Špičák u Mostu - plotny pro horolezce

Špičák u Mostu - plotny pro horolezce
Špičák u Mostu. Skalní lezecká oblast.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Lezení sportovně odjištěných cest nižších obtížnosti pro začátečníky a mírně pokročilé - to je doména třicet metrů vysokých skal na úbočí kopce Špičák u Mostu. Cesty jsou plotnového charakteru, tu a tam přelezete nevýrazný pilíře či převisek, ale celkově se leze po položené skále.

Špičák u Mostu - plotny pro horolezce
Špičák u Mostu se zdvíhá nad mosteckým letištěm.
Autor snímku Kuba Turek

Na Špičáku u Mostu se leze po znělci neboli fonolitu na jižním svahu.

Skála je pevná a kultivovaná, protože prvovýstupci shodili do údolí všechny volné kameny. Dá se lézt i za vlhka a případě i deště.

Jištění obstarávají výhradně vrtané borháky a nahoře slaňovací řetězy. Vklíněnce, friendy a smyčky nechejte doma, tady by byly k ničemu. Za to se hodí přilba, neboť nad skalním stěnou je travnato-hlinitý svah, ze kterého může vypadnout volný kámen. Druhým důvodem pro nasazení přilby je konfigurace skály a jištění, protože pád do položeného terénu z dlouhých úseků mezi borháky, nevede bezpečně do vzduchu, ale lezec nekontrolovaně padá podél skály.  

Pod skálami se dá tábořit, rozdělat oheň anebo aspoň odpočívat ve stínu borovicového lesa. Pramen vody není daleko široko, a proto je nutné všechno pití přinést s sebou. Ačkoliv se nejedná o chráněné území, je samozřejmé, že budeme dodržovat pravidla pobytu v přírodě a po odchodu po nás nic nezůstane.

Špičák

Špičák (399 m) patří do čtveřice mosteckých kopců spolu s dalšími třemi Hněvín (hrad), Široký vrch a Ressl. Na východě klesá k samostatnému Keřovému vrchu (319 m). V okolí jsou vinice, letiště a rekultivované výsypky. Kam oko dohlédne, vše jsou původně vytěžené hnědouhelné doly.

Na jižním a západním úbočí byl v lomu těžen kámen pro výstavbu starého Mostu, ze kterého nezbylo nic jiného než chrám Nanebevzetí Panny Marie. Materiál na jeho stavbu byl v letech 1547-1550 vytěžen také na Špičáku. V roce 1975 byl kostel postaven na speciální železnici a odvezen o kilometr dál na jeho dnešní místo. Město okolo něj bylo zbořeno a uhlí pod ním vytěženo.

Na Špičák nevede značená turistická cesta. Přesto je lehce dostupný od východu. Z vrcholu je rozsáhlý výhled na Podkrušnohoří.

Doporučené vybavení

60 m lano, lezečky, přilba, 8 expresek, 3 zámkové karabiny, magnezium, sedací a hrudní úvaz, jistítko, lékárnička, mobil.

Doprava

Po silnici do kopce z Mostu podél letiště do Braňan. Mineme po pravé straně vinici a cca 300 m za ní odbočuje doprava stará lomová. Pokud jedeme autem, odstavíme ho tady (a raději v něm nic nenecháme kvůli blízkosti nechvalně známých sídlišť v Chánově a Mostě). Vrátíme se kus k směrem k vinici a odbočíme pěší vyšlapanou cestou do lesa. Nejprve přijdeme do lomu v západní stěně (tam se neleze) a potom projdeme pod jižními stěnami s lezeckými cestami. Některé jsou označené názvem a obtížností, většina aspoň obtížností. 

GPS: 50°31‘8.27‘‘N, 13°39’57.27‘‘E

Špičák u Mostu. Opicakuz leze první metry cesty Merlot 4.

Horolezecký průvodce ŠPIČÁK U MOSTU

Jižní stěna
(cesty jsou uvedeny zleva doprava)

U kamenolomu

Eskalátor napětí 4+ Miroslava Vörösová, Ladislav Vörös, Pavel Princ, 4. 8. 2012. Levou hranou na balkón a přes 2 bh cesty Závistiví lovci čtyřek n.v.
Závistiví lovci čtyřek 4+ Pavel Princ - Ladislav Vörös, Miroslava Vörösová, 4. 8. 2012. Nástup 3 m vpravo od výrazné hrany plotnou přes 2 bh na balkon a přímo přes další 2 bh n.v.
Křížková 6- Ladislav Vörös, Miroslava Vörösová, Pavel Princ, 4. 8. 2012. Středem plotny přes 5 bh n.v.
Sociální cítění 5- Ladislav Vörös, Miroslava Vörösová, Pavel Princ, 4. 8. 2012. Vlevo od cesty Kamikaze přes 4 bh n.v.
Kamikaze 5+ Ivana Kubešová, Dan Hölzl, 4. 5. 2008. Nástup vlevo od výrazného kouta. Z plošiny na oblou plotnu, dále přes 4 bh n.v.
7- Miroslav Vlk, 2007. Plotnou v levé části masivu n.v.
Kamenné slunce 6 Ondřej Volák - Dan Hölzl, 10. 4. 2008. Plotnou (3 bh) na polici, převískem (bh) a spárou nebo stěnou (bh) n.v.

Levá plotna

Neznámá 6+ Z levé strany hřeny přes 7 nýtů n.v.
5-
 T. Valenta - Miroslav Vlk, 2007. Výraznou hranou n.v.
5+ Miroslav Vlk, 2007. Plotnou vpravo od hrany n.v.
5 Miroslav Vlk, 2007. Druhou plotnou vpravo od výrazné hrany n.v.
5+ Miroslav Vlk, 2007. Třetí plotnou vpravo od výrazné hrany n.v.
6 Miroslav Vlk. 2007. Rozbitou stěnou a výše plotnou n.v.
6- Petr Holík, 2007. Stěnou přes převis a plotnou n.v.
8- Miroslav Vlk, 2007.
projekt
projekt
9- Miroslav Vlk, 2007.
7 Jiří Švadleňák, 2007. Převislou stěnkou a plotnou n.v.
5- Petr Holík - J. Nypl, 2007. Nástup po hraně a plotnou n.v.
Proč v bačkorech 4 Ondřej Volák, Pavla Koukolíčková, Iva Kubešová, Radka Krumplová, Ladislav Vörös, Dan Hözl. 4. 5. 2008. Vlevo od hrany převískem k prvnímu bh, plotnou k druhému bh a cestou Jó-jo ke slaňovacímu řetězu.
Jó-jo 3 Iva Kubešová, Dan Hölzl, Pavla Koukolíčková, Radka Krumplová, Ondřej Volák, Ladislav Vörös. 4. 5. 2008. Nástup členitou hranou a dále koutkem k bh a položenou hranou ke slaňovacímu řetězu.

Střední plotna

Magnetická hora 5+ Ladislav Vörös, Dan Hölzl, Radka Krumplová, Iva Kubešová, Pavla Koukolíčková, Ondřej Volák. 4. 5. 2008. Vpravo od zarostlého žlabu přes 1 bh (společný s cestou vpravo), dále plotnou přes 3 bh.
5- Petr Holík, 2007. Druhá plotna vpravo od výrazného kouta.
5- Petr Holík - T. Valenta, 2007. Třetí plotna vpravo od výrazného kouta.
Kout 4 Podél výrazného spárokouta n.v.
5 Gerhard Tschunko - Miroslav Vlk, 2007. Čtvrtou výraznou plotnou n.v.
Zarostlá spára 3 Zarostlou spárou n.v.
Green Goblin 4 Filip Křivinka – Ladislav Vörös – Dan Hölzl, Iva Kubešová. 25. 9. 2008. Vlevo při hraně pátou plotnou přes 5 nýtů ke slaňovacímu řetězu.
Cotos Medios 4 Ladislav Vörös, Dan Hölzl. 13. 8. 2008. Vpravo od Green Goblin šestou plotnou přes 4 nýty ke slaňovacímu řetězu.
Nástřelná 4 Dan Hölzl - Filip Křivinka - Ladislav Vörös, Iva Kubešová. 25. 9. 2008. Sedmou plotnou přes 4 bh n.v.
Nono 3 Ladislav Vörös – Dan Hölzl, Eva Lopatová. 18. 7. 2012. Vpravo od nástřelné přes 4 bh ke slaňovacímu řetězu.
Rychlá trojka 4 Ladislav Vörös - Filip Křivinka - Dan Hölzl. 25. 9. 2008.
Vinice 4 Dan Hölzl, Pavla Koukolíčková, Ladislav Vörös, Filip Křivinka, T. Groh, Iva Kubešová. 5. 4. 2008. Po nevýrazné hraně (bh) v pravé části masivu a stěnou (3 bh) n.v.
Merlot 4 Dan Hölzl, Ladislav Vörös, Filip Křivinka, Iva Kubešová. 13. 8. 2008. Skalní kulisou do plotny a přes 4 bh ke slaňovacímu nýtu.
Kostky jsou vrženy 5 Ladislav Vörös - Dan Hölzl, Pavel Princ. 29.7. 2012. Levou částí trojúhelníkové stěny přes 2 bh na šikmou ramou, z ná přes další 2 bh ke slaňovacímu řetězu. 
Troubit na vuvuzely by se nám líbilo 5 Dan Hölzl, Filip Křivinka, Iva Kubešová, Radka Krumplová, Ladislav Vörös. 10. 7. 2010. Zalomenou plotnou vlevo od zarostlého kouta přes 4 bk k vrcholovému bh.
Buňka 5- Filip Křivinka, Dam Hölzl, Iva Kubešová, Radka Krumplová, Ladislav Vörös. Plotnou vlevo od  zarostlého kouta přes 4 bh n.v.

Pravá plotna

Bylo letní parno a já šla na plovárnu Džbán 4+  Ivan Zajan, Jan Masár, Jaroslav Ploch. 19. 7. 2012. Při levé hraně přes 2 bh pod převis. Zleva n.v.
Jsem major Šmaus, ratatata 5- Jan Masár, Ivan Zajan, Jaroslav Ploch. 19. 7. 2012. Vpravo od kouta přes převis (bh). Přímo plotnou (bh) n.v.
Kuchyňský robot 5 Ivan Zajan, Jan Masár, Jaroslav Ploch. 19. 7. 2012. 
Žlutý ďábel 5-  Ladislav Vörös, Eva Lopatová. 18. 7. 2012. Středem plotny pod převis (bh). Přes převis a ukloněnou stěnou (bh.) ke slaňovacímu řetezu
Žlutý ďábel po 20 letech 4+ Ladislav Vörös, Jaroslav Ploch. 19. 7. 2012. Přímo přes 4 bh ke slaňovacímu řetězu.
Major Mladějovský 4+ Jaroslav Ploch, Ladislav Vörös, Jan Masár, Ivan Zajan. 19. 7. 2012. Vlevo od kouta přes 3 bh ke slaňovacímu borháku.
Holčičí kout 3 František Křivák, Ladislav Vörös, Roman Ungr. 30. 3. 2009. Koutem přes vklíněný blok.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Lezení na znělci v Českém středohoří

V okolí města Most se leze na znělci v několika oblastech. Nejvýznamější je Bořeň nad Bílinou. Dobrodružné odlehlé výstupy poskytuje Zlatník nad Českými Zlatníky. Výstupy byly vykonány na jižní pilíře Kaňkova u Braňan. Jižní stěna Špičáku u Mostu nabízí plotnové lezení v bývalém lomu. Západní svah Hněvína nad vodárnou ukrývá další skálu.

Nad Litoměřicemi se leze na Kreutzberku a na skále Mravenec.

Nedaleko Ústí nad Labem jsou skalní oblasti Vrabinec, Francká hora, Kozí vrch, Tašov, Rač a Čima v Brné.

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Bezvel Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Brdy Babka Hadí královna Klobouček Mrtnická skála

Černá skála u Řevnic 

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zine Blockweg Talwächter Schusterweg

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Suché skály hřebenovka

Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Choustník

Jizerské hory Černá Studnice Horní Hlídač Koutu Hrabivá cesta Malý Jezdec Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Kokořínsko U Nedvězí Konstantinovy Lázně Kotek Kozelka spárokomíny Kozí vrch Kreutzberk Luž Ondřej u Zábrdky

Lužické hory Oybin skryté věže pod Oybinem Jonsdorf Bílý potok Smrtka

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Dešťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Špičák u Mostu Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník Žabka u Zábrdky

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

Labské pískovce Bielatal V-VII Bieletal IV-V Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

V roce 1924 byla na olympijských hrách poprvé představena kanoistika. Na počest této události dopádloval do Paříže český sportovec Emerich Rath. Jeho cesta v kajaku po Seině činila 400 km.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

ejhwjuxd order, 23.7.2024 2:53, 118 příspěvků
купить септик для частног... AaronRhync, 23.7.2024 2:45, 15 příspěvků
fvcjhvox tablets, 23.7.2024 0:06, 118 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38