Řeka Jihlava pro turisty

Řeka Jihlava pro turisty
Vodácká rodina pluje po řece Jihlavě.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Jihlava je řekou rekreačních vodáků. Za vodnatých let anebo při vypouštění přehrady Mohelno se dá za tři dni splout od jaderné elektrárny Dukovany až do Novomlýnské nádrže. Obě jsou to stavby socialismu – předimenzované, betonové a vůbec nezapadají do krajiny. Mezi nimi si vodáci ovšem užijí příjemnou jízdu v krásné přírodě.

Řeka Jihlava pro turisty
Jihlava, kajakářka pluje podél tábořiště Mohelno.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

JIHLAVA 

Mohelno - Ivančice

Obtížnost: Od Mohelna do Letkovic WW 1 (jeden den jízdy), zbytek ZW (dva dni).
Charakter: Přehledná rychlá řeka, na dolním toku se zpomaluje.
Nebezpečí: Samozáchrana je bez problémů, pomoc kamarádů ulehčí případné potíže na jezech.
Doprava: V úvahu přichází jen osobní auto a pro nafukovací lodě i místní autobusy. Silnice se k řece přibližuje na více místech.
Znalosti: Aspoň kormidelník musí bez potíží ovládat loď, všichni musejí umět plavat.
Tábořiště: První kemp najdeme dva kilometry pod hrází u mostu silnice Mohelno-Dukovany. Druhý je až na dolním toku v Cvrčovicích a třetí na Novomlýnské nádrži. Mezi nimi je mnoho pěkných míst k táboření, ale je nutno požádat majitele luk nebo lesů o povolení k přespání.
Půjčovny: Vodácký klub Jihlava
Doporučené vybavení: plastová otevřená kanoe nebo kajak nebo nafukovací kanoe, pádlo, plovací vestaházečka, tenisky nebo neoprenové botičky, funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, mapa, mobil, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, jídlo na cestu, horký nápoj v termosce, peníze na cestu zpět. Při plavbě po celé řece též kompletní kempovací vybavení (stan, spací pytel, karimatka, ešus, lžíce, nůž, zapalovač a oblečení).

Nejzajímavější úsek, na který se vyplatí zajet kanoistům i kajakářům, nabízí Jihlava od Mohelna do Ivančic. Voda neustále teče, občas zašplouchají peřejky a co chvíli se objeví malé stupně.

Jezů je tu pomálu a všechny se dají po prohlídce splout. Tedy pokud vám není líto pevné lodi a pádlujete na plastové kanoi nebo kajaku. Nafukovacím lodím na některých jezech hrozí roztržení.

Vypouštění přehrady

Při vypouštění přehrady se lodě dříve dávaly na vodu těsně pod hrází, dnes se doporučuje kvůli problémům s dopravou startovat až v kempu Mohelno u silničního mostu přes řeku.

Kilometr se jede rychlou vodou v hlubokém skalnatém údolí s nenáročnými peřejemi, poté přijde jez Mohelenského mlýna. Jezdí se mírně vlevo od středu řeky, kde se jezová hráz lomí. Přenáší se vlevo. Po chvíli se údolí otevírá, louky se střídají s lesem. Další zdaleka viditelný jez se jezdí úplně vpravo. Přenášení je možné po pravém břehu.

Zřícenina Templštejn

Údolí se zase zužuje. Čeká nás nejhezčí a nejtěžší peřej obtížnosti WW 2. Vlevo můžeme pozorovat horolezce na skálách a připlouváme k nízké kovové lávce. Hned za ní vpravo na louce kotvíme a můžeme si dát něco k jídlu nebo pití v Templštejnu, případně si vyšlápnout na zříceninu.

Řeka Jihlava.

Rychlá a nenáročná voda

U Templštejna sice končí peřejky, ale plavba v pěkném údolí stále příjemně ubíhá. Provalený jez u Hrubšic se jezdí středem. Plastové a nafukovací lodě mohou jet na oči, laminátky by měly průjezd důkladně prohlédnout a naplánovat, nebo raději přenášet po pravém břehu.

Poslední jez čeká v Letkovicích. Hodně posádek přenáší po levém břehu, protože je dvoustupňový. První stupeň je kolmý a asi metr vysoký. Z něho spadne loď na druhý stupeň, který tvoří šikmá lavice, po které sklouzne do klidné hladiny. Pokud je dost vody, jezdí se Letkovický jez těsně u pravého břehu podél kamenné zdi. Při plánovaném společném splutí se prkna někdy odstraňují, a potom hrozí nafukovacím lodím protržení o železa těsně pod hladinou.

Po nějaké době zleva přiteče do Jihlavy Oslava a jsme v Ivančicích. Před silničním mostem se na loučkách na levém i pravém břehu obvykle končí.

 


Až do konce

Pokud chceme pokračovat dál po nenáročném toku, můžeme se vydat z Ivančic až na soutok se Svratkou a zároveň Dyjí v Novomlýnské nádrži. Čeká nás čtyřicet kilometrů pádlování a pět jezů.

Na spodním toku Jihlavy teče řeka líně a nečekejte žádné dobrodružství v peřejích. Je ovšem téměř jisté, že narazíte na padlé stromy, které pokáceli bobři.

KILOMETRÁŽ JIHLAVY

59,2 přehrada Mohelno
59,1 lávka, začátek plavby 
57,9 Mohelenský mlýn, jez výška 1,5 m 
57,1 most silniční, přírodní park Střední Pojihlaví
55,6 Lhánický mlýn Havránek, jez výška 1,5 m  
51,0 letní tábor vlevo 
50,6 Templštejn, lávka, restaurace, zřícenina vpravo 
48,3 Biskoupky, lávka 
46,8 lávka, konec plavby 
45,9 Hrubšice, rozvalený jez
45,5 lávka, restaurace, zámek 
43,8 Řeznovice, lávka, restaurace 
41,5 Letkovice, jez 2,0 m 
41,0 brod
40,7 potrubí, lávka 
40,3 Alexovice, konec plavby, most silniční, restaurace
39,9 potrubí 
39,7 Oslava, ústí zleva 
39,4 Ivančice, silniční most, konec nebo začátek plavby 
38,7 lávka 
38,2 Rokytná, ústí zprava 
37,8 Na Réně, jez 2,0 m, nebezpečný!
37,6 lávka, restaurace
36,1 Stříbrský mlýn, jez nebezpečný!
36,0 lávka, restaurace 
34,2 Ivančický viadukt 
31,8 potrubí
31,4 Moravské Bránice, most silniční, jez 
29,0 most silniční, hotel
28,6 Dolní Kounice, jez 1,3 m, nebezpečný!
26,3 Pravlov, miost silniční, přírodní park Niva Jihlavy
25,2 Kupařovice, jez rozvalený 
25,0 lávka 
23,2 Medlov, jez rozvalený 0,8 m, nebezpečný! 
22,1 lávka 
20,5 lávka 
17,8 konec přírodního parku Niva Jihlavy
17,4 Smolín, lávka 
16,7 most potrubí
14,8 Cvrčovice, jez 3,0 m. Nesjízdný! vpravo Mlýnský náhon
14,6 lávka
13,2 Pohořelice, most silniční, konec plavby
12,3 most silniční
10,6 Pohořelice, most železniční
9,7 Přibice, most silniční
5,7 lávka
4,6 Hornoleský náhon, ústí zprava
3,4 Mlýnský náhon, ústí zprava, konec plavby
1,3 začátek přírodního parku Dolní Mušovský luh
0,8 lávka
0,0 Svratka, soutok + 1 km ústí do Dyje u Věstonického jezera

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Malše a Jihlava jsou zrušeny

Malše a Jihlava jsou zrušeny

Podzimní Malše plánovaná v termínu 12.9. bude z důvodu nepříznivé hydrologické situace v povodí Malše a nízké hladiny v nádrži Římov zrušena.

Na Jihlavě byl zrušen termín 6.9. a též 19.9. O termínu 27.9. bude rozhodnuto v pozdějším termínu.

http://www.raft.cz/Clanek-Ktere-podzimni-akce-jsou-v-ohrozeni.aspx?ID_clanku=1717

  • Autor petrib
  • Datum a čas 13.9.2015 07:52
Reaguj
pár nepřesností ...

krásná řeka. na jaře se dá jet i výš

Reaguj
pár nepřesností ...

Kavole díky, že jsi mě jen tak mimochodem přinutil po dvanácti letech k aktualizaci článku. Je to tady...

Reaguj
pár nepřesností ...

mám pocit, že autor jel jinou Jihlavu než já :-)

 

malé stupně už ani nestojí za řeč; jest pravdou, že vyšel-li článek v roce 2003, tehdy byl stupeň pod mostem na Mohelno zajímavější, a někde kolem druhého jezu byl ještě jeden stupínek, kde byl nějaký nenulový rozdíl hladin, ale nevím, jestli bych někoho lákal zrovna na tyto

 

pokud se píše o nenáročných peřejkách mezi hrází a prvním jezem, pak mi v popisu schází zmínka o pěkné peřeji WW II v levotočivém meandru pod jezem - kdo začíná od mostu, přijde prakticky o to nejlepší

 

pod druhým jezem za vypouštěcích stavů rozhodně žádný válec není, naopak často se jezdí víceméně těsně při pravém břehu; pokud vlevo, tak ne úplně, ale asi tak ve třetině

 

pod Templštejnem se hluboké údolí už příliš nekoná

 

jez u Hrubšic má (a co pamatuju vždy měl) naprosto hladký průjezd středem - nalevo od jazyka končícího v šutrovišti; v posledních letech to od tohoto místa k levému břehu úspěšně zarůstá, takže jednak jde více vody vpravo a jednak se to lépe trefuje, zleva je to vymezeno vegetací

 

čistě technicky, další jez není dvoustupňový, nýbrž má na vrchu hrazení, ze kterého bývá při pravé straně sundané prkno a nafukovadla se rády párají o železa, co ty hradicí prkna drží

 

jsme-li v Ivančicích u mostu, pak odtud rozhodně nejsou sjízdné všechny jezy krom posledního, nýbrž hned první, Ivančice - Na Réně, je pěkná mrcha přenášecí

 

na dalším, Stříbský mlýn, mi přišlo, že má trochu válečkové tendence, ale neznám ho za vyšších stavů, jen odhaduju

 

jez v Dolních Kounicích zase svým zakončením larsinkami není vhodný pro méně odolné lodě; rovněž u něj bych nedal ruku do ohně za to, že při vyšších stavech bezpečně odtéká

 

tak snad jedině Medlov v pohodě průrvou ...

 

pod Cvrčovicemi pak Jihlava tak úplně líná není, Mlýnský náhon tam bere hodně vody, koryto se dost zužuje a tedy i malý průtok znamená příjemně nesoucí proud ... a místo peřejí může nastat zábava na nějakém padlém (bobry poraženém) stromě

  • Autor kavol
  • Datum a čas 1.9.2015 21:48
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Zugspitze pod dohledem: roztaje permafrost a hora se zřítí?

Zugspitze pod dohledem: roztaje permafrost a hora se zřítí?

Německá televizní stanice ZDF vysílala dokument Zugspitze - droht ein gigantischer Bergsturz? (Hrozí obrovský skalní sesuv na Zuhspitze?) Filmaři se zabývají otázkou, zda může opět dojít k masivnímu uvolnění skály a kamení jako před přibližně... celý článek

Elektroinstalační materiál Kontakt-Simon

Dovolená v zahraničí? Za jakých podmínek můžete vycestovat

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.
Dobijte energii u jezer v Trentinu

Dobijte energii u jezer v Trentinu

Trentino je proslulé smaragdovými alpskými jezery a nekonečnými lesy, které se na jaře zbarvují do jasně zelených odstínů. Příroda nabízí dobití energie a nalezení vnitřní rovnováhy.
Ochrana životního prostředí dosáhla na závodní dráhy

Ochrana životního prostředí dosáhla na závodní dráhy

Pro nadšence ekologického sportu jsou k dispozici motocyklové závody seriálu MotoE, které splňují požadavky na ochranu životního prostředí.
Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Počátkem října loňského roku prezident Miloš Zeman zcela uzavřel Pražský hrad. Totální zákaz vstupu platí doposud. Podle Kverulanta je Zemanův postup ukázkou arogantního a papalášského chování. Hrad v historii zavřeli jen němečtí
7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

Stále více lidí hledá způsoby, jak vydělat peníze online. Někteří si vytvářejí vedlejší cesty, aby vydělali trochu peněz navíc, zatímco jiní vytvářejí internetové podniky, které se stávají jejich prací na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 8.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Trail Running Cup Praha, Petřín 16.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.

Diskuse

jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 31 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 31 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky
Alternativní strava Jitka S., 5.5.2021 9:21, 18 příspěvků
Porsečnice Láďa, 4.5.2021 10:48, 5 příspěvků
To je for? Pivoň, 1.5.2021 20:22, 5 příspěvků
No a hned je jasno. Horydoly , 30.4.2021 19:25, 2 příspěvky
No a hned je jasno. Borek, 30.4.2021 14:24, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:27
Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:26
Charitativní běh Sportovn... Horydoly Open, 8.5.2021 1:27
Cestovní pojištění Covid ... Horydoly , 5.5.2021 18:22