Kam chodí sudetský Mikuláš

Kam chodí sudetský Mikuláš
Svatý Mikuláš pod Krudumem.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Mikuláš roznášející dárky po hornických městečkách ve Slavkovském lese, je každý rok snese z hory Krudum do kostela zasvěceného své osobě, a odtud je doručuje do domácností.

Kam chodí sudetský Mikuláš
Kam chodí sudetský Mikuláš.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doprava

Autem nebo autobusem dojedeme přes Sokolov do Hruškové. Pěšky pokračujeme po zpevněné cestě do kopce po žluté turistické značce. Jdeme historickou solnou stezkou. Na louce v sedle mineme po pravé ruce pomníček pohraničníků a uhneme mírně doleva po lesní cestě. Po 150 metrech staneme na pasece u vykopávek kostela svatého Mikuláše.

Na Krudum - Chrudim (838 m) vede žlutá turistická značka ze Sokolova přes Hruškovou a zelená přes celý Slavkovský les z Kynžvartu do Lokte.

Délka túry: Z Hruškové k Mikuláši a zpět se jedná o hodinovou vycházku. Na výstup a sestup na Krudum je potřeba rezervovat několik hodin.

Doporučené vybavení

Pohorky, nepromokavá bunda, co nejpodrobnější mapa, busola nebo kompas, případně GPS s topografickou mapou.

Ubytování, jídlo

Nejbližší restaurace jsou v Sokolově, kemp je v Královském Poříčí na břehu Ohře. V létě se lze najíst a přespat ve stanu u koupaliště Medard.

Vždycky všichni věděli, že kostel stojí, ale nikdo nevěděl kde.

Západočeský vrch Krudum (v počeštělé verzi Chrudim) vysoký 838 m n.m. byl vždy magickým místem. A křižovatka tří cest pod ním jakbysmet.

Sůl a drahé kovy

Mezi Krudumem a Spáleným vrchem totiž vedla solná stezka z Reichenhallu v rakousko-německé Solné komoře, procházela vesnicí Hrušková a skrze hluboký les a vysoké sedlo pokračovala do bohatého hornického města horní Slavkov. Dál pokračovala až do Prahy. Sedlem vedla hranice mezi Českými zeměmi a Chebskem (Egerlandsko), dokud nebylo okolí Chebu přičleněno k Českému království.

Ke Krudumu se přitom váže několik pověstí úzce navazujících na hornickou minulost Slavkovského lesa (Kaiserwald). V okolí se těžilo stříbro, cín a v potocích dokonce i zlaté náplavy. Za socialismu přišel na řadu uran. Teď je tu klid.

O kostelu se vědělo, jen ho najít

O kostelu svatého Mikuláše se vědělo, že první písemná zmínka o něm pochází z roku 1253 a poslední ze začátku šestnáctého století. Ačkoliv se po něm sháněli hledači pokladů, sběratelé starožitností a později historici a archeologové, půl století o něm nikdo nevěděl.

Až v roce 2000 shromáždili místní milovníci hostorie peníze na seriózní průzkum nejnadějnějších míst. V roce 2002 se pustili archeologové do průzkumu nenápadného pahorku uprostřed lesa těsně pod sedlem solné stezky z Hruškové do Třídomí.

Za rok vykopali půdorys gotického kostela se zachovalými částmi původní omítky a podlahy. O rok později našli přímo na rozcestí v sedle další zdi, ke kterým přiléhal hluboký příkop. Zdá se, že to je celnice zmiňovaná v historických pramenech. Letos se přišlo na gotický portál vstupu do štoly a archeologové objevili hrob v zásypu pod kostelem.

 

Stará historie

Zdá se tedy, že kostel svatého Mikuláše nebyl osamoceným stavebním dílem někde v pustině, ale zřejmě tvořil součástí osídlení spojeného se středověkou těžbou drahých kovů a zároveň se solnou stezkou.

Když osídlení ztratilo svůj smysl, zřejmě zpustlo. Archeologický výzkum neprokázal žádný požár ani válečné poškození.

Krajina v podhůří Slavkovského lesa má historii daleko starší než středověkou. Už Ptolemaiova mapa zobrazuje kraj kolem řeky Agary (Ohře), který leží mezi Gabrétou (Český les a Šumava) a Sudétou (Krušné hory). Až se se asi dostali Markomani, kteří zde mohli využívat kovů ležících v náplavech horských potoků doslova jako na dlani.

Z té doby pocházejí jádra nejstarších legend, které jsou si podobné v celé Evropě. Uvádíme dvě z nich, které z němčiny zaznamenal server SlavkovskyLes.

Propadlý zámek

Pod horou Krudum stával kdysi kostel svatého Mikuláše. Údajně zanikl spolu s hradem, který také stával na hoře. Vypráví se, že zde v noci obchází přízrak muže s kapucí, hlídajícího víno, uložené v hlubokých sklepích. V noci se tu zjevuje také přízrak Bílé paní se svazkem klíčů, hrnkem a lžící. Říká se, že nikdy na nikoho nepromluví. Hora Krudum je středem celého okruhu bájí a pověstí. Vypráví se, že uvnitř spočívá propadlý zámek, na úbočích hory jsou jeskyně s nesmírnými poklady, hlídané zdejším vládcem duchů Hansem Heilingem, a to od té doby, kdy se odtud odstěhovali místní trpaslíci. Na Velký pátek se hora se všemi svými poklady otevírá. Vstoupit dovnitř a nabrat si pokladů může jen člověk narozený v neděli.

Svatý Mikuláš

Každý rok o svaté noci se kostelík vynoří ze země, aby zde horníci Císařského lesa mohli oslavit půlnoční mši. Pokaždé v tento čas se kolem osvětleného oltáře shromáždí. Vepředu stojí mladí horníci, kteří na stříbrných mísách drží drahé kamení. Nad oltářem jsou z něho postaveny jesličky. Před oltářem pak na stolečku, pokrytém rudým suknem leží symboly černých horníků a sice kladivo, mlátek a hrábě. Po stěnách okolo pak visí znaky okolních měst. V prvních řadách sedí vousatí starci ve vysokých krajzlících. Jejich jména se objevují jako jména feudálních majitelů měst. Za nimi jsou bývalí radní a vedoucí horních cechů a v další řadě černí horníci, kteří zaplňují kostel do posledního místa. Za slavnostního zvuku varhan celebruje mši duchovní s dlouhým bílým vousem, oděný do zlatého roucha. Když zazní píseň "Gloria in exelcis deo", rozzáří se celý Krudum a dolů ke kostelíku se snese anděl zvěstující narození Páně. Za zpěvů díkuvzdání pak končí mše, horníci se vrací zpět do štol a kostelík se pomalu noří do podzemí.

Po zřícenině kostelíku svatého Mikuláše se projděte virtuálně. Přečtěte si podrobnosti o vrchu Krudum.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.czTuristika v okolí Krudumu 

Kostelní Bříza v rozkladu

Krásno: hornická krajina

Jeden malý zapadlý komunistický koncentrák

Rosa na kolejích

Krvavá dozorkyně, dříve bavorská selka

Památník na bitvu u Sokolova

Booking.com

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Polička: zvířátka v jarních zvycích a písničkách

Polička: zvířátka v jarních zvycích a písničkách

I letos připravilo poličské muzeum jarní výstavu s velikonoční tematikou v prostorách Třídy Bohuslava Martinů. Tentokrát je zaměřena na zvířata v jarních zvycích, tradicích, písničkách, pořekadlech a vesnické historii.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Trpaslíci v Krušných horách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Hostivařská přehrada 2025

Hostivařská přehrada 2025

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Letní vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
Hořcová výzva. Zapojte svůj oddíl

Hořcová výzva. Zapojte svůj oddíl

Šest týdnů dobrodružství a nevšedních zážitků slibuje letošní Hořcová výzva. Jedná se o mezispolkovou hru pořádanou Asociací TOM. Po úspěšných ročnících pouze pro členy tomíků je nyní možnost zapojení i pro oddíly z jiných
České hory AKTUÁLNĚ 2024/2025

České hory AKTUÁLNĚ 2024/2025

POTŮČKY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Pohár Plzeňského kraje XCO 2025

Pohár Plzeňského kraje XCO 2025

Seriál závodů horských kol cross country pro veřejnost pořádají už 25 let plzeňští cyklisté. Letos zahrnuje 7 tratí od dubna do září.
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne před Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 24.-26.4. Cestovní ruch 24.4.
Padání - bouldering Žihle 25.-27.4. 25.4.
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Deň otvorených dverí v železničnom depe Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 26.4.
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 26.-27.4. 26.4.
Malše - splutí
Římov   26.4.
Sázavský maraton Zlenice Turistické kanoe 26.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 26.-27.4. Alternativní cyklistika 26.4.
Mže - odemykání Tachov, Lučina 26.4.

Diskuse

z Brna do Budapešti Horydoly, 25.4.2025 10:35, 2 příspěvky
z Brna -do-Budapesti Bretislav Polák, 25.4.2025 10:26, 2 příspěvky
návrat ke kořenům doku.pes, 25.4.2025 9:50, 5 příspěvků
Tohle by mě zajímalo Janča, 24.4.2025 23:25, 5 příspěvků
Kežmarský Janča, 24.4.2025 23:19, 5 příspěvků
Tohle by mě zajímalo PK, 24.4.2025 22:48, 5 příspěvků
Kežmarský skutr, 24.4.2025 22:19, 5 příspěvků
šunt Horydoly, 24.4.2025 17:05, 2 příspěvky
šunt Kiki, 24.4.2025 16:57, 2 příspěvky
hrůza Horydoly, 24.4.2025 13:02, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33