Singapur zavádí povinné zkoušky pro e-cyklisty a e-koloběžkáře

Singapur zavádí povinné zkoušky pro e-cyklisty a e-koloběžkáře
Středový elektromotor v elektrokole.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Cyklisté na elektrokolech a kolobežkáři na elektrokoloběžkách v Singapuru budou muset složit teoretický test z dopravních předpisů. Bez toho nesmějí řídit od roku 2022.

Nová pravidla zavedl singapurský úřad pro pozemní dopravu se zřetelem na bezpečnost samotných cyklistů a koloběžkářů, ale i chodců a automobilistů.

Jezdci se již teď mohou registrovat ke zkouškám. Ty se vykonávají on-line. K získání oprávnění na řízení je nutné odpovědět správně aspoň na 80 % otázek. Otázky mají předem dané odpovědi a zkoušení volí správné řešení mezi několika možnostmi.

Koloběžkáři musí za 30 minut odpovědět na 30 otázek. Cyklisté mají 40 minut, aby zvládli 40 otázek. 

Testy jsou k dispozici ve čtyřech jazycích - anglicky, čínsky, malajsky a tamilsky. Žadatelé mohou před jejich vyplňováním nastudovat jednoduchou elektronickou učebnici, kterou zdarma poskytuje stát.

Singapur / Singapore.

Digitální certifikát o úspěšném absolvování zkoušky se bude předkládat policejním či úředním orgánům na požádání od 1. ledna 2022. 

Správní poplatek za vykonání zkoušky je 10 singapurských dolarů (160 českých korun) a zahrnuje možnost jednoho bezplatného opakování neúspěšné zkoušky. Splněná zkouška se v životě již nikdy neopakuje a certifikát platí do smrti.

Za první jízdu bez certifikátu jsou určeny pokuty do výše 2000 singapurských dolarů (zhruba 30 000 korun) a vězení až půl roku. Podle závažnosti nezákonného chování může být udělen souběžně trest odnětí svobody a peněžitý trest. Opakovaní pachatelé mohou být pokutováni až do výše 5000 SGD (80 000 Kč) a uvězněni na jeden rok.

 

V Singapuru je registrováno sedm tisíc elektrických koloběžek a dvaatřicet tisíc elektrokol. První návrh na povinné zkoušky jezdců jednostopých elektrických vehiklů padl roku 2019 po sérii nehod zaviněných cyklisty a koloběžkáři. Posledním varováním byla smrt klasického cyklisty, kterého srazil jezdec na elektrokole.

Horydoly.cz REGULACE E-BIKE A E-SCOOTER: v Německu a ve Vídni 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zkoušky

Souhlas. Chodci a nějaké zkoušky.  Chůzí ještě nikdo nikoho nezabil. Ovšem pro ony motorizované a to všechny by měly platit jasné předpisy (které bohužel u nás chybějí či se laxně konrolují, hlavně u oněch koloběžek, E-kolech a o oněch 4 kolkách či terénních motocyklech ani nemluvě). Nejde ani o ony zkoušky či řidičálky, ale o chování řidičů. I těch kol. A jak je známo, jinde (např. Dánsko) nejsou tyhle problémy zdaleka vyhraněny jako u nás....

  • Autor Honza
  • Datum a čas 12.8.2021 13:07
Reaguj
zkoušky - pár poznámek

A proč jenom ecyklisté a ekoloběžkáři? - protože to tak singapurská veřejnost chce prostřednictvím svých poslanců

Jezdí po chodnících - protože je to pro ně bezpečnější a konec konců je to mnohdy bezpečnější pro všechny účastníky silničního provozu

po přechodech pro chodce - protože to reálně ničemu nevadí (pokud se pohybují v rámci pěšího režimu), nebezpečné je to pouze v případě, že na přechodu nikdo jiný není a cyklista tam vletí větší rychlostí než chodec, což řidič nepředpokládá 

jezdí ve skupinách a po dvojicích vedle sebe, nikoliv za sebou - to je přestupek, normálně za něj trestá policie

nenechávají prostor pro předjetí automobilem - auta také nenechávají prostor pro přejetí, kde by to bylo nebezpečné. Absolutní odpovědnost při předjíždění má řidič předjíždějícího vozidla

P.S.: Také mě štve, když jedu na koloběžce, že mě auto nenechává předjet a já za ním musím brzdit. Ale podle dopravních předpisů je to na mě, jak a kdy ho předjedu, nikoliv na něm.

Jezdí pod vlivem alkoholu - to je trestný čin, soudy za něj trestají. Problém je, že opilství reálně podporuje stát - buduje a propaguje např. Pivní cyklostezku v Krkonoších nebo třeba systém Vinařských cyklostezek na jižní Moravě.

Takže dle mého, není v tom jestli někdo umí či neumí ovládat kolo s motorem. Je spousta těch, co neumí ovládat i kolo bez motoru - jistě spousta lidí neumí jezdit na kole. Potřebovali by školení na dětském dopravním hřišti a pak ještě školu jízdy od profesionálního trenéra, aby uměli brzdit, zatáčet a aby se nepletli nesmyslnými manévry ostatním účastníkům dopravního provozu. Aktuálně se to týká především novopečených majitelů elektrokol, kteří na cyklostezkách dělají nebezpečné situace.

Reaguj
zkoušky

Domyšleno do konce: Proč by si neměli dělat řidičák chodci? Jsou také účastníky silničního provozu. Doprava na chodníku i po ostatních komunikacích pěšky se řídí stejnými zákony, jako automobilový provoz.

To je hloupost, že? Obecně na celé zeměkouli se předpokládá, že řidičáky jsou potřeba jen pro motorová vozidla. Zda mezi ně někde počítají elektrokola a elektrokoloběžky, záleží na mkístních zvyklostech a podmínkách. Němci a Singapurci evidentně přitvrdili, protože tam těch strojů jezdí hodně a vyrovnají se svými výkony normálním motorkám. K nás to jistě také časem dojde.

Reaguj
zkoušky

A proč jenom ecyklisté a ekoloběžkáři? Proč ne všichni cyklisté a koloběžkáři? I oni nedidržují dopravní předpisy. Jezdí po chodnících, po přechodech pro chodce, jezdí ve skupinách a po dvojicích vedle sebe, nikoliv za sebou. nenechávajé prostor pro předjetí automobvilem. Jezdí pod vlivem alkoholu.  Takže dle mého, není v tom jestli někdo umí či neumí ovládat kolo s motorem. Je spousta těch, co neumí ovládat i kolo bez motoru.

  • Autor Ivan
  • Datum a čas 9.8.2021 11:56
Reaguj
motor v kole

Už aby to bylo i u nás - všechno co pohání motor je nutné umět ovládat.

  • Autor Skiák
  • Datum a čas 20.7.2021 09:33
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

NOVÉ FOTKY Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.... celý článek

Ralsko AKTUÁLNĚ 2022

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2022

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2022

RADOTÍN Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
O stupních vítězů v Bike Valachy rozhodla až cílová rovinka

O stupních vítězů v Bike Valachy rozhodla až cílová rovinka

Drama do posledních metrů cílové rovinky: takový byl jubilejní 10. ročník závodu Bike Valachy Bílá, který se jel v sobotu 11. června v beskydské Bílé. Boj o zlato nakonec o zlomky sekundy vyhrál Marek
Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Na svůj nejlepší výsledek na mistrovství světa dosáhla česká triatlonistka Petra Kuříková. Obsadila v anglickém Leedsu 17. místo. 
Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Opět v elitní desítce! Lukáš Kočař si na světovém šampionátu v terénním triatlonu připsal další výborný výsledek. Vybojoval v rumunském Targu Mures 6. místo. Mezi ženami byla čtrnáctá Štěpánka Bisová.
17. bike maraton Vysočiny odstartuje šéf senátu, část startovného půjde na speciální kolo pro handicapované děti

17. bike maraton Vysočiny odstartuje šéf senátu, část startovného půjde na speciální kolo pro handicapované děti

Tradiční cyklistické závody Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2022 v Kněžicích letos proběhnou v sobotu 10. září. Už podruhé se konají pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 16.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Dobříš Horská kola 16.7.
Tour de Ralsko - cyklomaraton Mimoň Horská kola 16.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 30.7.
Hradecký terénní triatlon Hradec Králové Plavání, běh, kolo 31.7.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.

Diskuse

New Height of Mt. Everest Roshan, 4.7.2022 10:12, 7 příspěvků
Příspěvek Honza, 3.7.2022 10:52, 1 příspěvek
kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Hello, everyone Elmer1493muple Elmer1493muple, 3.7.2022 11:42
Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45