Do Skaláku! Pěšky nebo na kole

Do Skaláku! Pěšky nebo na kole
Dětský výlet na Hruboskalsko.
Autor snímku Boll
SDÍLEJ:

Nejznámější turistickou oblastí v Česku je Český ráj. Jeho srdcem je skalní město v okolí zámku Hrubá Skála. Turisté říkají této oblasti Hruboskalsko, horolezci Skalák a někdy dokonce jen Hrubice.

Do Skaláku! Pěšky nebo na kole
Socha svatý Prokop ve skále na cestě z Hrubé Skály do Semihorek.
Autor snímku David Mochal - Wikimedia

Kromě pěších turistů je ve Skaláku čím dát tím více cyklistů. Není divu, když rozlehlý zalesněný hřeben mezi Turnovem a Troskami protínají mezi mohutnými pískovcovými věžemi lesní silničky.

Nabízíme dva tipy na celodenní výlety pro pěšáky i cyklisty, horolezci musejí prostudovat knižní průvodce.

Pro pěší

Pěšky vyjděte z Turnova po červené turistické značce. Podívejte se nazpátek z přírodní rozhledny Hlavatice, navštivte hrad Valdštejn, pokochejte se z několika vyhlídek a odpočiňte si na terase zámku Hrubá Skála. Úzkým a dlouhým skalním průchodem Myší díra sejděte do Zámecké rokle.

Mezi impozantními věžemi s romantickými názvy jako Dračí zub, Daliborka a Osudová dojděte do Sedmihorek a do Karlovic na vlak. Průchod je přesně tak široký, aby jím prošly i hluboké kočárky a řídítka horských kol.

Pro cyklisty

Vyjeďte ze Sedmihorek okolo betonového koupaliště po silničce se zákazem vjezdu. Minete romantické rybníčky a ocitnete se ve skalní soutěsce Brána. Vlevo nad vámi se vypíná několik věží zvaných Čertova ruka, vpravo se zjeví obří hranolovitá věž Maják a kousek za ní podobný Blatník.

Pokračujte dál po asfaltce, ze které časem doleva odbočí žlutá turistická značka, až na křižovatku, kde odbočte doleva i vy a prudkými serpentinami vystoupejte ke hradu Valdštejn.

Nazpátek se vraťte po červené značce, která vede po široké lesní cestě až na zámek Hrubá Skála. Po silnici s automobilovým provozem sjeďte do Doubravic, kde je pro auta zákaz vjezdu, ale vy pokračujte stoupáním a nakonec prudkým sjezdem do Sedmihorek.


Kde se najíst: Restaurace v Lázních Sedmihorky, horolezecká hospoda je na nedalekém koupališti. Další restaurace najdete na zámku Hrubá Skála, u hradu Valdštejn a v Arboretu.

Prameny pitné vody: Kořenského (pod Kapelníkem) a Amáliin (na Angrově stezce).

Placená parkoviště: Sedmihorky, zámek Hrubá Skála, Pelešany.

Doprava: Z Turnova jezdí do Karlovic vlak.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou... celý článek

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Seriál Valachy tour skončil

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou
The Hero UCI Cross-country Marathon World: Alleman and Weinbeer Win the First Round in Spain’s Costa Blanca

The Hero UCI Cross-country Marathon World: Alleman and Weinbeer Win the First Round in Spain’s Costa Blanca

Set against a spectacular Mediterranean backdrop, today’s HERO Costa Blanca, presented by Millennium Luxury Properties, kicks off the 2026 HERO UCI Cross-country Marathon World Cup. Belgium’s Wout Alleman and Switzerland’s Anna
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITB - veletrh Německo, Berlín 3.-5.3. 3.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 7.-8.3.. 7.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 7.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 12.-14.3. 12.3.
Fishing and Hunting - veletrh Nitra, Agrokomplex 13.-15.3. 13.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 13.-15.3. 13.3.
Galasova cyklojízda Praha, Folimanka   15.3. 10:00
Cape Epic - etapový cyklomaraton Jihoafrická republika 15.-22.3. 15.3.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.

Diskuse

Интернет магазин ковров в... Internet_vwPt, 4.3.2026 4:54, 1 příspěvek
этот контент slon3-at Gordonhen, 4.3.2026 4:29, 8 příspěvků
aviatorbatery.in Upsettin... MichaelLon, 4.3.2026 3:56, 2 příspěvky
Download Lotus 565 APK Micahwef, 4.3.2026 3:47, 2 příspěvky
OLanebal Earnesthaide, 3.3.2026 23:31, 120 příspěvků
Lyže Dobr, 3.3.2026 19:31, 1 příspěvek
Inu Honza, 2.3.2026 14:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 1.3.2026 9:36, 2 příspěvky
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 28.2.2026 18:59, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 28.2.2026 18:38, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41