Řeka Jihlava pro turisty

Řeka Jihlava pro turisty
Vodácká rodina pluje po řece Jihlavě.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Jihlava je řekou rekreačních vodáků. Za vodnatých let anebo při vypouštění přehrady Mohelno se dá za tři dni splout od jaderné elektrárny Dukovany až do Novomlýnské nádrže. Obě jsou to stavby socialismu – předimenzované, betonové a vůbec nezapadají do krajiny. Mezi nimi si vodáci ovšem užijí příjemnou jízdu v krásné přírodě.

Řeka Jihlava pro turisty
Jihlava, kajakářka pluje podél tábořiště Mohelno.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

JIHLAVA 

Mohelno - Ivančice

Obtížnost: Od Mohelna do Letkovic WW 1 (jeden den jízdy), zbytek ZW (dva dni).
Charakter: Přehledná rychlá řeka, na dolním toku se zpomaluje.
Nebezpečí: Samozáchrana je bez problémů, pomoc kamarádů ulehčí případné potíže na jezech.
Doprava: V úvahu přichází jen osobní auto a pro nafukovací lodě i místní autobusy. Silnice se k řece přibližuje na více místech.
Znalosti: Aspoň kormidelník musí bez potíží ovládat loď, všichni musejí umět plavat.
Tábořiště: První kemp najdeme dva kilometry pod hrází u mostu silnice Mohelno-Dukovany. Druhý je až na dolním toku v Cvrčovicích a třetí na Novomlýnské nádrži. Mezi nimi je mnoho pěkných míst k táboření, ale je nutno požádat majitele luk nebo lesů o povolení k přespání.
Půjčovny: Vodácký klub Jihlava
Doporučené vybavení: plastová otevřená kanoe nebo kajak nebo nafukovací kanoe, pádlo, plovací vestaházečka, tenisky nebo neoprenové botičky, funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, mapa, mobil, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, jídlo na cestu, horký nápoj v termosce, peníze na cestu zpět. Při plavbě po celé řece též kompletní kempovací vybavení (stan, spací pytel, karimatka, ešus, lžíce, nůž, zapalovač a oblečení).

Nejzajímavější úsek, na který se vyplatí zajet kanoistům i kajakářům, nabízí Jihlava od Mohelna do Ivančic. Voda neustále teče, občas zašplouchají peřejky a co chvíli se objeví malé stupně.

Jezů je tu pomálu a všechny se dají po prohlídce splout. Tedy pokud vám není líto pevné lodi a pádlujete na plastové kanoi nebo kajaku. Nafukovacím lodím na některých jezech hrozí roztržení.

Vypouštění přehrady

Při vypouštění přehrady se lodě dříve dávaly na vodu těsně pod hrází, dnes se doporučuje kvůli problémům s dopravou startovat až v kempu Mohelno u silničního mostu přes řeku.

Kilometr se jede rychlou vodou v hlubokém skalnatém údolí s nenáročnými peřejemi, poté přijde jez Mohelenského mlýna. Jezdí se mírně vlevo od středu řeky, kde se jezová hráz lomí. Přenáší se vlevo. Po chvíli se údolí otevírá, louky se střídají s lesem. Další zdaleka viditelný jez se jezdí úplně vpravo. Přenášení je možné po pravém břehu.

Zřícenina Templštejn

Údolí se zase zužuje. Čeká nás nejhezčí a nejtěžší peřej obtížnosti WW 2. Vlevo můžeme pozorovat horolezce na skálách a připlouváme k nízké kovové lávce. Hned za ní vpravo na louce kotvíme a můžeme si dát něco k jídlu nebo pití v Templštejnu, případně si vyšlápnout na zříceninu.

Řeka Jihlava.

Rychlá a nenáročná voda

U Templštejna sice končí peřejky, ale plavba v pěkném údolí stále příjemně ubíhá. Provalený jez u Hrubšic se jezdí středem. Plastové a nafukovací lodě mohou jet na oči, laminátky by měly průjezd důkladně prohlédnout a naplánovat, nebo raději přenášet po pravém břehu.

Poslední jez čeká v Letkovicích. Hodně posádek přenáší po levém břehu, protože je dvoustupňový. První stupeň je kolmý a asi metr vysoký. Z něho spadne loď na druhý stupeň, který tvoří šikmá lavice, po které sklouzne do klidné hladiny. Pokud je dost vody, jezdí se Letkovický jez těsně u pravého břehu podél kamenné zdi. Při plánovaném společném splutí se prkna někdy odstraňují, a potom hrozí nafukovacím lodím protržení o železa těsně pod hladinou.

Po nějaké době zleva přiteče do Jihlavy Oslava a jsme v Ivančicích. Před silničním mostem se na loučkách na levém i pravém břehu obvykle končí.

 


Až do konce

Pokud chceme pokračovat dál po nenáročném toku, můžeme se vydat z Ivančic až na soutok se Svratkou a zároveň Dyjí v Novomlýnské nádrži. Čeká nás čtyřicet kilometrů pádlování a pět jezů.

Na spodním toku Jihlavy teče řeka líně a nečekejte žádné dobrodružství v peřejích. Je ovšem téměř jisté, že narazíte na padlé stromy, které pokáceli bobři.

KILOMETRÁŽ JIHLAVY

59,2 přehrada Mohelno
59,1 lávka, začátek plavby 
57,9 Mohelenský mlýn, jez výška 1,5 m 
57,1 most silniční, přírodní park Střední Pojihlaví
55,6 Lhánický mlýn Havránek, jez výška 1,5 m  
51,0 letní tábor vlevo 
50,6 Templštejn, lávka, restaurace, zřícenina vpravo 
48,3 Biskoupky, lávka 
46,8 lávka, konec plavby 
45,9 Hrubšice, rozvalený jez
45,5 lávka, restaurace, zámek 
43,8 Řeznovice, lávka, restaurace 
41,5 Letkovice, jez 2,0 m 
41,0 brod
40,7 potrubí, lávka 
40,3 Alexovice, konec plavby, most silniční, restaurace
39,9 potrubí 
39,7 Oslava, ústí zleva 
39,4 Ivančice, silniční most, konec nebo začátek plavby 
38,7 lávka 
38,2 Rokytná, ústí zprava 
37,8 Na Réně, jez 2,0 m, nebezpečný!
37,6 lávka, restaurace
36,1 Stříbrský mlýn, jez nebezpečný!
36,0 lávka, restaurace 
34,2 Ivančický viadukt 
31,8 potrubí
31,4 Moravské Bránice, most silniční, jez 
29,0 most silniční, hotel
28,6 Dolní Kounice, jez 1,3 m, nebezpečný!
26,3 Pravlov, miost silniční, přírodní park Niva Jihlavy
25,2 Kupařovice, jez rozvalený 
25,0 lávka 
23,2 Medlov, jez rozvalený 0,8 m, nebezpečný! 
22,1 lávka 
20,5 lávka 
17,8 konec přírodního parku Niva Jihlavy
17,4 Smolín, lávka 
16,7 most potrubí
14,8 Cvrčovice, jez 3,0 m. Nesjízdný! vpravo Mlýnský náhon
14,6 lávka
13,2 Pohořelice, most silniční, konec plavby
12,3 most silniční
10,6 Pohořelice, most železniční
9,7 Přibice, most silniční
5,7 lávka
4,6 Hornoleský náhon, ústí zprava
3,4 Mlýnský náhon, ústí zprava, konec plavby
1,3 začátek přírodního parku Dolní Mušovský luh
0,8 lávka
0,0 Svratka, soutok + 1 km ústí do Dyje u Věstonického jezera

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Malše a Jihlava jsou zrušeny

Malše a Jihlava jsou zrušeny

Podzimní Malše plánovaná v termínu 12.9. bude z důvodu nepříznivé hydrologické situace v povodí Malše a nízké hladiny v nádrži Římov zrušena.

Na Jihlavě byl zrušen termín 6.9. a též 19.9. O termínu 27.9. bude rozhodnuto v pozdějším termínu.

http://www.raft.cz/Clanek-Ktere-podzimni-akce-jsou-v-ohrozeni.aspx?ID_clanku=1717

  • Autor petrib
  • Datum a čas 13.9.2015 07:52
Reaguj
pár nepřesností ...

krásná řeka. na jaře se dá jet i výš

Reaguj
pár nepřesností ...

Kavole díky, že jsi mě jen tak mimochodem přinutil po dvanácti letech k aktualizaci článku. Je to tady...

Reaguj
pár nepřesností ...

mám pocit, že autor jel jinou Jihlavu než já :-)

 

malé stupně už ani nestojí za řeč; jest pravdou, že vyšel-li článek v roce 2003, tehdy byl stupeň pod mostem na Mohelno zajímavější, a někde kolem druhého jezu byl ještě jeden stupínek, kde byl nějaký nenulový rozdíl hladin, ale nevím, jestli bych někoho lákal zrovna na tyto

 

pokud se píše o nenáročných peřejkách mezi hrází a prvním jezem, pak mi v popisu schází zmínka o pěkné peřeji WW II v levotočivém meandru pod jezem - kdo začíná od mostu, přijde prakticky o to nejlepší

 

pod druhým jezem za vypouštěcích stavů rozhodně žádný válec není, naopak často se jezdí víceméně těsně při pravém břehu; pokud vlevo, tak ne úplně, ale asi tak ve třetině

 

pod Templštejnem se hluboké údolí už příliš nekoná

 

jez u Hrubšic má (a co pamatuju vždy měl) naprosto hladký průjezd středem - nalevo od jazyka končícího v šutrovišti; v posledních letech to od tohoto místa k levému břehu úspěšně zarůstá, takže jednak jde více vody vpravo a jednak se to lépe trefuje, zleva je to vymezeno vegetací

 

čistě technicky, další jez není dvoustupňový, nýbrž má na vrchu hrazení, ze kterého bývá při pravé straně sundané prkno a nafukovadla se rády párají o železa, co ty hradicí prkna drží

 

jsme-li v Ivančicích u mostu, pak odtud rozhodně nejsou sjízdné všechny jezy krom posledního, nýbrž hned první, Ivančice - Na Réně, je pěkná mrcha přenášecí

 

na dalším, Stříbský mlýn, mi přišlo, že má trochu válečkové tendence, ale neznám ho za vyšších stavů, jen odhaduju

 

jez v Dolních Kounicích zase svým zakončením larsinkami není vhodný pro méně odolné lodě; rovněž u něj bych nedal ruku do ohně za to, že při vyšších stavech bezpečně odtéká

 

tak snad jedině Medlov v pohodě průrvou ...

 

pod Cvrčovicemi pak Jihlava tak úplně líná není, Mlýnský náhon tam bere hodně vody, koryto se dost zužuje a tedy i malý průtok znamená příjemně nesoucí proud ... a místo peřejí může nastat zábava na nějakém padlém (bobry poraženém) stromě

  • Autor kavol
  • Datum a čas 1.9.2015 21:48
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Koupací výlet do Konětop na koloběžkách

Koupací výlet do Konětop na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE V těchto parných dnech není nic lepšího, než koupání v přírodě. Pro Středočechy a Pražany to nejspíš znamená výlet do některé pískovny podél Labe. Tentokrát jsme si zaplavali v Konětopech. Na výběr... celý článek

Hrebienok navštěvuje nejvíce lidí ve Vysokých Tatrách

Z Malého Kolového štítu se zřítil horolezec

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Horoskop pro hráče online hazardních her

Horoskop pro hráče online hazardních her

Hazardní hry by každému vnějšímu pozorovateli mohly zpočátku připadat, že jsou založeny pouze na štěstí a ničem jiném. Pokud však pronikneme hlouběji do světa štěstí, zjistíme, že na výsledcích hazardních her
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
Důvody, proč zůstávat v kasino hotelech na cestách

Důvody, proč zůstávat v kasino hotelech na cestách

Během cestování lidé vyhledávají nejrůznější hotely, někdy podle ceny, někdy podle jejich vzhledu a lokality a jindy podle toho, jak dokáží obohatit dovolenou. Existuje mnoho zážitkových hotelů a hostelů, dnes více, než kdy
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Sraz packrafterů České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Skotské hry Sychrov, zámek 20.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Vasaloppet - běh Švédsko, Mora 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00

Diskuse

Velký Kopiniak - zajímavá... Laďa Krejčí, 19.8.2022 11:00, 5 příspěvků
ke kráse jižní stěny malé... Lukas B., 18.8.2022 15:11, 5 příspěvků
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 18.8.2022 14:50, 5 příspěvků
Velký kopiniak Laďa, 18.8.2022 14:11, 5 příspěvků
Velký Kopiniak Laďa, 18.8.2022 14:08, 5 příspěvků
Inu Honza, 17.8.2022 20:51, 1 příspěvek
Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53