Kleiner Regen: plavba po pitné vodě

Kleiner Regen: plavba po pitné vodě
Schwarzer Regen, Bettmannsäge.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Zatímco na české straně Šumavy řádí ochránci přírody jako černá ruka a vyhánějí vodáky z řek, v Bavorském lese vládne na tocích klid a mír. V druhém dílu květnového seriálu o šumavských řekách se proto přesouváme z tuzemské Vltavy na německou Řeznou. Během celodenní plavby jsme nepotkali jedinou loď, nikde jsme neviděli zákazové tabule a řeka byla průzračná až na dno.

Jak na to

SERIÁL Šumavské řeky

Teplá Vltava / Moldau 
Borová Lada - Lenora
WW 1, 19 km
Schwarzer Regen / Černá Řezná
Zwieselau - Bettmannsäge
WW 2-, 14 km
Schwarzer Regen / Černá Řezná (Bärenloch)
Reegen,Oleumhütte - Teisnach
WW 2+, 19 km
Kleiner Regen / Malá Řezná
Frauenau - Zwiesel
WW 3-, 12 km
Regen / Řezná (dolní)
Blaibach - Regensburg
WW 1, 109 km
Malše / Maltsch
Římov - České Budějovice
WW 1, 21 km
Otava (horní)
Čeňkova pila - Sušice
WW 3, 23 km
Otava (dolní)
Sušice - Zvíkov
ZWC, 93 km
Volyňka
Vimperk - Volyně
WW 2-3, 36 km
Úhlava
Nýrsko - Janovice
WW 1, 17 km
Naab / Nába
Wildenau - Regensburg
ZWC, 98 km
Schwarzach
Neunburg - Schwarzenfeld
ZWC, 37 km

Nakládáme lodě na tábořišti v Lenoře. Přejíždíme ve Strážném do Německa a bavorským podhůřím Šumavy si to hasíme směrem na Zwiesel.

Jarní opojení

Že jedeme do vodáckého ráje, ještě netušíme, ale něco nám napovídají spořádaná a upravená německá městečka. V dáli pozorujeme strmé vrcholky Roklan (Rachel) a Luzný (Lusen). Všude okolo roste neskutečně zelená tráva a opojně voní první kvetoucí keře.

Dost romantiky! Opatrně předjíždíme dva formanské vozy tažené pivovarskými valachy. Místo sudů jsou v nich naložení bodří Bavoři oblečení do kožených kalhot, bílých košil, zelených kamizol a na hlavě mají nezbytné kloboučky. Každý drží v ruce pivní lahev. To není reklama na zdejší pivo. Bavoři právě absolvují turistickou vlastivědnou vyjížďku v tradičním stylu.

Za městečkem Zwieslau míjíme nádrží Flanitz a přejíždíme po mostě přes říčku Kleiner Regen. Na křižovatce hned za mostem nacházíme malé parkovišťátko a běžíme se podívat, kolik teče vody.

Černá Řezná teče. Máme štěstí

"Malá Řezná je sjízdná výjimečně při odpouštění vody z přehrady Frauenau," píše Jirka Hodic v kapesním průvodci z jednoho loňského vydání Hydromagazínu. Máme štěstí. Poplujeme po pitné vodě. Přehrada na horním toku zadržuje pouze pitnou vodu.

Všech pět kajaků se seřadí na břehu pod silničním mostem. Pak jako staří mazáci vklouzneme do proudu, ačkoliv tři z nás seděli v kajaku poprvé včera.

Ještě stačíme registrovat, jak po silnici projíždějí oba povozy s nachmelenými milovníky vlastivědných vyjížděk.

První jez a stále čistá voda

Pádlujeme po okouzlující říčce. Voda je průhledná na dno, příjemně proudí, občas s námi laškuje v peřejkách, které nepřesáhnou obtížnost WW 1-2. Překvapuje nás, že ani ve vesnicích není špinavá. Odpadky žádné nevidíme. Plastové lahve, polystyren a domácí odpad zřejmě hážou Němci jinam, než do řeky.

Malá Řezná je ideální říčkou pro přilákání nových adeptů do říše divoké vody.

Přijíždíme k Lichtenthalu. Podplouváme velmi nízký silniční most a hned za ním nás čeká první jez. Šikmá spádová deska nás sváží do přijatelného válečku. Raději se ale jistíme pomocí házečky. Pitná voda je ledová.

Historický jez v historickém městě Zwiesel

Pomalu vjíždíme do historického města Zwiesel. Na začátku nás čeká vysoký historický jez. Vystupujeme na pravém břehu u dřevařské pily a jdeme si ho prohlédnout. Z nadhledu je krásný!

Vpravo a vlevo jsou vysoké kolmé stupně s vývary, ale většina vody teče dlouhatánskou šikmou vorovou propustí uprostřed. Aby byla idyla umocněná, podél šlajsny vede ještě stupňovitý rybí přechod. Splutí propusti v nás zanechává úžasný zážitek.

Uprostřed města se naše Kleiner Regen (Malá Řezná teče zpod Roklanu) spojí s Grosser Regen (Velká Řezná teče zpod Pancíře) a odtud se řeka jmenuje Schwarzer Regen (Černá Řezná). Když se spojí s Weisser Regen (Bílá Řezná teče ze svahů Javoru), dostá konečně jméno Regen (Řezná). Protéká už jako velký tok skrz Cham a v Řezně (Regensburg) ústí do Dunaje.

Dlouhá peřej pod Paulisäge

Tak daleko ovšem nemíříme. Splujeme už jenom romantické lesnaté údolí pod Zwieselem. Vysoký nesjízdný jez Reisachmühle jednoduše přenášíme po pravém břehu.

V klídku pádlujeme k dalšímu jezu Paulisäge. Řeka nás sama nese. Tady už je široká padesát metrů a má sice nenápadný, ale řádný tah. Kolmý jez by se snad dal skočit, ale lávka nad ním je nepříjemně nízká. Tuhle radost si raději odpustíme a lodě pohodlně přeneseme po levém břehu.

Pár desítek metrů klidně hladiny nám dovolí se zkoncentrovat na pádlování. Pak následuje ostré balvanité esíčko WW 1 a za ním dvě stě metrů dlouhé táhlé peřeje tvořené vysokými vlnami v hlavním proudu WW 2-. Posádky otevřených kánoí musejí celé toto místo přenášet po levém břehu, ale naši začátečníci na kajacích se činí. Všem nám září oči nadšením z pěkné jízdy.

Kdo má větší cenu - strom nebo bobr?

Voda se uklidňuje, ale pořád proudí velmi bystře. Najednou si všímáme, že spoustu stromů na březích porazili bobři. Mnoho stromů je dosud nahlodaných a bobři na jejich těžbě pracují. Tady musejí ochránci přírody řešit známé heslo: "Zabij bobra, zachráníš strom!"

Končíme u jezu Bettmannsäge. Od stejnojmenné železniční zastávky sem sjíždí lesní cesta. Není na ní zákaz vjezdu, ale generální povolení na ní prý mají jen rybáři. Každopádně přijet pro lodě, naložit je a odjet tady není přestupkem, ale auto odstavené celý den u řeky by nemuseli místní lidé nebo správce toku brát pozitivně. V tom případě je lepší auto odstavit u vlaku.

Nakládáme lodě na auta a míříme nazpátek do Čech. Přes Železnou Rudu jedeme na Otavu. Tu si necháváme nakonec. Je nám ale jasné, že na Řezné nejsme naposledy. Čeká nás ještě přinejmenším celá Velká Řezná a Černá Řezná mezi Regenem a Tiesnachem na kajaku (okolo WW 2) a možná také Řezná jako velká trekingová řeka níž po proudu v kánoi na vícedenní putování.

Doprava

Podél Schwarzer i Kleiner Regen vede železnice Waldbahn s čilým provozem. Další železniční trať spojuje Železnou Rudu (a dále Plzeň) s Zwieselem, což lze využít při plavbě po Grosser Regen.

Motorové vlaky nám mohou pomoci při řešení dopravy, pokud máme k dispozici jenom jedno auto. Také dobře poslouží při přesunu s nafukovací kánoí.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pořád mám nabito a jezdím

Pořád mám nabito a jezdím

Míra Suchý z dětských turistických oddílů Tuláci a Poutníci ochrnul od pasu dolů po neuváženém skoku do vody. Stalo se to už před mnoha lety. Díky speciálnímu terénnímu elektrickému vozíku se vracel... celý článek

Koupání v Praze

Vodácké vybavení na řeku

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Dušan Jakubec sídlí v Táboře u Lužnici, ale její kanoe a rafty brázdí také Vltavu, Otavu a Sázavu. Majitel je sám nadšený vodák a doporučuje svým klientům nejzajímavější úseky na vybraných řekách. 
Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

CLIMBING GUIDE Lehké lezení v západoalpské ledovcové náladě, pohodlně jistitelné smyčkami, v pevné a chytovaté skále. Jen dva nýty v celé cestě! 13 délek horského lezení ve Stubaiských Alpách.
8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

Nádherné pláže s bílým pískem, zelenomodré moře, přepychové hotely a naprostou bezpečnost nabízí Dubaj. Ať už se chystáte na dovolenou s dětmi, s partnerem nebo toužíte po dámské jízdě s kamarádkami, vyražte do srdce Emirátů
Sám sobě psem

Sám sobě psem

RECENZE Reprezentanta v triatlonu Jana Franckeho omrzela jeho sportovní disciplina a dal se na dlouhé závody divokou krajinou. Na Aljašce, v Kanadě a Anglii. V mrazu, vlhku a větru.
Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Krkonošský název "kameny" v Krkonoších označuje výrazné skalky na plochých hřebenech. Harrachovy kameny / Harrachsteine vyčnívají do krajiny nedaleko Zlatého návrší.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 26.-27.6. Horská kola 26.6.
Běhej lesy Vysočina Milovy 26.6.
Voda země - duatlon Otrokovice, Štěrkáč Běh, paddleboard 26.6.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 27.6.
Jihlava - splutí Mohelno 27.6.
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 27.6.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31