Vltavská cyklostezka v okolí Prahy je výborně upravená, asfaltová a oddělená od aut. Bohužel je proto přecpaná cyklisty (to by moc nevadilo), roztahují se na ní in-linisté (to vadí hodně) a blokují ji matky s kořárky a pobíhající čoklové (to je na zabití). Doporučujeme se na ní vydat až teď na podzim, kdy této veškeré havěti na cyklosteze výrazně ubude a my si můžeme užít plynulou jízdu.
Pravobřežní vltavská cyklostezka A2 vede z Vraného nad Vltavou do Prahy. Až k Vyšehradu se jí říká také Modřanská. Od tunelu pod Vyšehradskou skálou nastanou trable s chodci (musí se jet po náplavce) a auty (od Národního divadla k Rudolfinu se jede ulici mezi tramvajemi a auty). Na Alšově nábřeží se cyklostezka zlepší, nejprve jsou cyklisté od chodců oddělení čárou na chodníku a od Rohanského ostrova jedou po samostatné cyklostezce. U Libeňského mostu, odkud se cyklostezce říká také Trójská, se najede zase na výborný asfalt a dojede se po něm až do Klecánek. Zde Vltavská cyklostezka končí. Proti proudu i po proudu pokračuje dálková cyklotrasa, na níž se střídají úseky příjemných cyklostezek, menších silnic a polních cest s velmi frekventovanými komunikacemi.
Vltavská cyklostezka je míněna především jako významná komunikace pro cyklisty. Bikeři se ovšem raději vydají do terénu a vyznavači silničních kol nemohou pořádně šlápnout do pedálů, aniž by se báli, že je někdo srazí z kola.
Ukazuje se, že nejlepší je to tady na sportovní koloběžce. Nejlépe pozdě večer a v ošklivém počasí. To se dá vychytat třeba už o nadcházejícím víkendu.
Když jsme Pražáci, dáváme si sraz pod vocasem, kde jinde tak žejóóóó? Sjedeme Václavákem dolů na Můstek a odbočíme doleva na Národní třídu. Na Jungmannově náměstí se chytáme cyklotrasy číslo 1, která nás okolo Národního divadla dovede k mostu Legií. Před Vltavou odbočíme znovu doleva šineme se k Mánesu a za ním sjedeme dolů k řece na náplavku. Máme za sebou dva kilometry jízdy jen pro otrlé Pražáky - je potřeba si vybrat, zda budeme kličkovat mezi auty a tramvajemi po ulicích, nebo mezi lidmi na chodnících. Podle zákona je koloběžka rovna jízdnímu kolu, a tak bychom měli jet po vozovce, ale pud sebezáchovy nám velí občas zvolit chodník.
Od Vyšehradu konečně jedeme volně
Až k Železničnímu mostu, pod kterým Botič ústí do Vltavy, jedeme po náplavce. Snažíme se držet na dvou hladkých pásech uprostřed hrubé dlažby, ale to nám množství chodců často nedovolí.
Pod Vyšehradem vyjedeme na chodník nad řekou, podjedeme tunelem pod Vyšehradskou skálou, a po širokém chodníku rozděleném na cyklistickou i pěší polovinu jedeme okolo Podolského přístavu a Žlutých lázní. Chodník poté sjede k řece do parku a změní se na samostatnou cyklostezku.
Podjedeme megalomanský Barrandovský most, nesmyslný most Inteligence a Radotínský most se zoufalou Komořanskou cyklistickou lávkou. Míjíme několik restaurací a stánků, které jsou zaměřené speciálně na služby pro cyklisty.
Okolo mostu Závodu míru podjedeme oppidum Závist nad Zbraslaví. Jedeme po krásné nové cyklostezce až do pole, kde najednou končí. Kvůli sporům města s majitelem pozemku se musíme buď kodrcat po vyjetých hliněných kolejích v mokré trávě, nebo objet chybějící stovky metrů po silnici. Dál zase vede nádherná cyklostezka podél břehu pod skálami u Jarova až do Vraného nad Vltavou.
20 kilometrů tam a dalších dvacet nazpátek
Ve Vraném nad Vltavou se otočíme a jedeme nazpátek do Prahy. Nebo nasedneme na vlak a vrátíme se do Braníka, Vršovic, případně na Praha hlavní nádraží. Pokud máme dost sil a ještě si chceme užít jízdu na koloběžce, můžeme přejet přes most Závodu míru na levý břeh Vltavy, skrz Zbraslav po cyklostezce A11, po lávce pro pěší přes Berounku do Radotína a po levém břehu Berounky po cyklostezce A1. Pod Lahovickým mostem ústí Berounka do Vltavy a my pokračujeme po jejím levém břehu až na Smíchovské nádraží. Na pravou stranu Vltavy můžeme buď přejet poněkud komplikovaně přes Barrandovský most, nebo se nechat převézt přívozem na jízdenky městské hromadné dopravy nad Modřanským jezem, nebo přívozem mezi Zlíchovem a Podolím.
Od svatého Václava na Václavském náměstí k přehradě ve Vraném je to přesně 20 kilometrů. Měli byste to zvládnou na koloběžce za dvě až tři hodiny. Na kole je to na hodinu a půl až dvě hodiny.
Připravujeme další trasy pro koloběžky: okruhy ve Stromovce (Praha), z Krče k Vltavě (Praha), podél dolní Berounky (Beroun) a z Prahy do Kralup. Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz
Před šesti lety projel poslední mezinárodní rychlík Chrástem. Od letoška tudy sviští cyklisté. V souvislosti s nově postaveným Ejpovickým tunelem byla zrušena železnice z Plzně do Chrástu a místo kolejí po ní vede cyklostezka.
Saská vinná cyklostezka, která vede malebným údolím Labe z Pirny přes Drážďany a Míšeň do vesničky Diesbar-Seusslitz, je obzvlášť atraktivní na podzim v období vinařských slavností.
Žulový útes Zlý Bratr (Böser Bruder) označuje místo, kde Labe (Elbe) vytéká z německého Středohoří (Mittelgebirge) do Severoněmecké nížiny (Norddeutches Tiefland).