Slavný architekt Jan Kotěra stavěl i ve středních Čechách
Letos v prosinci si připomínáme výročí 150 let od narození věhlasného architekta a vůdčí osobnosti české moderní architektury Jana Kotěry. Stavěl mimo jiné i ve středních Čechách. Za architektonickými skvosty, na kterých se podepsala jeho ruka, je možné vyrazit do Ratboře, Roztok u Prahy, Černošic, Králova Dvora i k Sedlčanům.
Mnohá Kotěrova díla lze prohlédnout pouze zpoza plotu. Nic to ovšem nemění na jejich velikosti a důležitosti.
Architekt mezinárodního významu se narodil 18. prosince 1871. V životě postavil řadu inovativních vil zejména v Praze. Další lze obdivovat na mnoha místech středních Čech, například v Ratboři poblíž Kolína, kde pracoval na dvou vilách podobných zámkům. Stavěl je pro rodinu cukrovarníků Mandelíkových, pro něž nově postavil vilu známou jako Nový zámek čili Chateau Kotěra – nový název má podle elegantního prvorepublikového hotelu, který v něm v současné době sídlí.
Upravil i sousední Starý zámek, kterému navrhl moderní přístavbu a vytvořil tak architektonicky zcela ojedinělé dílo, patřící k nejodvážnějším počinům na českém venkově. Tento zámek si návštěvníci mohou v současné době prohlédnout pouze zvenčí zpoza plotu, jeho interiér čeká na opravu.
V nedalekém Kolíně se Kotěrova ruka podepsala na hřbitově na náhrobcích Arnošta Mendelíka a dále majitele kolínského závodu na výrobu obuvi, pana Zikmunda Feldmanna. Jeho žák František Janda je autorem kolínské rozhledny Vodárna. U Sedlčan v obci Červený Hrádek stojí stejnojmenný zámek, kterému současnou podobu vtiskl na konci 19. století právě Kotěra. Přístupný je jeho přilehlý park.
Další Kotěrovu stopu lze ve středních Čechách najít v Králově Dvoře u Berouna, kde architekt projektoval dělnické kolonie, jejichž součástí jsou úřednické domy, závodní hotel, nemocnice a další související objekty.
Pracoval i v nedalekých Chrustenicích, kde realizoval Götzovu vilu, která je podle jeho žáka Novotného nejvěrnějším českým příkladem anglického domu.
Jednou z nejvýznamnějších vilových lokalit ve středních Čechách jsou Černošice, i tam Kotěra pracoval na Fröhlichově letní vile a na vile Emila Kratochvíla.
ČTĚTE TAKÉ K TÉMATU: Vila Tišnovských v Černošicích
Výlet za architektonickými skvosty Jana Kotěry ve středních Čechách je vhodný hlavně pro obdivovatele promyšlené architektury a pro ty, kteří rádi objevují málo známá místa. "V některých případech je sice prohlídka možná jen zpoza plotu, i tak si ovšem návštěvník uvědomí architektovu velikost a dost možná začne pociťovat větší hrdost na to, jaké skvosty ve středních Čechách máme. I my jsme na ně samozřejmě patřičně hrdí," dodává Karolína Kratochvílová, projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Objektivní riziko v horách: jak číst lavinovou předpověď a proč intuice nestačí
Labská stezka / Elbe Radweg
Nejčtenější články
Nejoblíbenější platební systémy: Peněženka PlayID, Neteller a Skrill
Minimum lidí, maximum výhledů, proč je začátek jara nejlepší čas vyrazit do hor
Proč lidé milující horolezectví vyhledávají i promyšlené riziko: od alpských cest po Casoola Casino Online
TEST Spací pytel Sir Joseph Rimo II 1000
Jak využít koloběžku v Praze: z Malešic přes Strašnice do Záběhlic
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Velikonoce v hornickém domku | Příbram, muzeum | 23.3.-5.4. | 23.3. | |
| Taipei Cycle - veletrh | Taiwan | 25.-28.3. | 25.3. | |
| Reisemarkt - veletrh | Německo, Mannheim | 25.-29.3. | 25.3. | |
| Hory a mesto - festival | Bratislava, Cinema City Eurovea | 25.-29.3. | 25.3. | |
| Len - přednáška | Vrchlabí, Krtek | Přednáší Ivana Buttry | 26.3. | 18:00 |
| Tráva 50 tour - diashow | Havlíčkův Brod, Oko | Přednáší Jan Trávníček | 26.3. | 19:00 |
| Hančův memoriál - běžky | Horní Mísečky | 26.-29.3. | 26.3. | |
| Něha Himálaje - diashow | Žatec, Městské divadlo | Přednáší Jan Trávníček | 27.3. | 19:00 |
| Freeride World Tour | Švýcarsko, Verbier | 28.3.-5.4. | 28.3. | |
| Chrudimka - splutí | Seč | 28.3. |
Diskuse
| best 2026 | AlfredoZew, 26.3.2026 18:26, 121 příspěvků |
| купить айфон 17 в уфе | DennisVew, 26.3.2026 18:06, 1 příspěvek |
| Свежие цветы | Svejie cveti_niMl, 26.3.2026 18:03, 121 příspěvků |
| Inu KOLOBĚŽKA | Kuba Turek, 26.3.2026 13:28, 4 příspěvky |
| Inu KOLOBĚŽKA | Honza, 26.3.2026 13:15, 4 příspěvky |
| Inu KOLOBĚŽKA | Horydoly, 25.3.2026 16:12, 4 příspěvky |
| Inu | Honza, 25.3.2026 14:54, 4 příspěvky |
| článek | dumulen, 24.3.2026 22:44, 2 příspěvky |
| Zajímavé čtení | TS Šedý Vlk, 24.3.2026 7:33, 2 příspěvky |
| Inu | Honza, 23.3.2026 10:15, 1 příspěvek |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| RYANAIR INSPIRES PASSENGE... | Horydoly , 26.3.2026 17:24 |
| Re: Monolyže | kiheto6821 kiheto6821, 25.3.2026 19:57 |
| Zpověď je omyl! K odpuště... | milan šupa, 25.3.2026 19:53 |
| Re: Monolyže | Asuma Koruko , 25.3.2026 19:39 |
| Tipy na vysoké ponožky | uxeuen@mailto.plus, 23.3.2026 21:01 |
| Re: Lyžování v Itálii | Kuba Turek, 22.3.2026 22:32 |
| Prosba o radu | Horydoly Open, 22.3.2026 21:14 |
| Leoš Šimánek zemřel | Horydoly , 11.3.2026 0:40 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH