ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi
Kuba Turek.
Autor snímku Václav Novák
SDÍLEJ:

DOPLNILI JSME AUDIO Jak to myslí Český horolezecký svaz s otevřeností vůči svým členům? Disciplinární komise rozsekne spor, zda patří informace o činnosti ČHS všem jeho členům, nebo pouze několika lidem z vedení svazu. ČHS rozjel další disciplinární řízení proti zdejšímu šéfredaktorovi Kubovi Turkovi. Tentokrát na něj bafuňáři vytáhli, že si vyžádal jako člen svazu smlouvu mezi ČHS a Seznamem o využití databáze skal a kopii zveřejnil.

Jak na to

ČHS neúspěšně bojuje s Kubou Turkem

2017 Za transparentnost k soudu? (Bloudek)

2007 Nesmyslný udavačský dopis soudci (Čepelková)

2006 Chceme omluvu na uveřejněný článek (Čepelková)

Zůstaňte na příjmu. Budeme vás informovat, jak se kauza vyvíjí.

Shrňme nejprve fakta: 

Databáze skal, kterou provozuje Český horolezecký svaz a o kterou se za peníze stará Petr Jandík z Horyinfo.cz, je původním produktem Zdeňka Strnada jako Skalní oblasti

Po více pokusech nakonec ČHS docílil stavu, že Zdeněk Strnad předal databázi do rukou ČHS. Použitelnost obou systémů můžete posoudit sami.   

Dodejme, že členstvo ČHS plnilo nejprve jednu a posléze částečně i druhou databázi svými lezeckými průvodci, popisy cest, fotografiemi a souřadnicemi v dobré víře, že je bude využívat a zveřejňovat pouze ČHS. Dokonce převod od Strnada k Jandíkovi byl oficiálně zdůvodněn Výkonným výborem tak, že ČHS neměl dosud data pod kontrolou a mohla by se dostat do cizích rukou.

To se  v minulém roce stalo. Část dat byla bez jakékoliv konzultace s členy ČHS a hlavně autory obsahu zpřístupněna přes komerční portál  Mapy.cz, který provizuje společnost Seznam.cz. Smlouva ani podmínky pro autory (tzv. licence) nebyly zveřejněny ani na četné žádosti členů.

To odporuje transparentnosti, kterou deklaruje vůči svým členům Český horolezecký svaz.

Kuba Turek tedy jako člen Českého horolezeckého svazu a horolezecký instruktor velkého horolezeckého oddílu Humanita Praha požádal ČHS o smlouvu, kterou ve jménu všech členů včetně jeho osobně podepsal ČHS se Seznamem. Nedostal její kopii, ale v sídle ČHS do ní mohl nahlédnout. Nakonec byl nucem ji ručně přepsat. Tanečky okolo toho si můžete přečíst na Lezec.cz. Poté přepis zaslal hlavnímu mediálnímu partnerovi ČHS na internetu Lezec.cz, který ho uveřejnil. Na oficiálním webu Českého horolezeckého svazu smlouva stále není k dohledání.

JAK JEDNÁ DISCIPLINÁRNÍ KOMISE? 

8. srpna

AUDIO Turek vysvětluje důvody, Veselý se neomluví za lež

Disciplinární komise pozvala na své jednání stěžovalete Martina Veselého i nařčeného Jakuba Turka. Poslechněte si kompletní záznam z jednání. Rozhodnutí komise bude písemné. Zatím na něj čekáme.

3. srpna

Komise bude řešit spor ve středu 8. srpna

Všichni účastníci sporu dostávají e-mail:

Ahoj, chtěl bych vás informovat, že 8. 8. 2018 od 16.00 proběhne ústní projednání podání Martina Veselého na Jakuba Turka. Jednání se uskuteční v sídle ČHS, máme zarezervovanou zasedací místnost.
Hezký víkend Vláďa Rezek

16. července

Kuba Turek žádá omluvu od Martina Veselého

Původní obvinění ohledně článků na Lezci od Martina Veselého neplatí, fakticky ho odvolal a klade Kubovi Turkovi za vinu pouze titulek "Chceš něco vědět o ČHS? Odprejskni."

Budu tedy na jednání disciplinární komise žádat jeho osobní omluvu, že mě původně bez důkazů obviňoval z uvádění nepravdivých výroků a zkreslených skutečností v konkrétním článku na Lezci. Není to samozřejmě nic nezákonného, co udělal, ale přijde mi to jako neetické a sprosté.

Mé stanovisko ke zveřejněnému titulku je následující:

Titulek zcela odpovídá situaci, která byla popsána v článku. Vedení ČHS mi kladlo několik překážek, abych se ke smlouvě ČHS - Seznam.cz dostal velice těžko. V případě, že bych byl běžný člen ČHS, který nemá s takovým jednáním zkušenosti v profesním životě, a neměl bych na řešení čas díky své volné pracovní době, ke smlouvě bych se vůbec nedostal.

Překážky byly následující:

1) Požádal jsem o zaslání smlouvy mailem, nebo ještě jednodušeji o odkaz, kde je smlouva uveřejněna. Ačkoliv smlouva existuje v elektronické podobě, nedostal jsem ji.

2) Domluvil jsem se, že do smlouvy nahlédnu v sídle ČHS. Chtěl jsem si ji okopírovat, ale vedení ČHS to odmítlo, ačkoliv kopírka byla k dispozici.

3) Chtěl jsem si smlouvu tedy aspoň nafotit svým fotoparátem a posléze mobilem. I to mi bylo zakázáno. Dokonce jsem techniku musel odložit na vedlejší stůl pod dozor předsedy a tajemnice.

4) Smlouvu jsem si tedy začal opisovat ručně, o čemž jsme vedli debatu s předsedou a tajemnicí. Nejdříve mi to zakazovali, ale poté jsme si teprve prosadil svou a smlouvu si opsal.

5) V diskusi na Lezci tvrdil Petr Jandík (odpovědný a placený za databázi), že existuje veřejně dostupná publikační licence na materiály uveřejněné v Databázi skal, které se týká smlouva ČHS - Seznam.cz. Když jsem se ho zeptal, kde ji najdu, odpověď nepřišla.

6) Požádal jsem tedy vedení ČHS o tuto licenci. Až při osobním jednání v sídle ČHS vyšlo najevo, že žádná licence neexistuje a Petr Jandík mi veřejně lhal.

7) Božena Valentová (tajemnice) mi osobně slíbila, že licence bude nejpozději do týdne publikovaná a dá mi o tom vědět. Vědět mi nedala. Licence byla publikovaná až za půl roku.

Podle mého názoru znamená těchto 7 překážek významově (v hovorovém jazyce): "Odprejskni!"

Dovoluji si připomenout, že stejné překážky kladl ČHS více lidem již vícekrát. Informace tehdy nakonec nebyly poskytnuty. Například naposledy v případě žádosti o detaily dotační politiky ČHS. Již dříve žádost Libora Hrozy a Radka Lienertha o vyčíslení finanční podpory v drytoolingu. Nebo má žádost o vyčíslení finanční podpory podle jednotlivých reprezentantů v lezení na umělých stěnách.

Dovoluji si znovu připomenout, že článek i titulek je zcela v kompetenci redakce Lezec.cz. Obvykle titulků navrhuji více, jak je běžná praxe v médiích, které pracují s externími autory. Lezec.cz si poté vybírá, co je pro něj nejlepší, případně píše titulek sám. Pokud se tedy jedná o titulek jako takový, jsem za něj pouze spoluodpovědný. Doporučuji se tedy obrátit na šéfredaktora a případně vydavatele.

Nakonec mi přijde groteskní, že sám Martin Nejedlý přiznává, že u jednání, které popisuje titulek a na který si stěžuje, vůbec nebyl. Zmiňuje obvykle jednání v přátelském duchu. Mohu doplnit, že z mé strany se stále jedná o přátelské jednání - s předsedou si tykáme, s tajemnicí si vykáme - věci ovšem pojmenovávám na rovinu a žádám jen to, na co mám právo. Pokud mě holt Honza Bloudek veřejně nazve dobytkem, tak zřejmě z jeho strany už o přátelské jednání nejde.

12. července

Veselý bere zpět urážlivá tvrzení vůči Turkovi 

Vladimír Rezek zasílá doplněné podání od Martina Veselého.

22. června

Lezec.cz je sice vydavatelem, ale koupat budeme autora

Předseda Disciplinární komise Vladislav Rezek žádá Martina Veselého, zástupce stěžujícího ČHS, o doplnění údajně nepravdivých výroků v intencích žádosti Kuby Turka. Zároveň oznamuje, že vydavatele článku, o který se vede spor, do svého jednání nezahrne:

Ve věci zveřejnění smlouvy mezi ČHS a Seznamen.cz bych tě chtěl informovat, že editory Standy Holce a vydavatele Jirku Siku jsme do řízení nezahrnuli a ani to nepovažujeme za vhodné. Řízení je tedy pouze mezi tebou a Martinem Veselým.

20. června

Kuba Turek žádá o upřesnění stížnosti Martina Veselého a upozorňuje na spoluodpovědnost vydavatele Lezec.cz 

Ahoj Vladislave, děkuji za kopii dokumentu, který jsem podepsal. Neměl jsem ji dosud k dispozici.

Oba dva články samozřejmě znám už kvůli tomu, že jsem pod nimi diskutoval :-) Mohu se na ně znovu podívat na Lezci. Jde mi ale samozřejmě o konkrétní stížnosti Martina Veselého. Chápu, že zveřejnění smlouvy je pro současné vedení ČHS problematické a rád jsem šel do sporu, který takové věci vyjasní i do budoucna. Stále tedy předpokládám účast v disciplinárním řízení také obou zúčastněných, kteří jsou ze zákona odpovědní za vše, co se na Lezci zveřejní, a zároveň hlavní mediální partnery ČHS na internetu - editora Standy Holce a vydavatele Jirky Siky (zatím jsi mi jejich účast bohužel nepotvrdil ani nepopřel).

Za urážlivé ovšem pokládám tvrzení Martina Veselého, že jsem uvedl na Lezci nepravdivé výroky a zkreslené skutečnosti. To prostě není pravda. Přesto bych rád znal jeho konkrétní výtky k mým konkrétním větám či odstavcům, abych se na to mohl připravit a navzájem jsme u disciplinárního řízení neblábolili nesmysly, co nám zrovna přinese slina na jazyk. Bylo by to prosím možné? V každém normálním jednání, kterého jsem se kdy zúčastnil, měli všechny strany podklady předem. Díky předem.

17. června

Co Kuba Turek podepsal Honzovi Bloudkovi?

Vladislav Rezek přeposílá prohlášení Kuby Turka, které je součástí podání Martina Veselého.

Jako další příloha jsou okopírované články z Lezce včetně diskuzí z 28.11.2017 a 21.3.2018. Ty člány jsou pouze ve vytištěné podobě. Pokud máš přesto o ně zájem, tak ti je můžu poskytnout k nahlédnutí. V rámci DK teď připravujeme další postup. O dalčích krocích tebe a Martina Veselého budeme informovat. Vladislav Rezek

7. června

Kuba Turek poukazuje na morální i zákonné právo na informace 

Ahoj Vladislave, ještě jednou děkuji za zaslání stížnosti Martina Veselého jménem Výkonného výboru ČHS. Neposlal jsi mi bohužel vše. Chybí přílohy, ve kterých je zřejmě popsáno, co mi klade konkrétně za vinu. To, co je v samotné stížnosti, jsou jenom nekonkrétní tlachy, ke kterým se nemůžu vyjádřit, protože není k čemu.

Pokud nebude v přílohách přesně specifikováno, jakých konkrétních nepravdivých výroků jsem se měl dopustit, a jakou konkrétní újmu jsem zveřejněním smlouvy ČHS - Seznam.cz způsobil ČHS, prosím ještě o doplnění od Martina Veselého, abych se s nimi seznámil a mohl se k nim vyjádřit. Chybí mi také kopie mnou podepsaného dokumentu, na který se Martin Veselý odvolává.

K samotnému faktu zveřejnění smlouvy dodávám mé stanovisko:

Na náhled do všech smluv, které za ně uzavírá jejich spolek ČHS, mají právo všichni členové ČHS. Bohužel tato premisa v praxi neplatí, neboť jejímu praktickému využití velmi účinně brání Výkonný výbor ČHS. Předpokládal bych, analogicky k praxi ve státních, obecních a veřejných organizacích, že tyto smlouvy budou automaticky vystavené na webu www.horosvaz.cz . Ani na moji žádost se tak nestalo.

Proto jsem onu smlouvu od ČHS získal, opsal a vystavil na webu nejbližším ČHS, tedy na Lezec.cz - hlavní mediální partner na internetu. Pokud si je tedy Martin Veselý jistý, že jsem já osobně způsobil ČHS v tomto ohledu újmu, měl by konzistentně podat stížnost též na Lezec.cz - jmenovitě vydavatele Jirku Siku a odpovědného editora Standu Holce. Navrhuji tedy, abys všechny tři disciplinární řízení sloučil do jednoho. Byl by z toho jednotný závěr, co a za jakých okolností je možné zveřejňovat o činnosti ČHS v rámci členství v ČHS.

Vycházím z těchto závazných dokumentů:

Právo na tuto informaci mám jednak z etických důvodů - ČHS je moje organizace, jsem její součástí a mám tedy právo vědět, jak funguje.

A jednak z právních důvodů - závazné a státem schválené stanovy ČHS v aktuálním znění jasně říkají, že čl.V, par.2, odst.b - Všichni členové mají tato základní práva: ...žádat informace a vysvětlení týkající se činnosti ČHS, a zároveň, že čl.V, par.7, odst.f - Členové jsou zejména povinni: ...umožnit kontrolu své činnosti...

Zároveň se odvolávám na Občanský zákoník v platném znění par.580, čl.1: Neplatné je právní jednání, které se příčí dobrým mravům, jakož i právní jednání, které odporuje zákonu, pokud to smysl a účel zákona vyžaduje.

K nesmyslné argumentaci Disciplinárním řádem ČHS, kterou použil Martin Veselý, bych dodal jen, že citovaná Hlava I, paragraf 1 nemá žádná samostatná písmena. Jde tedy evidentně o jeho omyl už ve formálním obvinění.

Pro Tvoji orientaci přikládám v příloze ještě korespondenci, jak jsem z Výkonného výboru vydobýval smlouvu ČHS - Seznam.cz. K překonání obstrukcí pomohla až pohrůžka právě Tvojí disciplinární komisí.

Předem děkuji za vyjasnění situace.

30. května 2018

Disciplinární komise začíná jednat

Disciplinární komise ČHS pod vedením Vladislava Rezka zahajuje disciplinární řízení s Kubou Turkem. Neposlala mu ovšem stanovisko Martina Veselého, 1. místopředsedy ČHS, aby bylo jasno, co ČHS pokládá za chybu a co po Kubovi Turkovi žádá.

Kuba Turek žádá Vladislava Rezka o plní znění podání:

Ahoj Vladislave, díky za oznámení. Tady posílám svoji e-mailovou adresu. Jsem Ti kdykoliv k dispozici na níže uvedených kontaktech. Mohu Tě prosím požádat pro urychlení vzájemné komunikace o přesné znění podání Martina Veselého? Ihned po obdržení Ti samozřejmě zašlu své stanovisko. Abychom se potom v osobním jednání nemuseli zdržovat vzájemnými výklady, co kdo řekl a co tím myslel. Předem díky. Kuba

Vladislav Rezek následně přeposílá podání, které dostal od Martina Veselého.

25. dubna 2018

Výkonný výbor chce disciplinární řízení

Výkonný výbor ČHS ve složení Bloudek, Resch, Veselý a Urbášek rozhodl o podání disciplinární stížnosti na Kubu Turka ve věci zveřejnění smlouvy mezi ČHS a společností Seznam.cz. Za podání stížnosti odpovídá Veselý.

Zároveň odmítl poskytnout jinému žadateli z řad členů ČHS dokumenty k dotacím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Usnesl se, že nevyhoví, neboť se jedná o interní dokument související s každodenním fungováním ČHS a se zajištěním jeho chodu. Dokumenty by prý mohly poškodit ČHS.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

rizeni

Bez toho, ze bych znal verdikt disciplinární komise, můžu zcela jasně prohlásit, že Martin Veselý, 1. Místopředseda Českého horolezeckého svazu je lhář

  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 8.8.2018 17:05
Reaguj
rizeni

Vyloučení z ČHS? To by bylo dobrý :-)

Ohledně onoho slibu - byl na mě získán nemorálně a nezákonně, protože bez něho bych smlouvu nikdy nedostal do ruky, ačkoliv na ni mám jako člen ČHS samozřejmě nárok. A zveřejnění smlouvy veřejné organizace je ve veřejném zájmu, minimálně pro členy.

Samozřejmě je to precedens. Jestli se podaří tohle prolomit, tak následně vyrazíme z vedení ČHS vše, co je důležité. Jestli se to nepodaří prolomit, bude si několik lidí ve vedení péct svoje dohody a foukat do své polívky bez naší pozornosti i nadále.

Reaguj
rizeni

Zdar Kubo!

 

Co Ti vlastne v tom rizeni hrozi? Vylouceni z CHS? Penezni pokuta? Privazani na pranyr? ;-)

Nejsem schopen posoudit vsechny nuance, ale nevidim duvod, aby CHS smlouvu nezverejnila. A ujasnila ty 'licencni podminky'. Potud dobry.

Ovsem sliby se maji plnit. Rekl bych, ze to co jsi zjistil poruseni daneho slibu neospravedlnuje.

 

Zdar Ctirad

Reaguj
co bude dál s ČHS

Nejsem organizovaný horolezec, ale přesto: je divné, že stát musí zveřejňovat všechno, obce také, můžeš si vyžádat další smlouvy a podklady podle podle zákona o svobodném přístupu k informacím, ale ČHS to zakazuje? Jsem zvědavý co na to řekne kompetentní orgán.

  • Autor JN
  • Datum a čas 8.8.2018 12:04
Reaguj
co bude dál s ČHS
Reaguj
co bude dál s ČHS

Držím palce. Dobře že jste je dotlačil ke konkrétním obviněním a oni je museli stáhnout. Teď ještě jestli je důležitější svoboda slova nebo ekonomické zájmy předsedy Bloudky.

  • Autor Prkoš
  • Datum a čas 8.8.2018 08:05
Reaguj
máš to v textu

Tak jak? ve věci zveřejnění smlouvy mezi ČHS a společností Seznam.cz Že jí zveřejnil jinde než oni, nebo s ní nějak manipuloval, nebo co vlastně? A ještě tady http://www.horydoly.cz/files/chs/chs2018_stiznostvesely.pdf zmiňují diskusi na Lezci - on tam něco lhal nebo někoho pomlouval? Zdá se mi že víš víc - nechceš se o to podělit?

Reaguj
  • Autor A.Zorba
  • Datum a čas 1.6.2018 15:48
Reaguj
Chceme krev

Co spáchal a Co chtějí? To je zase ptákovina 106ku na ně.

Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

Soud Evropské unie se přiklonil na stranu leteckých pasažérů a připomněl, že pokud je více navazujících letů zakoupeno v rámci jedné rezervace, jsou považovány za jeden let. Kompenzaci za zpožděný let tak... celý článek

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Rakouské dálniční známky a mýto

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
Řekněte příbuzným, že Babiš je hajzl!

Řekněte příbuzným, že Babiš je hajzl!

Nejlepší projev na demonstraci za odstoupení premiéra Andreje Babiše a jeho ministryně spravedlnosti Marie Benešové, přednesl na zaplněném Václavském náměstí v Praze Martin Jaroš. 
Dolomity a Julské Alpy 2019

Dolomity a Julské Alpy 2019

MARMOLADA Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slávnosti kultúry Lemkov Červený Kláštor 21.7.
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Koloběžkový festival Račice 26.-28.7. 26.7.
Městské slavnosti Tachov 2.-4.8. 2.8.
Přepadení řopíků Slavonice Vojenská historie 3.8. 14:00
Vikomt - historický šerm Stará Ľubovňa, hrad 6.-11.8. 6.8.
Chodské slavnosti Domažlice 9.-11.8. 9.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 10.-11.8. Horská kola 10.8.
Deň medu Stará Ľubovňa, hrad 11.8.
Den Brna Brno 15.-17.8. 15.8.

Diskuse

kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 7 příspěvků
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:22, 7 příspěvků
škola lezení pro děti pavel, 21.7.2019 1:17, 10 příspěvků
Nová venkovní lezecká stěna pavel, 21.7.2019 0:53, 115 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 20.7.2019 19:16, 12 příspěvků
Pojištění domácnosi Karel, 20.7.2019 16:58, 3 příspěvky
TDF Petr Š., 19.7.2019 20:32, 1 příspěvek
Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 12 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48