. Pomník obětem nacistického koncentračního tábora.

Doprava

Autem: Z Prahy po dálnici přes Brno a Olomouc do města Bielsko-Biała, poté po silnicích. 450 km, 4,5 hodiny jízdy. Z Ostravy po hlavních silnicích přes město Jastrzębie-Zdrój. 100 km, 1,5 hodiny jízdy.

Vlakem: Z Prahy přes Ostravu a Katovice. 6 hodin jízdy.

INFO: Město Osvětim a Muzeum Auschwitz


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.czKoncentrační tábory na Horydoly

KOMUNISMUS Jáchymovské peklo a Doktor Máj z lágru (Jáchymov)

KOMUNISMUS Památník Vojna (Příbram)

KOMUNISMUS Jeden malý zapadlý komunistický koncentrák (Sýrovice)

NACISMUS Krvavá dozorkyně, dříve bavorská selka (Svatava)

NACISMUS Malý eficientní koncentrák a Česká socha vítá (Mauthausen)

NACISMUS Pieta v terezínském koncentráku (Terezín)

NACISMUS Vyvraždění terezínského rodinného tábora (Osvětim)

NACISMUS Schindlerův seznam (Krakov) 

Více k tematu: Nový fenomén dark tourism a Nejtemnější turistický cíl

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak dodat tělu rychle a zdravě potřebnou energii?

Jak dodat tělu rychle a zdravě potřebnou energii?

Při sportu, pěších túrách, ale i při práci na zahradě nebo ve fyzicky náročném zaměstnání je nezbytné tělo průběžně zásobovat rychle využitelnou energií. To samo o sobě není tak těžké. Náročnějším se... celý článek

Antonín Švehla: Švehlova lavička nebo Švehlova busta?

Houby AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Kozinec - originální křemencové lezení u Železného Brodu

Kozinec - originální křemencové lezení u Železného Brodu

Když v Českém ráji prší, horolezci se horempádem stěhují z měkkého pískovce na tvrdý kámen. Kozinec nad Železným Brodem jim nabízí fylitové věže a hřebeny s křemennými žílami.  
Nová definice dokonalosti v oblasti mobilních technologií s HONOR 90 Lite

Nová definice dokonalosti v oblasti mobilních technologií s HONOR 90 Lite

HONOR, značka proslulá posouváním hranic, opět vstoupila do centra pozornosti se svým nejnovějším mistrovským dílem, HONOR 90 Lite.
Jak si odpočinout před maratonem?

Jak si odpočinout před maratonem?

Máte před sebou maraton, na který se už dlouho připravujete? Je opravdu velmi důležité, abyste si před závodem dostatečně odpočali a načerpali nezbytnou energii. Také je velice důležité, kde odpočíváte.
Archimedes Alter Weg - normálka v Bielatal

Archimedes Alter Weg - normálka v Bielatal

CLIMBING GUIDE Stará cesta na Archimeda v Bielatalu patří mezi přívětivé normálky. Na pískovcovou věž vede jistitelný komín široký akorát, abychom se nemuseli bát.
Bezproblémové připojení: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC a další v Honor 90

Bezproblémové připojení: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC a další v Honor 90

V rychle se vyvíjejícím prostředí smartphonů je konektivita králem. Jak se naše životy stále více prolínají s technologiemi, důležitost zůstat ve spojení, ať jsme kdekoli, nebyla nikdy větší. Honor chápe tuto základní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Oktoberfest - pivní festival Německo, Mnichov 16.9.-3.10 16.9.
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 21.-23.9. 21.9.
Stezka Českem - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Lucie Štaudová 22.9. 18:30
Citrusy - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.9.-1.10. 22.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 22.-24.9. 22.9.
Vinobraní Rakousko, Retz 22.-24.9. 22.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 22.-24.9. 22.9.
Mur Challenge Rakousko, Grosslobming Vodácký maraton 23.9.
Almabtrieb Rakousko, Brixen Shánění krav z hor 23.9.
Ballon Cup Rakousko, Kitzbühel 15.-23.9. 23.9.

Diskuse

paypal login shayla, 22.9.2023 12:17, 118 příspěvků
Není všechno zlato co se ... Honza, 21.9.2023 22:19, 2 příspěvky
Není všechno zlato co se ... Michael Beranek, 21.9.2023 10:07, 2 příspěvky
INU Honza, 19.9.2023 19:52, 3 příspěvky
INU Petr, 19.9.2023 15:49, 4 příspěvky
INU Horydoly - Andrea Černá, 19.9.2023 15:06, 4 příspěvky
INU Petr, 19.9.2023 13:43, 4 příspěvky
INU Honza, 19.9.2023 12:26, 4 příspěvky
Další způsoby hubnutí Pišišvor, 19.9.2023 10:45, 2 příspěvky
Další způsoby hubnutí JanaT, 19.9.2023 10:30, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30
Pro španělsky mluvící tur... Horydoly , 6.9.2023 8:59
Jaké jsou trendy dopravy ... Horydoly , 17.8.2023 23:36
Pardubický castle run Horydoly Open, 17.8.2023 13:13