Krásno: hornická krajina

Krásno: hornická krajina
Kam chodí sudetský Mikuláš. Zříceniny kostela svatého Mikuláše pod Krudumem.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Městečko Krásno uprostřed Slavkovského lesa se stává pro zájemce o historii hornictví atraktivní bránou do středověkých hlubin. Přímo v obci je přístupné muzeum zdejšího hornictví. Nedaleko stojí další hornické město Horní Slavkov. V okolí je mnoho upomínek na slavnou minulost spojenou s podzemím, drahými kovy a těžkou prací.

Jak na to

POZOR! Neplést si městečko Krásno / Schönfeld ve Slavkovském lese a vesnici Krásné / Neumetternich v Českém lese. Ta je součástí obce Tři Sekery uMariánských Lázní.

Doprava

Autobusem: Do Krásna jezdí linky z Karlových Var, Bečova, Sokolova a Mariánských Lázní.

Cyklobusem: Přes Krásno jezdí cyklobus z Karlových Var přes Loket, Sokolov, Loket, Mariánské Lázně a Bečov. V provozu je do 28. září.

Na kole: Značená cyklotrasa vede po ose Karlovy Vary - Horní Slavkov - Třídomí - Hrušková - Sokolov. Měří 28 km a má číslo 2017. Neznačené doporučené okruhy po asfaltových silničkách vedou z Horního Slavkova do Krásného a zpět (30 km) a nebo přes Stanovice (26 km).

Pěšky: Z Krásna vede k rozhledně na Krásenský vrch žlutá značka. Pokud si cestu chcete protáhnout, sledujte žlutou přes Horní Slavkov až do Lokte. Do Litrbachů dojdeme z Krásna lesem po žluté značce ke Komářímu rybníku a dále po zelené. Podél Dlouhé stoky je nejlépe jít z Kladské (bus z Mariánských Lázní) až do Krásna. Trasa není vyznačená a místy vede podmáčeným či zarostlým terénem. 

Muzeum v Krásnu připomíná dolování od středověké těžby cínu přes dobývání uranu až po uhelné hornictví.

Muzeum Krásno

Hornické mjuzeum v Krásnu / Schönfeld je otevřeno od dubna května do září vždy od středy do neděle.

Expozice vznikla v areálu někdejšího dolu Vilém na cín a wolfram, v němž se naposledy těžilo za druhé světové války. Muzeum Karlovarského kraje sídlící v Sokolově sem soustředilo těžební stroje, nářadí, zařízení a dokumenty z celého regionu.

Důl Vilém byl činný už od středověku, ale podle poptávky po kovu a využitelné důlní technologie byl střídavě uzavírán a znovu otvírán až do 90. let minulého století.

V provozu je důlní úzkorozchodná dráha. Kruhová trať byla nově postavena, je dlouhá 198 metrů a má celkem pět oblouků. Průjezd podzemím připomíná náznaková štola s kovovou výztuží. Těžba cínu v okolí Krásna začala na konci prvního tisíciletí.

Rozhledna na Krásenském vrchu

Nad Krásnem lze navštívit podivně rozložitou spirálovitou kamennou rozhlednu na Krásenském vrchu (777 m n.m.), kterou v době meziválečné krize stavěli vlastníma rukama němečtí turneři, obdoba tehdejšího českého Sokola.

Muzeum Horní Slavkov

Z Krásenského vrchu dohlédneme na další smutně proslulé hornické město Horní Slavkov / Schlaggenwald. Dnes se po něm jmenuje celé pohoří Slavkovský les, které dříve neslo název Císařský les / Kaiserwald.

V padesátých letech minulého století tady byli uvězněni k otrocké práci političtí vězni. Těžili tady uran pro Sovětský svaz. V kapitalistické éře byly všechny doly v okolí uzavřeny jako nerentabilní.

Práci horníků od středověku po socialismus připomíná malé městské muzeum. Otevřeno má od dubna do října od středy do neděle.

Tajemný svatý Mikuláš

Další památkou na středověké horníky v okolí Krásna jsou základy kostela svatého Mikuláše mezi obcí Hrušková a vrchem Krudum (838). Místní zástavba, kterou archeologové teprve dostávají ze země, je pro historiky trochu tajemná.

Dnes je tu totiž liduprázdno a kam oko dohlédne, rozprostírá se jen les. O kostelu se našly sice zmínky ve staré literatuře, ale nikdo nevěděl, kde měl stát.

Dnes díky archeologům s velkou pravděpodobností víme, že sedlem procházela důležitá obchodní stezka ze Solné komory (v dnešním Rakousku) do zlatonosného revíru mezi Krásnem a Dolním Slavkovem. Prastarý dálkový obchod sůl za zlato tady jen kvetl.

Přístup k vykopávkám není nijak omezený. Auto odstavíme v Hruškové a ke kostelu dojdeme pár kilometrů do kopce.

Svatý Mikuláš pod Krudumem.

Další důvody, proč kostel stál v osamělé krajině, souvisely také s drahými kovy. Sedlo tvořilo hranici mezi Chebskem a Českými zeměmi do doby, než se Egerlandsko stalo v raném středověku součástí zemí Korunu české. Byla tu tedy rozsáhlá celnice.

Také se lze odvodit, že okolo kostela stálo bohaté kamenné městečko, které žilo nejen z vybírání cla, ale také z těžby pod Krudumem. Už dávní Markomani, Langobardi a Keltové pár století po Kristovi tady brali bohatství zemi. Nebylo to těžké - náplavy v potocích byl plné zlata. Když Germáni a možná i Slované písek z potoků několikrát proprali, nezbylo na jejich potomky nic a ti zlatonosné městečko opustili.

Důl Jeroným

Prospektoři a za nimi horníci se vrhnuli do hlubin. Nacházeli a dobývali drahé kovy jinak a jinde. Svatý Mikuláš, celnice a městečko okolo nich zmizelo na několik století z lidské paměti.

Nedaleko od Krásna je zpřístupněný středověký důl Jeroným u bývalého městečka Čistá / Litrbachy / Lauterbach. Zámožnou obec vylidnily odsuny německého obyvatelstva po 2. světové válce a poté ji nechali armádou rozstřílet komunisté při natáčení instruktážního filmu pro dělostřelce.

INFO: Muzeum Sokolov

Dlouhá stoka

Z Krásna můžeme obejít Krásenský vrch podél nenápadného vodního kanálu a zamířit směrem do nitra Slavkovkého lesa. Pokud se budeme stále držet vodního příkopu, dojdeme proti proudu až na Kladskou.

Kladská. Slavkovský les.

Z rašeliništního rybníka vytéká Dlouhá stoka / Flossgraben přes přepad. Voda odtud vykoná cestu dlouhou 24 kilometrů. Stoka byla vyměřena v roce 1530, za šest let vyhloubena a dalšího půl tisíciletí opravována, aby napojila energiií doly v Krásnu a Horním Slavkově.

Promyšlený systém neměl v té době v Evropě obdoby. Okolo roku 1600 na něm bylo evidováno 35 větších mostů, 13 stavidel a desítky přítoků z říček, rybníků a potůčků.

Kladská. Slavkovský les.

Modelová socialistická vesnice Rovná

Po druhé světové válce zanikla vesnice Ebmeth. Mezi válkami z ní odcházeli lidé pracovat do Sokolova / Falknova, aby si vydělali v tamních uhelných dolech. Po válce byli z vesnice vyhnáni všichni obyvatelé, coý byli samozřejmě Němci. Poté obec zničila Československá lidová armáda.

Jenže co se nestalo! Komunisté se rozhodli obec vybudovat pod novým jménem Rovná. Měla se stát ukázkovou socialistickou vsí. Původní místo pod kopcem se však Ústřednímu výboru Komunistické strany Československo nezdálo důstojné, a proto rozhodl o výstavbě na zelené louce nahoře na pláních.

Pyšní komunisté ovšem zapomněli na pár věcí - není tu dost vody, vždycky tu fouká, v zimě je moc sněhu, celý rok tu vládne chladno, skoro nic se tu neurodí, pást se tu dá jen pár měsíců v roce a není tu práce.

V šedesátých letech přesto v Rovné vyrostlo panelákové městečko. Součástí jeho image byly zasklené galerie, tělocvična, velká samoobsluha a další tak zvaná občanská vybavenost. Už v sedmdesátých letech však mnoho z toho bylo v dezolátním stavu, mnoho plánovaných staveb se neuskutečnilo a ty dostavěné nebyly kvalitní.

Dnes většina z půl tisícovky obyvatel žije na sociálních dávkách, aktivní lidé se odstěhovali, panelákové sídliště se pozvolna hroutí, autobus sem do kopců zajíždí zřídka.

Tak prozatím končí historie dočista vytěženého Slavkovského lesa. Horníci skoro dva tisíce let kutali na povrchu i pod zemí, proseli písečné nánosy, provrtali skály a když už nic nezbylo, odešli jinam.

Panelákový byt 1+1 se v Rovné prodává za sto tisíc korun, 3+1 koupíte za tři sta tisíc korun. V Praze, Ostravě, Brně, nebo třeba nedalekých Mariánských Lázních, či Karlových Varech se platí za byty o řád více.

Trochu naděje snad přinese turistika. V okolí Rovné se v zimě upravovaly běžkařské stopy, prohánější se tu cykloturisté a v obci pro ně dokonce funguje i občerstvení.

Horydoly.czTuristika v okolí Krudumu 

Kostelní Bříza v rozkladu

Kam chodí sudetský Mikuláš

Krásno: hornická krajina

Jeden malý zapadlý komunistický koncentrák

Rosa na kolejích

Krvavá dozorkyně, dříve bavorská selka

Památník na bitvu u Sokolova


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Zugspitze pod dohledem: roztaje permafrost a hora se zřítí?

Zugspitze pod dohledem: roztaje permafrost a hora se zřítí?

Německá televizní stanice ZDF vysílala dokument Zugspitze - droht ein gigantischer Bergsturz? (Hrozí obrovský skalní sesuv na Zuhspitze?) Filmaři se zabývají otázkou, zda může opět dojít k masivnímu uvolnění skály a kamení jako před přibližně... celý článek

Elektroinstalační materiál Kontakt-Simon

Dovolená v zahraničí? Za jakých podmínek můžete vycestovat

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.
Dobijte energii u jezer v Trentinu

Dobijte energii u jezer v Trentinu

Trentino je proslulé smaragdovými alpskými jezery a nekonečnými lesy, které se na jaře zbarvují do jasně zelených odstínů. Příroda nabízí dobití energie a nalezení vnitřní rovnováhy.
Ochrana životního prostředí dosáhla na závodní dráhy

Ochrana životního prostředí dosáhla na závodní dráhy

Pro nadšence ekologického sportu jsou k dispozici motocyklové závody seriálu MotoE, které splňují požadavky na ochranu životního prostředí.
Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Počátkem října loňského roku prezident Miloš Zeman zcela uzavřel Pražský hrad. Totální zákaz vstupu platí doposud. Podle Kverulanta je Zemanův postup ukázkou arogantního a papalášského chování. Hrad v historii zavřeli jen němečtí
7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

Stále více lidí hledá způsoby, jak vydělat peníze online. Někteří si vytvářejí vedlejší cesty, aby vydělali trochu peněz navíc, zatímco jiní vytvářejí internetové podniky, které se stávají jejich prací na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 8.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Trail Running Cup Praha, Petřín 16.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.

Diskuse

Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 31 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 31 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky
Alternativní strava Jitka S., 5.5.2021 9:21, 18 příspěvků
Porsečnice Láďa, 4.5.2021 10:48, 5 příspěvků
To je for? Pivoň, 1.5.2021 20:22, 5 příspěvků
No a hned je jasno. Horydoly , 30.4.2021 19:25, 2 příspěvky
No a hned je jasno. Borek, 30.4.2021 14:24, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:27
Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:26
Charitativní běh Sportovn... Horydoly Open, 8.5.2021 1:27
Cestovní pojištění Covid ... Horydoly , 5.5.2021 18:22