Kadaň

Moravice

Vodácký den v Chocni

Výroční schůze CNAWR

Na řece Noča v Itálii skončilo mistrovství světa juniorů ve sjezdu na divoké vodě. Česká výprava získala 17 medailí a 6 titulů mistra světa.

Česká kanoistika tak potvrdila pozici světové velmoci a s přehledem zvítězila i v hodnocení národů. Vyzvednout je třeba především výkon Anny Zástěrové. Ta získala ve všech startech zlato a se ziskem tří titulů mistryně světa je nejúspěšnější závodnicí mistrovství. Individuální titul získal Karel Slepica na kajaku ve sprintu a dvojice Jan Macík – Jiří Machač na debl kánoi v klasickém sjezdu.

Ženy opanovaly dlouhý sjezd

První den byl na programu klasický sjezd a naše výprava si připsala celkem sedm medailových úspěchů. Světové zlato získala Anna Zástěrová v kajakářkách a dvojice Macík - Machač v debl kánoích. Češi se tak po prvním dni stali suverénně nejúspěšnějším družstvem.

První dvě místa z mistrovství Evropy obhájily Anna Zástěrová a Linda Vránová. Triumf českých barev navíc dokonala bronzovou medailí Petra Balatková. Všechny tři české medailistky dělily v cíli necelé dvě sekundy a postaraly se tak o nejvyrovnanější závod v dlouhém sjezdu.

Českou hymnu si naši fanoušci mohli vyslechnout ještě jednou. V debl kánoích si přesvědčivé prvenství vyjela dvojice Macík – Machač. Ti na 13 minut dlouhé trati nedali soupeřům šanci a s odstupem půl minuty odsunuli na stříbrnou pozici mistry Evropy z minulého týdne, francouzský pár Mareau – Le Provost.

Mezi singl kanoisty tentokrát na titul nedosáhli čeští borci. Sklonit se museli před uměním Slováka Beňuše. Ten celý závod kontroloval první pozici a s přehledem za sebe odsunul trojici českých závodníků v pořadí Rygel, Bukna a Soukeník.

V nejobsazenější kategorii kajakářů se na stupně vítězů prosadil rovněž český borec a to Karel Slepice. Jeho výkon nestačil pouze na Belgičana De Bonda, který v cíli porazil Slepicu o 10 sekund a zajistil si nejžádanější triumf pro belgické barvy.

Sprint označkovala čelem deblovka

Druhý den byl na velice náročné trati v Mezzaně na programu dvoukolový sprint. Největší překvapení juniorského mistrovství světa kajakářka Anna Zástěrová se po vítězství v dlouhém sjezdu dočkala zlata i ve sprintu.

Titul z nejobsazenější kategorie - mužských kajaků patří rovněž naší výpravě. Dvěmi vyrovnanými jízdami se o něj postaral Karel Slepica. Naši závodníci se pak podělili o dalších pět cenných kovů.

Smůla pronásledovala Macíka s Machačem na deblkanoi. Ti vyjeli do svého závodu jako poslední, ale osudným se jim stal průskok zhruba třicet vteřin pod startem. Učebnicovým "čelem" narazili špicí do kamene a následovalo převrácení a nedobrovolná koupel v peřejích Noče. To samozřejmě znamenalo konec nadějí.

Drama na hlídkách

Poslední den mistrovství světa juniorů ve sjezdu v italské Mezzaně vylovila česká výprava další tři medaile. Na čtyřkilometrovém úseku řeky Noča si bezkonkurenčně počínal tříčlenný tým singl kanoistů. Hlídka ve složení Karel Soukeník, Marek Rygel a Lukáš Bukna deklasovala v cíli druhé Němce o celých 40 sekund a zaslouženě zvítězila.

O poznání dramatičtější byl závod žen. Papírovými favoritkami byla naše děvčata jedoucí ve složení Petra Balatková, Linda Vránová a Anna Zástěrová. Závod se však nevyvíjel úplně podle předpokladů. Český tým po celé trati na mezičasech ztrácel. Dvě minuty před cílem ztracely Češky dokonce 3 sekundy. Závěr však patřil našim děvčatům, která v cíli předčila o 2 vteřiny německé juniorky.

V nejobsazenější kategorii mužkých kajaků se z vítězství radovali Belgičané. Ti nedaly soupeřům šanci a bezpečně kontrolovali průběh závodu. Postupně zvyšovali svůj náskok a ziskem zlata splnili roli favorita. O stříbro se strhl boj mezi borci Německa a Česka. Naši jeli výbornou jízdu a se silným soupeřem svedli vyrovnaný boj. Z něj nakonec přeci jen vyšli vítězně naši západní sousedé a odvážejí domů stříbro.

Na letošní úspěchy se mladí sjezdaři pokusí navázat příští rok při Mistrovství Evropy v Bosně a Hercegovině a o rok později při dalším mistrovství světa juniorů ve sjezdu. To hostí v roce 2007 USA.