Himálaje AKTUÁLNĚ 2014

Himálaje AKTUÁLNĚ 2014
Tibet. Flame of Truth.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

346 TURISTŮ JE V POŘÁDKU. Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.

21. října

Všichni Češi jsou v pořádku

Všech 346 českých turistů v Himálaji je v pořádku. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je kontaktovalo po sněhové bouři, která zabila mnoho návštěvníků Nepálu především v okolí osmitisícových vrcholů Annapurny a Dhaulagiri.

Horydoly.czBasecamp pod Dhaulagiri zasáhla lavina a zabíjela

1. října

Záchranné SIM karty jsou v Nepálu zdarma

Népálské úřady začaly osamělé turisty vybavovat zdarma speciálními SIM kartami do mobilů. Pokud se dostanou do potíží, mohou zavolat o pomoc. Opatření se týká ročně asi třiceti tisíc turistů, kteří nevyužívají služeb agentur a nosičů, ale cestují na vlastní pěst do odlehlých hor.

18. června

Prachov ukončil Holečkovi himálajskou sezonu

Marek Holeček se zranil při pádu z těžké pískovcové cesty v Prachovských skalách. Po operaci má v patě sedm šroubů. Expedici na Gasherbrum s Tomášem Petrečkem tedy pro letošek zrušil.

29. dubna

Zaorálek prodal Číňanům Tibet

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a jeho čínský protějšek Wang I přijali prohlášení, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny. Socialista a komunista tak popřeli veškerou dosavadní českou podporu Tibetu a jeho občanům v boji za lidská práva a právo na seberurčení národa.

Horydoly.czTibet a Tibeťané

Tibet: co znamená vlajka? (2014)
DNES: Vlajka pro Tibet (2014)
Vlajka pro Tibet (2013)
Plamen pravdy pro Tibet (2012)
Divoké matky, koně a Tibet v Libni (2012)
Jezdí na stejné místo do Tibetu (2011)
Podpořme Tibeťany (2009)
Svobodu pro Tibeťany (2008)
Načerno do Tibetu (2006)

23. dubna

Dvě česká letadla létají do Lukly

Nepálské aerolinie koupily po čtyřiceti letech dvě zahraniční letadla. Jsou to u nás dobře známé turbolety L 410 z Kunovic. Himálajská Lukla je považována za jedno z deseti nejnebezpečnějších letišť světa. Letiště Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye v Nepálu měří pouze 480 metrů se sklonem 12 stupňů a navíc se tam velmi často mění počasí. Přistává se proti strmým horám a start je dramatický přepad přes terénní hranu do hlubokého údolí. Nepálské aerolinie měly dosud zákaz přistání na evropských letištích kvůli zastaralému leteckému parku.

1. března

Nardi končí na Nanga Parbat

Italský skialpinista a horolezec Daniele Nardi vzdal pokus o zimní výstup na Naga Parbat Kinshoferovou cestou. Ve svém blogu popisuje padající séraky, spousty sněhu a obrovské nebezpečí, které ho odradilo od výstupu. Stejně tak se nedařilo ani adalším expedicím v této zimní sezoně.

16. ledna

Shořela tibetská památková vesnice

Několik set tradičních dřevěných domků zničil požár v tibetské vesnici Jün-nan v Číně. Obec byla pokládána kvůli své architektuře sedmi set domů starých 1300 let za památkovou rezervaci.

Horydoly.czHimálaj AKTUÁLNĚ: 20132012 - 2011 - 2010 - 2007/2009


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

není Turbolet, jako Turbolet

Milí Honzo ...... :-)

 

Kde začít. Tatra a Liaz sice vyhrávala závody jako Dakar, ale ten dnes vyhrávají vozy Kamaz a kolik jsi jich viděl na vlastní oči ??? To, že továrna vyrobí závodní speciál, nemá s její technologickou vyspělostí nic společného.

Liaz byl šrot, který nevydržel 200 000km. Liazku, která jezdila bez poruch, najdeš leda v hračkářství, v reálu rozhodně ne.  Do 200 000km musela být provedena generální oprava motoru a podvozku. Naproti tomu hojně dovážené Volvo F89 mělo GO motoru po nájezdu 1 000 000km !!! Lidově řečeno. Liaz prodělal 5 generálních oprav, kdežto Volvo čekala teprve první. A to mělo Volvo o polovinu větší výkon, než Liaz.

Tatra na tom nebyla o moc lépe, ale ta byla vyrobena čistě jako terénní náklaďák. Ovšem čistě pro socialistické hospodářství, protože v tom dnešním si na sebe nedokáže vydělat. 12ti válec má spotřebu jako T-72 a 10ti válec na tom není o mnoho lépe. Stejně tak cena za sadu pneumatik (na 1 auto 10Ks+rezerva) je naprosto astronomická. Ekonomicky je Tatra bezedná díra na peníze.

Takže asi tak, co se týče kvality našich nákladních aut :-)

Co se týče Zetoru, tak ten byl špičkou tak do poloviny 70tých let, pak už rozhodně ne. Na začátku 90tých let už byl pravěkem. Zetor nebyl schopen dodnes zhruba od roku 1980 vyrobit traktor o síle 250 koní. Nejsilnější Zetor měl 160 koní a spotřebu, jako 250 od MF.

A nakonec bezkonkurenčně NEJVĚTŠÍ NOVINÁŘSKÁ KACHNA 90tých let, která u pár jedinců vydržela až do dneška - radiolokátory Tamara a Věra !!! :-))))))

Tamara byla v době ukončení výroby v roce 1985 totálně zastaralá. To věděli všichni, kdo jí vyráběli - proto se také přestala dělat. Vývoj v oblasti vojenské technologie šel rychle dopředu a Tamara, ale i její novější sestra Věra nezachytí nic, ani když to poletí 50m na ní !!!

On to totiž není žádný radar, ale pasivní radar. Svoji funkci plní pouze za předpokladu, kdy letící letadlo vysílá nějaký signál. V momentě, kdy nic nevysílá, tak je Tamara i Věra hromada nepotřebného šrotu. Na tom byla také postavena schopnost zachytit "neviditelné" letouny. Jenže od poloviny 80tých let už útočící moderní letadla nepotřebovala nic vysílat, nepotřebovala používat své přehledové radary, protože létala podle přesně naplánovaných tras.

Co se kolem Tamary v 90tých letech zrodilo za naprosto nesmyslnou legendu, se diví i samotní lidé z Pardubické Tesly (dnes ERA). Ti ovšem neměli potřebu, idem tuto pohádku vyvracet.To, že se jednalo o naprostý nesmysl dokazuje fakt, že si tento "zázračný" radiolokátor nikdo na západě nekoupil !!!

PROČ ?????

Protože byl dávnbo překonán a byl de facto k ničemu.

Není tedy nutné, lézt někomu do análu, úplně stačí, když použiješ svůj mozek. Pokud tyto informace nemáš, lze použít internet ..... :-)

Je třeba se ke všemu postavit čelem a né, že si budeme nalhávat, jaká jsme to byla průmyslová velmoc. Průmyslová  a vyspělá velmoc, jsme byli ještě v roce 1938, pak už NIKDY NE !!!!!!!

 • Autor Petr
 • Datum a čas 30.4.2014 16:19
Reaguj
není Turbolet, jako Turbolet

Něco jiného je postavit speciál na jeden závod a úplně něco jiného provozovat továrnu a HLAVNĚ!!!!!! celosvětovou servisní síť na náklaďáky, které musí být neustále v provozu, jinak prodělávají. A ještě k tomu náklaďáky do těžkého terénu, kterých v Evropě není potřeba až zase tak moc.

Reaguj
není Turbolet, jako Turbolet

Jo. Zastaralý šmejdy Tatry vyhrávaly závody, Liazky sloužily celý roky bez poruch, a Zetory byly takový šmejdy, že se o závod, stejně jako o spoustu jinejch  zajímali oni "vyspělí a pokrokoví průmyslníci" ze západu. Stejně jako o lokátory Věra, Tamara, a t.d. Ono, když někdo chce mocí mermo lozit někomu do análu, ať si tam leze. Dělo se tomu tak v historii česka, děje se i dnes. Ale hádejte, kdo pak smdí????

 • Autor Honza
 • Datum a čas 30.4.2014 10:18
Reaguj
není Turbolet, jako Turbolet

Tento se s tím z roku 1989-1990 nedá vůbec srovnávat. To jsou dvě naprosto odlišná letadla, to za prvé.

A za druhé. Havla ani Klause opravdu nemusím, ale oni dva opravdu nemohli za krach našich továren. Za jejich krachem byla totální zaostalost a nekonkurenceschopnost. V momentě, kdy se položil kontrolovaný trh v RVHP, nebylo komu ty zastaralá šmejdy prodávat. Od Škodovek, Avii přes Tatru, Liaz, Zetor až po to příšerné umělé oblečení z Krasu !!!

Nevím kde se pořád bere ta fáma, že náš průmysl byl na úrovni !!!????

Pamatuji si, jak se v Motorpalu a Jihlavanu dělalo na strojích, které soudruzi ukradli soukromníkům v roce 48. Soustruh "Svoboda" z roku 1931. Na něm jsem dělal v roce 1993 v továrně Motorpalu kontrolní práci.

Bytex - dřevěná člunkové stavy z roku 1929 !!!!! Tam dělat bylo vysloveně o život. Kolem každého stroje musela být ochranná ocelová síť, protože ty člunky se běžně vydávali na letecký výlet dílnou a pokud by tam ty sítě nebyli, tak by byla vysoká úmrtnost dělnic. Na těchto stavech se tam dělalo ještě v roce 1992 !!!!

 • Autor Petr
 • Datum a čas 24.4.2014 12:59
Reaguj
inside informace?

????? Havel moc tržní nebyl a Klaus je socialista - kapitalismus prosazují jiní lidi než zrovna tyhle dva........ Ale že by zrovna L410 byla zhrábnutá konkurencí když se právě prodali dvě letadla do prestižního letiště o kterém kolují legendy a každý si ho fotí???? 
 

 • Autor P.K.
 • Datum a čas 24.4.2014 10:47
Reaguj
trhUCYKU

Jak vidět ono co je dobré se prosadí samo. Bohužel až po tom, co to za babku shrábne "konkurence" ..........

Inu - onen Havlův a Klausův "tržní system" neexistuje. Vše je to jen šachová hra mocnejch a kšeftařů.......

 • Autor Honza
 • Datum a čas 24.4.2014 09:42
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Vládci Ruska patřili k nejbohatším panovníkům v Evropě. Jejich pohádkové jmění se carské rodině zachránit nepodařilo. Byla vyvražděna a poklad se ztratil. Ruský poklad nesmírné hodnoty, dědictví Romanovců, byl tvořen zejména zlatými pruty... celý článek

Treks route in Nepal

Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Co se asi honilo hlavou generálu Vojcechovskému v únoru 1920, když byl pověřen velením velkého sibiřského ledového pochodu přes zamrzlé jezero Bajkal? Ustupovaly při něm desetitisíce ruských protibolševických vojáků, zbytků bělogvardějských
Treks route in Nepal

Treks route in Nepal

Trekking in the Himalayas.
Best trekking packages in Nepal

Best trekking packages in Nepal

Trekking in Nepal: Everest, Annapurna, Manaslu, Langtang.
Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Vládci Ruska patřili k nejbohatším panovníkům v Evropě. Jejich pohádkové jmění se carské rodině zachránit nepodařilo. Byla vyvražděna a poklad se ztratil. Ruský poklad nesmírné hodnoty, dědictví Romanovců, byl tvořen zejména zlatými pruty
Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

Cestovatelský festival Kolem světa se koná 26.-27. listopadu v pražském hotelu Clarion.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
Aljaška a Yukon - diashow Plzeň, Měšťanská beseda Přednáší Miloslav Martan 6.12. 19:00
Nepál- diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Standa Dadák 7.12. 18:30
Americký severozápad - diashow Dobřany, Káčko Přednáší Martin Loew 8.12. 19:00
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Albánie a Kosovo - diashow Ostravice, PePe bakery Přednáší David Hainall 9.12. 19:00
Mysterium hvězdy betlémské Praha, Planetarium 10.12. 19:30
Hvězda betlémská Praha, Planetarium 11.12. 18:00

Diskuse

zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků
Apache Michal, 5.12.2022 7:05, 2 příspěvky
zima Kuba Turek, 4.12.2022 0:33, 5 příspěvků
INU Kuba Turek, 3.12.2022 20:37, 3 příspěvky
INU Honza, 3.12.2022 17:18, 3 příspěvky
zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 5 příspěvků
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38