Takhle ne: do sněžnic v teniskách

Takhle ne: do sněžnic v teniskách
Záchrana dvou promrzlých turistů v Jeseníkách.
Autor snímku Horská služba
SDÍLEJ:

V celé České republice o víkendu foukal silný vítr a na hřebenech hor foukalo ještě o dost víc. Výstrahy a varování dávala nejen Horská služba, ale také zpravodajské kanály. Čerti se ženili i v Jeseníkách, kde si mladý pár výstrahám navzdory chtěl vyšlápnout z Ovčárny po hřebeni k přehradě Dlouhé stráně. Ve zkratce lze konstatovat, že podcenili snad úplně všechno. Příběh má naštěstí dobrý konec a sdílíme ho s vámi proto, abychom všem připomněli základy bezpečného pohybu v horách.

Takhle ne: do sněžnic v teniskách
Záchrana dvou promrzlých turistů v Jeseníkách na hřebeni nad Ovčárnou.
Autor snímku Horská služba
Jak na to

Komentář Horydoly

Mezi outdoorovými nadšenci a turisty je teď v módě extrémně snižovat hmotnost svého vybavení. Hesla nalehko a pod 7 kilo zahltila diskuse o vhodném oblečení, obutí a další výstroji. Místo kotníkových pohorek se nosí běžecké tenisky nebo dokonce barefoot, místo pořádného oblečení péřové bundičky, místo chození se běhá a místo jídla se konzumují tyčinky bez kalorií. Pozor na to! Přiměřené vybavení včetně zajištění proti velmi špatnému počasí je základem každého výletu i každé túry.

Horydoly.cz Jak kupovat boty   

TURISTIKA 
Kožené pohorky mají na kahánku
SENIOŘI 
Boty kupujte odpoledne
DĚTI 
Dětské nohy v horkých dnech
ÚDRŽBA OBUVI 
Impregnace bot, nohy v suchu
TEPLO V ZIMĚ 
Elektrické vyhřívání do bot
NOHY V SUCHU
Sucho v botách s Teploušem
BĚH Jak vybrat běžecké boty
BĚH Běhání na sněhu
BĚH Ať žije tkanička!

V neděli 30. ledna dostala stanice Horské služby na Ovčárně od dispečinku ZZS Olomouckého kraje hlášení o muži a ženě, kteří jsou silně podchlazeni na nedalekém hřebeni a potřebují pomoc. Dispečink ZZS nezná danou lokalitu tak detailně, aby dokázal přesně určit polohu, proto dobrovolnému záchranáři Horské služby Ondřeji Šimkovi předal telefonní číslo přímo na pána. Ondřej se z telefonu dozvěděl, kde zhruba jsou. Z hřebenovky odbočili směrem na Dlouhé stráně přes Františkovu myslivnu. Ondřej je vyzval, ať se zkusí dostat zpátky na hřeben. Mladá žena však už byla natolik vysílena podchlazením, že nebyla schopna pohybu. Vyzval je tedy, ať zůstanou, kde jsou, a vyrazil je spolu s kolegou čekatelem Zdeňkem Paulem na čtyřkolce hledat.

Pokud si celou dobu kladete otázku, proč dotyční nepoužili aplikaci Záchranka, která by poslala přesnou GPS souřadnici napřímo Horské službě, kladete si ji správně. Aplikaci bohužel vůbec neměli, čímž se čas příjezdu záchranářů prodloužil minimálně o deset minut!

Naštěstí existuje způsob, jak se k GPS souřadnici dostat i bez aplikace. Kluci z Ovčárny do akce zapojili také kolegy z Karlova a z Červenohorského sedla, odkud se Jaroslav Komárek staral o dispečink a Ondřej Tříska vyrazil na místo na čtyřkolce (později byl odvolán). S přesnou lokalizací dotyčných pomohl Martin Chalupa ze stanice Karlov. Od Ondry Šimka dostal tel. číslo na pána, na které SMSkou poslal odkaz, který po rozkliknutí vyslal zpátky přesnou GPS polohu. Tu pak předal Ondřejovi, který už byl se Zdeňkem Paulem skoro na místě. Nyní přesně věděli, kam jet a nemuseli nikoho dohledávat.

Sněhu na hřebenech neleželo moc. Ale místy byly velké návěje. Proto čtyřkolku radši zaparkovali asi 200 metrů od místa a dál šli pěšky. Když dorazili k mladému páru, bylo hned jasné, co je špatně. Oba dotyční byli naprosto nedostatečně oblečení. Muž se třásl zimou, měl pouze legíny, přes ně kraťasy, větrovku a na nohou měl tenisky a sněžnice. Neměl ani rukavice. Podobně na tom byla jeho družka, která ležela na zemi zabalená v izolační alu-fólii, kterou dostali od kolemjdoucích skialpinistů, kteříi poté pomáhali se zásahem. Záchranáři HS ihned oblékl dotyčné do teplých bund, ženu zabalili ještě do dalších fólií a do hypotermického vaku.

Mezitím na místo dorazil další kolega z Ovčárny, dobrovolník Robert Kotánek, takže si je mohli rozdělit a každá čtyřkolka na stanici odvezla jednoho pacienta. Vzhledem k velmi nevlídnému počasí, kdy foukal silný vítr a byla mlha, šlo o velmi vítanou pomoc. Ženě připravili na saních ještě deku, spacák a saně pak museli dosmýkat k opodál zaparkované čtyřkolce.

Proč se naši aktéři rozhodli pokračovat v cestě, když jim muselo být nejpozději při nastoupání na hřeben jasné, že není dobrý nápad pokračovat, nevíme. Naštěstí vyvázli jen s lehkými omrzlinami.

Připomínáme úplný základ bezpečného pohybu v horách:

* Mějte nainstalovanou aplikaci Záchranka. Záchranářům i vám ušetří cenné minuty!

* Před cestou se seznamte s platnými výstrahami. Pokud Horská služba doporučuje nevyrážet na hřebeny, nevyrážejte!

* Oblečte se adekvátně počasí! Do batohu si přibalte nejlépe ještě nějaké náhradní oblečení. Je dobré mít také termosku s čajem, zdroje rychlé energie apod.

Muž a žena z tohoto příběhu podcenili všechny tři poučky a pak toho velmi litovali. Dávejte na sebe pozor!

INFO: Horská služba

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Airsoft - co to je a pro koho je tento sport?

Airsoft - co to je a pro koho je tento sport?

OUTDOOR V KOSTCE Airsoft je stále okrajovým sportem, ale každým rokem si získává na popularitě. Také v Polsku, kde působí jedna z největších airsoftových komunit. Zahrnuje prvky týmové hry a vojenské strategie, vyžaduje fyzickou aktivitu... celý článek

Kde se natáčela Svatební cesta do Jiljí?

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jeseníky jsou nejkrásnější hory

Jeseníky jsou nejkrásnější hory

Jeseníky nabízejí turistům nejkrásnější hřebenovou túru v Česku. Při vší úctě k mohutné Šumavě i vysokým Krkonoším jsou jedinečné. Daleké rozhledy, impozantní hory, překrásné stezky pro pěší i široké cesty pro cyklisty. To vše
Přehrada Markovka Kožichovice

Přehrada Markovka Kožichovice

Přehrada Markovka neboli vodní nádrž Kožichovice je oblíbeným místem pro rybáře od jara do podzimu, pro bruslaře a otužilce v zimě, pro rekreaci přes léto.
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor, neboť rakouské Alpy pokrývají více než 2/3 území země. Samotné Alpy jsou nejvyšším a nejdelším pohořím Evropy (Kavkaz je vyšší a Ural delší, oba však leží
Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Naše hlavní město je skvělé místo, kde se děti snadno přiučí něco o historii a uvidí světovou metropoli na vlastní oči. Zajímavá místa na vás ale čekají také v okolí Prahy. Pokud byste

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 28.5.
Pražské vinice Praha, Botanická zahrada 28.-29.5. 28.5.

Diskuse

foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 3 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 3 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 3 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40