Prielom Hornádu bude splavný

Prielom Hornádu bude splavný
Jedeme na vodu!
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Zo Slovenského raja prichádza pre vodákov dobrá správa. Prielom Hornádu bude splavný. Legálně splavovanie bude možno už o necelý mesiac.

Jak na to

Komentář Horydoly

Další nesmyslné ochranářské opatření mizí. Ukazuje se, že nebylo dobré k ničemu jinému, než buzeraci vodáků. Na Slovensku tedy  čekáme, kdy se podobně uvolní Vysoké Tatry a Belianské Tatry pro pěší turisty, a v Čechách Krkonoše pro skialpinisty. Také jistě časem dojde na znovu otevření zakázaných řek Hřenská Kamenice, Křemelná a horní Labe. Každý čtenář Horydoly si jistě dosadí další nesmysly, které zelení úředníci napáchali. Morálně těžce ospravedlnitelný je fakt, že ti, kteří zakazovali, teď vítězoslavně povolují.

Už desaťročia je splavovanie 15,5 kilometrov dlhého úseku Hornádu v Slovenskom raji prísne zakázané. Raz za rok dostanú vodáci výnimku, aby z vody pomohli vyčistiť atraktívnu roklinu.

Okrem nich si obnovenie pravidelného splavovania Prielomu Hornádu prajú aj poskytovatelia služieb cestovného ruchu v národnom parku. Zdá sa, že ich ochranári konečne vypočujú.

"Chystáme také malé prekvapenie dá sa povedať. Ak sa podarí získať patričné povolenia a hlavne rieku vyčistiť od popadaných stromov, tak uvažujeme, za takých prísnejších podmienok, obnoviť tú tradíciu splavovania Prielomu Hornádu," povedal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil pre TV Markíza.

S motorovými pílami chodia ochranári do Slovenského raja už celý mesiac a postupne uvoľňujú tok Hornádu. "Problém urobila snehová kalamita, potom dve veterné kalamity."

Kilometráž horného toku Hornádu

Riečny kilometer: 147 - 135

Trasa: Hrabušice - Čingov

Obtiažnosť: WW II

Čas plavby: 4 hodiny, 11 km 

Zjazdnosť: 60 cm na vodočte v Hrabušiciach

Odporúčané vybavenie: raft, zatvorené kanoe, kajak

V Hrabušiciach sa začína meandrami s peknými výhľadmi na okolitú prírodu. Po pár kilometroch Hornád preteká úzkym kaňonom s kolmými stenami vysokými 250 metrov, šírka koryta je 5 - 10 m. Po troch kilometroch približne sa kaňon otvorí a rieku obklopujú lúky, na ktorých je možné pristáť. Prúd vody v Prielome často tlačí pod vymleté skaly na vonkajších oblúkoch zákrut.

V Čingove placené parkoviště. Kempy Hrabušice, Čingov, Podlesok.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2026

Řeky AKTUÁLNĚ 2026

MOHELKA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Tanker pro Prahu čeká v Litoměřicích do 1. května

Železniční slevy VIII: Labe-Elbe

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Železniční slevy VIII: Labe-Elbe

Železniční slevy VIII: Labe-Elbe

AKTUALIZACE Výhodná jízdenka na železnici v Českosaském Švýcarsku a dalekém okolí se jmenuje Labe-Elbe a platí od německých měst Riesa a Hoyerswerda, přes Drážďany, Děčín, Ústí nad Labem do Vejprst, Kadaně, Loun a nejdále do
Řeky AKTUÁLNĚ 2026

Řeky AKTUÁLNĚ 2026

MOHELKA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.
Tanker pro Prahu čeká v Litoměřicích do 1. května

Tanker pro Prahu čeká v Litoměřicích do 1. května

Nový tanker pro Prahu nastoupí do služby v květnu. Servisní plavidlo bude menším lodím prodávat naftu bez spotřební daně. Kromě toho bude v prodeji také benzin, močovina a pitná voda. Odebírat bude fekálie, nádní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kamenice - rafting Plavy 18.-19.4. 18.4.
Malše - splutí
Římov   25.4. 09:00
Sázavský maraton Zlenice Turistické kanoe 25.4.
Spezi - veletrh Německo, Freiburg 25.-26.4. Alternativní cyklistika 25.4.
Mže - Hurá k vodě Touškov 25.4.
Mže - odemykání Tachov, Lučina 25.4.
Vodácký festival a retroplavba Zruč nad Sázavou 25.4.
Cidlina - odemykání Chlumec nad Cidlinou 25.4.
Malé vodní elektrárny - den otevřených dveří Česko 25.4.
Teplá - splutí Karlovy Vary ZRUŠENO! 26.4.

Diskuse

посмотреть на этом сайте WalterJoync, 19.4.2026 18:34, 3 příspěvky
подробнее WalterJoync, 19.4.2026 16:59, 3 příspěvky
blacksprut Floyddrils, 19.4.2026 16:33, 5 příspěvků
купить систему управления... DavidHog, 19.4.2026 15:25, 3 příspěvky
Timsothyenush OLanebal, 19.4.2026 14:55, 125 příspěvků
Dichaelrerce Lewiskit, 19.4.2026 13:11, 125 příspěvků
FobertProft Lewiskit, 19.4.2026 11:26, 125 příspěvků
OLanebal Stephenjense, 19.4.2026 11:15, 125 příspěvků
crtfhku LonardGesQF OliverZef, 19.4.2026 11:02, 125 příspěvků
Earnesthaide IsmaelEvirm, 19.4.2026 10:30, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41
Potkejme se na Bike Festu! Horydoly , 16.4.2026 17:44
Ministerstvo hospodářství? Horydoly , 14.4.2026 17:40
Městská cyklistika a Cykl... Horydoly , 10.4.2026 22:47
Dvořák vede JOB AIR Technic Horydoly , 8.4.2026 23:08
Re: Ponožky na zimu kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:43
5 tipů, jak se vyhnout pr... kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:42
Monínec uschoval sníh pro... uxeuen@mailto.plus, 8.4.2026 15:48