Žhavý Ještěd připravil maratoncům novou trať

Jana Mikešová vítězí na Ještědském půlmaratonu 2019.
Autor snímku Ladislav Adámek
SDÍLEJ:

Stačilo pár rychlejších kroků, a ač nohám by se chtělo, termostat v mozku spustil výstražný alarm! Na startu Ještědského půlmaratonu v Horním Hanychově bylo v neděli v pravé poledne 32 stupňů. Další díl Trail Running Cup pro sebe získali ti, jimž žhavý lesní fén tolik nevadil - favorit Robert Heczko a premiantka Jana Mikešová.

Ještěd Sky (half) marathon.
Autor snímku Xantipa
Jak na to

Aspoň jednu noc na Ještědu

Nová, profilově příjemnější a běhavější trať, opět objevná a pestrá, tentokrát přinesla krutého soupeře. Brutální vedro.

Nepřemohl ho ani hvězdný účastník Dušan Kožíšek, dvojnásobný medailista z týmového sprintu na mistrovství světa v běhu na lyžích, trojnásobný olympionik a nyní asistent trenéra reprezentace, který se právě chystá se svými svěřenci na světový šampionát na kolečkových lyžích do Číny.

Vyzkoušel si roli startéra, okamžitě vyrazil i na trať, ovšem s respektem k terénu, počasí i své formě. V druhé polovině trati mu však podlehl. "Myslel jsem, že takhle dlouhý závod už nikdy nepůjdu, ale nechal jsem se přesvědčit. Hýbu se, ale moc netrénuju, máme hodně práce. Vydržím závodit hodinu, pak mi dojde. Seběhy mi rozbily nohy, přišly i křeče. Už jsem vyhlížel cíl."

Ještědský půlmaraton.

Víc si užila jeho přítelkyně, psycholožka Simona Kozlová. "Moc pěkná trať, já to nikam honit nemusela." Její desátá pozice je velmi čestná.

Jasný vítěz Robert Heczko

Spokojený byl ale nejvíc domácí Robert Heczko, který zde dosáhl na druhé vítězství a stanovil základní časový rekord nové trati 1:28:35 h. "Šel jsem celé sám, nešetřil se, ale přece jen tam chyběl rozměr soupeření. Nová trasa se mi moc líbila, byla běhavější se zajímavým zpestřením v podobě skalky těsně pod Ještědem."

Sedm minut za ním protnul cílovou čáru Tomáš Strnad z Multisport teamu, třetí skončil Jaroslav Hradecký, objev z nedávné Dolní Moravy. Opět skvěle běžel 58letý Čeněk Filingr, bývalý špičkový maratonec a vrchař, zde sedmý. "Ale to vedro mě zmohlo, křeče, hrůza," hekal.

Na Ještědském hřebeni sice pofukoval milosrdně větřík, ovšem i pod větvemi jehličnatých stromů bylo parno. A studánka Frantina u Světlé byla téměř vyschlá, musely postačit tři bufety nebo vlastní velbloudí hrby.

Vyrovnaný boj v ženské kategorii

Tentokrát velmi zajímavý a vyrovnaný souboj připravily ženy. Zpočátku vyrazila zostra domácí Jana Svatošová, která vedla asi do šestého kilometru. Brzy šla před ní Jana Mikešová z Nové Paky, vítězka českého poháru v běhu do vrchu 2016 a 2017, jako by snad chtěla oslavit výtečný výkon svého krajana Dana Polmana na transamerickém ultra závodě cyklistů RAAM. "V tom vedru to bylo šílený, rozběhla jsem se až nahoře v chládku. Bylo to dost rychlý, jsem zvyklá na delší."

O další pozice se strhl dramatický souboj. Na druhé místo se nakonec propracovala Marcela Rambová z rovinatých královéhradeckých lesů. "Vedro mi tolik nevadilo, nesla jsem si s sebou ve vestě malé lahvičky s pitím," usmála se dáma o generaci starší než vítězka, která závodí v běžecké sukýnce. Držela se na dohled zkušené Radky Faltusové, na druhé občerstvovačce šla před ní a stříbrný stupeň udržela.

Třetí skončila Barbora Zavřelová z Němčic. Zezadu dotahovala ještě Martina Hampejsová, která až v cílovém kilometru dokázala ve finiši vybojovat čtvrté místo. Pátá skončila Faltusová, Svatošová osmá.

Doprovodnou pětku vyhráli Jiří Major (18:47) a Michaela Vojteková (19:47). Na obou tratích se ukázali i běžci z Polska, Slovenska nebo Indie.

INFO: Trail Running Cup