Návod na splutí Hronu

Návod na splutí Hronu
Hron na Hati.
Autor snímku Dronte
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Kdo nesplul Hron, chybí mu do sbírky jedna z nejkrásnějších evropských řek. Pro mladou generaci českých vodáků je však obestřený tajemstvím. Je to řeka svižná nebo plná tišin a mělčin? Počítejte spíše s rychle tekoucí vodou. Zvlášť když Nízkými Tatrami proletí vydatná bouřka.

Jak na to

Charakter Hronu

Sjízdný tok měří 240 kilometrů. Splutí netrvá déle než deset dní. Tábořiště jsou většinou louky se suchým záchodem, vodáckých hospod je méně než v Čechách. Horní tok Hronu je spíše rychlejší a čekejte chladnější počasí, od Kozárovců začínají teplé až horké dny plné sluníčka a lenivého válení na lodi.

Obtížnost řeky

Náročnost dosahuje stupně WW I. Je velmi závislá na vodním stavu. Ideálně ukazuje vodočet v Banské Bystrici 110-120 cm, minimum je 80 cm a maximum pro bezpečné splutí je 160 cm.

Půjčovny lodí na Hronu

Banská Bystrica Dronte
Banská Bystrica Hastrman

Slovenská Ľupča Majo
Zvolen Klub vodnych športov
Kamenín Granus

Řeka z Brezna do Banské Bystrice je vhodná pro pokročilé vodáky, kteří v Čechách mají za sebou plavbu třeba po Ohři nebo Vltavě.

Musejí ovládat loď, zastaví ve vratném proudu a nerozhází je náklony. Od Zvolena si na Hron může troufnout i adept vodácké turistiky, který v lodi dosud neseděl.

Průjezd továrnou

Zpravidla se začíná v Brezně u nádraží, které je téměř na břehu. V Brezně je sice vyznačeno vodácké tábořiště, ale používá se pouze sporadicky. Daleko výhodnější je využít dobré vlakové spojení z Nemeckej, kde je vodácké tábořiště Dobrý plac. Zde je dobré se utábořit a do Brezna dojet nalehko vlakem.

Zpočátku je plavba nenáročná, a proto je dost času si zvyknout na řeku. Po překonání jezu ve Valaskej, který pozorně prohlédneme a pokud se pod šlajsnou nemotá žádný strom či jiná překážka, můžeme jeho šlajsnu na normálního stavu proplout.

Dál se Hron rychle rozeběhne přes obec Podbrezová. Zdejší průjezd továrnou sice působí na psychiku, ale je naprosto bezproblémový. Doplujeme k šikmému jezu v obci Lopej, který lze pohodlně sjet prostředkem.

Po sto padesáti metrech přistaneme při pravém břehu pod soutokem Hronu s Vajskovským potokem a můžeme jít na nefalšovanou italskou zmrzlinu. V příjemném proudu a hravých peřejích pokračujeme až do Nemeckej.

Pětimetrové skoky

Další den pokračujeme k tábořišti Mlynčok. Řeka stále svižně proudí, občas se objeví ostrov. Správná trasa, abychom nemuseli loď tahat přes padlé stromy, většinou vede pravými rameny.

Z řeky si odskočíme do lázně Brusno, kde funguje vyhlášená vodácká hospůdka Jagerka. Nad obcí Medzibrod je pětimetrová skála, ze které se tradičně skáče do Hronu. Pod skálou bývá více než dva metry vody a skáče se po nohou.

Romantické tábořiště Mlynčok najdeme těsně nad Slovenskou Ľupčou.

Magnetický kámen

Třetí den by měl být podle turistických pravidel oddychový, ale čeká nás nejdobrodružnější plavba Mlynčok – Banská Bystrica – Iliaš.

Hned po dvou stech metrech se na nás těší známý balvan v řece, obávaný Magneťák. Přitahuje nebohé vodáky hlavně za malé vody. Celý Hron teče na Magneťák a je třeba zkušeně vést loď po rozhraní proudu a protiproudu, abychom se blíže neseznámili se dnem řeky.

Hronský Magneťák.

Dále nás čeká poklidná plavba v peřejích a houpání na vlnách, až nás přivítá jez z lomového kamení pod Slovenskou Ľupčou. V současné době se jez dá splout po pravé straně, ale určitě jej před tím prohlédněte. Přenáší se po pravé straně po dohodě s obsluhou přečerpávací stanice.

Těšíme se na volný den

Po dvou kilometrech následuje starý rozbořený Šalkovský jez, který je většinou dobře sjízdný vlevo od středu řeky. Po tomto dobrodružství si zasloužíme orosenou odměnu v hospodě u mostu v Šalkovej.

Po občerstvení pokračujeme v plavbě, která nás asi po kilometru dovede k nesjízdnému jezu v Šalkovej, který v žádném případě nesjíždíme, ale přenášíme po pravém břehu. Pohodlná plavba pokračuje až do Banskej Bystrice, kde se potěšíme splavným stupněm, který bezpečně zdoláme u pravého břehu.

Určitě se vyplatí nechat volný den v tábořišti Iliaš těsně za Banskou Bystricí. Odtud se můžeme vypravit na prohlídku města, případně navštívit nedaleký skanzen hornictví Špania Dolina.

Obří vlny nad Zvolenem

Na úseku Iliaš – Zvolen si za normálního stavu odpočineme. Pokud však poteče víc vody, musíme počítat s pravým vodáckým nářezem nad obcí Vlkanová. Dělají se tu až dvoumetrové vlny. Peřej je však bezpečná a končí tišinou, kde lze pochytat potopené lodě včetně lenivých háčků.

Hron se rozšiřuje a uklidňuje. Sem tam nás ještě překvapí peřejkou, kamenem v řečišti, nebo padlým stromem. S tím musíme počítat především v úseku mezi Hronsekem a Sliačem.

V Hronseku stojí dřevěný kostelík, který je zvláštní tím, že byl postaven bez jediného hřebíku. U mostu ve Sliači jsou známé Sliačské pekány, kde je možno si zakoupit jejich lahodné výrobky.

Odtud je plavba pohodová, řeka klidně teče a donese nás do Zvolena. Ve městě se staví do cesty nesjízdný jez. Čeká nás nejdelší přenášení na Hronu, zhruba tři sta metrů po pravém břehu, přičemž přenášíme najednou horní i spodní jez. Pro vodáky je zde vybudován asfaltový chodník.

Hned za Zvolenem je tábořiště Červený Medokýš s výborným minerálním pramenem. Tábořiště je nouzové, je zde ohniště a louka na stanování. Pokud máme dostatek času, můžeme navštívit na kopci Pustý Hrad, odkud jsou krásné výhledy do okolí.

 

Pohodička ze Zvolena do Dunaje

Řeka pod Zvolenem je přehledná a široká. Je tedy vhodná i pro úplné začátečníky. Týdenní plavba nám nabídne meandry, skalnaté úbočí, průjezd horami i nížinou. Pojedeme nedaleko historických měst Kremnica a Banská Štiavnica. Projedeme průmyslovým Žiarem. Prohlédneme si překrásný klášter Beňadik. Skončíme u posledního silničního mostu v Kamenici. Odkud je po silnici necelé tři kilometry do Štúrova na soutoku Hronu s Dunajem. 

Případně vplujeme do Dunaje a podél levého břehu pokračujeme do maďarského městečka Szob.

Hron. Zábavné hatě vyžadují stálou pozornost vodáků.

Doporučené vybavení

Otevřená nebo nafukovací kanoe, pádlo, plovací vesta, házečka, funkční prádlo, vodácká bunda, vodácké boty, čepice se štítkemtmavé brýle, velký lodní pytel nebo barel, repelentplavky, opalovací krém, chytré hodinky, mapa, lékárnička, outdoorový mobil, outdoorová kamera nebo kompaktní fotoaparát. Peníze, doklady, pojištění. Jídlo a pití na cestu Kempovací potřeby: spací pytel, karimatka, stannůž, vařič, nádobí, příbory, zapalovač, termoska, čelovka. Náhradní suché oblečení (hlavně ponožky), sandále. Hygienické potřeby: ručník, mýdlo, zubní kartáček, dámské propriety, moskytiera.

Hron, Podbrezová. Industriální úsek řeky je bez problémů sjízdný.

HRON: kilometráž řeky

257.3 Racov ústí zleva, start za velké vody 
255.5 Heľpa, most silniční, start za velké vody
254.7 Veľká Vápenica, dvě lávky
252.3 most silniční
251,6 lávka
251.3 jez, výška 1.8 m
250,3 Zavádka
249.1 Hámor
247,0 jez, výška 0,4 m
246,9 lávka, dále 5x stupně s vývary - všechny jsou za velké vody nebezpečné, 4. stupeň je nesjízdný a nelze před ním zastavit kvůli navigaci, přenáší se od 3. stupně!
245.8 Polomka, lávka, nouzové tábořiště
243,1 Bacúch ústí zprava
240.3 Bacúšská Jalcina, nouzové tábořiště
235,5 Beňuš, lávka, nouzové tábořiště
234,6 Filipovo, lávka, nozové tábořiště 300 m pod mostem vpravo
231.3 Bujakovo, jez výška 1,2 m
229,3 Bujakovo, železniční most, start splutí na parkovišti vpravo
228.1 Rohozná ústí zleva
227,8 Halny, lávka
225.3 Brezno, most silniční
223,7 most silniční, start splutí
219,5 Valaská, most silniční
217,9 jez, výška v 0,8 m nesjízdný!
217,8 tábořiště, Čierny Hron ústí zleva, nízký most železniční
215.7 Podbrezová, několik mostů silničních, průjezd továrnou (bez problémů), Bystrianka ústí zprava
214,3 most silniční, start splutí
212,3 Vajskovský potok ústí zprava, jez rozvalený
208,6 Predajná, most silniční
206.3 Zámostie, most silniční
205,3 Dubová, most silniční
204,4 Nemecká, most silniční, tábořiště
201,3 Brusno, most silniční
201,0 most silniční
200,9 lávka
200,8 most železniční
199,0 most silniční
198,0 Medzibrod, most silniční, tábořiště
195,5 most silniční
195,4 Hutná ústí zleva
194,3 Lučatín, lávka
192,3 tábořiště
189,3 Slovenská Ľupča, most silniční, tábořiště
187,3 jez výška 0,6 m, dále stupeň 0,4 m 
183,3 Šalková, most silniční
183,1 stupeň výška 0,3 m
182,8 strupeň nesjízdný! silná válec, nouzové tábořiště
176,9 most silniční a železniční, konec splutí, dále navigační zdi
176,2 stupeň
176,1 Banská Bystrica, most silniční
175,7 Bystrica ústí zprava
175,0 Radaň, 3x silniční most
172,0 Iliaš, most silniční, loděnice, slalomová trať, tábořiště
167,8 Vlkanová, most silniční, peřej
165,4 Hronsek, most dřevěný
161,0 Sliač, most silniční, nouzové tábořiště
158,5 Borová hora
156.8 Zvolen, most silniční
156,5 Zvolen, jez bubnový, nesjízdný! přenášení vpravo
156,3 stavební zbytky, nebezpečný beton a železa, nejlépe přenést už od jezu
153,7 most železniční
153,6 Slatina ústí zleva, tábořiště Červený Medokýš, minerální pramen
152,7 Teplý potok ústí zleva
148,2 Budča, most silniční, tábořiště
145,7 most silniční
144,7 Hrozenská Breznica, most železniční
143,2 Hronská Dúbrava, tábořiště zrušené
140,0 Jalná, most silniční
135,7 most silniční
135,5 Kremnický potok ústí zprava
134,6 Šášov, hrad, tábořiště
133,4 msot silniční a železniční
131,0 Žiar nad Hronom, most silniční, konec splutí
125,8 Lovča
119,0 Dolná Ždaňa, most silniční
115,3 Bzenica, most silniční
113,0 Revištské Podzámčie, hrad, tábořiště, konec splutí
112,6 most železniční
112,0 most silniční
108,4 Žarnovice, Kľak ústí zprava
105,9 most silniční
102,9 Voznica, most silniční
98,9 Rudno nad Hronom, most silniční, tábořiště
94,5 Brehy, most silniční, tábořiště
94,0 Nová Baňa, most siloniční, dále několik stupňů
88,9 Tekovská Breznica, most silniční
85,5 most silniční
82,5 Hronský Beňadik, klášter
81,0 Psiare
79,0 Kozárovce, vzdutí přehrady Velké Kozálovce, konec splutí
77,4 jezírko a tábořiště (vlevo)
76,5 Tlmače, most silniční, konec splutí
73,5 Veľké Kozárovce, přehrada, výška 8 m, nesjízdná!
72,5 stupeň, výška 0,3 m
70,5 Starý Tekov, Nový Tekov, tábořiště
69,8 stupeň, výška 0,4 m
66,5 jez výška 2,0 m, nesjízdné! tábořiště
63,8 most železniční
63,7 Kálna nad Hronom, most silniční
61,8 loděnice, konec splutí
57,0 Tekovský Hrádok, most železniční
55,0 Vyšné nad Hronom
54,2 jez, výška 1,5 m, nesjízdné! jeďte náhonem a přenéste zpět do řeky na 51,5 Turá
53,7 stupeň výška 0,6 m
51,7 stupeň výška 0,8 m
49,2 stupeň výška 0,3 m
48,2 stupeň výška 0,3 m
47,5 most silniční
44,8 Šarovce, most silniční
41.6 Sikenica ústí zleva
40,0 Svodov, stupeň 0,7 m, prohlédnout!
35,7 Želizovce, most silniční
35,5 jez, výška 1,5 m, nesjízdný!
31,0 Vokozany, stupeň
27,5 Čajakovo, most silniční
27,3 stupeň, výška 0,8 m, prohlédnout!
24.7 Pohronský Ruskov, stupeň, výška 0,8 m, prohlédnout!
23,9 most železniční
21,6 Čata, most silniční
16,0 Bíňa, lávka
12,0 Kamenín, most silniční
7,1 Malá nad Hronom, Kamenný Most, Paríž ústí zprava, začátek regulace
3,8 Kamenica, hať, sjízdné středem
2,2 Kamenica nad Hronom, most silniční
0,5 most železniční
0,0 ústí do Dunaje


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Horydoly.czHron na Horydoly

Návod na splutí Hronu - vodácký průvodce a kilometráž

Hron očima vodáka (reportáž)

Hron: jsme chudší o dvě kanoe

Jozef Ľahký asi zabije ještě hodně vodáků

Hron - vodácky sprievodca

Koľko ľudí prešlo Cestu hrdinov SNP?

Památník Slovenského národního povstání Banská Bystrica

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Jezy až skoro přehrady

Střední tok je zničený Váhostavem. Dneska má smysl jet jenom po dlohém dešti horní tok nebo pohodičku pod Kamenínem.

 • Autor PK
 • Datum a čas 11.8.2023 14:13
Reaguj
Reportáž z Hronu

Hron jsme sjeli v roce 2005 a jak to vypadalo se může každý přesvědčit sám:

http://meda009.sweb.cz/r2005/hron_05.htm

 • Autor Roman
 • Datum a čas 15.5.2014 07:04
Reaguj
Restaurace Pohoda ve Zvolenu

Hlavně všichi pozor na tuto restauraci, po její návštěvě jsme celá parta museli stale stavet ve krovi.

 • Autor Dana
 • Datum a čas 25.9.2013 15:53
Reaguj
Re: Re: Renstejn?
Na Otave to bude zrejme Rejštejn (neviem, nakoľko to nepoznám), ale na Hrone to bude s veľkou pravdepodobnosťou Revištské Podzámčie neďaleko Žarnovice.Jediné čo na týchto lapkov na Hrone platí tak je to, že drahšie veci si treba dávať do spacáku a spolu s nimi spať celú noc. Nikdy si ich nedávajte len za hlavu. Sú schopní rozrezať stan, a vytiahnuť vám veci spod hlavy. Vo vačších kempoch je dobre poprosiť o uloženie drahších vecí do priestorov chaty. V noci ak zistíte, že sa vám niekto motá okolo stanu, tak mu treba dať najavo, že ste hore. V žiadnom prípade sa však nehrajte na hrdinou a nesnažte sa ich chytiť. Najlepší spôsob ako ich odplačiť je tváriť sa,(alebo volať) na políciu. Ináč vačšina správcov má vo svojom moobile číslo na policajtov a ochotne vám ho poskytnú. Odkiaľ to tak dobre viem, ako sa správajú. Na to je jednoduchá odpoveď. Som správca vodáckeho kempu v Nemeckej. Aj keď sa snažím všetkých upozorniť na danú skutočnosť, tak aj napriek tomu sa medzi vami najdú taký čo si nedajú poradiť a na druhý deň musíme volať políciu aspoň kvôli poistkám za stratené veci.
 • Autor Gogo
 • Datum a čas 2.3.2012 10:01
Reaguj
Re: Renstejn?
na Otavě je to Rejštejn ne Renštejn.
 • Autor blesk
 • Datum a čas 10.11.2010 10:33
Reaguj
Renstejn?
renstejn je predsa kemp na Otave v Cechach, a nie na Hrone.
 • Autor copy
 • Datum a čas 25.8.2010 04:35
Reaguj
Re: Pozor na zloděje
No to sou kurvy
 • Autor sedy
 • Datum a čas 10.6.2008 22:39
Reaguj
Pozor na zloděje
Hron je svižná řeka hezky teče i když trochu špinavá.Pozor však na kemp Renštejn.Tady nás ve spánku okradli.Když jsme se ráno vzbudili měli jsme stany otevřené a peníze foťáky,kamery,mobily byly pryč.Celkem za 50 tisíc.Nenechte se okrást v Renštejně!
Reaguj
Splavujete rieky?
Nové vodácke weblogy na adresehttp://www.enigma.sk/?q=monitor/vsetci/44všeličo aj z Hrona.
 • Autor Vlado
 • Datum a čas 3.6.2007 23:03
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2023

Řeky AKTUÁLNĚ 2023

VLTAVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Sázava AKTUÁLNĚ 2023

Vltava: vodácký průvodce a kilometráž

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Cetina - chorvatský rafting v Dalmácii

Cetina - chorvatský rafting v Dalmácii

Začínáme v mírném toku, voda se postupně stává dravější, úseky s peřejemi častější. Celou dobu dostáváme povely: "pomálu, stop, levá jede, pravá dozadu..." Užíváme si komerční rafting na chorvatské řece Cetina.
Vltava: vodácký průvodce a kilometráž

Vltava: vodácký průvodce a kilometráž

RIVER GUIDE Vltava měří od pramene k ústí 433 kilometrů. Splout se dá z Kvildy (424 km), ale povoleno je to na jaře až z obce Borová Lada (416 km), za dobrých vodních
Sázava AKTUÁLNĚ 2023

Sázava AKTUÁLNĚ 2023

LEDEČ Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Řeky AKTUÁLNĚ 2023

Řeky AKTUÁLNĚ 2023

VLTAVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Napříč Chocní - otužilci Choceň, Peliny   9.12.
Geoskořápky Praha, Kampa Megaevent geocaching 9.12. 16:00
Chrudimka - mikulášská jízda přes město Chrudim 9.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů - televize TV Noe 9.12. 20:05
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 17.12.
Czech Travel Press - valná hromada Praha, Vysoká škola obchodní 18.12. 14:30
Zimní slunovrat Česko 22.12.
Chrudimka - pouštění lodiček Chrudim   24.12. 22:00
Desná - splutí Vikýřovice Desná - Šumperk 26.12.

Diskuse

sdhd dgds, 8.12.2023 22:24, 1 příspěvek
fdsgg ftged, 8.12.2023 22:22, 3 příspěvky
xfxf dyhthrefd, 8.12.2023 22:20, 2 příspěvky
Scttij meghana meghana, 8.12.2023 20:03, 3 příspěvky
klataJIii meghana meghana, 8.12.2023 20:03, 1 příspěvek
nabddujjj meghana meghana, 8.12.2023 20:03, 2 příspěvky
Chyba v článku Lucka, 8.12.2023 16:58, 2 příspěvky
Ze Záběhlic ze Záběhlic, 8.12.2023 16:13, 3 příspěvky
Svět se mění . . . . Horydoly, 6.12.2023 11:34, 4 příspěvky
Svět se mění . . . . Šlojíř, 6.12.2023 11:06, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bruslení v Podolí Horydoly , 8.12.2023 13:00
Re: Beskydy a Javorníky Horydoly , 8.12.2023 12:23
Změny ve vedení sportu Horydoly , 8.12.2023 12:00
Praha 5 otevře nad náplav... Horydoly , 8.12.2023 10:55
Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50