Ještěd na Silvestra bez sněhu

Ještěd na Silvestra bez sněhu
Noční pohled na Ještěd od chaty Ještědka.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Pár hodin před prvním sněhem jsme křižovali Ještědský hřeben na koloběžkách. V poledne na Silvestra bylo sice pořádně frišno, ale slunce zářilo na obzorem, modrá obloha nad hlavou a zelené louky pod nohama. Začalo sněžit o půlnoci. Zima přišla do Čech přesně 1. ledna v 0:00 hodin.

Ještěd na Silvestra bez sněhu
V bufetu na Ještědu čekáme na silvestrovskou půlnoc.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 45 km, převýšení 1500 m (autobus Liberec - Výpřež ušetří 8 km/400 m).

Doba jízdy: Celý den.

Obtížnost: Středně náročná túra. Místy se musí koloběžka tlačit. Kvůli rychlým sjezdům není trasa vhodná pro děti!

Doporučené vybavení: Koloběžka s koly minimálně 20 palců, cyklopřilba, sportovní brýle, cyklorukavice, pevná obuv, teplé a nepromokavé oblečení, cyklobatoh, lékárnička, pití, mapa, mobil, blikačka.

Vyrážíme od nádraží (500 m) v Křižanech (dříve Suchá neboli Kriesdorf). Necháváme u peronu auto, zdravíme se s paní výpravčí, bereme do batohů spacáky, kdyby náhodou nebylo v bufetu na Ještědu místo.

Do Zdislavy, ehm... Krásného Potoka

Zelená značka přes zmrzlou louku nás svede na silnici, kde se napojíme na cyklotrasu 25 Hřebenovka. Chvíli stoupáme a pak následuje tříkilometrový sjezd po hladkém asfaltu rovně jako když střihne až do Zdislavy (Schönbach). Kostel Jan Křtitele je tak veliký, jako by do vesnice ani nepatřil. Kdysi totiž bývala velká a hustě osídlená.

Těžila a zpracovávala se tady železná ruda. Už v roce 1364 se ves zmiňuje v souvislosti s kovárnou, dnes je to dům č.p. 28. Stával tu od nepaměti dřevěný kostel, který sloužil evangelíkům. Nezapomeňte, že jsme nedaleko bývalých hranic s protestantským Saskem. V době rekatolizace ovšem vrchnost i obec přestoupila na katolickou víru a roku 1726 byl postaven velký zděný chrám. Roku 1900 byla postavena železniční trať Teplice - Liberec a nádraží stojí i ve Zdislavě. V roce 1906 se stal Krásný Potok (Schönbach) městysem. Dnes ve Zdislavě (425 m) žijí pouhé tři stovky obyvatel.

VIDEO Ještěd a Ještědský hřeben na koloběžce 

Napojujeme se na další zelenou turistickou značku a stoupáme obcí okolo nádraží, ruční papírny Papyrea a nakonec osamělých stavení rozesetých podél Zdislavského potoka. 

Na Ještědském hřebenu není po sněhu ani památky

Na sedle Trávník (670 m) se stále držíme zelené značky. Sjíždíme nejprve strmou lesní svážnicí na skládku dřeva Kolouší prameny. Potom se svážnice narovná, dostane sklon tak akorát, že nemusíme moc sahat na brzdy a letíme jako šipky k Buku Republiky.

Rozcestí Trávník na Ještědském hřebenu nad Zdislavou.

Eduardův buk a Buk Republiky

Mělkým sedlem mezi Vápenným a Dlouhou horou vede lesní silnička z Jítravy do Kryštofova Údolí. Prochází jím modrá, zelená a žlutá turistická značka a také cyklotrasa. I tak je je to opuštěné místo.   

Na křižovatce rostl do roku 1957 Eduardův buk pojmenovaný po tehdejším majiteli panství hraběti Eduardu Clam-Gallasovi. Na stromě visel obrázek svatého Eduarda. Když byl vyvrácen vichřicí, na druhé straně cesty byl roku 1968 vysazen Buk Republiky.

V sedle stojí velké zastřešené odpočívadlo a pár kroků na sever je studánka v prameništi Křížového potoka.

S větrem o závod do Kryštofova Údolí 

Utahujeme zipy, zvedáme límce a čepice stahujeme hluboko do čela. Po žluté turistické značce a zároveň cyklotrase 3069 se spouštíme do studeného údolí. Suchý asfalt a prázdná silnice nám dovoluje pustit koloběžky, co to dá. Serpentiny se po pár minutách narovnají. Jen co trochu povolíme brzdy, rychlost stoupne k šedesátce. To je na naše koloběžky Kostka Twenty a Kostka Hill 3 s dvacetipalcovými koly až moc.

Přijíždíme do Kryštofova Údolí (Christofsgrund), malebné horské vesnice zaměřené na cestovní ruch. Nemáme moc času, brzy se bude stmívat, a tak vynecháme kostel i muzeum. Koukneme jenom na venkovní Jírův betlém s unikátní vražednou Herodovou scénou. V jakém jiném betlémě se můžeme potěšit vraždou?

Jírův Betlém Kryštofovo Údolí.

Zajásáme, když na ceduli před hospodou stojí "Dnes otevřeno". Bohužel vevnitř se dozvídáme, že nedostaneme ani talíř polévky. Zajdeme aspoň naproti do cukrárny, dáme si punč a koláč, a zase jdeme na mráz.

Transbordér: osobní lanovka na ruční pohon

Cyklotrasa 21 nás vede nejprve po silnici klesající podél potoka Rokytka a potom na křižovatce svede na polní cestu k Lužické Nise. Pod železničním viaduktem přijíždíme k bývalé uhelné elektrárně v Andělské Hoře. Dnes už svému účelu průmyslový objekt neslouží, funguje jen malá vodní elektrárna, ale obyvatelé tu ve čtvrti Kolonka (330 m) zůstali. Když jim povodně strhly lávku k železniční zastávce, byl postaven místo ní unikátní transbordér. Pod tímto názvem se skrývá malá lanovka, jejíž pohon obstarává každý cestující vlastníma rukama.

Tady se těžila železná ruda ve velkém. Potom stříbro, cín, olovo a měď. Hrad Hamrštejn na pravém břehu střežil nerostné bohatství Bibrštejnů a dnes neznatelná stará tvrz na levém břehu dělala totéž pro Doníny. Znepřátelené hrady vzdálené necelé dva kilometry jsou raritou a svědčí o tom, jak významná zde byla těžba. Vždyť v době největší slávy Kutné Hory byla Andělská Hora hned druhým nejlepším kutištěm v Čechách!

Roku 1428 nedaleko hradu Hamrštejn proběhla bitva mezi zadním vojem husitů a žoldnéři lužického Šestiměstí. 16. listopadu se husitské houfce vracely z loupeživého nájezdu na německou Lužici. Když byly napadeny Lužickými, stačily kořist odvézt, ale bitvě se nevyhnuly. Štěstí a vojenské umění stály na straně katolíků a po vítězství bylo mnoho husitských zajatců utopeno v Nise a zaživa upáleno v machnínských stodolách.

Dlouhá cesta do Liberce

Přepravíme se přes řeku a napojíme na kamenitou lesní cestu po žluté značce a zároveň cyklostezce 20 Odra - Nisa. Ta nás dovede do Machnína (Machendorf). Přejedeme most přes Nisu a změníme cyklostezku 14 Odra - Nisa a na Stříbrném kopci na cyklostezku 14A. Cesta po vedlejších okreskách skoro bez provozu se pěkně houpe nad údolím řeky. Všude okolo jsou pastviny a na nich se prohánější koně nebo ovce. Jako bychom ani nebyli na dohled od průmyslového Liberce (Reichenberg).

Ve městě si to dlouze šineme nejprve Londýnskou  a potom Žitavskou ulicí. Padá tma, a proto jsou nezbytné čelovky a blikačky na batohu. Provoz houstne a chodníky vedou podél ulic je občas. Pozor musíme dávat především na kruhových objezdech. Dorážíme na liberecké nádraží (375 m). V pět hodin večer na Silvestra jsou otevřené ještě tři obchody, kde si můžeme dát něco k jídlu. Volíme pizzu. K chuti moc nepřišla, ale co by si unavení a zmrzlí koloběžkáři měli více přát?

Autobusem na Výpřež (Tetřeví sedlo)

V šest hodin jede poslední autobus na Výpřež, neboli Tetřeví sedlo (Auerhahnsattel) pod Ještědem (Jeschken). Doufáme, že nebude plný, a že nás vezme. Stane se! Ušetří nám 8 km nočního nezáživného stoupání po silnici s převýšením 400 metrů. Pokud by to autobusem nešlo, jeli bychom tramvají  do Hanychova pod lyžařský areál Ještěd a odtamtud stoupali 200 metrů. A pokud ani to, holt by nám nezbývalo, než to vzít po svých...

Na Ještěd (1012 m) vede pěkná silnice značená jako cyklostezka 3007 Hřebenovka, chvílemi jedeme, chvílemi koloběžky tlačíme. Sklon je tak akorát na pomezí našich sil. Ještěd svítí na cestu, světla Liberce na severu i obcí na jihu jsou dobře videt. Podle předpovědi počasí se má obloha zatáhnout až o půlnoci.

Silvestrovský ohňostroj je tak trochu o život

Pěkné tři hodiny strávíme v bufetu, který je skoro prázdný a naplní se až těsně před půlnocí. Nechce se nám, ale jdeme zase do mrazu a teď už i větru. Začíná hustě sněžit. Amatérští ohněstrůjci a střelmistří střílí jeden dělobuch za druhým, až se bojíme o zdraví. Během rychlopalby se obloha opravdu zatáhne. Navíc sněží a silnice dolů namrzne.

Na koloběžkách máme co dělat, abychom neuklouzli. Davy lidí a fronty aut sjíždějících dolů na Výpřež nám to neusnadňují. Ale aspoň svítí na cestu.

Na Tetřevím sedle (769 m) konečně opouštíme davové šílenství a v opačném směru než večer se napojujeme na cyklostezku 3007 Hřebenovka. Tichým lesem, neproniknutelnou tmou a bílým sněhem sjíždíme na Křižanské sedlo (Kriesdorfer Sattel). Na štěrkovou lesní svážnici padá sníh, že jen stěží vidíme, kam jedeme, ačkoliv svítíme před sebe dvěma čelovkami současně. U Kalvárie najedeme na silnici a po zasněženém asfaltu se zvolna spouštíme k nádraží.

Na nádraží Křižany se zdravíme s paní výpravčí, které v půl druhé ráno končí směna. Chtěli jsme ještě dojet na nedaleké Vajoletky a přespat tam v turistickém přístřešku, ale je zima, spousta sněhu, a tak si romantickou noc odpustíme. Vyspíme se v kombíku. Ráno nás budí zase paní výpravčí, která právě odhrabává sníh z celého peronu.

 

 

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do LibercePodél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Šterboholská cyklostezka (Praha), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Hanspaulka-Zahradní Město (Praha), Hradčany-Karlův most-Staroměstské náměstí (Praha), Malvíny (Čelákovice), Čtyři přístavy (Praha), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Ještědský hřeben (Liberec).


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pohár Plzeňského kraje XCO 2025

Pohár Plzeňského kraje XCO 2025

Seriál závodů horských kol cross country pro veřejnost pořádají už 26 let plzeňští cyklisté. Letos zahrnuje 8 tratí od března do září.... celý článek

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2026

Jindřichohradecké úzkokolejky

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Nejoblíbenější platební systémy: Peněženka PlayID, Neteller a Skrill

Nejoblíbenější platební systémy: Peněženka PlayID, Neteller a Skrill

Digitální platby dnes tvoří základ moderního nákupního procesu na internetu. Lidé preferují systémy jako Play ID pro jejich rychlost. Tyto nástroje šetří váš čas a peníze.
Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Aminokyseliny hrají klíčovou roli v obnově cvičení po náročném cvičení. Zjistěte, jak můžete přispět k rychlejší regeneraci, minimalizaci bolesti svalů a růstu svalové hmoty.
Minimum lidí, maximum výhledů, proč je začátek jara nejlepší čas vyrazit do hor

Minimum lidí, maximum výhledů, proč je začátek jara nejlepší čas vyrazit do hor

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Ve městě už cítíš jaro. Ranní slunce má sílu, bundy zůstávají doma. Stačí ale vyrazit do hor a všechno je jinak. Na cestě se střídá suchá hlína se zbytky sněhu,
Cesty, které vedou blíž k horám

Cesty, které vedou blíž k horám

Jednou z nejkrásnějších podob svobody je možnost sednout do auta a vydat se směrem, kde se krajina začíná zvedat, vzduch chladne a každá zatáčka slibuje nový výhled. Hory pro mnoho lidí neznamenají jen
Eventové stany. Jaké jsou dostupné typy?

Eventové stany. Jaké jsou dostupné typy?

RADY DO OBCHODU Výběr správného eventového stanu má zásadní vliv na komfort účastníků, estetiku celé akce i efektivitu práce organizačního týmu. Na trhu je k dispozici mnoho konstrukcí, které se liší nejen vzhledem,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 23.3.-5.4. 23.3.
Norsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 24.3. 18:00
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 25.-29.3. 25.3.
Hory a mesto - festival Bratislava, Cinema City Eurovea 25.-29.3. 25.3.
Norsko - diashow Pelhřimov, Vesmír Přednáší Martin Loew 25.3. 18:00
Magické praktiky k ochraně domu a hospodářství - přednáška Jilemnice, Krkonošské muzeum Přednáší Michaela Havelková a Václav Holas 25.3. 17:00
Skandinávie, Česko - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Helena Fibingerová, Miroslav Táborský, Martina Kociánová 25.3. 19:00
Len - přednáška Vrchlabí, Krtek Přednáší Ivana Buttry 26.3. 18:00
Hančův memoriál - běžky Horní Mísečky 26.-29.3. 26.3.

Diskuse

Inu Honza, 23.3.2026 10:15, 1 příspěvek
Skitour- Unglück im Walli... dedek Bretislav, 21.3.2026 11:18, 1 příspěvek
Nez zacaly kolobezky, byl... Bretislav, 20.3.2026 23:53, 2 příspěvky
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 20.3.2026 22:38, 4 příspěvky
Pístalka do hor se nemá z... Horydoly, 20.3.2026 21:13, 2 příspěvky
Pístalka do hor se nemá z... dedek Bretislav, 20.3.2026 19:42, 2 příspěvky
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 19.3.2026 20:01, 4 příspěvky
Inu máš to špatně PK, 19.3.2026 11:20, 2 příspěvky
Pohrobci Klausovi Honza, 19.3.2026 9:45, 2 příspěvky
Inu Honza, 19.3.2026 9:39, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Herní klub uxeuen@mailto.plus, 23.3.2026 21:01
Herní klub uxeuen@mailto.plus, 23.3.2026 21:01
Re: Lyžování v Itálii Kuba Turek, 22.3.2026 22:32
Prosba o radu Horydoly Open, 22.3.2026 21:14
Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37