Řeky AKTUÁLNĚ 2013

Řeky AKTUÁLNĚ 2013
Dolní Jizera u Mnichova Hradiště.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Voda pro vodáky v Česku obvykle teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme též tipy ze zahraničí.

Průběžně přijímáme a obratem uveřejňujeme jakékoliv poznatky o řekách a potocích. Zajímají nás zejména fotografie, splavnost, překážky a nebezpečná místa. Velmi rádi informujeme o službách u řek, dopravě a všem, co s vodáctvím souvisí. Info: redakce@horydoly.cz

Horydoly.czDoporučujeme seznam Půjčovny lodí a rubriku Vodáci

28. prosince

Kačák / Loděnice

Potok Kačák (Loděnice) je těsně před ústím zkomplikovaný padlým stromem do proudu a ostrůvky po minulé povodni. Nepříjemných sto metrů potoka se nachází mezi posledním jízkem V Kozle a lávkou pro pěší.  

18. prosince

Jizera

Horní Jizera je bez vody. Aktuální snímky z webkamer zleva: Jizera mezi Cutisinem a Mýtem, říčka Jizerka a Safírový potok v osadě Jizerka.

13. prosince

Tanvaldská Kamenice

10. prosince

Smědá, Nisa, Libuňka a Kamenice

V Krkonoších a Jizerských horách taje sníh. Zvedly se hladiny říček až k 1. povodňovému stupni. Sjízdné jsou teď Smědá, Lužická Nisa, Kamenice Tanvaldská a dokonce i Libuňka. 

18. listopadu

Vltava

Vodácký kanál v Praze - Tróji je po delší odstávce v provozu. Byly vyměněny překážky a odstraněny nebezpečné předměty na dně.

4. listopadu

Zábrdka, Mohelka, a Veselka

Díky silným dešťům a vypouštění rybníků jsou na dolní hranicií splavnosti tři potoky v okolí Mnichova Hradiště. Zábrdka je sjízdná na dolním toku od pramene zvaným Pod Borkem. Mohelka je sjízdná od soutoku s Ještědkou v Libíči. Luční strouha Veselka se dá se sebezapřením splout od vypuštěného Přestavlckého rybníka, kde má šířku jeden až dva metry.

Potok Veselka, horní tok u Přestavlk.

Potok Veselka vytéká z Přestavlckého rybníka. Uhynulé rybky po výlovu.

2. listopadu

Vltava

Přesně 2009 lodí splulo od začátku května do konce října Teplou Vltavu ze Soumarského mostu do Pěkné. Loni sjelo tento úsek 2221 lodí a předloni 3406 lodí. "Letošní regule pro splouvání byly rozdílné od let minulých a počty neporovnatelné. Podařilo se nám ale díky odbornému biologickému posouzení po několika letech ustanovit pravidla, která budou platit pro další léta. I díky tomu mohl být Návštěvní řád Národního parku Šumava schválený na dobu neurčitou. Proto se pravidla splouvání po další léta nebudou měnit. Přesto každý rok budeme monitorovat vliv splouvání na ekosystém Teplé Vltavy," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. "Počty lodí mohly být letos teoreticky vyšší, ale většímu zájmu vodáků zabránily červnové povodně, nízká hladina vody během září a extrémně studená první půlka října," uvádí mluvčí Šumavy Pavel Pechoušek.

Během května se splouvalo pouze o víkendech a státních svátcích. Od června už každý den, pokud to dovolila výška hladiny vody. V nejběžnějším případě, kdy se hladina pohybuje v rozmezí mezi 51 a 61 centimetry, vyrazilo sedm lodí každou hodinu - maximum je tedy 63 lodí denně. Loňské maximum bylo 28 za den. Letos se mohlo každý den splouvat 12 hodin - od osmi ráno do osmi do večera - v některých případech jen s akreditovaným průvodcem. Poslední vyplutí z registračního místa na Soumarském mostě bylo možné v 16 hodin.

Počty lodí, které spluly Teplou Vltavu:
květen 226
červen 512
červenec 922
srpen 331
září 16
říjen 2

1. listopadu

Ostravice

Vodácký závod na Ostravici plánovaný 5. října byl bez náhrady zrušen. Informovali o tom organizátoři.

29. září

Jizera

Dolní Jizera od Benátek do Toušně, kde ústí do Labe, je stále výborně sjízdná a má dostatek vody i pro naložené turistické kanoe.
Více info: Turistická voda na podzim Dolní Jizera a Polabská turistika u Toušeně

Ústí Jizery do Labe.

7. září

Lužnice

Celá dolní Lužnice má jezy a propustě přehrazené prkny pro nadržení více vody na vodní elektrárny. Nedají se tedy na kanoích splout. 
Vloni jsme psali podobně: Je to tohle ještě ekologie?

Dolní Lužnice.

4. září

Sázava

Dolní Sázava je pro vodáky skoro bez vody. Většína jezů mezi Chocerady a Týncem je suchá a navíc přehrazená prkny, aby majitelé malých vodních elektráren nahnali na své turbíny více vody, než jim umožňuje závazný manipulační řád. Z Týnce do Pikovic odebírají jezy většinu vody i bez zvláštného hrazení. Teď v suchém teplém období navíc čerpá po ránu velké množství vody z koryta Sázavy provozovatel golfového hřiště u Městečka, což se dopoledne projeví na poklesu hladiny v Týnci a níže po řece. Poslední ránu má dostat dolní Sázava výstavbou velkého jezu na místě rozpadlého v Kamenném Přívoze. To by znamenalo zánik plavby po posledních větších peřejích k Žampachu.

27. srpna

Rokytka

Dva nebezpečné jezy zmizely z koryta Rokytky pod železničním viaduktem na Smetance. Kolmé jezy s válci byly přestavěny na šikmé skluzy s několika přírodě podobnými kamennými lavicemi. Tleskáme takové úpravě koryta industriálního potoka, protože 1) pomůže rybám, 2) je bezpečnější pro lidi a zvířata, kteří náhodně spadnou do vody, 3) pro vodáky odstranila smrtelnou past. Podívejte se, jak jezy dříve vypadaly:

Na Rokytce tedy zbývá jez Podvinný mlýn ve Vysočanech, ale ten není nebezpečný a váleček pod ním nedrží. Několik stupňů, které mohou být nepříjemné, ale nijak nebezpečné, zpomalují proud ve vydlážděném korytě až do Libeňského přístavu na Vltavě.

26. srpna

Vltava

Vodácké závody pod Lipnem na Vltavě se konají v různých časech a několika úsecích. Mezi tím lze jezdit i volně nebo rekreačně na nadlepšené hladině z přehrady. Podívejte se na přesný rozpis od 27. srpna do 1. září.
Jak to vypadalo minulé roky: Ďábelský extrém a Amatérský rafting

Devils Extreme Race 2012.

25. srpna

Bóbr

Polská řeka Bóbr nad Jelení Horou má velmi málo vody, štěrkové lavice je nutné často přetahovat, ale rafty s dětskými výpravami po řece jezdí stále ve velkém množství.

19. srpna

Vltava

Skrz Čertovy proudy od Lipna až do Vyššího Brodu teče voda. Odstávka elektrárny na Lipně umožňuje vodákům zážitky jako v době, kdy Vltava byla horská neregulovaná řeka. Předpokládá se, že až do konce prázdnin bude korytem protékat cca 6 kubických metrů vody za vteřinu. 

9. srpna

Botič

Všera a dnes manipuluje Hostivařská přehrada s výškou hladiny. Botiče. Lze tedy chytit správnou vlnu a splout si tento potok.

3. srpna

Berounka

Bouřka vypláchla kanály v Plzni a odpad vytrávil ryby v Berounce. Největší vinu na hromadném úhynu ryb mají malé vodní elektrárny, protože nepouštějí přes jezy vodu a zamezují tak přirozené provzdušňování a vyčištění řeky. Na těchto jezech berou téměř všechnu vody turbíny: Radbuza (České údolí, Doudlevce, Americká), Mže (Radčice, Kalikovák), Mže (Štruncovy sady), Úhlava (Radobytčice, Černice, Hradiště) a Berounka (Bílá hora, Bukovec). Provzdušňování obstarávají v malém měřítku jen tři stupně a jez Božkov na Úslavě.

2. srpna

Jizera

Dolní Jizera od Benátek je plná vody. Dotekl sem kalný proud ze včerejších dešťů ve středním Pojizeří, který je sice nepříjemný pro rybáře a milovníky koupání, ale rychle teče a na peřejkách se dělají hezké vlnky.
INFO: Turistická voda: Dolní Jizera

1. srpna

Labe

Komáři řádí podél celého českého toku Labe od Vrchlabí do Hřenska. O něco méne je jich jen na písčitých nebo štěrkových březích. 
JAK SE BRÁNIT: Hřebíček proti hmyzu

31. července

Vlašimská Blanice

V okolí Vlašimi řádila bouřka, porazila mnoho stromů a ničila i zahrádky a domy. Je možné, že je kvůli tomu zatarasené na několika místech koryto Vlašimské Blanice. Doporučujeme tedy při plavbě nejvyšší opatrnost. 
INFO: Podzimní Vlašimská Blanice, Pěší turistika na Blanici, Guma,kůže,perverze

Les u Vlašimi po velké bouři.

30. července

Smědá a Lužická Nisa

Noční přívalový déšť zvednul hladiny Smědé a Lužické Nisy. Byly evakuovány dětské tábory z jejich břehů. Hladiny už klesají, ale lze očekávat nové padlé stromy a další nenadálé překážky v řečištích.

27. července

Jizera

Jizera skoro vyschla. Pro vodáky je sjízdný až dolní tok od Benátek k ústí do Labe. Dokonce i jinak běžne ježděná část řeky z Malé Skály do Turnova má málo vody. Podívejte se na aktuální snímek koryta řeky v Riegrovce:

Jizera, Riegrovka pod Semily za nízké hladiny.

15. července

Vltava

Vltava z Vyššího Brodu do Českých Budějovic je celá vhodná ke splutí, všechny jezy až na Boršovský jsou sjízdné, průjezd je možný i skrze Český Krumlov a šupny jsou umístěné na jezech Herbertov a Rechle. Všechny kempy jsou v provozu.  

14. července

Ötz

Surfařská a kajakářská vlna v Söldenu:

12. července

Ploučnice

Meandry řeky Ploučnice pod Mimoní prořezávají dobrovolníci z řad vodáků.

5. července

Berounka

Most přes Berounku v Jateční ulici v Plzni se rekonstruuje. Práce v korytě řeky jsou pro vodáky nepřehledné, a proto doporučujeme začínat splutí Berounky až na soutoku s Úslavou.

30. června

Labe

Velká voda na středním Labi stále znemožňuje plavbu z Dvora Králové do Kuksu a Jaroměře.

Labe. Jez u Šporkova mlýna nad Kuksem je během povodní téměř zalitý vodou.

26. června

Polabí

Během včerejška nastoupaly hladiny Výrovky (Vavřineckého potoka) od Vavřineckého rybníka až do Labe a Vrchlice (Bahýnka) už nad přehradou a Velkým rybníkem až do Klejnárky. Oba potoky jsou sjízdné na kajacích.

25. června

Vysočina, východní Čechy a jižní Morava

Dnešní souhrnné zpravodajství z řek jsme uveřejnili v článku Voda zase stoupá! Pozor na řeky

19. června

Vltava

Jez Jelení lávka v Českém Krumlově bude od nadcházejícího víkendu zase volný pro vodáky. Stavební firma vyzvedává ze dna zřícený most, který po povodních bránil plavbě.


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

18. června

Botič

Botič klesl pod sjízdnou výšku hladina nad Hostivařskou přehradou i pod ní. Stejně tak je to i se všemi dalším pražskými potoky.

13. června

Blanice

Český pohár vodáků na Blanici, který se měl konal o víkendu 15.-16. června, se pro letošní rok ruší. Mělo se jednat o 40. ročník, ale nedávné povodně to neumožňují.

6. června

Váh, Dunajec a Orava

Všechny tři slovenské řeky, kde se provozuje komerční plnictví, zastavily kvůli vysokým hladinám plavbu pltí. Zákaz platí na Dunajci, Váhu a Oravě do odvolání. 

Váh. Peřej Margita nad Stračnem za velké vody.

3. června

Povodně v Česku

Horydoly.czSledujte speciální zprávy: POVODNĚ 2013

17. května

Lužnice

Letošní léto bude na Lužnici bez komárů. Suché jaro v jižních Čechách je příčinou, proč se vylíhlo jen málo larev. Komáři obvykle velmi znepříjemňují splutí Staré řeky a koupání v pískovnách v okolí Suchdolem. Letos by to tedy mělo být pro vodáky příjemnější.  

12. května

Sázava

Vodácký průmysl na Sázavě jede na plné obrátky. Obě velké půjčovny v Týnci - Bisport a Samba - mají rezervované všechny lodě.

11. května

Kunratický potok

V Praze se po velkém dešti naplnily potoky. Sjízdný je i Kunratický potok už pod rybníkem Labuť u Vídeňské ulice. Pozor na případné padlé stromy do betonového napřímeného koryta.

Kunratický potok. Praha, Vídeňská ulice.

29. dubna

Sázava

Sit-on-top kajaky v půjčovně Bisport na Sázavě jsou zamluvené až do konce května. Nechte si na ně zajít chuť.

23. března

Dolanský a Dědinský potok

Podnik Povodí Moravy vyčistil na Olomoucku Dolanský a Dědinský potok

18. března
Klabava
Podívejte se na fotogalerii ze splutí Klabavy. Má právě ideální vodu.

13. března
Praha
Stav na pražských tocích: Vltavské jezy v Praze jsou všechny sjízdné. Je ovšem napřed potřeba pečlivá prohlídka a spolehlivá navigace do průjezdných jazyků, na jiných místech mohou hrozit nebezpečné válce. Modřanský jez se objíždí zleva sportovní vodáckou propustí. Šítkovský jez je sjízdný spíš zprava nebo vpravo vedle propusti. Staroměstský jez je sjízdný spíš vpravo u Novotného lávky,  Helmovský jez se jezdí zcela vlevo dlouhou vorovou propustí. Trojský jez lze splout jedině vpravo náročným sportovním kanálem. Voda na Botiči pomalu opadá, ale dá se ještě na kajaku splout od Hostivařské přehrady do Vltavy. Nadšenci mohou zkusit proplout po rybnících Průhonický zámecký park, což je sice zakázané, ale občas to někdo udělá.  Rokytka od Kyjského rybníku je splavná až do Vltavy. Pozor na dva nebezpečné stupně těsně pod železničním viaduktem u Smetanky. Dá se před nimi jednoduše zastavit na pravém břehu.

Koloběžka Kostka RE-HA Maxi na můstku přes Botič u Selského dvora.

12. března
Zákolanský potok
Spoutí Zákolanského potoka na turistických deblovkách.

11. března
Botič
Vody v Botiči pod Hostivařskou přehradou teče na splutí na kajaku stále dost. Prohlédli jsme koryto až do Záběhlic a proudnice je čistá bez napadaných stromů. 

4. března
Vavřinec
Na Vavřineckém potoce byla postavena nová neprůjezdná lávka u Davídkova mlýna.

1. března
Praha
Botič se dá splout až z Průhonic. Hodně vody má pod Hostivařskou přehradou. Sjízdný je také Krčský potok pod rybníkem Labuť. Pozor na zátarasy v úzkém betonovém korytě! Rokytka je sjízdná od Kyjského rybníka. Dost vody má také dolní tok Zahořanského potoka a Zákolanského potoka.

28. února
Sölden
Nový přírodní playspot vzniká v Söldenu v rámci adrenalinového střediska Area47. Plasspot je určený pro kajakáře a surfaře.

7. února
Vltava
Dlouhá vorová propust na levé straně straně Helmovského jezu na Vltavě v Praze je sjízdná pro sportovní lodě. Naopak jez je kvůli vysoké vodě absolutně nesjízdný, a pod ním se tvoří válec - zabiják.

31. ledna
Brdy
Strouha z Brd do Všeradic se změnila v potok.

30. ledna
Botič
Pražský potok Botič není jenom eldorádem pro kajakáře, ale také geokačery. Botičské jezy mají již delší dobu svoji multicache, ke které teď přibyly i upomínkové geocoiny.

29. ledna
Berounka
Ledová bariéra se vytvořila v Černošicích na Berounce. Může kdykoliv prasknout, a proto není radno se na dolní Berounku vydávat na lodi. Zablokovaná koryta ledem a sněhem hrozí na většině českých a moravských řek. 

28. ledna
Botič
Botiž je částečně zamrzlý. Ačkoliv má dost vody, je pro vodáky nesjízdný.

Botič v Záběhlicích v ulici K Prádelně.

14. ledna
Krkonoše a Jizerské hory
Všchny známé krkonošské a jizerské řeky se daly o víkendu splout - Jizera, Jizerka, Kamienna a Kamenice. 

10. ledna
Kamenice
Další strom přes celou řeku padnul do Tanvaldské Kamenice pod Toboganem. Teď jsou tam tedy dva stromy kousek za sebou.

3. ledna
Botič
Botič je sjízdný až z Průhonic a určitě se dá splout i soustava zámeckých rybníků. Voda má ovšem zítra klesnout.

Horydoly.cz Řeky AKTUÁLNĚ: 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

A co jižní čechy?
A co jižní čechy u nežárky? Jezdíma tam do výbornýho hotelu nežárka
  • Autor Dennis
  • Datum a čas 5.12.2013 13:07
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Plechové garáže z Polska: kvalita za přiměřenou cenu

Plechové garáže z Polska: kvalita za přiměřenou cenu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Kdo nemá vlastní garáž, horko těžko shání, kam zaparkuje auto, ale také kam uloží sezonní vybavení. Rešením je jednoduchá plechová garáž, kterou lze velmi levně postavit na zahradě, nadvoře,... celý článek

Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

Holiday World, Caravan a Boat: cestovatelské trendy?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Po Kyffhäuser Bergmarathonu, který se běžel kolem druhého největšího památníku Německa, jsem oběhl památník největší – lipský Völkerschlachtdenkmal, Památník bitvy národů, tedy vlastně památník vítězství nad Napoleonem.
Casino Pupp miloval James Bond

Casino Pupp miloval James Bond

Česká republika je krásná země, která každoročně přiláká miliony turistů svou úžasnou architekturou, bohatým kulturním dědictvím a fascinující historií. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí při cestování je Casino Pupp v Karlových Varech, které láká turisty
Lodiloď vyplouvá do jadranských vod

Lodiloď vyplouvá do jadranských vod

Cestovní kancelář Geotour provozuje přitažlivé zájezdy na chorvatských ostrovech. Kololoď kombinuje pobyt na tradiční jadranské lodi a cyklistiku, Běholoď přidává běhání, Klasické plavby se zaměřují na pobyt na vodě, paddleboardy i lehkou
Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední led ve Štolpichu na nás zbyl v barierách Na Zatáčkou. Vše ostatní roztálo. Snad by se ještě dalo vylézt několik malých a šikmých stoků ve svazích nad Štolpišským potokem. 
Digitální nomádství: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života pro lidi, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro tyto dobrodruhy může být pracování z dodávky skvělou volbou, protože nabízí flexibilitu a svobodu, které potřebují pro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Grónsko - diashow Jihlava, Na Kopečku Přednáší Martin Loew 21.3. 18:00
Jak napoleonské války změnily evropský šlechtický stůl - přednáška Praha, Městská knihovna Přednáší Milan Svoboda 21.3. 17:00
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 22.-25.3. 22.3.
Grónsko - diashow Chrudim, divadlo K.Pippicha Přednáší Martin Loew 22.3. 18:00
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 23.-26.2. 23.3.
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 23.-25.3. Skialpinismus 23.3.
Zimní táboření Darkovičky 24.-26.3. 24.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Zakončení zimní tábornické sezony Orlické hory, Adam 24.-26.6. 24.3.
Chrudimka - splutí Seč 25.3.

Diskuse

Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků
INU Honza, 16.3.2023 9:46, 1 příspěvek
INU Lomnické sedlo Skiák, 15.3.2023 13:21, 4 příspěvky
Cestovaní Lukáš89, 13.3.2023 15:20, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44