Dětské a kojenecké oblečení na outdoor

Dětské a kojenecké oblečení na outdoor
Sedlo Porcellizzo ze strany Val Codera.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

S dětmi se chodí na výlety téměř od narození. Zpočátku to jsou jen procházky s kočárkem do parku, později vycházky do přírody v nosítku, poté se přidávají cyklistické výlety v sedačce nebo vozíku a nakonec i pádlování na řekách. Zhruba od začátku školní docházky si rodiče s dětmi mohou troufnout i na horské túry. Ke všemu je potřeba dětem nakoupit správné oblečení.

Mnozí rodiče mají představu, že pokud nenakoupí svým ratolestem oblečení za desetitisíce korun, nemohou je pustit do přírody. Při tom outdoorové aktivity přiměřené dětskému věku vyžadují jen základní oblečení. Větší peníze je třeba dávat pouze do speciální výzbroje. 

Pěší turistika

Zpočátku se kojenci nosí na hrudi v manduce nebo šátku. Posléze v nosítku na zádech. Je potřeba jim zajistit především teplé ruce a nohy. I v létě by tedy kojenecké oblečení mělo zahrnovat ponožky a botičky. Obojí ne příliš utažené. V chladnějších ránech či večer nejsou od věci dlouhé rukávy přetažené až přes prsty.

Do periferií těla, což jsou končetiny, ale třeba i uši nebo nos, se dostává chladnější krev, než do tělesného jádra. Proto je na ně větší zima. Nožičky navíc trpí tím, že váha těla tlačí dítě do sedačky a ta během dlouhého sezení přiškrcuje krevní oběh.

Větší děti už používají nosítka jen dočasně, případně je rodiče nosí na ramenou, když je na ně výlet moc dlouhý.

Nosítko.

Kromě teplého oblečení a dostatečně velkých bot je pro malé děti v nosítku potřeba ještě pláštěnka a teplá čepice. I když to vypadá na horký letní den, vždy může přijít déšť, vítr, nebo dokonce bouřka.

Rysy a Dachstein s dětmi.

Táboření 

K výbavě malého táborníka patří kromě teplého dětského oblečení navíc věci na převlečení a přezutí. Požehnáním pro rodiče jsou holinky a šusťákové komplety. I největší špína se z nich dá jednoduše vyprat nebo smýt. Navíc jsou levné, a tak příliš nevadí, že z nich děti rychle vyrostou, nebo je ještě před tím stačí roztrhat a zničit. Do chladnějších dnů se hodí tepláky a mikina.

Dětské oblečení.

Nezapomeňte také na suché teplé oblečení do spacáku. Ve stanu nebo do chatky v kempu úplně stačí triko s dlouhým rukávem, dlouhé spodky a středně silné ponožky. Spaní pod širákem na karimatce jistí navíc teplejší mikina a tlusté ponožky, kdyby se v noci ochladilo. 

Lázně Bohdaneč, camp Cellisto.

Vodácká turistika

Pokud s dětmi pojedeme na vodu, je nutné počítat, že se často namočí. Nejen v řece, když se loď náhodou převrhne, ale také na břehu. Tábořiště u řeky bývají na vlhkých místech, dlouho po ránu zastíněná a na trávě se drží rosa od západu slunce až do dopoledne druhého dne.

Je tedy vhodné rozdělit oblečení na dvě sady a to striktně dodržovat po celou dobu plavby. Do kanoe je vhodné tzv. funkční triko, neboli tričko z materiálu, který odvádí pot od těla, ale také rychle schne rovnou na těle. K tomu patří krátké kalhoty nebo trenýrky z odolného ale nesavého materiálu. Zapomeňte na bavlnu, raději se poohlédnete po něčem z umělých vláken, silonu či nylonu. Někde po ruce je potřeba mít šusťákovou bundu proti dešti a větru. Na hlavu patří kšiltovka, protože nepříjemný je úpal či úžeh od slunce, ale také nachlazení od studeného větru. V lodi se nikdy nejezdí naboso, protože je třeba vystupovat na břeh a nikdy není jasné, zda pod hladinou nejsou ostré kameny, klacky, nebo nedej bože rozbité sklo či jiný odpad. Proto jsou vodáci jsou vždy obutí. Nejbezpečnější jsou zavazovací tenisky. Dětem stačí také jarmilky, sandále nebo neoprenové boty na koupání.

Dětské oblečení.

Po vystoupení na břeh a postavení stanu je výhodně děti obléknout do tábornického oblečení, jak jsme psali výše. Tím zajistíme, že po přistání budou mít k dispozici vždy suchý oděv, i kdyby se ně řece dělo cokoliv - nedobrovolné koupání v peřejích, oblíbené skákání z lodí do hluboké vody na jezy, plavání vedle kanoí, nebo jenom vodní války spojené s cákáním. 

Vodácké táboření na Vlašimské Blanici.

Samozřejmostí, na které se rádo zapomíná, jsou plavky. V řece se dá samozřejmě koupat v čemkoliv a někdy i nudisticky na adama, ale pokud zajdeme do aquaparku nebo veřejného koupaliště, špinavé trenýrky a tričko nestačí - to by nás plavčíci vykázali.

Lezení na umělých stěnách a skalách

Předškolní děti běžně lezou se svými rodiči na umělých horolezeckých stěnách i venku v přírodě po skalách. Vedle speciální výbavy, jakou lezečky (botky určené jen pro lezení), úvazek (popruhy sloužící jako sedačky), lano, přilba a všechna ostatní lezecká výstroj, je potřeba se na to obléci. Na indoorových umělých stěnách ve sportovních halách a tělocvičnách stačí jakékoliv triko s krátkým rukávem a elastické kalhoty, buď pod kolena nebo kraťasy. Lezečky se obouvají zásadně naboso, aby v nich měl lezec co nejlepší cit při stání na malých výčnělcích.

Dětské oblečení.

Na lezení venku je lepší obléci dlouhé leginy, které chrání nohy před odřením. Na celodenní skalní lezení nezapomeňte vzít za jakéhokoliv počasí teplé oblečení (při odpočinku ve stínu pod skalami bývá chladno), oblečení proti dešti (šusťáková bunda nebo pláštěnka pomůže proti nenadálému dešti) a pevné boty (cesty ke skalám jsou mnohdy kostrbaté, plné kořenů a kamení).

Bergell, sedlo Trubinasca.

Cyklistika nebo koloběžky

Zpočátku budete vašeho kojence a poté batole vozit ve vozíku připojeném za jízdním kolem, nebo v sedačce připevněné za vámi nad zadním kolem nebo před vámi na řídítkách. Větší děti můžete vozit na stupátku na své koloběžce. Později už budou jezdit na svém kole nebo koloběžce.

Základem oblečení pro děti, které vezeme a ony se sami ještě nehýbají, je teplé oblečení stejně jako v případě pěší turistiky. Do cyklovozíku je můžete posadit či položit dokonce v dětském spacím pytli.

Jen co začnou jezdit samy, je to složitější. Musíte řešit vše, co ostatní cyklisté. Během jízdy jim bude horko a hned jak zastaví, zase chladno.

Ideální oblečení na kolo i koloběžku je cyklistický dres v dětské velikosti. Odvádí pot, zepředu chrání proti větru a do kapes na bedrech zasunete pár nejdůležitějších drobností. Malé děti si v nich vozí třeba plyšové hračky, větší něco malého na zub, jako třeba výživnou tyčinku, kapesník a mobil. K dresu se oblékají cyklistické kalhoty s vycpávkou v rozkroku, to je ovšem pro občasné ježdění poněkud zbytečné. Stačí krátké elastické kalhoty. Důležité jsou ovšem cyklistické rukavička, ve kterých se nejen dobře řídí, ale hlavně chrání dlaně přim pádu na štěrk nebo asfalt.

Dětské kolo Beany.

Na nohy se obouvají jakékoliv tenisky, nejlépe bez šněrování, ale dostatečně pevné. Do nich nezapomeneme navléknout kotníkové ponožky nebo podkolenky. Nízké ponožky by nezabránily nepříjemným odřeninám či otlačeninám chodidel a kotníků.

Čím více je na oblečení a obutí odrazek a reflexního materiálu a čím je oblečení světlejší, tím lépe! Cyklista či koloběžkář je potom dobře vidět ve stínu pod stromy, v dešti, nebo proti slunci.

Na delší vyjížďky nezapomeneme s sebou do batohu lehkou šusťákovou bundu a také červenou blikačku dozadu a bílou dopředu, jak určuje zákon a velí zdravý rozum. Není nic nebezpečnějšího, než když se neosvětlený cyklista vrací za večerního šera domů a srazí ho auto.

Horské túry

Hory jsou krásné, děti si z nich odnášejí silné zážitky, ale zároveň neodpouštějí lidské chyby. Proto je nutné být vybaven na nejhorší počasí, ačkoliv po ránu, když do hor vyrážíme, svítí žluté slunce na modré obloze. To se může během krátké chvíle změnit na bouřku, liják, sněhové přeháňky, nebo klesne teplota pod bod mrazu.

Bergell, sestup k chatě Sasc Furä.

Nejdůležitější na skalnatých cestách jsou pohorky. Raději kotníkové a těžké, než lehké promokavé botičky. Děti ještě nejsou schopny předvídat důsledky svých činů, a tak nedbají pokynů svých rodičů: nemáchej se v potoce, neběhej, neuklouzni, sníh je studený, jinovatka ledová, tráva mokrá, mezi kameny si vyvrkneš kotník!

Oblečení pro horského turistu obsahuje teplou čepici nebo univerzální nákrčník, nepromokavou bundu s kapucí, nepromokavé kalhoty, bundu ze softshellu nebo fleece, triko, kalhotky nebo trenýrky, elastické kalhoty nebo leginy a silné ponožky.

Dětské oblečení.

S sebou by měly mít děti rukavice, kdyby přišel studený vítr nebo dokonce začal padat sníh, a tmavé sportovní brýle proti ostrému slunci. Může se hodit pláštěnka, pokud bude pršet opravdu hodně. Do horské chaty je třeba aspoň náhradní ponožky a suchá mikina.

Pro nejhorší případy by rodiče s sebou měli nést bivakovací pytel na ochranu před deštěm, sněhem a větrem, kdyby je nečas uvěznil na delší dobu někde pod skalním převisem, v turistickém přístřešku, nebo kdekoliv jinde v divoké přírodě.

Bergell, Sentiero Roma.

Horydoly.cz Outdoor s dětmi?

HOROLEZECTVÍ Povzbuzení nastávajícím rodičům

HORSKÁ TURISTIKA Samé krásné zážitky

HORSKÁ TURISTIKA Jak obléct děti na horské túry

NOC NA HORÁCH Pod stan? S miminem?

VÝBAVA PRO DĚTI Na hory s mrňaty

BEZPEČNOST Děti mají právo na bezpečí

DIVOKÁ VODA Adrenalin pro děti i rodiče

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Outdoorové oblečení

Stačí jim napsat nebo si tam přímo zajít. Jsou hrozně ochotní a se vším ti poradí :))

  • Autor Sandra
  • Datum a čas 19.9.2022 18:54
Reaguj
Outdoorové oblečení

Velikost akorát na děti. Když z toho vyrostou, tak předáte dál, nebo rovnou vyhodíte. Starého dětského oblečení je pořád dost od přítelkyň, starších sourozenců, příbuzných atd...

Reaguj
Outdoorové oblečení

Dívala jsem se, že mají převážně rostoucí, jakou mám vzít velikost?

Reaguj
Outdoorovvé oblečení

Koukni se na eshop promaledobrodruhy.cz kde mají obrovský výběr moc pěkného outdoorového oblečení :).

  • Autor Sandra
  • Datum a čas 14.9.2022 13:07
Reaguj
Outdoorovvé oblečení

Fotky z Bergellu, Dachsteinu a Tater:

Oblečení - dětské bazary, poděděné oblečení, přešité oblečení, supermarkety.

Skialpové vybavení - lyžařské bazary.

Úvazky, helmy, batohy - Hudy, Boll.

Reaguj
Outdoorovvé oblečení
Pěkný den, mohla bych se zeptat kde mají takové pěkné outdoorové oblečení pro děti?
Reaguj
ach jo

Vážený Karle, nikdo z nikoho nedělá blbku! Chyby prostě čas od času v médiích uniknou a pokud je to možné, tak se hned opravují. To se také za laskavé pomoci naší čtenářky stalo. Nic více a nic méně.

Reaguj
ach jo

Takže třem lidem unikla chyba a vy jste museli z autorky udělat blbku. Další diskuze nemá smysl. Tfuj!

  • Autor Karel
  • Datum a čas 25.6.2020 14:32
Reaguj
ach jo

Vážený Karle, že jsem Marii poděkovala a opravila chybku, je něco špatného?

Bylo to přesně takto: Marie Kadavá napsala článek na objednávku Horydoly. Kuba Turek ho editoval a připravil k vydání. Oběma unikl drobný překlep. Marie Lubasová na něj upozornila zde v diskusi. Andrea Černá ho opravila. 

Reaguj
ach jo

Hlavně zdůraznit, že autorka udělala chybu.-(  Chybu udělala opředevším editorka, která by neměla nechat zveřejnit článek s chybama, nepustit ho bez korektury.  Ale udělat hlupáka z autora článku, který chybu pořehlédl, je jednoduché, že? Styďte se !

  • Autor Karel
  • Datum a čas 21.6.2020 18:11
Reaguj
Celkem 12 příspěvků v diskuzi


Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

Taky už se těšíte jako já? Koncem týdne zase budeme hoblovat legendární kaskády na Hameráku pod Ratmírovským rybníkem.... celý článek

Trail podél Černého potoka v Rychlebech

Potřebujete nový batoh? Ano!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Temelín přesvědčuje

Temelín přesvědčuje

V tvrzi Vysoký Hrádek u Temelína by turisté mohli očekávat sbírky loveckých zbraní, zdobené ložnice, sály a historické zajímavostí. To však v zámečku nenajdou. V jeho prostorách je umístěno informační středisko temelínské elektrárny.
Potřebujete nový batoh? Ano!

Potřebujete nový batoh? Ano!

Užíváme si léto, táboříme, podnikáme výlety a chodíme na turistiku do hor i v nížinách. Zjišťujeme, že potřebujeme nový batoh, protože starý už nevyhovuje. Zvláště děti a mládež hned po prázdninách vstoupí do
Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

Taky už se těšíte jako já? Koncem týdne zase budeme hoblovat legendární kaskády na Hameráku pod Ratmírovským rybníkem.
Trail podél Černého potoka v Rychlebech

Trail podél Černého potoka v Rychlebech

BIKE GUIDE Rychlebské stezky ukazují bikerům dvě tváře. Jižně od Černé Vody vedou strmé traily plné kamení, klopených zatáček a dřevených lávek. Na severu si užijete pohodové singltreky. Mezi nimi je
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 29.9.-2.10. 29.9.
Zamykání Lužnice Suchdol 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 1.-2.10. 1.10.
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
Mže - adventure vodácký závod dětí Plzeň 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   8.10.
Otava - zamykání Sušice 8.10.
Rábl Fest - outdoorový festival Rabštejn 14.-16.10. 14.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Opatovický kanál - splutí Lázně Bohdaneč   22.10.

Diskuse

tatry Horydoly, 29.9.2022 9:29, 2 příspěvky
tatry Pišišvor, 28.9.2022 21:08, 2 příspěvky
Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky
Divnej dnešní svět. Honza, 21.9.2022 12:55, 6 příspěvků
Temelín Šlojíř, 21.9.2022 10:34, 2 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 20.9.2022 15:16, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54
Cestovní ruch Česko Horydoly , 23.8.2022 11:16