Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích
Natáčení filmu Spectre James Bond u nejvyššího silničního tunelu v Evropě.
Autor snímku Columbia Pictures
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů známek pro osobní a obytná auta (do 3,5 tuny) a motocykly v roce 2024. Od počátku roku 2024 je možné koupit nově dálniční známku na jeden den. Přidáváváme mýtné na nejdůležitějších silničních tazích skrz Rakousko.

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích
Gerlos Alpenstrasse, vysokohorská silnice Zillertalské Alpy.
Autor snímku ASFINAG

Rakouské týdenní dálniční známky na rok 2024 zdražily o inflaci. Adekvátně k tomu se zvedly ceny dvouměsíčních a celoročních známek. Došlo také ke zdražení většiny tunelů a horských silnic.

Kde se kupuje papírová nebo digitální známka?

Dálniční známka Rakousko - koupit ji lze na českých příhraničních čerpacích stanicích, v rakouských automotoklubech, na rakouských pumpách, v prodejnách tisku u vjezdů na dálnice a také v českém Ústředním automotoklubu.

Kromě tradiční papírové dálniční známky je možné koupit také její digitální verzi. Je virtuální a nikam se nelepí. Po zaplacení poplatku a vyplnění registrační značky vozidla rakouský státní systém vaši digitální dálniční známku automaticky registruje. Dá se koupit na webu státní správy silnic nebo ve vybraných trafikách, na benzínových pumpách a v automobilových klubech. Na tomto webu lze koupit též mýto do zpoplatněných tunelů a na Europabrücke na rakouských dálnicích.

Nakupovat dálniční známky i mýto lze také přes mobilní aplikaci ASFINAG. Je to možné udělat na dálnici rovnou z auta. Pokud mýto nevyužijete, nic se neděje. Aplikace si to zapamatuje a zaplacené mýtné můžete použít příště. 

Dálniční známky v Rakousku

1 rok (10.12.2023 - 31.1.2025): auta 96,40 €, motorky 38,50 €

2 měsíce (60 dní ode dne děrování): auta 28,90 €, motorky 11,50 €

10 dní (0:00 h ode dne děrování - 24:00 desátého následujícího dne): auta 11,50 €, motorky 4,60 €

1 den 8,60 €, motorky 3,40 €

Pro srovnání: dálniční známka Slovensko 2024 přijde na 12 €/10 dní a 60 €/rok za osobní automobily.

Koupená známka neplatí v případě, že není nalepená, vyděrovaná a odlepená z průhledné fólie.

Doklad o nákupu papírové i digitální dálniční známky si uschovejte pro případ krádeže předního skla, protože náhradu lze žádat u rakouských automotoklubů ÖAMTC a ARBÖ, nebo pro případnou silniční kontrolu. Provádějí ji obvykle uniformovaní příslušníci rakouské správy silnic ASFINAG. Pokuta za jízdu bez dálniční známky zaplacená na místě stojí min. 120 E, ve správním řízení min. 300 E. Za neoprávněnou manipulaci s dálniční známkou jsou sankce dvojnásobné.

Důležité mýtné v Rakousku

(Cena je uvedená za jeden průjezd osobním automobilem.)

Pyhrn Autobahn (Gleinalm) 10,50 E
Pyhrn Autobahn (Bosruck) 6,50 E
Tauern Autobahn 13,50 E
Karawanken Autobahn 8,20 E
Brenner Autobahn (Europabrücke) 11,00 E
Felbertauernstrasse 13,50 E
Gerlos Alpenstrasse 12,00 E
Arlberg Schnellstrasse 11,50 E
Grossglockner Hochalpenstrasse 43,00 E
Kalser Glocknerstrasse 12 E/den, 18 E/7 dní
Nockalm Strasse 23,00 E
Goldeck Panoramastrasse 15,00 E
Villacher Alpenstrasse (Dobratsch) 22,00 E
Timmelsjoch Hochalpenstrasse 19,00 E
Tauplitzalm Alpenstrasse 14,00 E
Dachsteinstrasse 20,00 E, zdarma s jízdenkou na lanovku
Ötztaler Gletscherstrasse 24,50 E
Mautstrasse Kolm Saigurn 10,00 E
Silvretta Hochalpenstrasse 19,50 E

Horydoly.cz Dálniční známky:

SlovinskoRakouskoSlovenskoMaďarskoŠvýcarskoEvropa

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Jednoduchá matematika . . .

Drahé v dnešní době, kdy lidé kupují mobily za desetitisíce? Nějkaké tp počitadlo ujetých km na dálnici nemůže být problém větší, než ona elektronická známka. A platit se může zálohově kreditem jako u mobilu Stejně tak jako onen vysílač pro iniciování. A kontroůovat se může při púolicejních kontrolách stejně jakop známka a spolehlivost při STK.  Stejně tak by se mělo pčistupovat i k onomu měření emisí. Tam starý spartak s litrovým motorem vypustí toho CO2 daleko méně než moderní MPV či Off road.   A ono se utrácí jinde daleko víc.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 11.4.2024 15:06
Reaguj
Jednoduchá matematika . . .

Digitální odečítání ujeté vzdálenosti vyžaduje složitý systém, je třeba nainstalovat odečítací čidla na silniční síti a vytvořit někde centrální počítačové zázemí s případným perzonálem. A to vše není žádná jednoduchá a hlavně to není levná věc

A tak se všeobecně požaduje paušální poplatek – v tomto případě je kontrola účastníků provozu značně jednodušší. Poplatek v závislosti na ujetí vzdálenosti je zaveden třeba ve Francii nebo v Itálii. To požadovalo vytvoření mýtných stanic na každém vjezdu a výjezdu z dálnice a instalaci odpovídajících automatických pokladen – což také nebyla levná záležitost.  

Paušální poplatek se tak jeví jako nejlevnější řešení zpoplatnění jízdy po dálnici. Aby se vyrovnala jistá diskrepance při vyžadování poplatku, kdy vozidlo dálničním systémem jenom jednou projíždí a při tom platí třeba časový poplatek na celý rok (příklad Švýcarsko) byly v některých zemích vytvořeny další, nižší a levnější stupně zpoplatnění – na měsíc, na deset dnů a pod.

Ale komu je i toto finančně mnoho tak má možnost po dálnici nejet a použít vedlejší dopravní instalace - podobně jako nejet pod horami tunelem nýbrž se zdarma vyšplhat až nahoru do průsmyku a na druhé straně zase sjet dolů do údolí.

I při stávajících systémech je zcela jednoduché si spočítat kolik mně bude stát pohyb z místa A do místa B – jednoduchá matematika.

Reaguj
INU
dálniční známky..ergo stále stejné zpitomění. V dnešní moderní době je jediné správné řešení platit za přímé užívání dálnice měřením ujetých km jak to mnohde mají ony kamiony. Problém to není, jen neochota. A přestane onen blázinec a kšefty. Prostě si každý lehce a bez rizik spočítá, co zaplatí a podle toho pojede.
 • Autor Honza
 • Datum a čas 9.4.2024 08:51
Reaguj
Nákup dálniční známky

Děkujeme za upřesnění.

Reaguj
Nákup dálniční známky

Dobrý den. 

Při koupi rakouské DIGITÁLNÍ známky na benzínách v Rakousku, je známka platná ihned (ab sofort) při sjednání nebo datumem, který si zákazník určí. Stačí předložit malý technický průkaz, pro usnadnění registrace. 

14 denní aktivace je pouze v případě registrace přes internet.

Levněji vyjde si zakoupit dál. známku v Rakousku než na českých benzínách. 

 

 • Autor Petra
 • Datum a čas 28.1.2020 19:52
Reaguj
re

Dobrý den

dekuji za clanek! zaroven sem hazim odkaz na clanek ktery resi znamky od roku 2018  tu v cr

pro srovnani http://www.dopravniznaceni.com/Dalnicni-znamky-co-se-v-roce-2018-zmenilo-v-Cechach-b1037.htm

 • Autor David
 • Datum a čas 26.2.2019 12:27
Reaguj
Mýtné v Rakousku

To je dobré! Díky za odkaz.

Reaguj
Mýtné v Rakousku

Ahoj,

udělal jsem průzkum internetu ohledně informací o dodatečných poplatcích za průjezd především horských úseků. Seznam se rozrostl do nepředpokládaných rozměrů a stále v něm asi nejsou podchyceny uplně všechny úseky. K nahlédnutí je zde http://www.tolls.eu/cs/austria#horske-useky

Reaguj
CH
Švýcarská dálniční známka i v roce 2011 stojí 40 SFr. Musí ji mít osobní automobily, motorky a přívěsy (i bydlíky) do 3,5 t. Může se koupit při vjezdu do CH na celnici (ne na každé), na poště, u některých trafik, v odpočinkových restauracích na dálnici (ale jak se tam člověk bez ní dostane, to je na pokutu) a u některých benzinových pump. Kdo jí nemá a je švýcarskou policií přistižen, zaplatí pokutu 100 franků a je donucen si jí okamžitě koupit.Tak zvaná „velovignette“ je vlastně znak toho, že majitel kola zaplatil povinné ručení, které kryje jakékoliv škody na osobách a věcech tímto kolem. Výše škod je omezena hranicí 2 miliónů franků. Tato známka stojí v roce 2011 5 franků, je platná od 1. června 2011 do 31. května 2012. Kdo bez ní jezdi a je přistižen je pokutován 40 franky. Pro návštěvníky ze zahraničí není povinná, takže třeba v Bazileji je vidět mnoho Francouzů z přihraničního Alsaska, kteří jezdí beze známky.
Reaguj
švajc
Před pár lety nás na celnici (I - CH) při koupi známky upozornili, že na soupravu osobák + vlek (s loděma) musíme mít mít známky 2.Trochu odbočím, v r. 2007 jsme byli ve Švýcarsku, pár lidí si bralo kola, před vyjetím jsme si na poště kupovali známku na kolo; néééééééé na dálnici, je to jakési pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem kola, už přesně nevím, 2-3 CHF, platnost 14 měsíců ode dne koupení...
 • Autor Jirka
 • Datum a čas 3.6.2011 06:23
Reaguj
Celkem 15 příspěvků v diskuzi


Kdo nastoupí ve finále letošní Speedway of Nations?

Kdo nastoupí ve finále letošní Speedway of Nations?

Je rozhodnuto, jaké týmy budou startovat v letošních semifinále FIM Speedway of Nations, která proběhnou toto úterý a středu v britském Manchesteru a bude je živě přenášet Eurosport. O prvenství ve zkoušce týmových dovedností budou... celý článek

Šumava AKTUÁLNĚ 2024

BMW Lounge na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jizerský guláš 2024

Jizerský guláš 2024

BUS NA JEŠTĚD Malé zprávičky z Jizerských hor a Lužických hor na severu.
Maďarské dálniční známky 2024

Maďarské dálniční známky 2024

Na cestu do Chorvatska se někteří Češi a mnoho Moravanů vydávají přes Maďarsko. Potřebují k tomu dálniční známky. Hodí se i návštěvníkům Budapešti a hostům proslulých maďarských termálních lázní.
Slovinské dálniční známky 2024

Slovinské dálniční známky 2024

AKTUALIZACE Dálniční známka ve Slovinsku přijde na 16 eur za sedm dní pro osobní auta. Třicetidenní známka stojí 30 eur. 
Dálniční známky v Evropě

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známka v Česku přijde v roce 2024 na 2300 korun. Roční známka se dá koupit také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Další dálniční známky prodávají Slovinci, Chorvati a Maďaři. Němci jezdí po dálnicích
Hasičské muzeum ve Zbirohu

Hasičské muzeum ve Zbirohu

Expozice požární ochrany ve Zbiroze je historický poklad Hasičského záchranného sboru. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Nostalgický vlak Borohrádek Pardubice Turistika 13.7.
Zubačka - modelová sobota Tanvald Nostalgický vlak 3.8.
Bezdružické parní léto Bezdružice, nádraží 3.-4.8. Nostalgický vlak 3.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Regionální den PID Praha, Hostivice   7.9.
100 let letiště Letňany Praha 7.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 13.-18.9. 13.9.

Diskuse

Андрей Белоусов Victortag, 13.7.2024 21:03, 1 příspěvek
Klobouk dolů Novinář, 13.7.2024 18:04, 1 příspěvek
Mariánská cesta Kuba Turek, 11.7.2024 21:19, 4 příspěvky
Mariánská cesta Honza, 11.7.2024 20:42, 4 příspěvky
Červený mlýn Vochov Kuba Turek, 11.7.2024 13:06, 3 příspěvky
Mariánská cesta Horydoly, 11.7.2024 12:37, 4 příspěvky
Červený mlýn Vochov Kuba Turek, 11.7.2024 12:30, 3 příspěvky
INU Honza, 11.7.2024 9:42, 4 příspěvky
rybí přechod? Střelec, 11.7.2024 7:55, 3 příspěvky
Alenka v říši divů je stá... Kuba Turek, 10.7.2024 11:28, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38
Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30