Regen teče v Medvědím doupěti

Regen teče v Medvědím doupěti
Schwarzer Regen, jez Paulisäge.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Líbí se vám peřeje horní Otavy, dolní Sázavy, nebo střední Jizery? Pak máme pro vás tip na německou řeku Regen (Řezná). Stéká ze Šumavy do Dunaje a je tedy za hranicemi jen co by kamenem dohodil. Právě je sjízdný její nejzajímavější úsek zvaný Bärenloch (Medvědí doupě, Brloh).

Regen teče v Medvědím doupěti
Schwarzer Regen, práce bobra.
Autor snímku Kuba Turek

Řeka Schwarze Regen nemá pramen, ale začíná na soutoku dvou zdrojnic ve městě Zwiesel už jako velký tok.

Deset kilometrů teče lesnatým údolím, a pak následuje série vysokých jezů, které připomínají spíš menší přehrady. Teprve v dalším městě nazvaném stejně jako řeka Regen se zase zanoří do lesa. Údolí se prohloubí, proud začne nenápadně zrychlovat a peřeje jsou čím dál větší. Nejlepší přijde skoro nakonec: strmá souvislá a velmi rychlá dvoukilometrová peřej Bärenloch.

Od lehkého k těžšímu

Nástupní místo je na dolním konci města Regen za továrničkou Raitmühle vlevo pod jezem Oleumhütte. Štěrkované parkoviště je určené pro vodáky a autem zajedeme až k řece. Jez je nesjízdný od té doby, co byl kvůli rybám zasypán obrovskými kameny.

Pádlujeme široce rozlitou řekou, občas na nás šplouchne vlnka, na březích se mezi lesy čas os času objeví samota, louka či pole. Každý kilometr řeky je poctivě značený výrazným kamenným mezníkem s vypsanou kilometráží. Je to pozůstatek po zdejší voroplavbě, který Němci stále udržují.

Po jedenácti kilometrech plavby můžeme přistát vpravo na louce s informačním panelem. Je to poslední místo, kde se lze z údolí dostat a kam lze přijet autem.

Kdo to tady dobře zná?

Dál už se řeka zrychlí a peřeje následují jedna za druhou. Jejich obtížnost je kolem dvojky. Nejsou záludné, ale plavání v ledové jarní vodě z roztálého sněhu by bylo dlouhé a vyčerpávající.

Kdo to tady nezná, vletí do poslední velké peřeje Bärenloch. My jsme ji jeli na horní hranici střední vody (76 cm v Zwieselu) a zdálo se nám, že ty dva kilometry by se daly hodnotit stupněm WW 2-3. Pro srovnání: To je třeba dolní Sázava za velké vody, jenže tam se jedná o pár set metrů, kdežto tady jsou to poctivé dva kilometry.

Zatímco celou dobu jedeme za dvěma skupinami místních kajakářů, Němci najednou zastavují, lelkují ve vracácích, dělají že zrovna mají něco důležitějšího na práci, než pádlovat, a my se nechtěně ocitáme na špičce vodáckého pelotonu.

Prostě si z nás udělali kanárky, kteří jim měli ukázat cestu v nejtěžším místě Bärenloch. Na rozdíl od nás věděli, kde to všechno začíná. Dva kilometry vysokých a rychlých vln nám nakonec poskytly prvotřídní zážitek, který jsme si poctivě odpracovali. Budeme na toto náročné, ale poměrně bezpečné místo vzpomínat ještě dlouho.

Bobři smolaři

Pod peřejí se proud zklidňuje a úměrně tomu se zvyšuje počet přehryzaných stromů od bobrů, kteří pilně pracují na zdejších březích. Že nejen mezi lidskými dělníky jsou nešikové, pozorujeme v bobří kolonii, které se podařilo porazit čtyři stromy pár metrů od sebe, ale všechny zůstaly viset bez užitku v korunách vedlejších stromů. Dřevorubci stejné situaci říkají věšák a řeší ji motorovou pilou a traktorem. To bobři nemohou.

Před vysokým jezem u papírny Teisnach zastavujeme vlevo a vytahujeme kajaky na břeh. Jez je zasypaný velkými balvany kvůli rybám, a tak nebývá nikdy bezpečně sjízdný. Dlouhá peřej pod ním ovšem může být dobře sjízdná a její obtížnost dosahuje WW 2+. Dostaneme se na ní ovšem až za můstkem přes náhon, čili přijdeme o polovinu její délky.

Většina vodáků ovšem donese lodě několik set metrů až k vratům papírny a od nich sejde po vodáckém chodníčku nazpátek k řece. Voda je tu už docela klidná a za pár minut nás donese k mostu v Teisnach. Vlevo pod ním se vystupuje na vodácké parkoviště.

Kudy teče Regen?

Název Regen (Řezná) nese soustava řek a říček, které tečou zpod nejvyšších šumavských kopců do města Regensburg (Řezno) na Dunaji. Když taje sníh nebo pořádně zaprší v Böhmerwald (na Šumavě), dají se splout na kajaku všechny zdrojnice.

Grosser Regen (Velká Řezná) pramení na Pancíři a sjízdná bývá už od hraničního přechodu mezi Železnou Rudou a Bayerisch Eisenstein.

Kleiner Regen (Malá Řezná) pramení na Roklanu. Protože plní nádrž s pitnou vodou Frauenau, je možné po ní plout až pod přehradou a to bývá jen výjimečně.

Když se Malá a Velká Řezná spojí ve městě Zwiesel, dostává řeka jméno Schwarzer Regen (Černá Řezná). Až přibere ještě Weisser Regen (Bílá Řezná), která přiteče z Javoru, dostane konečně jméno Regen (Řezná).

Jen čtyři lidé na lodi

Přítoky se obvykle splouvají na kajacích nebo na nafukovacích kanoích. Jejich nejtěžší místa dosahují maximální obtížnosti WW 3, ale spíše WW 2. Správa národního parku povoluje splouvat na plavidlech maximálně pro čtyři osoby s délkou do šesti metrů.

U všech řek jsou určená místa nástupu a výstupu z lodí, ke kterým lze přijet autem. V ostatních místech je zakázáno vystupovat na břeh, pokud to není nutné. Zvláště zakázané je rušení zvířat na ostrovech a štěrkových i písčitých lavicích uprostřed toků. Tábořit a rozdělávat ohně lze jen na oficiálních tábořištích.

Splutí je dovolené, jen když teče dost vody

Splouvat lze jen za dostatečného stavu vody. Němečtí ochránci přírody jsou v tomto ohledu velmi rozumní a vyžadují stejné limity jako sami vodáci. Jednoduše řečeno - pokud teče tak málo vody, že by lodě drhly břichem o dno, je zakázáno plout. Přesné limity i aktuální výšky hladiny najdete například na vodáckém webu 4-paddlers.

Od soutoku všech Regenů do jedné řeky tohoto jména se jezdí pětidenní vodácká túra trekkingového charakteru na otevřených kanoích. Zde žádné omezení neplatí až na to, že je nutné tábořit v kempech. Regen protéká již jako velký tok skrze Cham a v Regensburgu ústí do Dunaje.

Booking.com

Schwarzer Regen

(Regen/Oleumhütte - Teisnach)

Obtížnost: WW 2
Doba splutí: 4-5 hodiny (19 km)
Charakter: lesní údolí bez civilizace, šířka řeky 20-50 m, střídavě peřeje a klidná voda
Nebezpečí: dlouhé plavání v peřejích, vzdálená civilizace
Doprava: start i cíl na vodáckých parkovištích zdarma, vlak jezdí o víkendech od května do října, autobus funguje jako Rufbus (dle jízdního řádu Německých drah je třeba si ho přivolat telefonem)
Kilometráž: Kanutouren Regen
Vodočet: Zwiesel (min. 62 cm, ideální voda 65-75 cm)
Znalosti: každý vodák musí dobře ovládat svoji loď na divoké vodě
Tábořiště: Teisnach
Půjčovny: Regental-kanu, Zankl, Hölzl
Doporučené vybavení: plastový kajak nebo nafukovací kanoe, pádlo, plovací vesta, přilba, házečka, neoprenový oblek a boty, funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, jídlo a pití na cestu, případně peníze na cestu nazpátek (3,40 E)

Horydoly.cz SERIÁL Řeky na Šumavě a v Českém klese

Vltava / Moldau
Kvilda - Mělník WW 5, 424 km

Teplá Vltava / Moldau 
Borová Lada - Lenora, WW 1, 19 km

Vltava - Čertovy proudy
Lipno - Vyšší Brod, WW 5, 10 km

Vltava střední
Vyšší Brod - Český Krumlov, WW 1, 37 km

Kleiner Regen / Malá Řezná
Zwieselau - Bettmannsäge, WW 1-2, 14 km

Schwarzer Regen / Černá Řezná
Regen - Teischnach, WW2, 19 km 

Regen / Řezná
Blaibach - Regensburg, WW 1, 109 km

Kamp
Roiten - Zwettl, WW 2-3, 7 km

Malše / Maltsch
Římov - České Budějovice, WW 1, 21 km

Otava
Čeňkova pila - Zvíkov, WW 3, 113 km

Otava horní
Rejštejn - Sušice, WW 2, 15 km

Otava střední
Sušice - Katovice, ZW, 34 km

Volyňka
Vimperk - Čkyně, WW 2-3, 12 km

Naab / Nába
Wildenau - Schwandorf, ZWC, 40 km

Schwarzach / Nemanický potok
Neunburg - Schwarzenfel, ZWC, 38 km

Odrava / Wondreb
Althammer - Mostov, WW 1, 49 km

Ohře / Eger
Weissenstadt - Litoměřice, WW 1, 297 km

Mže / Miess
Kočov - Svojšín, WW 1, 21 km

Lužnice / Lainisitz
Weitra - Krabonoš, ZW, 25 km

Lužnice střední
Suchdol - Tábor, ZW, 85 km


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dá se na kánoji?

Němci nám říkali, že vodočet 62-70 cm je lehčí dvojka, ale pak se to rychle
zvedá až na trojku. Za velké vody je to prý nebezpečný úsek kvůli stromům na
březích a kamenům v řece. Srovnal bych to s peřejemi pod Lesním jezem na Sázavě,
ale tam se dají většinou největší vlny objet "dámskou cestou vpravo". Na Regenu
to nejde a je to delší. Takže bych si dekl na otevřenku nasadil (ať už pevný
nebo špricdeku).

Reaguj
Dá se na kánoji?

Ano dá a to i na otevřené, chce to jen určitou zkušenost a znalost ovládání
lodi, v podstatě ten peřejnatější úsek je asi jen 2-3 km a není to těžší než
Sázava z Krhanic. V.

  • Autor Vojta
  • Datum a čas 21.3.2012 15:16
Reaguj
Dá se na kánoji?

Nádhera - děkujema za tip na vodu. Dá se to sjet i na kánoji? Musíme se
zadeklovat?

Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Tsum Valley Manaslu Circuit Trek

Tsum Valley Manaslu Circuit Trek

Manaslu Tsum Valley is one of the most popular hidden valleys treks of the Manaslu region, you reach the lap of the eighth highest mountain in the world – Mount Manaslu at... celý článek

Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2021

Pořád mám nabito a jezdím

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Dušan Jakubec sídlí v Táboře u Lužnici, ale její kanoe a rafty brázdí také Vltavu, Otavu a Sázavu. Majitel je sám nadšený vodák a doporučuje svým klientům nejzajímavější úseky na vybraných řekách. 
Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

CLIMBING GUIDE Lehké lezení v západoalpské ledovcové náladě, pohodlně jistitelné smyčkami, v pevné a chytovaté skále. Jen dva nýty v celé cestě! 13 délek horského lezení ve Stubaiských Alpách.
8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

Nádherné pláže s bílým pískem, zelenomodré moře, přepychové hotely a naprostou bezpečnost nabízí Dubaj. Ať už se chystáte na dovolenou s dětmi, s partnerem nebo toužíte po dámské jízdě s kamarádkami, vyražte do srdce Emirátů
Sám sobě psem

Sám sobě psem

RECENZE Reprezentanta v triatlonu Jana Franckeho omrzela jeho sportovní disciplina a dal se na dlouhé závody divokou krajinou. Na Aljašce, v Kanadě a Anglii. V mrazu, vlhku a větru.
Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Krkonošský název "kameny" v Krkonoších označuje výrazné skalky na plochých hřebenech. Harrachovy kameny / Harrachsteine vyčnívají do krajiny nedaleko Zlatého návrší.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 26.-27.6. Horská kola 26.6.
Běhej lesy Vysočina Milovy 26.6.
Voda země - duatlon Otrokovice, Štěrkáč Běh, paddleboard 26.6.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 27.6.
Jihlava - splutí Mohelno 27.6.
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 27.6.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31