Nový život v povodí třinácti přehrad

Nový život v povodí třinácti přehrad
SDÍLEJ:

Vltavská kaskáda je obrovským vodním dílem třinácti přehrad s elektrárnami. Mnohé pracují a jiné se stavějí, nejmenší jsou zatím v projektech. Přehrady nemají jen vyrábět elektřinu, které při rozvoji průmyslu potřebujeme den ode dne více kilowattů.

Mají zadržet i dostatek vody pro závody, města, i pro zemědělské zavlažování rozsáhlého území kolem přehradních jezer, v celém dolním povodí Vltavy a dále na Labi. Chrání kraj před ničivou velkou vodou, jak to dokázala o nedávných květnových deštivých dnech (a před několika lety ještě nedostavěná) Slapská přehrada.

Tolik přehrad na jediné řece musí změnit a také mění tvářnost rozsáhlého území po obou březích Vltavy a s ní i tradiční život tamních obyvatel. Vydejme se na pouť do území Středočeského kraje, v němž vznikly přehrady ve Vraném a Štěchovicích, Slapech, Kamýku a na Orlíku. Podívejme se na tu velkou proměnu.

Napřed se však musíme vrátit do dob první republiky. Jen tak budeme moci porovnávat a soudit. Vládní program z roku 1923 přikazoval postavit během pěti let přehrady ve Vraném a Štěchovicích, aby jejich hydrocentrály v roce 1928 dodávaly do sítě proud. Vranské dílo bylo dokončeno se sedmiletým zpožděním a Štěchovice dokonce se sedmnáctiletým zpožděním! Slapy byly dostavěny až za našich dnů. Kapitalisté neměli mnoho zájmu investovat do takových, byť veřejně prospěšných staveb. Vody Vltavy plynuly dále idylicky ku Praze a Mělníku - bez užitku. Hydrocentrály nebyly, proto komíny parních elektráren muselo vyletět pětasedmdesát milionů tun uhlí. Za jeho cenu by se byly přehrady jistě postavily - ale uhlobaroni by byli přišli o stamilionové zisky!

Romantická šíře vodní pláně

Až do roku 1945 plynula vltavská voda bez velkého užitku. Plavívaly se po ní vory, ale v zimě měli voraři po práci a museli za robotou do lesa. Byla to obživa chudá, proto museli jejich ženy a děti dělat u sedláků, jezdit na chmel a sbírat lesní plodiny.

Odzvonili jsme kapitalismu i bídě pracujících. Zmizela romantika strmých, lesem a chlumy porostlých břehů, zanikla idyla trampských osad ve Vraném a Štěchovicích (už tam nikdy nebude "babička Mery nad hlavou mávat lasem"). Zmizely i Svatojanské proudy, jejichž dravost byla pastí na zdraví i životy vorařů. Hladovou romantiku nahradila romantika širé vodní pláně, přinášející do kraje tolik práce, že jí bude i pro budoucí pokolení dostatek. Vždyť všechno, co je plánováno, se nedá udělat najednou!

(…)

Na největším vodním díle

Vodní díla Vltavské kaskády jsou obrovskou zásobárnou vody a tuto zásobárnu budeme ovládat a zužitkovávat. Řeka bude splavná až do Českých Budějovic, tím se změní i dopravní poměry na dlouhém toku Vltavy v jižních Čechách. Smělé inženýrské dílo přineslo do kraje, žijícího staletí zaostávajícím životem, život nový s vyhlídkami na další rozvoj. Kde se ještě před desetiletími svítilo petrolejkami, kde turisté pomáhali v létě svým pobytem živit desítky rodin, kde nejbližší autobusová zastávka byla i přes hodinu cesty daleko - tam vyhnala lidská práce nouzi a dala obyvatelům krásný dnešek. Trvalou práci k tomu jako záruku nejlepší budoucnosti všech, kteří se tam narodili, tam pracují a žijí.

Článek je doslovným přepisem dobového materiálu. 

Horydoly.czVodácký průvodce a kilometráž: VLTAVA

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

INU

No - ono se udajně u menších hloubek dá čistit ssacími bagry. Pokud by se tedy pravidelně čistilo hned na konci nádrže, tak se nánosy trochu omezí...

 • Autor Honza
 • Datum a čas 29.12.2022 16:42
Reaguj
Přehrada plná suti a bahna?

 

Údaje které jsou k dispozici ohledně zaplnění přehrad, nádrží nejsou většinou příliš realistické pokud se netýkají větších vodních objektů. Je jasné, že nějaká malá nádrž někde v podhůří může být dnes z časti zaplněná bahnem, hlínou a trochou suti (ta se i velkým přívalem vody těžko přemísťuje z jednoho místa na druhé), takže udaná nádrž může být z části zaplněna. Ale údaje od provozovatelů většinou bazírují na katastrofické bázi aby ziskali pozornost a případnou podporu ať už finanční či mediální. Tato katastrofická „hrůza“ bude  dosažena většinou až za mnoho desítek let.

Jasným příkladem je Hoover Dam. jedna z největších přehrad v USA. Zahradila Colorado River a je nejdůležitější pramenem vody pro sedm států – Colorado, Wyoming, New Mexico, Utah, Arizona, Nevada a Kalifornii – a k tomu i pro část Mexika. Nad touto přehradou vzniklo jezero Lake Mead, 48 miliónů kubických metrů vody, které je největším umělým jezerem Spojených států. Počáteční odhady tvrdily, že  na dně přehrady leží něco mezi 20 až třiceti metry splavené hlíny, bahna a dalších sedimentů, které se tam během uplynulých let usadily.  V poměru k výšce přehrady – ca. 220 m – je to velmi málo – a dnes se odhaduje, že přehrada se nenaplní ani za sto let. Na počátku odpůrci tohoto vodního díla ale zdůrazňovali, že během pár desítek let bude přehrada zaplněna sedimenty až po korunu hráze – to se ale nestalo.

Každá přehrada, možná i jednoduchá hráz, má jistý vliv na ekologii. Zelení a radikální ekologové hovoří o negativním vlivu - argumentl je několik. Na druhou stranu, pokud je v přehradě zaintegrovaná elektrárna, je to pozitivní fakt. Hoover Dam produkuje ročně asi 4 TWh elektrického proudu, což nemusí být produkováno pomocí tepelných, atomových a jiných elektráren.  To je jistě také jistým pozitivním přínosem.

Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění. Re Kuba Turek

Zatím neřeší, ale některé horské přehrady jsou už plné suti - někde jsem na informační tabuli četl, že přehrada kvůli tomu akumuje už jen 1/3 původního objemu vody. 

Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění. Re Kuba Turek

Bylo by asi zajímavé, jak tohle řeší jiní kde se přehrad hojně užívá - viz třeba sousední Rakouskiú.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 23.12.2022 15:23
Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění.

v okamžiku, kdy vzroste cena potravin (tj. nebude možno ekonomicky smysluplně provozovat Haber-Bosche a tedy dramaticky poklesnou výnosy), břestane být bahno z rybníků a přehrad nepříjemným odpadem, a stane se životodárnou surovinou pro zemědělství. jako bývalo kdysi (kdy sedláci platili za to, aby si mohli vyvézt bahno na své pole).

v současnosti opravdu platí, že se přehrady plní  jemnozrnnými splachy s vysokým obsahem organiky a nikdo neví co s tím.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 22.12.2022 10:13
Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění.

Tím se poněkud oklikou dostáváme k otázce, co se stane, až se velké přehrady zaplní bahnem?

Maličká Hostivařská přehrada ještě mohla být za obrovské peníze vybagrovaná
https://www.horydoly.cz/vodaci/boticem-po-vypustene-prehrade.html   

Jak ale odstranit nánosy na dně Orlické přehrady za reálné peníze nikdo neví
https://www.horydoly.cz/vodaci/vodacke-putovani-na-otave-pod-hladinou-orlicke-prehrady.html

A třeba u poměrně nových Nových Mlýnů je to už velmi aktuální
https://www.horydoly.cz/turiste/vylet-do-dolnich-vestonic-a-pavlovic-0.html

Orlík Lannův kříž

Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění.

není sporu, že přehrady mají schopnost více či méně rozložit povodňovou vlnu do delšího času a tedy snížit extrém.

druhá podstatná vlastnost je, že mají schopnost zachytit bordel, a to od splachů ornice, přes plovoucí odpadky, dřevěné boudy po stromy, a tedy omezují vytváření zátarasů, třeba zablokováním mostů a tedy výrazně chrání koryto pod sebou. samozřejmě někde v divočině by takovou disturbanci šlo vítat, v hustě osídlené kulturní krajině moc ne.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 22.12.2022 08:29
Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění.

Je  jasné, že tenkrát nikdo netušil co se všechno stane. Ani osoby, které se zabývají hydrologií si nedokázaly představit co ještě přijde. 

Praha mohla, vzhledem k jistému časovému posunu,  postavit antipovodňové alumininiové bariery, ktera zamezily vstupu vody do oblastí, kde by voda napáchala velké škody.

Je faktem, že si tenkrát nikdo nedokázal představit, ani profesionálové, co přijde.

Přehrady na Vltavě zabrzdily ale příliv vod. Na přítocích se to zabrzdit nemohlo, tam vodohospodářská instituce na to nebyla přípravena. 

Ale tyto debaty  se netýkají  problémů, které byly v članku ukázány - je vodni energie vhodná jako pramen elektrické energie nebo ne. Budeme stavět další přehrady nebo ne?

Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění.

Nikdo se na tu obrovskou povodeň nepřipravoval, ani když se zdržela o několik málo hodin díky Orlíku a naopak se zhoršila kvůli odlesnění údolí Vltavy a hlavně Berounky a Sázavy. 

Mám před očima primátora Němce (jeden z nejhloupějších členů vedení ODS), jak v televizi tvrdí: „Já bych řekl, že Praha není ohrožena. Situace je, bych řekl, nadmíru výtečná. Všechny orgány pracují, jak mají. … Tak přiteče víc kubíků… To, o kolik stoupne, asi není v tuto chvíli důležité, protože jestli to je o 20, 10 centimetrů… Důležité je, že se ta zatopená plocha rozšiřovat nebude.“ 

A v tu dobu už vyskákaly všechny kanály na Staromáku. 
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288585-archiv-ct24/213411058210025/cast/267395/ 

 • Autor PK
 • Datum a čas 21.12.2022 14:23
Reaguj
V kapitalistické hemisféře se na podobné projekty vždy peníze najdou.

Jeden článek je více než deset let starý a psal ho asi člověk, podle fotografie, který nezažil komunistickou diktaturu, takže asi nemá moc zkušeností ?

Druhý článek má také už dlouhé vousy a psala ho dáma, která podle mého sympatizuje spíše s levicí, než s konzervativní pravicí. Ta také není osobou, jejíž texty bych hltal a vyhodnocoval. 

Na druhou stranu, ať si každý píše – a věří co chce – to je ta demokracie, kterou občané česky a slovensky hovořící získali v roce 1989. A toho bychom si měli cenit.

Ani jeden ani druhý text není důkazem, že půjčka, aby ČR omezila závislost na Rusku je neekonomická. A celý článek si nepřečtu – nejsem předplatitel – a tato "ekonomická" debata mne zajímá jen na okraji.

Odbočili jsem od téma přehrad – a tak nehodlám ztrácet dál energii psaním nějakých slov. Dopadne to jak to dopadne.

Howgh !

Reaguj
Celkem 20 příspěvků v diskuzi


Zprávy od horolezců 2024

Zprávy od horolezců 2024

PALESTINA Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?... celý článek

Dvě smrti na rakouských ferátách řeší český soud

České hory AKTUÁLNĚ 2023/2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

V Alpách tají ledovce. Jak to ovlivňuje turistiku na Dachsteinu a Grossglockneru?

ANALÝZA Že se Evropa ohřívá, cítí horolezci na každém kroku. Stálá sněhová pole v Krkonoších roztála již dávno, ve Vysokých Tatrách zbylo pod sutí poslední firnovisko a v Alpách mizí ledovce jako
Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Všem milovníkům běžeckého lyžování a biatlonu se blíží obrovský svátek. Nové Město na Moravě v srdci Vysočiny bude po 11 letech opět hostit IBU BMW Mistrovství světa v biatlonu. Bude to velká událost,
HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

Ve dnešním fitness světě lidé často hledají metody, jak zvýšit výkonnost a dosáhnout optimálních výsledků. Somatropin, syntetická forma lidského růstového hormonu (hGH), si získal pozornost pro své potenciální výhody ve fitness.
Káva do kapsy - nepostradatelný společník na pořádnou lyžovačku!

Káva do kapsy - nepostradatelný společník na pořádnou lyžovačku!

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Je to opět tady, spolu s chladným obdobím přichází dovolené na horách! Lyžování a horská dobrodružství jsou plná vzrušení, radosti a nezapomenutelných okamžiků. A co by mohlo být lepším společníkem na těchto

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
American Birkebeiner - běžky USA, Hayward 21.-24.2. 21.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Výprava děčínských horolezců do USA 1983 - diashow Děčín, knihovna Přednáší Jaroslav Uher 22.2. 18:00
Zapalovač Stěžery 22.-25.2. Kurz pro oddílové vedoucí 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Zimní táboření Stone City Velký Valtinov 23.-25.2. 23.2.
Šumavský Skimaraton Kvilda 24.-25.2. Běžky 24.2.
Vodácký ples Choceň, Panský dům 24.2. 20:00
Jelyman - běžky Staré Město pod Sněžníkem, Paprsek 24.-25.2. Běžky 24.2.

Diskuse

gshkf vuqyn nbqqf new ed drugs, 22.2.2024 2:16, 117 příspěvků
find more info Normanvoido, 22.2.2024 2:09, 8 příspěvků
ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44