Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu

Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu
Tapeta s provensálským motivem vás přenese do levandulových polí.
Autor snímku Tulup.cz
SDÍLEJ:

Francouzská Provence je zemí zaslíbenou malířům, zemědělcům, cyklistům a turistům. Všichni víme, že tam voní levandule a maloval tam Cézanne.

Provence se rozkládá v jihovýchodní Francii a kromě rovin zahrnuje také Přímořské Alpy a Azurové pobřeží. Jméno je odvozeno od latinského slova provincie, protože Římané ji zabrali jako svoji první provincii mimo Itálii.

Mluví se tu samozřejmě francouzsky, ale také trochu italsky a donedávna okcitánsky (neboli provensálsky čili katalánsky). Důvody jsou historické: Provence nebyla francouzská a k velké Francii byla připojena až v 19. století.

Fototapeta od Tulup https://www.tulup.cz vás vtáhne do atmosféry Provence. Samolepící technologie MagicStick umožňuje mnohonásobné odlepení a přilepení, kam si budete přít. Nevhodné použití uvádí výrobce pouze na latexových barvách a na omítkách s texturou.

Tapeta s provensálským motivem.

Země dala každému dobyvateli

V šeru starověku se ztrácejí původní obyvatelé Ligurové. Zůstal po nich jen název přilehlého Ligurského moře.

V 6. století př.n.l. kolonizovali oblast Iónové během Velké řecké kolonizace. Založili při tom Marseille, hlavní město Provence a dnes druhé největší ve Francii.

Během 4. století př.n.l. se zde usadili Keltové.

Ve 2. století př.n.l. ovládli část Provence Římané a založili svoji první zaalpskou provincii. Roku 49 př.n.l. dobyli Marseille a dovršili nadvládu nad zemí.

Začátkem 6. století si region podmanili Germáni. První zde válčili Ostrogóti. Roku 537 na sebe strhli vládu Frankové.

Od 8. do 10. století sem často vpadli Arabové.

Roku 843 připadla Provence podle Verdunské smlouvy Svaté říši římské. Nejprve ji získal Lothar I., vnuk Karla Velikého. Poté jeho syn Karel. Po jeho smrti v roce 863 se stala součástí Východofranské říše.

Součástí francouzského království, které bylo faktickým následníkem Západofranské říše, se Provence stala složitým děděním během dvou staletí. Po smrti katalánského Raymonda Bérengera V. Provensálského zůstaly čtyři dcery Markéta (za manžela si vzala svatého Ludvíka IX. Francouzského), Sancha (manžel Richard Cornwallský), Eleonora (manžel anglický král Jindřich III.) a Béatrix (manžel byl hrabě Karel I. z Anjou a Maine, bratr krále Ludvíka IX.). Provence zdědil právě poslední manželský pár. A po něm vévodové Savojští. Teprva král Ludvík XI. začlenil Provence roku 1487 do královské domény. Od té doby sdílí osud s Francií.

Avšak až roku 1860 po Napoleonských válkách připadlo Francii i město Nice.

Tapeta s provensálským motivem.

Outdoor v Provence: hory, kolo, voda

Podle úředních hranic patří do Provence část Savojských Alp a tedy i čtyřtisícový masiv Ecrins. Většina návštěvníků si ovšem tento region spojuje s nižšími kopci. 

Masiv Ecrin v Dauphinéských Alpách.

Turisté se vydávají na slavnou Cézannovu hora Montagne Sainte-Victoire nebo třítisícový vrchol Mont Pelat v národním parku Mercantour.

Mont Pelat. Alpes Maritimes (Přímořské Alpy).

Cyklisté vyjíždějí na ikonický Mont Ventoux. Na osamělou hor Mont Ventoux se vydává peloton Tour de France v den největšího státního svátku 14. července Dobytí Bastily.

Mont Ventoux.

Horolezci a vodáci zdolávají kaňon Verdon, hned po Taře druhý nejhlubší v Evropě. Světoznámé jsou vápencové lezecké oblasti Finale Ligure a Les Calanques.

Les Calanques.

Provence se dá projezdit na kole. Zajímavá je obrovská delta řeky Rhohy, přečtěte si tom reportáž Camarque: cykloturistika za plameňáky.

Camargue na kole.

Pěší turisté využívají možnost plout Francií na obytné lodi, procházejí populární vinné stezky anebo obdivují hrady či církevní památky. Symbolem Provence je levandule.

Francie. Klášter benediktinek v Pesquie.

Slavná i ošklivá historie

Provence proslavili před 1000 lety trubadúři, kteří zdejší milostnou poezii rozšířili do celé Evropy. V německy mluvících zemích se jim říkalo minnesengři. 

Před 100 lety zde spustil revoluci v moderním malířství Paul Cézanne. Tvary si od něj vypůjčili kubisté, barvy fauvisté a atmosféru impresionisté.

Montagne Ste-Victoire, Provence, France.

Provensálská historie má také temné stránky. Ve 14. století přesídlil papež z Říma do Avignonu. To ve svém důsledku nakonec vedlo k husitským válkám v Čechách.   

Tapeta s provensálským motivem.

Příčinou tak zvaného avignonského zajetí papežů byl spor mezi francouzským králem Filipem Sličným a římským papežem Bonifácem VIII. Filip zajal Bonifáce a nechal zvolit místo něho arcibiskupa z Bordeaux.

Přijal jméno Klement V. a roku 1309 přesunul papežské sídlo do Avignonu. Papežství tak bylo pod dohledem francouzského krále a sledovalo jeho ekonomické zájmy. Církev svatá se účastnila masakru během zrušení templářského řádu a souhlasila s pogromy na Židy. Filip potřeboval Sličný potřeboval záminku, jak pozabíjet své věřitele, kterým dlužil obrovské částky kvůli svým vojenským výbojům. Dodejme, že stejně postupoval o pár desítek let později Karel IV.

Tapeta s provensálským motivem.

Všech sedm papežů zvolených do roku 1378 byli Francouzi. V následujících došlo ke schizmatu, kdy existovali současně tři papežové v Říme, Avignonu a Pise. To nakonec vyřešil až český král a římský císař Zikmund Lucemburský na kostnickém koncilu roku 1418. Byl tam zvolen jediný papež, ve vedlejším dějství byl nešťastně upálen Jan Hus a o něco později se rozhořela husitská revoluce, jejíž důsledky se táhly až do bitvy na Bílé hoře 1620.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu

Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu

Francouzská Provence je zemí zaslíbenou malířům, zemědělcům, cyklistům a turistům. Všichni víme, že tam voní levandule a maloval tam Cézanne.... celý článek

Jágr nebo Pastrňák?

Kdo si počká, ten se dočká

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Kdo si počká, ten se dočká

Kdo si počká, ten se dočká

Blíží se sice nejkrásnější ale zároveň také nejnáročnější období roku – adventní čas a po něm Vánoce. Navzdory očekávání, jež s sebou tyto svátky nesou a v kontextu událostí, které nyní hýbou celou
Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu

Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu

Francouzská Provence je zemí zaslíbenou malířům, zemědělcům, cyklistům a turistům. Všichni víme, že tam voní levandule a maloval tam Cézanne.
Obrazy na skle, plátně a hodinách vás přenesou do jiného světa

Obrazy na skle, plátně a hodinách vás přenesou do jiného světa

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Sny, co bylo a co bude, patří mezi nejšťastnější okamžiky našeho života. Každý den si je můžeme připomínat pomocí moderní technologie. Díky tisku na skle, akrylu nebo plátně máme doma
Jágr nebo Pastrňák?

Jágr nebo Pastrňák?

OUTDOOR V KOSTCE Za pár měsíců začne zimní olympiáda. Mnozí z nás zasednou k televizi či před monitor počítače a budou napjatě sledovat výkony našich sportovců. A fandit! Každý podle svého gusta. Disciplín, ve kterých máme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům ZRUŠENO! 26.-28.11. 26.11.
Ozvěny - festival Ostrava 4.-28.11. 28.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.

Diskuse

Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 5 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 5 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 5 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Kuba Turek, 28.11.2021 0:45, 5 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Barča, 27.11.2021 23:02, 5 příspěvků
Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků
Brezina Martin Brož, 26.11.2021 10:26, 8 příspěvků
Kolem světa - upozornění Piký, 24.11.2021 17:54, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Martin, 22.11.2021 17:54, 3 příspěvky
Levné lyže Kuba Turek, 20.11.2021 12:15, 29 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36