Prehistorická vesnice na kůlech znovu stojí v Trentinu

Prehistorická vesnice na kůlech znovu stojí v Trentinu
Archeopark Fiavé.
Autor snímku Visit Trentino
SDÍLEJ:

Archeologický přírodní park Fiavé mezi jezerem Garda a Brentou bude otevřený v červnu. Nachází se v lokalitě  s pozůstatky kůlových staveb, která byla v roce 2011 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO.

Prehistorická vesnice na kůlech znovu stojí v Trentinu
Archeopark Fiavé.
Autor snímku Visit Trentino

Věrná replika, zakládající se na dlouholetém archeologickém výzkumu, umožňuje seznámit se s každodenním životem obyvatel italského Trentina před 3500 lety.

V lokalitě Fiavé, ležící mezi Gardským jezerem a Brentskými Dolomity, je možné zastavit čas a vrátit se do každodenního života obyvatel, kteří žili v kůlových stavbách na břehu starodávného jezera Carera. Hladina jezera, která se dnes proměnila v rašeliniště, několik tisíc let skrývala stopy prvních obyvatel kůlových staveb, které byly objeveny archeology až na začátku 70. let minulého století.

111 historických lokalit v Alpách

V této lokalitě bude 24. června otevřen Archeologický přírodní park Fiavè, provozovaný Odborem památkové péče Autonomní provincie Trento. Archeologické, historické a přírodopisné muzeum umožní prožití sugestivních a emocionálních zážitků.

Fiavé je dnes jednou ze 111 alpských lokalit tvořících soubor archeologických památek s prehistorickými kůlovými stavbami, který byl v roce 2011 zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO. Oblast Giudicarie byla v roce 2015 prohlášena za Biosférickou rezervaci Unesco, zatímco Brentské Dolomity, zrcadlící se na hladině stojatých vod rašeliniště, byly taktéž zapsány na seznam Světového dědictví.

Lac de Chalain.

Budovy muzea sousedí s archeologickým areálem, ve kterém z vody vyčnívají kůly, které v době bronzové podepíraly jednotlivá obydlí. Při vstupu do muzea se tento les kůlů, jak jej nazývají archeologové, proměňuje v obydlenou vesnici, která zve návštěvníky k poznávání místního života ve druhém tisíciletí před naším letopočtem.

Kromě toho bylo realizováno umělé jezírko, na jehož březích byly vybudovány věrné repliky podpůrných kůlů tehdejších staveb, jakož i replika prehistorické vesnice s důmyslně vypracovanými základy a obrannými palisádami.

V areálu nechybí řada informačních a ilustrativních tabulí a multimediálních projekcí, zobrazujících život v období kůlových staveb, zatímco v návštěvnickém centru naleznete prostor pro rodiny s dětmi.

Do parku se přibližně za 30 minut dostanete přímo z muzea kůlových staveb v centru obce Fiavé, po stezkách a lávkách vedoucích po poli a rašeliništi nebo přímo z parkoviště v těsné blízkosti rašeliniště, u silnice vedoucí do lokality Riva del Garda.

 

Muzeum kůlových staveb ve Fiavè, otevřené od roku 2012, si okamžitě získalo přízeň návštěvníků díky sugestivní a inovativní expozici, která vás okamžitě zavede do reality přilehlého archeologického naleziště. Místní sbírka jako jediná v Evropě zahrnuje přibližně 300 dřevěných předmětů, které okamžitě překvapí svou aktuálností. Jedná se převážně o nádobí a kuchyňské či jiné náčiní, hrnky, vařečky, tácy, metly, kbelíky, hole, srpy, vrtáky či sekery. Díky specifickým podmínkám jezerního lože se zachovaly dokonce i některé potraviny, jako například pšeničné klasy, plody dřínu, lískové ořechy, jablka a hrušky.

Booking.com

Jezero Ledro

I na východním břehu jezera Ledro se nachází významné archeologickém naleziště s pozůstatky kůlových staveb ze starší a střední doby bronzové (2200-1350 př. n.l.). Za poslední století bylo objeveno více než 10 000 kůlů. V letních měsících je zde pořádán festival Palafittando s bohatým programem zaměřeným na archeologické vykopávky, laboratoře, živou historii, koncerty a různá tematická představení.

Horydoly.czValle di Ledro je přírodní tělocvična v Dolomitech

Hora San Martino

Hora San Martino v Lundo. Tento skalní výběžek mezi lokalitami Altogarda a Giudicarie, který se ještě před několika desítkami let skrýval mezi bujnou vegetací, dnes vrátil na svět pozůstatky opevnění vybudovaného v posledním období Římské říše pro ochranu proti invazi barbarských kmenů dle tehdejší vojenské strategie, jejímž cílem bylo ponechat v rukou Karla Velikého a nové říše veškeré cesty mezi Evropou a Itálií.

Po staletích zapomnění archeologové díky mezinárodnímu projektu vrátili na svět pozůstatky této stavby, jejíž části se zachovaly v pozoruhodně dobrém stavu jako například modlitebna svatého Martina. Na horu San Martino se přibližně za hodinu dostanete pěšky z obce Lundo po značené stezce SAT 425 vedoucí po lesní cestě a menších stezkách, nebo za přibližně 40 minut z Arca do San Giovanni al Monte po stezce vedoucí staletým bukovým lesem.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Lago di Garda na HORYDOLY

CYKLISTIKA Koudyho bikování na Lago di Garda

CYKLISTIKA Obtížnost MTB tras u Lago di Garda

HOROLEZECTVÍ Lezecko-bikerské Arco

HOROLEZECTVÍ Až Arco uvidíš, tak se pobliješ

VODNÍ SPORTY Červencové závody v jachtingu na Gardě

TURISTIKA Garda je jedním z 297 jezer v Trentinu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vodácké vybavení na řeku

Vodácké vybavení na řeku

Na jaké lodi pluji a co v ní vezu? Základní otázka každého vodáka je zodpovězena před odjezdem na řeku. Zda byla odpověď dobrá nebo špatná, se ukáže velmi rychle. Parta si vezme... celý článek

Západní Tatry alias Roháče: vzpomínky na celý život

Turistický slovníček: kdo chce kam, pomožme mu tam

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Nejlepší překvapení k výročí: stříbrné náušnice jsou milý dárek!

Nejlepší překvapení k výročí: stříbrné náušnice jsou milý dárek!

Nalezení krásného a jedinečného dárku k výročí může být docela náročným úkolem. Vaše výročí je období, kdy se můžete pozastavit a zamyslet se nad svým vztahem: jak je ten vztah pro vás důležitý,
Je použitý telefon dobrým nápadem na dárek pro dítě?

Je použitý telefon dobrým nápadem na dárek pro dítě?

V životě každého dítěte nastane okamžik, kdy by chtělo mít svůj vlastní telefon. Musí to však být úplně nový telefon přímo z obchodu? Je použitý model dobrým nápadem na dárek?
Kotvičník dokáže zlepšit fyzický výkon?

Kotvičník dokáže zlepšit fyzický výkon?

Kotvičník zemní neboli Tribulus Terrestris je vyhledávaný především muži. Má spoustu zázračných účinků, nejčastěji po něm však pánové sahají proto, že se díky němu rychleji buduje svalová hmota, podporuje svalový výkon
Sám sobě psem

Sám sobě psem

RECENZE Reprezentanta v triatlonu Jana Franckeho omrzela jeho sportovní disciplina a dal se na dlouhé závody divokou krajinou. Na Aljašce, v Kanadě a Anglii. V mrazu, vlhku a větru.
Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Krkonošský název "kameny" v Krkonoších označuje výrazné skalky na plochých hřebenech. Harrachovy kameny / Harrachsteine vyčnívají do krajiny nedaleko Zlatého návrší.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slunovrat Ride Praha, Rudolfinum Cyklojízda 21.6. 05:33
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 26.-27.6. Horská kola 26.6.
Běhej lesy Vysočina Milovy 26.6.
Voda země - duatlon Otrokovice, Štěrkáč Běh, paddleboard 26.6.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 27.6.
Jihlava - splutí Mohelno 27.6.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31