Jakou cyklostezku postavil Strabag do Běchovic?

Jakou cyklostezku postavil Strabag do Běchovic?
Běchovická cyklostezka na silničních kolech.
Autor snímku TSK Praha
SDÍLEJ:

Nová cyklostezka A440 z Běchovic směrem do Horních Počernic byla otevřena vloni. Stavební firma na její trase vystavěla tolik nesmyslných a drahých prvků, že nás to přinutilo ji projet a podrobně prohlédnout.  

Jakou cyklostezku postavil Strabag do Běchovic?
Co je to tady za zmatek? Kam má cyklista jet?
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 3 km (tam a zpět)
Náročnost: lehká, vhodná pro děti
Terén: asfaltová cyklostezka
Koloběžka: Yedoo Rodstr

Doporučené vybavení

Koloběžka nebo trekingové kolo nebo cestovní kolo, sportovní obuv, cyklistické rukavice, přilba, mapa nebo GPS, mobil, zámek na kolo, malý fotoaparát.

Cyklostezka vede podél ulice bizarně pojmenované Mladých Běchovic. Končí uprostřed luk a lesíků v zatáčce, kde ulice křižuje Xaverovský potok. Ulice tam mění jméno na Ve Žlíbku a vede už bez cyklostezky do Xaverova a Horních Počernic.

Rekreační cyklostezky

Pražské cyklostezky popisujeme v mnoha dalších článcích. Projet se můžete například po obou březích Vltavy - proti proudu do Vraného, po proudu po Vltavské a posléze Labské cyklostezce třeba až do Hamburku. Hezké svezení, byť s orientačními těžkostmi, je podél Botiče. Výborně vedená je nejdražší česká cyklostezka podél Rokytky. Výletní trasa projíždí Divokou, Střední, Tichou a Dolní Šárkou. Z města ven míří síť cyklostezek přes Šterboholy a Počernice. Projet se dá po cyklostezkách z Hanspaulky přes Dejvice, Letnou a Holešovice do Malešic. Nebo se svezeme pořád s kopce dolů z Jižního Města k Vltavě. Uděláme si okruh po pražských přístavech. Dá se jet také z Pražského hradu na Staroměstské náměstí.

VIDEO Komentář cyklostezky Běchovice - Horní Počernice

Na cyklostezku míříme od Požárního rybníku v Běchovicích, který byl nedávno vyčištěný a změnil se v odpočinkovou zonu. Bohužel musíme jet po chodníku po levé straně ulice Mladých Běchovic, podjet pod železnicí a za podjezdem se vrátit na pravou stranu ulice. Malé děti by tudy samy jezdit neměly, protože dopravní situace je zde velmi nebezpečná.

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Šlapeme do mírného kopce. Cyklostezka je oddělená příkopem od ulice. 

Na úrovni levé odbočky do Podnikatelské ulice přejíždíme dva výjezdy od tří domů po pravé straně. 

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Další výjezd přes cyklostezku vede od plynové stanice vpravo přes přechod doleva k nefunkční asfaltové cestě, která dříve vedla do velkého průmyslového areálu.

 

Po necelém kilometru jízdy narazíme na první cyklistické odpočívadlo se stojany a zastřešeným stolem s lavicemi.

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.  

Hned za ním křižuje cyklostezka odbočku doprava do dalšího průmyslového areálu se stavební technikou a materiálem. Strabag zde zopakoval nesmysl, který provází skoro všechny cyklostezky ve zdejších českých poměrech. Cyklostezku před silnicí ukončuje dopravní značka a další značka za silnicí ji zase načne. Drahá nová cyklostezka tedy nutí cyklisty, aby sesedli z kola, převedli ho přes silnici a zase nasedli.

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Zároveň na obou sjezdech ze silnice a do silnice umístil stavebník kovové sloupky doprostřed cyklostezky. Chce tím zabránit vjezdu aut do hájemství cyklistů a koloběžkářů, ale vytvořil tím past na nepozorné cyklisty, zvláště za horší viditelnosti večer, po ránu či za mlhy nebo deště. Kdo se za ně nevědomky zachytí řídítky, tomu ať je bůh milostiv.

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Další výjezd nákladních automobilů a další stavební techniky přes cyklostezku už je poškozený. Slabý asfalt dimenzovaný na lehká kola prostě nevydrží zátěž akcelerující těžké techniky.

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Několik pečlivě postavených a namalovaných přejezdů přes cyklostezku vede z louky položené o jeden až dva metry níže (čili tudy nevyjede auto) na silnic (na frekventovanou komunikaci žádnou soudný cyklista nevjede).

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.

Na konci cyklostezky po půl druhém kilometru přijedeme ke druhému komfortnímu zastřešenému odpočívadlu. Zde cyklostezka z čistajasna končí.

Kam dál?

Cyklotrasa A440 pokračuje z Běchovic na jih po polní cestě souběžně s červenou turistickou značkou do Kolodějí, kde se odpojuje a vede po silnicích přes Královice do Nedvězí u Říčan. V této bezvýznamné středočeské vsi končí. Pokud jedeme na horském kole, je lepší se držet stále červené značky, která nás vede mimo silnice po polích a loukách. Po neznačené silnici dojedeme do Kolodějí nebo Říčan na vlak.

Červená turistická značka z Běchovic na východ od Požárního rybníka vede bezpečnými cestami jen pro pěší a cyklisty skrze Klánovický les do Úval na vlak.

Jízda z Běchovic do centra Prahy směrem na západ je jen pro otrlé cyklisty. Po Českobrodské ulici komplikovaně střídáme dopravní ruch s cyklostezkou podle toho, kde je zrovna vybudovaná. Mezi běchovickým a dolnopočernickým nádražím jedeme po rychlé a frekventované silnici, podjíždíme Šterboholskou spojku. Teprve v Dolních Počernicích uhneme na cyklotrasu A25, která nás dovede většinou po vedlejších silnicích a ulicích přes Kyje, Hrdlořezy a Vítkov až na Náměstí Republiky. Je to spíše cykloturistický výlet s mnohými výjezdy i sjezdy, než trasa po cyklistickou dopravu.   

Praha, cyklostezka Běchovice - Horní Počernice.  

Z druhé strany stávající cyklostezky Běchovice - Horní Počernice můžeme pokračovat podél Xaverovského potoka. Na obě strany potřebujeme horské kolo, neboť pojedeme po lesních stezkách.

Xaverovský háj projedeme na západ po cyklotrase A441, která se uprostřed lesa zmaní na A 258 a dovede nás do Dolních Počernic na vlak. Hezčí je to ovšem po souběžné modré turistické značce, která se vyhýbá silnicícm a vede na nádraží Běchovice.  

Klánovický les na východě protíná modrá turistická značka. Buď pokračujeme po značce z konce cyklostezky dále po frekvetované ulici Ve Žlíbku a v Xaverově z ní odbočíme, nebo raději vjedeme po lesa hned u cyklistického odpočívadla. Neznačená stezka může být po deštích bahnitá, občas se přejíždějí kořeny. Nakonec se v rohu lesa připojí na modrou značku, po které pohodlně dojedeme do Klánovic na vlak.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

TSK / Praha / Strabag

Tak určitě :-) Samozřejmě že to Strabag stavěl podle plánů, které mu zadal zadavatel - konkrétně TSK Praha, firma která patří Magistrátu hl. m. Prahy, čili nám všem obyvatelům Prahy.  

Na druhou stranu nutno říci, že Strabag se otevřením cyklostezky velmi chlubil:

Reaguj
stavebník x zhotovitel

takové "gigatické a obrovitánské" dopravní stavby, jako tříkilometrové cyklostezky, se zpravidla nezadávají s velkým prostorem pro invenci zhotovitele (budeme-li mluvit ve stavařské hantýrce, zpravidla se jedná o tzv. "červený fidic"), a zadáním stavby je projektová dokumentace včetně stavebního povolení.

z toho plyne, že invektivy na adresu zhotovitele že umístil "nesmyslné a drahé prvky", jsou pláčem na špatném hrobě, nadávky prosím nadále směřujte na zadavatele a na jeho projektanta dokumentace pro stavební řízení, případně pak i na obecně závazné předpisy.

(pozn.: nedělám pro Strabag, ale pro jeho konkurenci)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 2.8.2019 10:04
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2020

Alpy AKTUÁLNĚ 2020

GROSSGLOCKNER Co je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

TEST Outdoorové hodinky Honor Watch GS Pro

Jak vybrat elektrokolo? Jaké jsou typy elektrokol?

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Krušné hory AKTUÁLNĚ 2020

Krušné hory AKTUÁLNĚ 2020

TEPLICE Nejdelší a nejrozlehlejší hory v České republice najdete na severozápadě. Přečtěte si krátké zprávy z Krušných hor, Krušnohoří a Podkrušnohoří.
Špatné počasí zavřelo alpské průsmyky

Špatné počasí zavřelo alpské průsmyky

Mimořádně špatné počasí uzavřelo mnohé alpské průsmyky pro automobilovou dopravu a zároveň i pro cyklistiku. Situace se každou hodinou mění, nadále padá sníh a fouká silný vítr.
Jak vybrat elektrokolo? Jaké jsou typy elektrokol?

Jak vybrat elektrokolo? Jaké jsou typy elektrokol?

Stále více lidí v současné době používá elektrokola. Jejich popularita stále roste a je jasné proč. Nejsou tady sice od toho, aby nás všude vozily, aniž bychom se na tom sami podíleli
Mezinárodní festival outdoorových filmů spustil předprodej vstupenek

Mezinárodní festival outdoorových filmů spustil předprodej vstupenek

Dům kultury města Ostravy zahájil předprodej vstupenek na XVIII. Mezinárodní festival outdoorových filmů & Tourfilm.
Czechman Triatlon: Nikdy jsem takhle nepromrzl!

Czechman Triatlon: Nikdy jsem takhle nepromrzl!

V extrémních podmínkách se téměř 500 závodníků postavilo na start Czechman Triatlonu, který se uskutečnil jako poslední letošní závod Českého poháru v dlouhém triatlonu. Zvítězili Lukáš Kočař a Alena Stevens.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Domažlice, Čakan 19.-25.10. 19.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Jablunkov, centrum kultury a informací 23.-25.10. 23.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Uherský Brod, Máj 25.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Modra, Mier 30.-31.10. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Litomyšl, Kotelna 1.-3.11. 1.11.

Diskuse

Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků
Komfort nošení Petr Š., 22.10.2020 9:59, 8 příspěvků
Kontakty z mobilu Milda, 22.10.2020 9:58, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18
Signal festival byl zrušen Horydoly , 19.10.2020 16:07
Nejdůležitější věc při ko... milan šupa, 15.10.2020 19:50
Běh o koláč panny z Dívčí... Horydoly , 14.10.2020 13:03
Ekofilm Horydoly , 14.10.2020 11:07
Polygon Singing Rock Horydoly , 14.10.2020 10:11
Festival Life letos nebud... Horydoly , 13.10.2020 9:22