Orlická přehrada je 60 let stará

Orlická přehrada je 60 let stará
Podolský most. Na hladinu Vltavy se plíží večerní stíny.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Co nám Orlík vzal? Řeku, přírodu, vesnice. Co nám dává? Koupání, bruslení, kemping, jachting, trochu elektřiny a dost vody pro dolní Vltavu. Už 60 let stojí na Vltavě u Solenic impozantní betonová přehrada.

Orlické přehradě, největšímu vodnímu dílu vltavské kaskády s nejvyšší a nejmohutnější betonovou hrází v Česku, je letos šedesát let.

Přehrada a její okolí nabízí pobyt u vody a lodní dopravu, a také historické a technické památky. Je současně výchozím místem při objevování přírodních krás i zajímavostí Písecka a Blatenska.

Ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek upozorňuje, že s rezervací ubytování v jižních Čechách, které byly loni v létě nejnavštěvovanějším tuzemským regionem, není vhodné otálet. Kapacity penzionů a hotelů se rychle plní.

Rekreace: koupání, rybaření, jachting, houbaření

Orlická přehrada, která vznikla přehrazením toku Vltavy u Solenic v září 1961, byla synonymem pro rekreaci před rokem 1989 a dodnes na ni řada turistů nedá dopustit. Značka Orlík je stále živá a kromě tradičních kempů se nabízí řada novinek, jako pronájem houseboatů, plachetnic s ubytováním nebo přístřeškových lodí.

Kolem přehrady lze využít na levém i pravém břehu pěší stezky. "Například stezka ze Zvíkova na Orlík nabízí krásné vyhlídky na vodní hladinu, stejně jako na krále hradů Zvíkov a zámek Orlík. Na jezeře funguje v letních měsících linková lodní doprava mezi kempy. Za poslední roky se staly velmi oblíbené vyhlídkové plavby kolem Zvíkova a Orlíka. Gurmány potěší restaurační loď, která kotví pod zámkem Orlík," vyjmenovává několik typů prázdninových aktivit u Orlíku Martin Slavík, produktový manažer turistické oblasti Písecko-Blatensko.

Příznivce individuální plavby a majitele malých lodí plujících od severu na jih, dál proti proudu na Orlík, na Týn nad Vltavou a České Budějovice, hráz přehrady nezastaví. V provozu je nový lodní výtah. Dráha je dlouhá 277 metrů a překonává výšku 70 metrů. Zvládne lodi s hmotností do 3,5 tuny, maximální délkou 8,5 metru a šířkou do tří metrů.

"Za prohlídku ovšem stojí i 450 metrů dlouhá hráz, která v koruně dosahuje výšky 91 metrů, stejně jako hydroelektrárna umístěná u její paty na levém břehu se čtyřmi Kaplanovými turbínami," poznamenává Martin Slavík.

Sucho nebo povodně? Orlík všechno vydržel

Největší zatěžkávací zkouškou prošel Orlík při ničivých povodních v roce 2002, kdy přehrada zadržovala vodu daleko za projektovanou kapacitou a obstála. Elektrárna sice byla zaplavena, ale s nosnou částí stavby se nestalo nic. Hned o rok později zažil Orlík pro změnu největší sucho, kdy významně doplňoval vodu do Vltavy tak, aby v Praze nebyla vyřazena z provozu klíčová infrastruktura, jako čistírna odpadních vod, vodárna v Podolí a další.

Písecko-Blatensko je jedním z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje. Turistická oblast jako stvořená k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou, která se nachází zhruba v půli cesty mezi Prahou a Českým Krumlovem. Ideální příležitost k zastávce, kde si každý najde to své. Významné historické památky i drobnou sakrální architekturu kapliček, křížů a božích muk. Rušná centra i malé vesničky. Technické památky i čistou přírodu. Bohatou nabídku kulturních a společenských akcí i tichá zákoutí, ve kterých se alespoň na chvíli může schovat před shonem okolního světa. Od rovin a mokřadů s rybníky, přes zalesněné kopce, až k divokým kaňonům potoků a řek, které se slévají v mohutnou plochu Orlické přehrady.

Poznávat lze oblast pěšky, na kole, autem, vlakem nebo na lodi. Stačí si vybrat.

INFO: Dovolená jižní Čechy a Píseckem

Vodní elektrárna Orlík

Orlická přehrada zadržuje 720 milionů kubických metrů vody na ploše 26 kilometrů čtverečních. Délka vzdutí na Vltavě měří 70 kilometrů, na Otavě 22 i,ometrů a na Lužnici 7 kilometrů. Je největší akumulační nádrží v České republice. Spolu s Lipenským jezerem je stěžejním článkem pro dlouhodobé řízení průtoků na Vltavě a na dolním Labi.

V elektrárně vodního díla je unikátně použita čtveřice Kaplanových turbín na dosud největším spádu pro tento druh turbíny. Jedno orlické desetilopatkové kolo, v době uvedení do provozu světová rarita, bylo oceněno na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu zlatou medailí.

Orlík byla vystavěn v letech 1954-1961. Gravitační betonová hráz má výšku 91,5  m a délka koruny činí 450  m. Těleso hráze je vybaveno 3 přelivy s kapacitou 2184 m3/s (stoletá voda) a dvěma spodními výpustmi o průměru 4  m.

 

Vodní elektrárna je umístěna v levé části řeky u paty hráze. Voda je přiváděna na soustrojí čtyřmi ocelovými potrubími o průměru 6250  mm, zabetonovanými v hrázi. V elektrárně jsou instalována 4 plně automatizovaná soustrojí s Kaplanovými turbínami o výkonu 4x 91  MW. V současnosti jsou tato soustrojí vybavena moderními osmilopatkovými koly s vyšší účinností než původní Kaplanovy turbíny.

Využívá se na výrobu špičkové elektrické energie. Umožňuje to celkový výkon 364  MW, najetí na plné zatížení za 128 sekund a dálkové ovládání z centrálního dispečinku ve Štěchovicích.

Zdejší Infocentrum vodní elektrárny Orlík Skupiny ČEZ nabízí hodinové exkurze do unikátního interiéru a exteriéru elektrárny a hráze. Absolvovat je ovšem možné také čtyřhodinový výlet s průvodcem od zámku Orlík k přehradě s následnou prohlídkou elektrárny a hráze. Rezervace termínů je možná na telefonu 737 506 950, nebo na webu: www.cez.cz/orlik.

UBYTOVÁNÍ: Chaty, domy, chalupy v Orlíku nad Vltavou

Booking.com

Hrady, zámky a turistika

Rozsáhlou oblast Orlické přehrady korunují hrady Zvíkov a Orlík.

Orlík založil Přemysl Otakar II. ve 13. století na strmé skále na levém břehu Vltavy jako nepřístupný hrad. Dnes nepůsobí tak nepřístupně jako na starých obrazech. V letech 1849-1860 byl přestavěn na zámek v duchu romantické novogotiky a po vybudování přehrady k němu vystoupala hladina jezera. Přestože Orlík tvoří rodový památník Schwarzenberků, je přístupný veřejnosti. V zámku je Schwarzenberské muzeum a v parku jejich hrobka.

Zvíkov je hrad vskutku královský. Založil ho nejspíš Přemysl Otakar I. a nakonec patřil Schwarzenberkům. Po 2. světové válce byl vyvlastněn a od té doby patří státu. Poprvé je připomínán roku 1234. Jako pevnost se osvědčil ještě za povstání českých stavů, když se v něm do roku 1622 bránila švamberská posádka císařské armádě. Přes pozdější přestavby převažuje dojem raně gotického hradu s charakteristickou věží s břitem, uvnitř paláce je kaple sv. Václava s nádhernými nástěnými malbami. Hrad je přístupný veřejnosti.

V Červené v ústí Hrejkovického potoka byl přemístěn románský kostel svatého Bartoloměje pocházející z konce 12. století nad zátopovou čáru. Žebrová klenba jeho presbytáře je nejstarší svého druhu u nás.

Pozoruhodný Žďákovský most

Samostatnou pozornost zaslouží Žďákovský most. Unikátní technické dílo překlenuje údolí Vltavy 50 metrů nad hladinou přehradní nádrže, která v těchto místech dosahuje šedesátimetrové hloubky. Jedná se o ocelový silniční most 543 metrů dlouhý a přibližně čtyři tisíce tun těžký.

Z mostu se odkrývá nádherný výhled na hladinu Orlické nádrže a zajímavý je také pohled na konstrukci mostu z cesty vedoucí pod ním. Most o rozpětí středního pole 379,6 metru a s ocelovým plnostěnným dvoukloubovým obloukem s rozpětím 330 metrů, dodnes patří mezi největší a nejznámější ocelové obloukové mosty na světě. Je znám také v souvislosti s takzvanými orlickými vraždami.

Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

Horydoly.cz Orlík a okolí na Horydoly

BRUSLENÍ Bruslení mezi Orlíkem a Zvíkovem

BRUSLENÍ Na bruslích po Otavě

KOUPÁNÍ Koupání v Bukovanské zátoce

GEOCACHING Powertrail Vlečka na Orlík

VODÁCI Zmizelá Vltava se zjevila mezi Kořenskem a Podolskem

VODÁCI Otava pod hladinou Orlíku

VODÁCI Jak zabloudit na řece? Spluli jsme Orlík po dně

VLTAVA: Vodácký průvodce a kilometráž

VODÁCI Lannův kříž nad Horním Lipovskem

VODÁCI Starý Nový mlýn vystoupil z Vltavy

VODÁCI Nový mlýn ze zjevil ze dna Vltavy

VODÁCI Plavba z Týna do Prahy roku 1854

HOROLEZCI Jickovice jsou vltavský Yosemite

TURISTÉ Přehrady - zatopené osudy

BĚŽCI Xterra 2006Xterra 2007

ADRENALIN Bungee jumping Zvíkovský most.

ČERNÁ VDOVA Plavci se utopili na Orlíku a v Sázavě

ČERNÁ VDOVA Dva skoky z Orlické přehrady skončily smrtí

ČERNÁ VDOVA Osamělý bruslař zmizel pod ledem na Orlíku

ČERNÁ VDOVA Na Orlíku zabil vodní skútr dívku na pramici

ČERNÁ VDOVA Jan Polák se zabil na skalách v Jickovicích

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Batohy: kolik jich potřebujete?

Batohy: kolik jich potřebujete?

Každý z nás potřebuje několik batohů. Nejméně jeden městský batůžek, druhý sportovní batoh podle svého zaměření a třetí velký batoh na cestování.... celý článek

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Několik lokálních železničních spojů zrušil Středočeský kraj a nahradil je autobusy během loňského roku. V Rožmitále a Trhovém Štěpánově se tomu starostové vzepřeli, vzali veřejné peníze a doplatili neefektivní dopravu. Teď tam souběžně jezdí
Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

PADDLEBOARDING Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.
Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Bruslení na Nikolajce končí. Čeká ji osud Štvanice?

Zimní stadion Nikolajka v Praze přerušuje provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny a nárůstem cen energií. Ruší se oblíbené veřejné bruslení o víkendech i školní výuka ve všední dny. O led přicházejí hokejisté týmu
Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

PRVNÍ DOJMY Jak se jezdí na cestovním elektrokole v ceně ojetého kombíku, jsme si vyzkoušeli Radotíně na okraji Prahy. Riese & Müller Multicharger GT Touring 750 poskytl příjemné svezení na rušné
Italská agroturistika: dovolená s červeným kohoutem

Italská agroturistika: dovolená s červeným kohoutem

Přemýšlíte kam vyrazit v létě s rodinou na dovolenou? Tradiční pobyt u moře vás neláká a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Sdružení farem Roter Hahn v Jižním Tyrolsku nabízí odpočinek a pohodu uprostřed nádherné přírody na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lobkovický palác - den otevřených dveří Praha, Německé velvyslanectví 28.6. 14:00
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
Mezinárodní letní turistický sraz Polsko, Bieszczady 8.-11.9. 8.9.

Diskuse

Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48