Vyjížďka z města do ošklivého počasí

Vyjížďka z města do ošklivého počasí
Cyklistky jedou podél Zábrdky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Čeká nás pár deštivých dnů, a tak na kolech asi nepojedete do drsného blátivého terénu. Nabízíme proto pár nápadů, kam vyrazit na cyklotrasy po asfaltu a zpevněném povrchu v okolí velkých měst. Nezapomeňte se pořádně obléknout a jeďte do zajímavé krajiny.

Jak na to

Doporučené vybavení: Kolo s blatníky, červená blikačka dozadu a bílé světlo dopředu, nepromokavé svrchní oblečení s reflexními plochami, cyklistický dres, cyklistické kalhoty, cyklistické tretry nebo pevné boty, helma, cyklistické rukavice, nářadí, lepení a náhradní duše, pumpička, sportovní brýle, jídlo a pití, lékárnička, mapa, doklady, pojištění, peníze na cestu zpět a do hospody na zahřátí.

HRADEC KRÁLOVÉ

Umělá říčka v Polabí

Oblouk Labe mezi Pardubicemi a Hradcem Králové zkracuje Opatovický kanál, středověké vodní dílo napájející přes dvě stovky rybníků a rybníčků.

Dnes už zapadlo do přírody tak, že nepoznáme, že se jedná o umělou říčku. Poklidně teče labskými rovinami ve stínu statných stromů. Z Lázní Bohdaneč jedeme kousek po hlavní silnici směrem na Chlumec nad Cidlinou.

Ještě než městečko opustíme, křižujeme poprvé u mohutného dubiska Opatovický kanál. Jedeme podél něho doleva do Neratova a dále pokračujeme na Přelovice - Břehy - okolo rybníku Buňkov – Lohenice - Mělice a Živanice nazpátek do Lázní Bohdaneč.

Můžeme při tom jet po málo frekventovaných silničkách, nebo místy využít turistické značky po loukách vedle silnic. Záleží na tom, zda jedeme na silničním nebo trekkingovém kole. V každé vesnici je odpoledne otevřená hospůdka.

Délka: 24 km
Kolo: silniční nebo trekkingové
Doprava: vlak
Charakter: rovinatá vyjížďka po silničkách

Opatovický kanál u Bohdanče.

Hradecké lesy

Velký lesní komplex lidové zvaný Hradecké lesy roste hned za humny velkoměsta. Pro milovníky přírody z Hradce Králové je to pravé požehnání – jezdí se tu na kole, běhá, pořádají orientační závody, chodí se sem na dlouhé procházky i víkendové výpravy.

Nemá cenu popisovat jednu jedinou trasu, protože každý si jich tu může projet desítky. Osu tvoří vyznačená dálková cyklotrasa z Hradce Králové do Břeclavi. Pomůže nám také několik turistických značek, ale většinou si tu cyklisté vyjíždějí vlastní okruhy po zpevněných cestách i skrze lesní průseky.

Hradecké lesy se rozkládají mezi městskou čtvrtí Malšovice, Býští, Borohrádkem a Bělčí. Nenajdete tu velká převýšení ani dlouhé sjezdy, ale cesty se příjemně houpají ve stínu borovic, smrků a dubů. Všechno to patří už od středověku městu Hradec Králové.

Délka: podle libosti
Kolo: horské nebo trekkingové
Doprava: po vlastní ose
Charakter: ježdění po příjemných lesích bez velkého převýšení

ÚSTÍ NAD LABEM

Po Labi do Německa

Rovinatá cyklostezka podél Labe spojuje Česko a Německo. V podstatě by se po ní dalo jet až do Hamburku k moři. Tak daleko asi šlapat nebudeme, ale jízdu po břehu evropského veletoku bychom si neměli nechat ujít.

Jedeme z Ústí nad Labem přes Děčín a Dolní Žleb. Po novém hladkém povrchu sviští pneumatiky přes hraniční přechod Schöna dál podél levého břehu třeba až do Drážďan.

Nejhezčí úsek mezinárodní cyklotrasy vede skrze Labské pískovce z Děčína do německého Rathenu, což obnáší necelých čtyřicet kilometrů. Jedeme úzkým údolím a nad námi se zdvíhají desítky obrovských pískovcových skalních věží.

Túru můžeme kdykoliv přerušit a vrátit se vlakem, který naši trasu sleduje. Nezapomeňte si tedy vyřídit příhraniční zlevněnou jízdenku. Na druhou stranu Labe se v případě potřeby dostaneme jedním z mnoha přívozů na české i německé straně.

Délka: podle libosti
Kolo: trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: pohodlná cyklostezka podél řeky v hlubokém údolí mezi pískovcovými skálami

Labská cyklostezka. Ústí nad Labem. Dálniční most přes Ploučnici.

Labská cyklostezka do srdce Čech

Velkolepý projekt cyklostezky podél Labe od pramenů v Krkonoších do Ústí nad Labem je stále nedokončený. Přesto stojí za to vydat se aspoň z Ústí proti proudu do srdce Čech.

Cyklostezka vede po pravém břehu Labe do Litoměřic a dál přes Roudnici a Mělník. Nám bude stačit jen nejkrásnější úsek k ústí další velké řeky Ohře v Litoměřicích.

V centru Ústí nad Labem přejedeme na pravý břeh a jedeme proti proudu (řeku tedy budeme mít po pravé ruce) ke zdymadlu ve Střekově. Tak to jde až do vinařských Žernosek. Odtud je to ale už jen pár kilometrů po silnici do Litoměřic.

Délka: 35 km
Kolo: trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: cyklostezka podél řeky

Labská cyklostezka. Lounky.

PLZEŇ

Podél Hracholuské přehrady

Tahle nenápadná trasa vám dá zabrat! Jede se neustále nahoru a dolů po lesních pěšinách, občas se připlete do cesty i nějaká okreska. Z Hracholusk od přehrady jedeme po silnici do Pňovan. Za zámečkem a židovskou synagogou to teprve pořádně začne.

Vjíždíme do terénu. Jedeme přes Beraní dvůr a Sulislav do hornického Stříbra. Pokračujeme přes Pekelský mlýn k benediktinskému klášteru v Kladrubech. Návrat vede nepřehledným lesem po trase Pozorka – Žďár – Nový dvůr – Harabaska – Úlice – Hracholusky.

Délka: 42 km
Kolo: horské
Doprava: vlakem
Charakter: lesní pěšiny a cesty poskytnou vašim nohám a plícím řádný zážitek

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Přehrada Hracholusky

 

OLOMOUC

Z Litovle podél řeky Moravy

Okolí Litovle, neboli Hanáckých Benátek, nabízí spousta tras pro pohodlnou cykloturistiku. Většina z nich vede do chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. V Litovli můžeme chvíli obdivovat památky nebo rozvětvená ramena řeky Moravy, podle kterých dostala Litovel dostala svoji italskou přezdívku.

Nezdržujme se ovšem příliš, protože je čas vyrazit do přírody. Čeká nás naučná stezka do Olomouce. Patnáct kilometrů to máme do Horky nad Moravou a dalších deset do Olomouce.

Cestou se několikrát dostaneme k řece, na dohled máme slepá ramena a meandry. Nechybí ani staré hráze proti přívalům vody, mlýny, náhony, pily a novější vodní elektrárničky. Při troše pozornosti najdeme nahlodané a občas i pokácené stromy. Náramně se tu daří bobrům.

Délka: 25 km
Kolo: trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: široké polní a lesní cesty podél řeky

Hanácký Mont Blanc

Kopec Velký Kosíř se zvedá tři kilometry západně od Prostějova, zhruba mezi městečky Kostelec na Hané, Čechy pod Kosířem a Slatinice. Není příliš vysoký, ale na rovinaté Hané je to nápadný zalesněný val. Místní obyvatelé ho důvěrně nazývají Hanácký Mont Blanc.

Vrchol je snadno dosažitelný z Olomouce pěšky i na kole. Na vrchol Velkého Kosíře se nejsnáze dostanete po zelené turistické značce z obce Čelechovice na Hané, po žluté značce od zámeckého parku v obci Čechy pod Kosířem, anebo po žluté ze Slatinic.

Výstupových tras na Velký Kosíř vede mnohem více, uvedli jsme jen ty nejsnadnější a nejkratší. Všechny trasy jsou sjízdné také na kole. Pro cykloturisty je zajímavý okruh ve směru Čechy pod Kosířem - Hluchovský mlýn - Přemyslovice - Laškov - Náměšť na Hané.

Délka: 24 km
Kolo: trekkingové nebo horské
Doprava: po vlastní ose z Olomouce
Charakter: polní cesty a silničky v ploché krajině

BRNO

Jantarová stezka do Vídně

Cyklostezka výborné kvality spojuje rakouskou a moravskou metropoli. V Brně trasa prochází městem od přehrady, u haly Rondo vede po samostatné stezce po břehu řeky Svratky. Ve Vídni se napojuje na Dunajskou cyklostezku, nejpopulárnější v Evropě.

Trasa je vhodná pro všechny druhy kol včetně závodních a cestovních. Je vedena po stezce určené výhradně pro cyklisty a místy také po málo frekventovaných silničkách. Tuzemská polovina cesty začíná u soutoku Svratky a Svitavy a vede až do Hevlína ve směru staré kupecké cesty, na které se mimo jiné obchodovalo s jantarem.

V Rakousku vede trasa z Laa an der Thaya k Mistelbachu a do Vídně. Na závěr využívá tamní husté sítě městských cyklostezek.

Délka: 130 km
Kolo: silniční nebo trekkingové
Doprava: vlakem
Charakter: speciální cyklostezka s dobrým povrchem prochází mnoha městy a vesnicemi

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Poznámky k čistým horám pro turisty, horolezce, cyklisty, lyžaře i vodáky

Poznámky k čistým horám pro turisty, horolezce, cyklisty, lyžaře i vodáky

Divočina je velká hodnota a čistota přírody je k tomu bezpodmínečně nutná. Turisté proto často přemýšlejí, jak se chovat, aby krajinu nechali v takovém stavu, v jakém do ní vstoupili. ... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Slovensko AKTUÁLNĚ 2021

Slovensko AKTUÁLNĚ 2021

CYKLODOPRAVA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na devadesátikilometrové
Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Polabské lány jsou na první pohled nudné, rovina je neutěšená a les aby pohledal. Nad nimi se zvedá jediná hora. Bájný Říp, kam přiovedl praotec Čech své lidi, aby se zde
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

BEZDĚZ Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Hostivařská přehrada 2021

Hostivařská přehrada 2021

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Race Across America - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Daniel Polman 14.12. 18:00
Afrikou na kole - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší T. Šíma 18.1. 18:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 25.-27.3. 25.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 29.-31.3. Cestovní ruch 29.3.

Diskuse

Vysvětlení je celkem jedn... Michael Beranek, 9.12.2021 13:57, 2 příspěvky
ostuda KarelM, 8.12.2021 21:00, 2 příspěvky
výbava vodák Marek, 7.12.2021 17:14, 1 příspěvek
Rozlučka s demagogy Martys, 5.12.2021 17:21, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 23:51, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Martys, 4.12.2021 19:50, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 18:47, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 18:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá PK, 4.12.2021 16:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 13:56, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pointa online nakladatelství Horydoly Open, 3.12.2021 12:40
Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56