Šumavské jezero Laka a Prášilské jezero

Šumavské jezero Laka a Prášilské jezero
Prášilské jezero.
Autor snímku Eva Mráčková
SDÍLEJ:

Malebné Prášily - obec na Šumavě, kde žije jen 150 obyvatel. Kolem příroda. Kopce, lesy, potoky, říčka a jezera. Ve vsi vítá hosty romantická chata Klubu českých turistů. 

Šumavské jezero Laka a Prášilské jezero
Prášilské jezero na kole.
Autor snímku Eva Mráčková

Před 2. světovou válkou se Prášily skládaly z mnoha osad, mnohde velmi vzdálených.

Po válce vedla humny Železná opona a ještě k tomu zde byl zřízeny vojenský výcvikový prostor. Obyvatel zůstalo sotva padesát. Vystěhované osady roztroušené po horách sloužily jako cvičné terče. Ne Němci, ale československá armáda způsobila, že po nich zbyly jen názvy na pomnících.

Čas oponou trhnul a za posledních 30 let se Prášily staly skvělým turistickým východiskem do šumavského příhraničí. Autobus spojuje Prášily se Sušicí i s Klatovy a jezdí také na Kvildu a do Železné Rudy.

Klub českých turistů má v samém středu Prášil vlastní chatu. Uspokojí party, kterým vyhovuje bydlet pospolu ve vícelůžkových pokojích, i pár náročnějších turistů ve dvoulůžkových pokojích. S posezením uvnitř i venku, s grilem, venkovním stanem a dobře vybaveným dětským hřištěm.

Horydoly.czCYKLISTIKA: Přes Šumavu na kole za dva dny

Prášilské jezero

Půvabné ledovcové jezero v nadmořské výšce 1080 m se rozlévá čtyři kilometry od Prášil a představuje snadný cíl pohodlného polodenního výletu, nebo první etapu na celodenní cestě na Poledník.

Kromě informační tabule stojí na hrázi jezera pomník studenta Ottokara Kareise, který se utopil v roce 1927. "In memoriam Cand. Rer. Mat. OTTOKAR KAREIS Qui in undis muius lacus julio mense anni 1927 im flore iuventutis animam Exspiravit. Vita tur erat omnis spes nostra mors tua immensis dolor." (Posmrtně kandidátovi věd matematických Otakaru Karejzovi, jež na dně tohoto jezera v měsíci červenci roku 1927 v rozpuku mládí duši svou odevzadal, život jeho i veškteré naděje naše byly zmařeny smrtí tvou bolestivou.) Pochován je na prášilském hřbitově. 

Horydoly.czGEOGRAFIE: Prášilské jezero na Šumavě

Prášilské jezero na Šumavě.

K jezeru se váže pověst o Jezerní panně. Chudá dívka z dřevařské rodiny se zde utopila se svým milencem, synem bohatého pražského obchodníka, a společnou dcerou, protože se nesměli vzít s ohledem na jejich rozdílný původ. Nedlouho po tragédii tady skoncoval se životem i dívčin otec. Dívka se zde prý zjevuje dodnes.

Do Prášil je možné se vrátit stejnou nebo jinou jinou cestou, anebo pokračovat dál na Poledník. 

 

Jezero Laka

Z Prášil se můžete pohodlně podívat také k jezeru Laka, nejmenšímu z šumavských ples. Leží uprostřed lesů, ještě o nějakých 16 metrů výše než Prášilské jezero. Je menší a podstatně mělčí. Jako jediné šumavské pleso nemá dno kamenité ale rašelinné a na hladině vidíte typické plovoucí ostrůvky.

Horydoly.czOCHRANA PŘÍRODY: Šumavský les se obnovuje rychle

Šumava, jezero Laka.

Pokud vyrazíte z parkoviště u Nové Hůrky, půjdete nějakých pět a půl kilometru nenáročnou cestou.

Rozhledna Poledník

Hora vysoká 1315 m n.m. uprostřed lesů svůj název odvozuje od toho, že dřevaři mívali polední pauzu, když se slunce ocitlo nad temenem Poledníku. Odpovídá to jeho jižní poloze neboli dřívějšími slovy na polední straně. Sever byla tehdy půlnoční strana.   

Od šedesátých let minulého století tu ovšem místo dřevorubců pracovali vojáci. V přísně utajeném režimu zde byli komunističtí pohraničníci, protivzdušná obrana a současně odposlouchávací zařízení, jehož dosah byl stovky kilometrů do kapitalistického Německa. Stanoviště na Poledníku mělo krycí název TOPAS. Další podobné podél hranice s Bavorskem byla umístěna na Čerchově, Havranu a Dyleni.

Poledník byl proto nejen důkladně střežen, ale i utajován. Byla znepřístupněna místa, odkud bylo možno vrchol zahlédnout, a pro jistotu nebyl uváděn ani v turistických mapách. Byl hlídán, obehnán ostnatým drátem a minovým polem. Nevybuchlá munice hrozí dosud, na což upozorňují výstražné tabule podél cest. Na houbaření to tady rozhodně není, i kdybychom se nepohybovali v národním parku.

Po roce 1989 vojáci Poledník opustili a správa národního parku Šumava nechala věž upravit na vzhledově unikátní rozhlednu podle projektu architekta Miloslava Hrubce. Na vyhlídkový ochoz rozhledny ve výšce 37 metrů vede 227 schodů. Ve třech obloukových podlažích je umístěna galerie. Poslední fáze výstupu na ochoz je po kovovém žebříku a podlaha umožňuje průhled dolů.

Horydoly.czTURISTIKA: Noc na Poledníku

Poledník, Šumava.

Na rozhledně samé dostanete koupit jen suvenýry. Prozíravý turista si proto buď předem zkontroluje, zda funguje sousední kiosek s občerstvením, nebo si raději vezme pití a něco k snědku s sebou.

Horydoly.cz BIVAK NA POLEDNÍKU: Bobovat či nebobovat? a Když na Šumavě napadne a Bivakkempy na Šumavě a Šumavou pěšky přes nocoviště


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jen pro Američany! Cizinci, plaťte za americkou přírodu

Jen pro Američany! Cizinci, plaťte za americkou přírodu

Národní parky ve Spojených státech amerických oznamují zvýšení poplatků pro zahraniční návštěvníky v rámci politiky America first.... celý článek

Nejlepší vína České republiky 2025-2026

Mobilní sázky s Mostbet v České republice

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Lomnice teče z Brd do Orlické přehrady

Lomnice teče z Brd do Orlické přehrady

RIVER GUIDE Chytit vodu na Lomnici není jednoduché. Splutí je většinou otázkou rychlého rozhodnutí. Horní a střední tok je obvykle sjízdný delší dobu, když taje v Podbrdí sníh. Dolní tok potřebuje silné a dlouhé
Praha každý den, každou hodinu, každou minutu: město k objevování

Praha každý den, každou hodinu, každou minutu: město k objevování

Stověžatá matka měst Praha. Metropole, která neustále překvapuje. Častý host, letmý návštěvník i místní starousedlík objeví každý den něco nového, co ho potěší.
Tipy, jak si užít podzim a zimu naplno, i když je venku chladno

Tipy, jak si užít podzim a zimu naplno, i když je venku chladno

Když teploty začnou klesat, mnozí z nás mají tendenci zůstat v teple domova a dopřát si klid od pohybu. Podzim ani zima však nemusí znamenat konec aktivních dnů. I během chladnějších měsíců se dá
Salzburg's world-famous Christmas market opens its doors

Salzburg's world-famous Christmas market opens its doors

The origins of the famous Salzburg Christmas Market date back to the late 15th century.
Vánoční trh Štrýclmarkt / Striezelmarkt v Drážďanech

Vánoční trh Štrýclmarkt / Striezelmarkt v Drážďanech

Nejstarší německý vánoční trh, drážďanský Štrýclmarkt (německy Striezelmarkt), je starý téměř šest století. Jednu z hlavních atrakcí vánočního trhu představuje 14,61 m vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Štrýcl / Striezel, adventní pečivo a předchůdce dnešní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční Sázava Krhanice 20.12.
Zimní slunovrat Česko 21.12.
Chrudimka - pouštění lodiček Chrudim   24.12. 22:00
Štědrodenní Ohře - splutí Loket   24.12. 09:30
Lužnice - vánoční jízda
Suchdol Pořádá Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí 25.12. 10:00
Živý betlém Praha, Hostivař 25.12. 17:00
Desná - splutí Vikýřovice Desná - Šumperk 26.12.
Otava - vánoční splutí Sušice   26.12. 11:00
Živý betlém Ústí nad Orlicí, Mírové náměstí 26.12.
Vánoční běh Klatovy 26.12.

Diskuse

Hezká vzpomínka. Climber 2, 17.12.2025 9:07, 2 příspěvky
děláte to dobře Kouďalo, 16.12.2025 10:47, 2 příspěvky
Hmm turecké hospodářství Honza, 15.12.2025 14:16, 3 příspěvky
WC Novinář, 15.12.2025 9:46, 2 příspěvky
Inu Honza, 15.12.2025 8:41, 2 příspěvky
Karwendel Gut Pišišvor, 14.12.2025 22:03, 2 příspěvky
Kontakt na farmu Horydoly, 11.12.2025 0:06, 10 příspěvků
Kontakt na farmu Bára Zemanová, 10.12.2025 22:12, 10 příspěvků
hrozný Paulse, 10.12.2025 14:37, 1 příspěvek
Hmm turecké hospodářství Horydoly, 9.12.2025 16:04, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Má někdo zkušenos kiheto6821 kiheto6821, 17.12.2025 0:36
Re: Má někdo zkušenos BAZAKS mitiy82567, 17.12.2025 0:36
Má někdo zkušenos kawiye2339 kawiye2339, 17.12.2025 0:35
Re: Má někdo zkušenost kawiye2339 kawiye2339, 17.12.2025 0:35
Re: Má někdo zkušenost BAZAKS mitiy82567, 17.12.2025 0:34
Má někdo zkušenost kiheto6821 kiheto6821, 17.12.2025 0:32
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49