Nebezpečná Volyňka po povodních

Nebezpečná Volyňka po povodních
Volyňka v regulovaném korytě mezi dvěma stupni v Annenském údolí.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Šumavská říčka Volyňka se dá splout jen za opravdu velké vody. Vodáci na to mají obvykle pár dní během tání sněhu a někdy pár hodin po velkých deštích. Letošní počasí umožňuje splouvat Volyňku už padesátý šestý den!

Nebezpečná Volyňka po povodních
Volyňka na konci Vimperka. Odtud obvykle začíná plavba horního roku.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Volyňka

Obtížnost: WW 2-3 (Vimperk-Sudslavice), WW 2 (Sudslavice - Čkyně), WW 1 (Čkyně - Volyně), ZW (Volyně - ústí do Otavy) 
Doba splutí: velmi závisí na stavu vody a množství překážek v korytě, celý úsek z Vimperka do Otavy se jezdí dva dni (36 km)
Charakter: úzký rychlý tok horské říčky. Pod Volyní vtéká do roviny a rozšiřuje se. Přibývá jezů.
Nebezpečí: padlé stromy, rozbité opěrné zdi, kamenité peřeje. Do Čkyně je několik stupňů, před kterými se těžko zastavuje. Dále stojí mnoho jezů, které jsou zatarasené naplaveninami z povodně.
Doprava: z Volyně do Vimperku jezdí podél řeky vlak, silnice vede podél řeky
Znalosti: horní tok je vhodný jen pro velmi zkušené a opatrné vodáky
Tábořiště: Nemětice
Půjčovny: seznam půjčoven na Horydoly

Vodočty: Vodák Zlín a Raft.cz

Doporučené vybavení: plastový kajak, pádlo, plovací vesta, přilba, házečka, tenisky nebo neoprenové boty, funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, střední (5 l) lodní pytel na náhradní oblečení, kilometráž, mapa, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, jídlo a pití na cestu, peníze na dopravu zpět

Že teče v korytě Volyňky hodně vody ovšem neznamená, že se do jejích peřejí může vrhnout každý vodák.

Povodně nadělaly v řece paseku

Jako každá horská říčka teče úzkým korytem s velkým spádem a často skáče přes kamenité peřeje. Už to z ní dělá záležitost jen pro zkušené vodáky.

Nedávné jihočeské povodně udělaly z Volyňky vysloveně nebezpečnou řeku. Přesto ji lze za určitých okolností doporučit ke splutí.

Povinností je dobré vybavení, zkušenost s podobných malých toků, vzájemné jištění všech členů výpravy a především obezřetnost. Než někam strčíme pádlo, musíme se přesvědčit, že nám nehrozí nic nebezpečného.

Průjezd Vimperkem raději vynecháme

Přijíždíme do Vimperka v poledne. Největší šumavské povodně jsou za námi. Vodočet slibuje dobrých 130 cm, což je mírně nad ideální střední vodu. 90 cm je prý minimum pro splutí.

Později se ukazuje, že ke splutí zpod Vimperka je potřeba spíš 120 cm vody, než oněch udávaných devadesát. Povodně nahrnuly velké balvany a udělaly z nich přírodní stupně.

Autem projedeme skrz Vimperk a na první pohled nás odrazuje, že řeka sviští skrze město vyzděným korytem s velkým spádem a několika stupni s mohutnými válci. Nedá se před nim zastavit. Tohle si rádi odpustíme. Zároveň nemůžeme Vimperk doporučit ani největším vodáckým kamikaze.

Šlendriján za evropské peníze spadnul do koryta

První odbočka na výpadovce do Prahy poskytuje malé parkoviště před mostkem k velké továrně. Tady se v klidu převlékneme, připravíme dva kajaky a poslechneme si Hančiny obvyklé řeči, že se bojí a že jsme si měli vybrat jinou lehčí řeku.

Nasedáme na louce na levém břehu hned pod mostkem. Vklouzneme do proudu a hned to začíná. Válce stíhají vlny, kličkujeme mezi kameny a sjíždíme mnohé malé stupně. Musíme být stále ve střehu. Za této vody je to poctivá dvojka.

Místa k manévrování je málo a proud je silný. Vidíme první podemleté a spadlé opěrné zdi. Poučné je, že se jedná výhradně o nové zdi! Za peníze Evropské unie se tady postavil šlendriján. Staré poctivé kamenné zídky stojí dodnes na svém místě.

Pozor na padlé stromy

Pod silničním mostem vjíždíme do Annenského údolí. Těsně před kamenným patníkem označujícím 34. kilometr se voda trochu rozlévá do mělčiny. Vlevo stojí domek se zahrádkou. Je nejvyšší čas zastavit. Mohutný strom přes vodu tvoří přirozenou lávku, ale pro nás by byl smrtící pastí.

Po levém břehu lodě přetáhneme. Objedeme v pravotočivé zatáčce spadlou silniční opěrnou zeď a vyhlížíme vlevo velký mlýn. Před ním zastavujeme, protože si pamatujeme z pěší obhlídky, že někde za ním padnul do koryta strom. Proud je tu silný a není kde zastavit. Proto kotvíme raději hodně vysoko nad touto překážkou.

Za stromem dáváme lodě na vodu, ale zase ujedeme jen pár desítek metrů. Pamatujeme si, že máme vystoupit doleva u brodu na louku. Dalo by se jet ještě dalších sto metrů na mělčinu u patníku na 33. kilometru, ale tam je za vysoké vody poslední záchytný bod.

Před stupni v Annenském údolí máme velký respekt

Dál Volyňka úžasně zrychlí, vklíní se mezi skálu a les, a pak bez varování přepadne přes dva zabijácké stupně těsně za sebou. Oba dva jsou vysoké metr a půl, jsou postavené ve vyzděném korytu (částečně ho rozbila letošní povodeň), nedá se před nimi rozumně zastavit a hlavně se pod nimi tvoří neprůjezdné válce.

Raději táhneme lodě tři sta metrů po louce, než abychom se museli blíže seznamovat s podjezím. Asi by to byl náš poslední pozdrav řece.

Horní Volyňka je jedna dlouhá peřej

Pod stupni obtížnost stoupá na dva až tři, možná místy až ke trojce. Svezení je to krásné, ale neustále koukáme za roh a zkoumáme s obavami každou zatáčku.

Často nejde dlouhé stovky metrů zastavit. Volyňka je tady jedna dlouhá peřej v úzkém rovném korytě.

Nejkrásnější úsek začíná u lávky pro pěší před Sudslavicemi. Poznáte ji tak, že vpravo je po povodních vybagrovaná velká štěrková hráz.

Doslova letíme nekonečně dlouhými peřejemi. Není kde zastavit, ale říčka se už rozšiřuje na deset metrů, a tak se utěšujeme, že kdyby k něčemu došlo, máme místo na zatáčku nebo přibrždění.

Volyňka.

Malé prahy mohou způsobit velké problémy

Nízký silniční mostek v Sudslavicích raději přenášíme. Za ním je totiž nízký stupeň. Sice je tak malý, že kilometráž ho ani nezaznamenala, ale stejně se za ním za tohoto stavu vody tvoří dlouhý vývar.

"Teď už to bude lehčí," prohlašuji. "Obtížnost klesne na dvojku." Náš kajakářský pár si tedy oddechne. Hanka totiž prohlašuje, že tohle je na ní už moc. Že jí takhle nebezpečná a těžká řeka vůbec netěší.

Ještě stačím pomyslet, že na lehčích úsecích se obvykle cvakneme. Snažím se koncentrovat na bezchybnou jízdu.

Muselo to přijít - krysa je na světě

Volyňka zase zrychluje. Teče sevřená vysokými olšemi. Jednotlivé peřeje vlastně nejsou od sebe odlišit. Sice stále zkoumáme, jestli se v dálce neobjeví padlý strom, ale už si to začínáme užívat.

V tom to samozřejmě přijde. Špatně najedu na vlnu, pod ní je kámen, voda mi bere záď kajaku a já padám do vody. Následuje ukázková krysa jako vyšitá z učebnice.

Zkouším držet loď, potom aspoň pádlo, ale proud je moc rychlý a silný. Po sto metrech všeho nechávám a zachycuji se o pařez. Lezu z koryta ven na louku.

Kilometrový sprint po břehu zachránil loď i pádlo

Následuje kilometrová honička za odplouvající lodí. Jsem dost rychlý, abych ji sledoval, ale nejsem schopen ji předběhnout. Hanka sice můj kajak postrkuje ke břehu špičkou své lodě, ale nemá možnost ho úplně zastavit.

Dlouhý sprint končí za mostem v Bohumilicích. Proud trochu zpomaluje. Vrhám se do vody, plavu a loď táhnu na břeh. Bohužel házečka z kajaku odplavala. Asi jsme ji špatně připoutal karabinou. Pádlo nacházíme proti proudu zaseknuté pod kamenem.

Tady končíme. Voda stoupá jako blázen.

Odfrknu si, naberu vzduch do plic a chceme pokračovat. Jenže při prohlídce stupňů v Bohumilicích vidím, jak fofrem stoupá hladina. Všude okolo prší. Nahoře na Šumavě asi padají trakaře. Do koryta dodává spoustu vody také potok Spůlka.

Končíme. Tohle riskovat nebudeme. Jdeme na vlak. Po víkendu, už doma v teple a suchu u počítače zjišťujeme, že Volyňka stoupla za pár minut o třicet centimetrů hodně přes 160 cm.

Volyňka ze Čkyně zlehkne, peřejí a prahů ubývá, ale naopak přibývá jezů. Mnohé nejsou sjízdné, protože na ně řeka nanesla odpadky, stromy a větve z povodní. Pod Volyní se pádluje už jenom po voleji od jezu k jezu.

VOLYŇKA - kilometráž

35,1 Pravětínský potok ústí zprava
34,6 silniční most, továrna vpravo, parkoviště vlevo, START
34,0 mostek, vjezd do Annenského údolí
33,0 výrazný patník s kilometráží vlevo
33,3 dva stupně s nebezpečnými vývary za sebou, přenášení vlevo
31,2 Sudslavice, nízký most a pod ním stupeň
30,0 Bohumilice, most
29,3 Spůlka ústí zleva
28,7 Bohumilice, most, KONEC
28,3 Bohumilice, U Smítků, nebezpečný stupeň mezi továrnami
26,4 Čkyně

Horydoly.cz SERIÁL Lehké šumavské řeky

Teplá Vltava / Moldau 
Borová Lada - Lenora, WW 1, 19 km

Kleiner Regen / Malá Řezná
Zwieselau - Bettmannsäge, WW 2-, 14 km

Schwarzer Regen / Černá Řezná 
Oleumhütte - Teisnach, WW 2, 19 km

Regen / Řezná
Blaibach - Regensburg, WW 1, 109 km

Kamp
Roiten - Zwettl, WW 2-3, 7 km

Malše / Maltsch
Římov - České Budějovice, WW 1, 21 km

Otava
Rejštejn - Sušice, WW 2, 15 km

Volyňka
Vimperk - Čkyně, WW 2-3, 12 km

Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

E-e
Pánové (hlavně vy první), pokud chcete diskuzí skutečně někoho obohatit, naučte se nejprve vyjmenovaná slova po V. Sloveso "vydět" jsem tam ještě nikdy NEVYDĚL... ;)
  • Autor hnído-pych
  • Datum a čas 10.7.2009 22:22
Reaguj
Volyňka 10.7.2009
Dneska jsme sjížděli Volyňku z Bohumilic do Strakonic. Dvě plastové Vydry z půjčovny. Stav v Neměticích 119 cm 14 m3. Nejsme žádní přeborníci, sjeli jsme to bez větších problémů, krásná projížďka. Ihned pod Čkyní jeden strom přes řeku, další jde přejet o kousek dál v zatáčce spadlý strom přes většinu řeky v největším proudu (hodně to tam táhlo). Většina stromů z povodně je uklizená, naopak povodeň vyrobila několik pěkných ještě nezregulovaných míst.
  • Autor martin
  • Datum a čas 10.7.2009 21:49
Reaguj
No pro toho "takyvodáka", co to psal, evidentně moc lehká nebyla. Na kajaku od WW 2 je dobré zvládat tzv. eskymácký obrat...
  • Autor rochtan
  • Datum a čas 10.7.2009 20:28
Reaguj
volyňka
Tomu řikáš lehká řeka-To bych chtěl vydět
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 10.7.2009 17:15
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Neusser za Hniličku, jedna hokejka místo druhé

Neusser za Hniličku, jedna hokejka místo druhé

ANALÝZA Milan Hnilička vypadl z velké hry o peníze v Národní sportovní agentuře. Premiér Andrej Babiš, jehož byl Hnilička poskokem na vybírání výpalného, zavelel, aby byl shozen z piedestalu dolů do bahna. Jeho nástupce,... celý článek

Kam nelézt 2021

TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

V roce 2020, kdy kvůli pandemii byl doslova celý svět online, začalo mnoho lidí hledat pracovní příležitosti online a objevili sféru webcam.
Jen tak se proběhnout v Praze

Jen tak se proběhnout v Praze

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Isla Saona a tropické ostrovy Dominikánské republiky

Isla Saona a tropické ostrovy Dominikánské republiky

Pobřeží Dominikánské republiky obklopuje několik jedinečných ostrůvků. Rajská Isla Saona, reklamní Cayo Levantado, korálový Cayo Arena a ostrovy Los Haitises protkané hustou sítí jeskyní s indiánskými malbami.
Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Ke Ski areálu Razula v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích se díky sněhové nadílce uplynulých dnů vrátili lyžaři. V sobotu a neděli se tu opět pohybovali skialpinisté a běžkaři, kteří se snažili využít překvapivou
Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra úspěšně zvládl večerní finále ve švýcarském Meiringenu a z prvního letošního závodu Světového poháru si odváží zlatou medaili. První místo v boulderingu si držel průběžně od kvalifikace a dokázal ho obhájit

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
Horolezecká brigáda Suché skály 29.5. 10:00
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 30.5.
Cyklomaraton Amadé Rakousko, Radstadt Silniční kola 30.5.

Diskuse

Nejlepší lék je prevence Jana, 16.5.2021 19:51, 2 příspěvky
Lobuche? KarelM, 15.5.2021 11:58, 1 příspěvek
Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Fotografie u článku T... Kuba Turek, 17.5.2021 17:14
fotografie Horydoly Open, 17.5.2021 17:03
Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22