Jakou cyklostezku postavil Strabag do Běchovic?

Jakou cyklostezku postavil Strabag do Běchovic?
Běchovická cyklostezka na silničních kolech.
Autor snímku TSK Praha
SDÍLEJ:

Nová cyklostezka A440 z Běchovic směrem do Horních Počernic byla otevřena vloni. Stavební firma na její trase vystavěla tolik nesmyslných a drahých prvků, že nás to přinutilo ji projet a podrobně prohlédnout.  

Jakou cyklostezku postavil Strabag do Běchovic?
Co je to tady za zmatek? Kam má cyklista jet?
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 3 km (tam a zpět)
Náročnost: lehká, vhodná pro děti
Terén: asfaltová cyklostezka
Koloběžka: Yedoo Rodstr

Doporučené vybavení

Koloběžka nebo trekingové kolo nebo cestovní kolo, sportovní obuv, cyklistické rukavice, přilba, mapa nebo GPS, mobil, zámek na kolo, malý fotoaparát.

Cyklostezka vede podél ulice bizarně pojmenované Mladých Běchovic. Končí uprostřed luk a lesíků v zatáčce, kde ulice křižuje Xaverovský potok. Ulice tam mění jméno na Ve Žlíbku a vede už bez cyklostezky do Xaverova a Horních Počernic.

Rekreační cyklostezky

Pražské cyklostezky popisujeme v mnoha dalších článcích. Projet se můžete například po obou březích Vltavy - proti proudu do Vraného, po proudu po Vltavské a posléze Labské cyklostezce třeba až do Hamburku. Hezké svezení, byť s orientačními těžkostmi, je podél Botiče. Výborně vedená je nejdražší česká cyklostezka podél Rokytky. Výletní trasa projíždí Divokou, Střední, Tichou a Dolní Šárkou. Z města ven míří síť cyklostezek přes Šterboholy a Počernice. Projet se dá po cyklostezkách z Hanspaulky přes Dejvice, Letnou a Holešovice do Malešic. Nebo se svezeme pořád s kopce dolů z Jižního Města k Vltavě. Uděláme si okruh po pražských přístavech. Dá se jet také z Pražského hradu na Staroměstské náměstí.

VIDEO Komentář cyklostezky Běchovice - Horní Počernice

Na cyklostezku míříme od Požárního rybníku v Běchovicích, který byl nedávno vyčištěný a změnil se v odpočinkovou zonu. Bohužel musíme jet po chodníku po levé straně ulice Mladých Běchovic, podjet pod železnicí a za podjezdem se vrátit na pravou stranu ulice. Malé děti by tudy samy jezdit neměly, protože dopravní situace je zde velmi nebezpečná.

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Šlapeme do mírného kopce. Cyklostezka je oddělená příkopem od ulice. 

Na úrovni levé odbočky do Podnikatelské ulice přejíždíme dva výjezdy od tří domů po pravé straně. 

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Další výjezd přes cyklostezku vede od plynové stanice vpravo přes přechod doleva k nefunkční asfaltové cestě, která dříve vedla do velkého průmyslového areálu.

 

Po necelém kilometru jízdy narazíme na první cyklistické odpočívadlo se stojany a zastřešeným stolem s lavicemi.

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.  

Hned za ním křižuje cyklostezka odbočku doprava do dalšího průmyslového areálu se stavební technikou a materiálem. Strabag zde zopakoval nesmysl, který provází skoro všechny cyklostezky ve zdejších českých poměrech. Cyklostezku před silnicí ukončuje dopravní značka a další značka za silnicí ji zase načne. Drahá nová cyklostezka tedy nutí cyklisty, aby sesedli z kola, převedli ho přes silnici a zase nasedli.

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Zároveň na obou sjezdech ze silnice a do silnice umístil stavebník kovové sloupky doprostřed cyklostezky. Chce tím zabránit vjezdu aut do hájemství cyklistů a koloběžkářů, ale vytvořil tím past na nepozorné cyklisty, zvláště za horší viditelnosti večer, po ránu či za mlhy nebo deště. Kdo se za ně nevědomky zachytí řídítky, tomu ať je bůh milostiv.

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Další výjezd nákladních automobilů a další stavební techniky přes cyklostezku už je poškozený. Slabý asfalt dimenzovaný na lehká kola prostě nevydrží zátěž akcelerující těžké techniky.

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Několik pečlivě postavených a namalovaných přejezdů přes cyklostezku vede z louky položené o jeden až dva metry níže (čili tudy nevyjede auto) na silnic (na frekventovanou komunikaci žádnou soudný cyklista nevjede).

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Na konci cyklostezky po půl druhém kilometru přijedeme ke druhému komfortnímu zastřešenému odpočívadlu. Zde cyklostezka z čistajasna končí.

Kam dál?

Cyklotrasa A440 pokračuje z Běchovic na jih po polní cestě souběžně s červenou turistickou značkou do Kolodějí, kde se odpojuje a vede po silnicích přes Královice do Nedvězí u Říčan. V této bezvýznamné středočeské vsi končí. Pokud jedeme na horském kole, je lepší se držet stále červené značky, která nás vede mimo silnice po polích a loukách. Po neznačené silnici dojedeme do Kolodějí nebo Říčan na vlak.

Červená turistická značka z Běchovic na východ od Požárního rybníka vede bezpečnými cestami jen pro pěší a cyklisty skrze Klánovický les do Úval na vlak.

Jízda z Běchovic do centra Prahy směrem na západ je jen pro otrlé cyklisty. Po Českobrodské ulici komplikovaně střídáme dopravní ruch s cyklostezkou podle toho, kde je zrovna vybudovaná. Mezi běchovickým a dolnopočernickým nádražím jedeme po rychlé a frekventované silnici, podjíždíme Šterboholskou spojku. Teprve v Dolních Počernicích uhneme na cyklotrasu A25, která nás dovede většinou po vedlejších silnicích a ulicích přes Kyje, Hrdlořezy a Vítkov až na Náměstí Republiky. Je to spíše cykloturistický výlet s mnohými výjezdy i sjezdy, než trasa po cyklistickou dopravu.   

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.  

Z druhé strany stávající cyklostezky Běchovice - Horní Počernice můžeme pokračovat podél Xaverovského potoka. Na obě strany potřebujeme horské kolo, neboť pojedeme po lesních stezkách.

Xaverovský háj projedeme na západ po cyklotrase A441, která se uprostřed lesa zmaní na A 258 a dovede nás do Dolních Počernic na vlak. Hezčí je to ovšem po souběžné modré turistické značce, která se vyhýbá silnicícm a vede na nádraží Běchovice.  

Klánovický les na východě protíná modrá turistická značka. Buď pokračujeme po značce z konce cyklostezky dále po frekvetované ulici Ve Žlíbku a v Xaverově z ní odbočíme, nebo raději vjedeme po lesa hned u cyklistického odpočívadla. Neznačená stezka může být po deštích bahnitá, občas se přejíždějí kořeny. Nakonec se v rohu lesa připojí na modrou značku, po které pohodlně dojedeme do Klánovic na vlak.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

TSK / Praha / Strabag

Tak určitě :-) Samozřejmě že to Strabag stavěl podle plánů, které mu zadal zadavatel - konkrétně TSK Praha, firma která patří Magistrátu hl. m. Prahy, čili nám všem obyvatelům Prahy.  

Na druhou stranu nutno říci, že Strabag se otevřením cyklostezky velmi chlubil:

Reaguj
stavebník x zhotovitel

takové "gigatické a obrovitánské" dopravní stavby, jako tříkilometrové cyklostezky, se zpravidla nezadávají s velkým prostorem pro invenci zhotovitele (budeme-li mluvit ve stavařské hantýrce, zpravidla se jedná o tzv. "červený fidic"), a zadáním stavby je projektová dokumentace včetně stavebního povolení.

z toho plyne, že invektivy na adresu zhotovitele že umístil "nesmyslné a drahé prvky", jsou pláčem na špatném hrobě, nadávky prosím nadále směřujte na zadavatele a na jeho projektanta dokumentace pro stavební řízení, případně pak i na obecně závazné předpisy.

(pozn.: nedělám pro Strabag, ale pro jeho konkurenci)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 2.8.2019 10:04
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Cyklomaratony pro každé kolo 2024

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze... celý článek

Reflexní trička - bezpečné oblečení pro cyklistiku a běhání

Cyklonovinky 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

Elektrokoloběžky a elektrokola 2024

NIZOZEMSKO Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

BikeXzone Sušice - traily pro horská kola

Tři flow traily s přídavkem kamenných sekcí vedou z kopců nad Sušicí. Vyšlápnout si nahoru musíte sami, abyste se dolů spustili s větrem o závod. 
Reflexní trička - bezpečné oblečení pro cyklistiku a běhání

Reflexní trička - bezpečné oblečení pro cyklistiku a běhání

Chcete-li si běhání a cyklistiku užívat plnými doušky, bude dobré, když se na tyto sporty i vhodně oblečete. Na následujících řádcích pro vás máme zajímavé tipy na to, jak by takové oblečení
Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 2.-3.3. 2.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 5.-7.3. 5.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 6.-9.3. 6.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 9.-10.3. 9.3.
Vlajka pro Tibet     10.3.

Diskuse

Menstrual then, transbron... iqaviwigvu, 28.2.2024 6:25, 6 příspěvků
The echocardiogram; overn... ojatvifen, 28.2.2024 6:03, 6 příspěvků
Maisonneuve's cipro witho... kofizarerabur, 28.2.2024 5:49, 6 příspěvků
Widespread, sip disabilit... oqbedog, 28.2.2024 5:30, 6 příspěvků
m3ga.gl SidneyAnymn, 28.2.2024 5:23, 6 příspěvků
Снос дома и демонтаж стар... Boblef, 28.2.2024 5:16, 6 příspěvků
Kdo? Pavka, 26.2.2024 23:51, 2 příspěvky
Kdo? Skiák, 26.2.2024 22:59, 2 příspěvky
Pojištění na hory Oldřich, 25.2.2024 17:07, 1 příspěvek
INU Honza, 25.2.2024 15:52, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jak na nepravidelnou mens... Horydoly , 26.2.2024 12:31
Nejčastější sexuální strachy Horydoly , 26.2.2024 12:28
Tradiční akce v Kaiserwinklu Horydoly , 25.2.2024 14:00
Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57