Okolo Orlí MTB freeride

Okolo Orlí MTB freeride
Horské kolo Author Traction v rokli Bukovské ochozy.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

BIKE GUIDE Zajímavý terénní okruh okolo vrchu Orlí nabízí ideální odpolední vyjížďku na horském kole. Tady končí kopcovité Ralsko a začíná rovinaté Pojizeří.  

Okolo Orlí MTB freeride
Mukařov u Jíviny. Starobylý kostel svatého Vavřince.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 14 km
Čas výletu: 2-3 h
Náročnost: vyšší
Terén: lesní cesty, silnice
STRAVA.com trasa okolo Orlí

Highlights: Bukovské ochozy
Kolo: Author Traction

Orlí (381 m) je vrch poblíž hranic Středočeského a Libereckého kraje, na okraji Jizerské tabule v hlubokých lesích, které se od Českého ráje táhnou k Ralsku. ...tedy spíš se táhly. Velikonoční průjezd zapadlým krajem nám ukázal, jak Vojenské lesy a statky hospodaří. Těžba borových lesů probíhá v obrovských holosečích tam, kam není příliš vidět.

Na vrch Orlí ani do rokle Bukovské ochozy pod nimi nevedou silnice ani turistické značky. Cesty jsou jen lesácké svážnice anebo pěšinky od zvěře. Kdo tudy chce projet, potřebuje horské kolo, mapu a vytrvalost. Za to si užije zajímavou jízdu opuštěnou krajinou.

VIDEO Orlí, sjezd do rokle Bukovské ochozy

Z Dolní Bukoviny (domorodci zásadně říkají Podbukovina) jedeme po silnici proti toku Zábrdky do Borovice a pak strmě vyšlapeme ke kostelu svatého Vavřince v Mukařově. Na malé návsi odbočíme doleva a hned zase doprava do úvozu ke kapličce pod lípami.

Zábrdka / Kleine Iser.

Zpevněnou polní cestou ve staré jabloňové aleji mírně stoupáme na severozápad. Míjíme dřevěnou sochu Mnich uprostřed polí. Do lesa vjíždíme v lokalitě U obrázku. Po chvíli opravdu vidíme po levé ruce viset na stromě obnovený svatý obrázek archanděla Michaela.

Mukařov.

Klesáme a stoupáme na křižovatku lesních cest v sedle mezi Orlí a Rokytskou horkou. Je zde velké odpočívadlo a bod záchrany č.39. Odtud je to trochu napínavé. Vjíždíme do terénu.

Orlí, Ralsko.

Po lesní svážnici odbočíme na jihozápad hned za odpočívadlem. Když se cesta stáčí k západu, vyjedeme z ní doleva na jih. Mírně klesáme systémem starých zasypaných zákopů a terénních zářezů, které zbyly po Rudé armádě, která zde měla rozlehlé vojenské území.

Odpočívadlo v sedle mezi Orlí a Rokytskou horkou.

Narazíme na další svážnici, která je projetá od nedávné lesní těžby. Po ní krátce stoupáme doprava k jihozápadu. Za horizontem odbočíme na méně frekventovanou svážnici doleva k jihovýchodu. Dovede nás po rovině na čerstvě rozoranou paseku. Lesní mýtina vypadá jako pole po hluboké orbě. Už bez cesty mírně klesáme k jihovýchodu po širokém hřbetu až na okraj strmého srázu.

Orlí, Ralsko.

Po levé ruce za hlubokým údolím vidíme hřbet Orlí. Pod námi spojení dvou bezejmenných údolíček a začátek skalního defilé Bukovské ochozy. Sešoupeme, skloužeme a opatrně sjedeme do levého údolí, kde narazíme na svážnici. Odtud už je navigace jednoduchá. Jedeme pořád údolím dolů podél Bukovských ochozů. Nikde neodbočujeme do kopce, ačkoliv tam lákají další svážnice.

Mukařov.

Údolí bývalo romantické a místy nesjízdné kvůli popadaným stromům přes neznatelnou stezku. Teď máme okolo sebe jen vytěžené a rozorané svahy, které se táhnou, kam až oko dohlédne. Cesta je asi kilometr nesjízdná, protože lesáci po sobě nechali doslova bordel. Lesní traktory vyryly do písku a bláta hluboké koleje, které jsou na jaře zalité vodou. S odvozem klacků, dřevěných odštěpků a větví se nikdo nezabýval, a tak často tlačíme.

Orlí, Ralsko.

Teprve za obrovskou hlubokou louží přes celé údolíčko, kde se spojuje několik lesních svážnic s hřebenovou pěší cestou přes Orlí, se situace zlepší. Jako mávnutím kouzelného proutku vjedeme do lesa, cesta se zpevní a jízda se stane plynulou.

V lokalitě Máčnice míjíme dva vypuštěné rybníky, které už dávno zarostly stromy. Od křižovatky, která slouží jako točna pro lesní techniku, jedeme rychle dolů po štěrkové cestě sjízdné i pro osobní auta. Po louce v údolí mezi lesy se vracíme do Dolní Bukoviny.

Ralsko, Mukařov.

Jizerská tabule

Orlí je nenápadný zalesněný hřbet ve směru severozápad - jihovýchod o délce 2 kilometry.

Na severu sousedí s nejvyšší horou Jizerské tabule pojmenovanou Rokytská horka (410 m). Mezi nimi je mělké sedlo, poblíž něho je malé lesní parkoviště s turistickou odpočívkou a křižovatkou bývalých silnic, dnes bez provozu. Přijít nebo přijet na kole sem můžete z Mukařova (poslední vesnice), Jablonečka (bývalé městečko, dnes na cyklostezce) a Prosíček (solární elektrárna Chlum, střelnice a kančí obora), Krupského dvora a Kuřívod (městečko).     

Neovulkanický kopec tvoří vápnito-jílovitý pískovec s pronikajícími vulkanickými brekciemi. Znamená to, že uvnitř jsou výlevné horniny, vznikající ze sopečného magmatu, které pozvolna utuhlo pod zemským povrchem. Nad nimi je silná vrstva měkkého pískovce, kterou místy proniká nadrcené magma až na povrch.

Hřbet Orlí je lemován strmými údolími, z nichž je nejvýznamnější rokle Bukovské ochozy. Vystupují v ní skalní terasy z křemenného pískovce, vysoké přes 10 metrů.

 

Jizerská tabule je geomorfologický celek v rámci Středočeské tabule. Nejvyšším vrcholem je Rokytská horka (410 m). Tabule se táhne podél Jizery. Na severu sahá k Turnovu, na jihu k soutoku s Labem u Toušně. Na jejích hranicích jsou Mladá Boleslav, Mělník a Rožďalovice. 

Jizerská tabule je složená z pískovců, písčitých slínovců, jílovců a prachovců. Tvoří ji rozsáhlé plošiny rozčleněné výraznými údolími, obvykle bez stálých vodních toků. Vedle obdělávané a zastavěné půdy rostou na písčitých půdách hlavně borové lesy

Doprava

Cyklistický okruh je nejvhodnější začít v Dolní Bukovině. Je to 5 kilometrů po silnici od nádraží v Mnichově Hradišti. V létě se dá přespat v kempu na koupališti U Hrocha.

Na jaře a na podzim je možné pro skupiny objednat levné ubytování v bývalé škole v Mukařově

Hospody s víkendovým provozem jsou v Mukařově a Dolní Bukovině. Obchod s potravinami je otevřený ve všední dny v Mukařově.

Orlí, Ralsko. 

Jizerská tabule: významné kopce

Rokytská horka 410 m
Jezovská hora 400 m
Radechov 392 m
Orlí 381 m
Lysá hora 365 m
Bezvel 340 m
Horka u Mečeříže 290 m


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

Horydoly.cz Cyklistika na Ralsku a okolí

Bikeři, přicházíte o rajón Ralsko!

Houpavé horizonty

Na kole z ledové hory

Ještěd, Ralsko a Kozákov

Ralské cross country

Divočina na Zábrdce

Dvěma potoky na kole pod Ralskem

100 kilometrů na kole podél Jizery

Okolo Orlí MTB freeride Ralsko

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jaké oblečení zvolit pro jarní turistiku, běh a jízdu na kole?

Jaké oblečení zvolit pro jarní turistiku, běh a jízdu na kole?

Pravidelné zapojování se do jakékoli sportovní činnosti upevňuje zdraví a pozitivně ovlivňuje délku a kvalitu lidského života. Vztah mezi pohybem a zdravím je proto středem pozornosti lidí, kteří preferují zdravý životní styl. Jaké... celý článek

Lepší časy pro labskou vodní turistiku

Elektrické koloběžky a elektrokola 2023

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Cyklistu, který tlačil kolo, zabil padající strom. V nemocnici pak zemřela jeho žena

Cyklistu, který tlačil kolo, zabil padající strom. V nemocnici pak zemřela jeho žena

ČERNÁ VDOVA Cyklistu a chodkyni zasáhl padající strom u Chrasti mezi Chrudimí a Skutčí. 75letý muž podlehl těžkému zranění na místě. 64letá žena přežila, byla vrtulníkem převezena do nemocnice, ale tam skonala i ona. 
Paganella otevírá novou cyklistickou sezonu

Paganella otevírá novou cyklistickou sezonu

Konečně je to zase tu! Celý cyklistický region se skvělými traily se ponoří do nejlepší hudby, skvělé atmosféry a epických značek! Tohle je recept na Bike and Music Festival, který se
Chcete využít sílu jarní detoxikace? Zkuste si zajezdit na kole!

Chcete využít sílu jarní detoxikace? Zkuste si zajezdit na kole!

K příjemným jarním aktivitám patří pobyt a sportování v přírodě na čerstvém vzduchu. Rozkvetlá zeleň, hřejivé sluneční paprsky, čerstvý vzduch a pohyb vzpruží celý organismus. Příroda a sport, to je ten pravý balzám na tělo
Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Via dell'Acqua se v roce 2021 stala nejlepší zelenou cestou. v Itálii. 140 kilometrů cyklostezky je propojených modrou nití vody, po kterých můžete šlapat na trase vedoucí podél řek až k nejkrásnějším jezerům
Hostivařská přehrada 2023

Hostivařská přehrada 2023

PADDLEBOARD Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike and Music Festival Itálie, Paganella 27.-29.5. 27.5.
Bikefest Kálnica 2.-3.6. 2.6.
Orlík Tour - cyklomaraton Orlík, Vystrkov Horská kola 3.6.
Světová cyklojízda Praha, Výstaviště Manifestace za práva cyklistů 3.6. 13:00
Úštecký masakr Úštěk u Litoměřic Orientační závod na horském kole 3.6.
Tour de Kozovazy Kozovazy Cyklistická časovka do vrchu 3.6. 14:15
Iprima Cup - cyklomaraton Dolní Morava Horská kola 3.6.
Cyklomaraton Hradec Králové Hradec Králové 4.6.
Sázava - cyklomaraton Sázava Horská kola 10.6.
Fofr Cup Prysk  Horská kola 10.6.

Diskuse

naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky
občasná bolest kloubů Maru, 25.5.2023 14:54, 31 příspěvků
Sněhové podmínky Lukas B., 25.5.2023 13:27, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05