Hron očima vodáka: Medzibrod - Vlkanová

Hron očima vodáka: Medzibrod - Vlkanová
Hron, odpočinek na řece.
Autor snímku Dronte
SDÍLEJ:

NašŠe splutí řeky Hron začíná v malém kempu ve vesničce Medzibrod.

Doporučujeme dostat se na začátek výletu vlakem z Banské Bystrice či Vlkanové v den začátku, nebo o den dříve a přenocovat.

Pokud zvolíte příjezd ráno z Vlkanové, můžete zanechat veškerá svá zavazadla, která nebudete při splutí potřebovat, v kempu.

Hron pořád teče

V Medzibrodu nasedáme a vyrážíme. Hned od samého počátku plavby nás provázejí malé i větší peřejky, které plavbu velmi urychlují, a s radostí zjišťujeme, že stojatou vodu skoro nepotkáme.

Lehké pádlování, kterým pouze udržujeme správný směr lodi, je zábavné.

Půjčovna lodí Bisport půjčuje na řece Hron dvoumístné kanoe Noah, určené pro začínající vodáky i zkušenější milovníky pádlování. Pokud si na kanoi nevěříte, určitě nepohrdnete pěti- a sedmimístnými nafukovacími rafty Denali. Součástí půjčovaného vybavení jsou plovací vesty, pádla a barely či lodní pytle.

Závoz a svoz vodáckého vybavení je na určená místa a v dané hodiny zdarma. O provoz se Bisport stará ve spolupráci s kempem a restaurací Fort Geronimo ve Vlkanové, která se nechází pouhých pět kilometrů od Banské Bytrice.

Pět jezů v prvním dnu

Řeka kličkuje mezi stromy, podél koryta se vlní železniční trať a dálnice. Romantické splutí Hronu nenarušuje ani jedna z nich, protože vody nejsou vidět.

První den na úseku Medzibrod - Vlkanová nás čeká celkem pět jezů, z nichž jeden je za každého vodního stavu nesjízdný.

Na první jez Ľupín narazíme na 186,6 ř.km. Doporučujeme prohlédnout, protože je rozvalený a plný kamenů. Jeho splutí je možné prostředkem, ale rada pro ty, kteří si netroufají: "Přenášejte vlevo."

Po třech říčních kilometrech čeká další (183,9) rozvalený jez Príboj. Je nutné dávat pozor a včas vylézt z lodi, jelikož břehy lemuje malá navigace. Opět se předem podívejte, kudy by se dal splout. Ta možžnost je na několika místech, lépe vlevo. Přenášet se dá po pravém břehu mezi stromy.

Třetí jez nás čeká na 182,5 ř.km s názvem Dúbravka. Je to hezký, takřka nehlučný jez, který se splouvá prostředkem, a dá se přenést po pravé straně.

 

Smrťák Šalková

První tři jezy jsou téměř za každé vody splouvatelné. Nyní nás čeká opravdu nebezpečný jez Šalková. Nachází se na 182,1 ř.km a je za každého vodního stavu nesjízdný! Na jeho nebezpečí poukazují cedule nad řekou, tak na břehu.

Přestože se vám může zdát, že žádné nebezpečí nehrozí, zkušený vodák dobře ví, že opak je pravdou. Tichý ale i za malé vody velmi hluboký propěněný válec o tom jasně vypovídá. Vřdy přenášejte po pravém břehu jak kanoe, tak rafty.

Pak si proplouváme šumící krajinou a pomalu se blížíme k Banské Bystrici, kde nás čeká poslední jez prvního dne splutí. Nezapomeňte, že projíždíte navigací, a je třeba na tuto skutečnost brát vždy zřetel, jelikož při vyšším vodním stavu nemusí být jednoduché s kanoí či raftem zastavit a vylézt na břeh.

Jez, nebo spíš stupeň, v Banské Bystrici je sjízný vpravo. Poté projíždíme městem, které má zajímavou atmosféru, jakou jsme na českých řekách jen tak nezažili.

Blížíme se k Vlkanové. Hurá Fort Geronimo, našše zázemí. Už se těšíme na dobré jídlo a pití, na sprchu a odpočinek. Po cestě mnoho občerstvení není, proto doporučujeme na každý úsek Hronu brát s sebou dostatečné zásoby pití jídla. Občestvovací zázemí není v takovém množství jako v Čechách.

Druhý den začíná velkými vlnami

Ráno jsme posnídali. Praženica (smažená vajíčka), chléb, klobásky, sýry a z množství čajů jsme si ani nemohli vybrat. Lepší nastartování dne jsme si snad ani nemohli přát.

Vlkanovské peřeje nás ihned naladily a vlny jsme si s radostí užívali. První zastávku jsme udělali na 167,0 ř.km a prohlédli si dřevěný kostel v Hronseku, který je památkou v seznamu UNESCO.

Tento den nás čeká proplutí velkého města Zvolen. Předtím jsme se ale maličko polekali zvuku, který vycházel z vojenského letiště Sliač. Zvuk stíhaček zblízka neslyšíme každý den.

Ve Zvolenu jsou dva jezy. První nesjízdný a s dlouhým přenášením vpravo. Druhý, který po chvilce navazuje, je za určitého vodního stavu po prohlídce sjízdný, ale přesto ho doporučujeme přenést.

Míjíme zvolenské sídlště po pravé ruce. Vlevo se vlévá do Hronu říčka Slatina. Tímto okamžikem ztrácí tok čirou barvu a po zbylou plavbu působí poněkud kalně.

Podplouváme pod několika mosty, pozorujíce volavky a nespočet vlaštovek. Dnes končíme v hezkém kempu Budča, který je pro nocování ve stanu naprosto ideální.

V Honské Dúbravě se staví hydroelektrárna

Ranní start v Budči začal nečekaným koupáním našich kamarádů. A já to zase neviděla... Studený Hron je však nerozházel a po vylití vody z kanoe jsme se s úsměvem vydali za dnešním vodáckým dobrodružstvím.

Blížíme se ke stavbě malé vodní elektrárny v Hronské Dúbravě a smutně zjišťujeme, že budeme přenášet. Jinak se toto místo překonat nedá. Čili kánoe vytahujeme na břeh vpravo a vyrážíme pěšky sto metrů okolo elektrárny.

Ihned pod stavbou zase nasedáme do lodí. Slunce nám svítí nad hlavou a necháváme se unášet proudem. Míjíme Šášovské Podhradí. V Žiaru nad Hronom nám již kručí v břiše a litujeme, že jsme se dostatečně nevybavili zásobami jídla a pití. Na Hronu je to opravdu nutnost.

Můžeme přespat v Lovče na nouzovém tábořišti u fotbalového hřiště. To je varianta pro vodáky, kteří mají kanoe nebo rafty zapůjčené na pět dní. Těm, kteří je mají zapůjčené pouze na čtyři dny, nezbývá než pokračovat v rychlé plavbě dál až do kempu Revištské Podzamčie. Z Hliníka pod Hronom je čekají ještě čtyři hodiny plavby.

Zříceninu hradu zahlédneme už z daleka a cíl dnešního dne se nám rychle přibližuje. Tento kemp zaslouží poklonu, protože je to pěkné a čisté místo, které nabízí mnoho dalších aktivit, například vyjížďky na koních a dětský koutek.

Zábava na řece až do konce

Kdo by si myslel, že dolní Hron na úseku Revištské Podzamčie - Nová Baňa bude nejméně atraktivní, tak se plete. Řeka protéká zajímavou krajinou. Po celou dobu po pravé ruce míjíme Štiavnické vrchy. Převážně listnaté lesy na kopcích, na kterých se střídá tmavě zelená se světle zelenou barvou, jsou okouzlující. Perličku tomu nasazují šedé skály, které více či méně vystupují z lesa.

Řeka má již mírnější proud, ale peřejky nás tu a tam pohoupají. Prostě pohodový den. Konec plavby je u fotbalového hřiště v Nové Bani. Jakmile spatříme dlouhou protipovodňovou zeď, zbystřete, blíží se konec vašeho putování po nádherné řece Hron.

Malá poznámka - velké trápení???

Musím vás všechny upozornit na jednu věc, která mě po čtyři dny na Hronu trápila. Cítím povinnost se s vámi o ni podělit. Každý den nás doprovázelo malé i velké množství odpadků. Nejprve jsem tomu nechtěla uvěřit a propadala jsem smutku. Poté jsem doufala, že za další zátokou vše skončí, ale bohužel se tak nestalo.

Skupiny dobrovolníků na tomto nepříjemném stavu řeky pracují, ale je to běh na dlouhou trať, viz např. Čištění Hronu ve Vlkanové pod taktovkou kempu Fort Geronimo.

Držím všem z okolí řeky Hron pěsti, aby se jim podařilo jednou řeku uklidit, tak jak jsme zvyklí třeba na Sázavě, jelikož tohle je jediná bolístka nejkrásnější slovenské řeky. Hodně štěstí!


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Horydoly.czHron na Horydoly

Návod na splutí Hronu - vodácký průvodce a kilometráž

Hron očima vodáka (reportáž)

Hron: jsme chudší o dvě kanoe

Jozef Ľahký asi zabije ještě hodně vodáků

Hron - vodácky sprievodca

Koľko ľudí prešlo Cestu hrdinov SNP?

Památník Slovenského národního povstání Banská Bystrica

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

MVE v Hronské Dúbrave

Jez se dá sjet případně koníčkovat rybí cestou po pravé straně. Není to nic moc, ale rozhodně je to pohodlnější než přenášení ať už vlevo nebo vpravo.

  • Autor Xury
  • Datum a čas 14.8.2012 08:50
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Dülferův sed - slaňování bez úvazku

Dülferův sed - slaňování bez úvazku

NOVÉ FOTKY Slavný horolezec Hans Dülfer nám jako odkaz nechal nejen spoustu překrásných výstupů ve spárách, komínech a sokolících, ale také techniku, jak slanit ze skály pouze s pomocí lana. Tak zvaný... celý článek

Cyklonovinky 2021

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Skalnaté Kokořínsko sousedí s placatým Polabím. To umožnuje dlouhé koloběžkové jízdy z Dubského Švýcarska, skrze Kokořínské doly až k Labi. Svezli jsme se z prvotřídního rozhledového vrcholku Nedvězí do Neratovic na vlak
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

AKTUALIZACE Andrejcová je oblíbená chata na hřebenové túře přes Nízké Tatry. Přespí v ní pod střechou nebo venku ve vlastním stanu téměř každý, kdo chce zdolat nejkrásnější slovenskou hřebenovku. Nečekejte komfort
Tácky – proč to stojí za to?

Tácky – proč to stojí za to?

Internetový obchod Emako je místem, kde si zákazníci mohou sami vybrat mnoho užitečných položek, které najdou využití každý den. Přístup k příslušenství, které usnadňuje organizaci doma nebo v práci, se promítá do
Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Pytel visí na normálce Věže u Nedvězí

Zavěsil jsem další pytel. Chtěl jsem vylézt na odlehlou Věž u Nedvězí na Kokořínsku. Klasickou dvojkovou cestou z roku 1969 se mi to nepodařilo. Kterému horolezci se taková věc občas nepřihodí, ať

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
KLDR - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Karel Starý 20.9. 18:30
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
Ostravice - zamykání Šance 25.9.
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Běh na Milešovku Teplice, Beethoven 28.9. 10:00

Diskuse

Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30