Nový život v povodí třinácti přehrad

Nový život v povodí třinácti přehrad
SDÍLEJ:

Vltavská kaskáda je obrovským vodním dílem třinácti přehrad s elektrárnami. Mnohé pracují a jiné se stavějí, nejmenší jsou zatím v projektech. Přehrady nemají jen vyrábět elektřinu, které při rozvoji průmyslu potřebujeme den ode dne více kilowattů.

Mají zadržet i dostatek vody pro závody, města, i pro zemědělské zavlažování rozsáhlého území kolem přehradních jezer, v celém dolním povodí Vltavy a dále na Labi. Chrání kraj před ničivou velkou vodou, jak to dokázala o nedávných květnových deštivých dnech (a před několika lety ještě nedostavěná) Slapská přehrada.

Tolik přehrad na jediné řece musí změnit a také mění tvářnost rozsáhlého území po obou březích Vltavy a s ní i tradiční život tamních obyvatel. Vydejme se na pouť do území Středočeského kraje, v němž vznikly přehrady ve Vraném a Štěchovicích, Slapech, Kamýku a na Orlíku. Podívejme se na tu velkou proměnu.

Napřed se však musíme vrátit do dob první republiky. Jen tak budeme moci porovnávat a soudit. Vládní program z roku 1923 přikazoval postavit během pěti let přehrady ve Vraném a Štěchovicích, aby jejich hydrocentrály v roce 1928 dodávaly do sítě proud. Vranské dílo bylo dokončeno se sedmiletým zpožděním a Štěchovice dokonce se sedmnáctiletým zpožděním! Slapy byly dostavěny až za našich dnů. Kapitalisté neměli mnoho zájmu investovat do takových, byť veřejně prospěšných staveb. Vody Vltavy plynuly dále idylicky ku Praze a Mělníku - bez užitku. Hydrocentrály nebyly, proto komíny parních elektráren muselo vyletět pětasedmdesát milionů tun uhlí. Za jeho cenu by se byly přehrady jistě postavily - ale uhlobaroni by byli přišli o stamilionové zisky!

Romantická šíře vodní pláně

Až do roku 1945 plynula vltavská voda bez velkého užitku. Plavívaly se po ní vory, ale v zimě měli voraři po práci a museli za robotou do lesa. Byla to obživa chudá, proto museli jejich ženy a děti dělat u sedláků, jezdit na chmel a sbírat lesní plodiny.

Odzvonili jsme kapitalismu i bídě pracujících. Zmizela romantika strmých, lesem a chlumy porostlých břehů, zanikla idyla trampských osad ve Vraném a Štěchovicích (už tam nikdy nebude "babička Mery nad hlavou mávat lasem"). Zmizely i Svatojanské proudy, jejichž dravost byla pastí na zdraví i životy vorařů. Hladovou romantiku nahradila romantika širé vodní pláně, přinášející do kraje tolik práce, že jí bude i pro budoucí pokolení dostatek. Vždyť všechno, co je plánováno, se nedá udělat najednou!

(…)

Na největším vodním díle

Vodní díla Vltavské kaskády jsou obrovskou zásobárnou vody a tuto zásobárnu budeme ovládat a zužitkovávat. Řeka bude splavná až do Českých Budějovic, tím se změní i dopravní poměry na dlouhém toku Vltavy v jižních Čechách. Smělé inženýrské dílo přineslo do kraje, žijícího staletí zaostávajícím životem, život nový s vyhlídkami na další rozvoj. Kde se ještě před desetiletími svítilo petrolejkami, kde turisté pomáhali v létě svým pobytem živit desítky rodin, kde nejbližší autobusová zastávka byla i přes hodinu cesty daleko - tam vyhnala lidská práce nouzi a dala obyvatelům krásný dnešek. Trvalou práci k tomu jako záruku nejlepší budoucnosti všech, kteří se tam narodili, tam pracují a žijí.

Článek je doslovným přepisem dobového materiálu. 

Horydoly.czVodácký průvodce a kilometráž: VLTAVA

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

INU

No - ono se udajně u menších hloubek dá čistit ssacími bagry. Pokud by se tedy pravidelně čistilo hned na konci nádrže, tak se nánosy trochu omezí...

 • Autor Honza
 • Datum a čas 29.12.2022 16:42
Reaguj
Přehrada plná suti a bahna?

 

Údaje které jsou k dispozici ohledně zaplnění přehrad, nádrží nejsou většinou příliš realistické pokud se netýkají větších vodních objektů. Je jasné, že nějaká malá nádrž někde v podhůří může být dnes z časti zaplněná bahnem, hlínou a trochou suti (ta se i velkým přívalem vody těžko přemísťuje z jednoho místa na druhé), takže udaná nádrž může být z části zaplněna. Ale údaje od provozovatelů většinou bazírují na katastrofické bázi aby ziskali pozornost a případnou podporu ať už finanční či mediální. Tato katastrofická „hrůza“ bude  dosažena většinou až za mnoho desítek let.

Jasným příkladem je Hoover Dam. jedna z největších přehrad v USA. Zahradila Colorado River a je nejdůležitější pramenem vody pro sedm států – Colorado, Wyoming, New Mexico, Utah, Arizona, Nevada a Kalifornii – a k tomu i pro část Mexika. Nad touto přehradou vzniklo jezero Lake Mead, 48 miliónů kubických metrů vody, které je největším umělým jezerem Spojených států. Počáteční odhady tvrdily, že  na dně přehrady leží něco mezi 20 až třiceti metry splavené hlíny, bahna a dalších sedimentů, které se tam během uplynulých let usadily.  V poměru k výšce přehrady – ca. 220 m – je to velmi málo – a dnes se odhaduje, že přehrada se nenaplní ani za sto let. Na počátku odpůrci tohoto vodního díla ale zdůrazňovali, že během pár desítek let bude přehrada zaplněna sedimenty až po korunu hráze – to se ale nestalo.

Každá přehrada, možná i jednoduchá hráz, má jistý vliv na ekologii. Zelení a radikální ekologové hovoří o negativním vlivu - argumentl je několik. Na druhou stranu, pokud je v přehradě zaintegrovaná elektrárna, je to pozitivní fakt. Hoover Dam produkuje ročně asi 4 TWh elektrického proudu, což nemusí být produkováno pomocí tepelných, atomových a jiných elektráren.  To je jistě také jistým pozitivním přínosem.

Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění. Re Kuba Turek

Zatím neřeší, ale některé horské přehrady jsou už plné suti - někde jsem na informační tabuli četl, že přehrada kvůli tomu akumuje už jen 1/3 původního objemu vody. 

Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění. Re Kuba Turek

Bylo by asi zajímavé, jak tohle řeší jiní kde se přehrad hojně užívá - viz třeba sousední Rakouskiú.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 23.12.2022 15:23
Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění.

v okamžiku, kdy vzroste cena potravin (tj. nebude možno ekonomicky smysluplně provozovat Haber-Bosche a tedy dramaticky poklesnou výnosy), břestane být bahno z rybníků a přehrad nepříjemným odpadem, a stane se životodárnou surovinou pro zemědělství. jako bývalo kdysi (kdy sedláci platili za to, aby si mohli vyvézt bahno na své pole).

v současnosti opravdu platí, že se přehrady plní  jemnozrnnými splachy s vysokým obsahem organiky a nikdo neví co s tím.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 22.12.2022 10:13
Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění.

Tím se poněkud oklikou dostáváme k otázce, co se stane, až se velké přehrady zaplní bahnem?

Maličká Hostivařská přehrada ještě mohla být za obrovské peníze vybagrovaná
https://www.horydoly.cz/vodaci/boticem-po-vypustene-prehrade.html   

Jak ale odstranit nánosy na dně Orlické přehrady za reálné peníze nikdo neví
https://www.horydoly.cz/vodaci/vodacke-putovani-na-otave-pod-hladinou-orlicke-prehrady.html

A třeba u poměrně nových Nových Mlýnů je to už velmi aktuální
https://www.horydoly.cz/turiste/vylet-do-dolnich-vestonic-a-pavlovic-0.html

Orlík Lannův kříž

Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění.

není sporu, že přehrady mají schopnost více či méně rozložit povodňovou vlnu do delšího času a tedy snížit extrém.

druhá podstatná vlastnost je, že mají schopnost zachytit bordel, a to od splachů ornice, přes plovoucí odpadky, dřevěné boudy po stromy, a tedy omezují vytváření zátarasů, třeba zablokováním mostů a tedy výrazně chrání koryto pod sebou. samozřejmě někde v divočině by takovou disturbanci šlo vítat, v hustě osídlené kulturní krajině moc ne.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 22.12.2022 08:29
Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění.

Je  jasné, že tenkrát nikdo netušil co se všechno stane. Ani osoby, které se zabývají hydrologií si nedokázaly představit co ještě přijde. 

Praha mohla, vzhledem k jistému časovému posunu,  postavit antipovodňové alumininiové bariery, ktera zamezily vstupu vody do oblastí, kde by voda napáchala velké škody.

Je faktem, že si tenkrát nikdo nedokázal představit, ani profesionálové, co přijde.

Přehrady na Vltavě zabrzdily ale příliv vod. Na přítocích se to zabrzdit nemohlo, tam vodohospodářská instituce na to nebyla přípravena. 

Ale tyto debaty  se netýkají  problémů, které byly v članku ukázány - je vodni energie vhodná jako pramen elektrické energie nebo ne. Budeme stavět další přehrady nebo ne?

Reaguj
Přehrady mají své opodstatnění.

Nikdo se na tu obrovskou povodeň nepřipravoval, ani když se zdržela o několik málo hodin díky Orlíku a naopak se zhoršila kvůli odlesnění údolí Vltavy a hlavně Berounky a Sázavy. 

Mám před očima primátora Němce (jeden z nejhloupějších členů vedení ODS), jak v televizi tvrdí: „Já bych řekl, že Praha není ohrožena. Situace je, bych řekl, nadmíru výtečná. Všechny orgány pracují, jak mají. … Tak přiteče víc kubíků… To, o kolik stoupne, asi není v tuto chvíli důležité, protože jestli to je o 20, 10 centimetrů… Důležité je, že se ta zatopená plocha rozšiřovat nebude.“ 

A v tu dobu už vyskákaly všechny kanály na Staromáku. 
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288585-archiv-ct24/213411058210025/cast/267395/ 

 • Autor PK
 • Datum a čas 21.12.2022 14:23
Reaguj
V kapitalistické hemisféře se na podobné projekty vždy peníze najdou.

Jeden článek je více než deset let starý a psal ho asi člověk, podle fotografie, který nezažil komunistickou diktaturu, takže asi nemá moc zkušeností ?

Druhý článek má také už dlouhé vousy a psala ho dáma, která podle mého sympatizuje spíše s levicí, než s konzervativní pravicí. Ta také není osobou, jejíž texty bych hltal a vyhodnocoval. 

Na druhou stranu, ať si každý píše – a věří co chce – to je ta demokracie, kterou občané česky a slovensky hovořící získali v roce 1989. A toho bychom si měli cenit.

Ani jeden ani druhý text není důkazem, že půjčka, aby ČR omezila závislost na Rusku je neekonomická. A celý článek si nepřečtu – nejsem předplatitel – a tato "ekonomická" debata mne zajímá jen na okraji.

Odbočili jsem od téma přehrad – a tak nehodlám ztrácet dál energii psaním nějakých slov. Dopadne to jak to dopadne.

Howgh !

Reaguj
Celkem 20 příspěvků v diskuzi


Veszprém a 116 obcí kolem Balatonu je Evropské hlavní město kultury 2023

Veszprém a 116 obcí kolem Balatonu je Evropské hlavní město kultury 2023

Evropské hlavní město kultury pro rok 2023 nezahrnuje jen jednu metropoli, ale zapojuje celý region, populární na dovolenkové pobyty. Město Veszprém s tisíciletou tradicí se spojili na tuto akci se 116... celý článek

Pět způsobů, jak se zlepšit v Texas Hold'em Poker

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Zimní táboření Plosko, Stolowe Hora 10.-12.2. 10.2.
Zimní táboření na Kozákově Kozákov 10.-12.2. Info: vl.sluka@seznam.cz 10.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
Brněnský kilometr - otužilci Brno, Bystrc, Svratka   11.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   11.2.

Diskuse

What all you can get with... Martin, 8.2.2023 5:55, 117 příspěvků
Impregnace Honza, 7.2.2023 16:06, 4 příspěvky
Dobře odvedená práce Adela, 7.2.2023 15:12, 8 příspěvků
Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 4 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19