Špičák u Mostu - plotny pro horolezce

Špičák u Mostu - plotny pro horolezce
Špičák u Mostu. Skalní lezecká oblast.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Lezení sportovně odjištěných cest nižších obtížnosti pro začátečníky a mírně pokročilé - to je doména třicet metrů vysokých skal na úbočí kopce Špičák u Mostu. Cesty jsou plotnového charakteru, tu a tam přelezete nevýrazný pilíře či převisek, ale celkově se leze po položené skále.

Špičák u Mostu - plotny pro horolezce
Špičák u Mostu se zdvíhá nad mosteckým letištěm.
Autor snímku Kuba Turek

Na Špičáku u Mostu se leze po znělci neboli fonolitu na jižním svahu.

Skála je pevná a kultivovaná, protože prvovýstupci shodili do údolí všechny volné kameny. Dá se lézt i za vlhka a případě i deště.

Jištění obstarávají výhradně vrtané borháky a nahoře slaňovací řetězy. Vklíněnce, friendy a smyčky nechejte doma, tady by byly k ničemu. Za to se hodí přilba, neboť nad skalním stěnou je travnato-hlinitý svah, ze kterého může vypadnout volný kámen. Druhým důvodem pro nasazení přilby je konfigurace skály a jištění, protože pád do položeného terénu z dlouhých úseků mezi borháky, nevede bezpečně do vzduchu, ale lezec nekontrolovaně padá podél skály.  

Pod skálami se dá tábořit, rozdělat oheň anebo aspoň odpočívat ve stínu borovicového lesa. Pramen vody není daleko široko, a proto je nutné všechno pití přinést s sebou. Ačkoliv se nejedná o chráněné území, je samozřejmé, že budeme dodržovat pravidla pobytu v přírodě a po odchodu po nás nic nezůstane.   

Špičák

Špičák (399 m) patří do čtveřice mosteckých kopců spolu s dalšími třemi Hněvín (hrad), Široký vrch a Ressl. Na východě klesá k samostatnému Keřovému vrchu (319 m). V okolí jsou vinice, letiště a rekultivované výsypky. Kam oko dohlédne, vše jsou původně vytěžené hnědouhelné doly.

Na jižním a západním úbočí byl v lomu těžen kámen pro výstavbu starého Mostu, ze kterého nezbylo nic jiného než chrám Nanebevzetí Panny Marie. Materiál na jeho stavbu byl v letech 1547-1550 vytěžen také na Špičáku. V roce 1975 byl kostel postaven na speciální železnici a odvezen o kilometr dál na jeho dnešní místo. Město okolo něj bylo zbořeno a uhlí pod ním vytěženo.

Na Špičák nevede značená turistická cesta. Přesto je lehce dostupný od východu. Z vrcholu je rozsáhlý výhled na Podkrušnohoří.

Doporučené vybavení

60 m lano, lezečky, přilba, 8 expresek, 3 zámkové karabiny, magnezium, sedací a hrudní úvaz, jistítko, lékárnička, mobil.

Doprava

Po silnici do kopce z Mostu podél letiště do Braňan. Mineme po pravé straně vinici a cca 300 m za ní odbočuje doprava stará lomová. Pokud jedeme autem, odstavíme ho tady (a raději v něm nic nenecháme kvůli blízkosti nechvalně známých sídlišť v Chánově a Mostě). Vrátíme se kus k směrem k vinici a odbočíme pěší vyšlapanou cestou do lesa. Nejprve přijdeme do lomu v západní stěně (tam se neleze) a potom projdeme pod jižními stěnami s lezeckými cestami. Některé jsou označené názvem a obtížností, většina aspoň obtížností. 

GPS: 50°31‘8.27‘‘N, 13°39’57.27‘‘E

Špičák u Mostu. Opicakuz leze první metry cesty Merlot 4.

Horolezecký průvodce ŠPIČÁK U MOSTU

Jižní stěna
(cesty jsou uvedeny zleva doprava)

U kamenolomu

Eskalátor napětí 4+ Miroslava Vörösová, Ladislav Vörös, Pavel Princ, 4. 8. 2012. Levou hranou na balkón a přes 2 bh cesty Závistiví lovci čtyřek n.v.
Závistiví lovci čtyřek 4+ Pavel Princ - Ladislav Vörös, Miroslava Vörösová, 4. 8. 2012. Nástup 3 m vpravo od výrazné hrany plotnou přes 2 bh na balkon a přímo přes další 2 bh n.v.
Křížková 6- Ladislav Vörös, Miroslava Vörösová, Pavel Princ, 4. 8. 2012. Středem plotny přes 5 bh n.v.
Sociální cítění 5- Ladislav Vörös, Miroslava Vörösová, Pavel Princ, 4. 8. 2012. Vlevo od cesty Kamikaze přes 4 bh n.v.
Kamikaze 5+ Ivana Kubešová, Dan Hölzl, 4. 5. 2008. Nástup vlevo od výrazného kouta. Z plošiny na oblou plotnu, dále přes 4 bh n.v.
7- Miroslav Vlk, 2007. Plotnou v levé části masivu n.v.
Kamenné slunce 6 Ondřej Volák - Dan Hölzl, 10. 4. 2008. Plotnou (3 bh) na polici, převískem (bh) a spárou nebo stěnou (bh) n.v.

Levá plotna

Neznámá 6+ Z levé strany hřeny přes 7 nýtů n.v.
5-
 T. Valenta - Miroslav Vlk, 2007. Výraznou hranou n.v.
5+ Miroslav Vlk, 2007. Plotnou vpravo od hrany n.v.
5 Miroslav Vlk, 2007. Druhou plotnou vpravo od výrazné hrany n.v.
5+ Miroslav Vlk, 2007. Třetí plotnou vpravo od výrazné hrany n.v.
6 Miroslav Vlk. 2007. Rozbitou stěnou a výše plotnou n.v.
6- Petr Holík, 2007. Stěnou přes převis a plotnou n.v.
8- Miroslav Vlk, 2007.
projekt
projekt
9- Miroslav Vlk, 2007.
7 Jiří Švadleňák, 2007. Převislou stěnkou a plotnou n.v.
5- Petr Holík - J. Nypl, 2007. Nástup po hraně a plotnou n.v.
Proč v bačkorech 4 Ondřej Volák, Pavla Koukolíčková, Iva Kubešová, Radka Krumplová, Ladislav Vörös, Dan Hözl. 4. 5. 2008. Vlevo od hrany převískem k prvnímu bh, plotnou k druhému bh a cestou Jó-jo ke slaňovacímu řetězu.
Jó-jo 3 Iva Kubešová, Dan Hölzl, Pavla Koukolíčková, Radka Krumplová, Ondřej Volák, Ladislav Vörös. 4. 5. 2008. Nástup členitou hranou a dále koutkem k bh a položenou hranou ke slaňovacímu řetězu.

Střední plotna

Magnetická hora 5+ Ladislav Vörös, Dan Hölzl, Radka Krumplová, Iva Kubešová, Pavla Koukolíčková, Ondřej Volák. 4. 5. 2008. Vpravo od zarostlého žlabu přes 1 bh (společný s cestou vpravo), dále plotnou přes 3 bh.
5- Petr Holík, 2007. Druhá plotna vpravo od výrazného kouta.
5- Petr Holík - T. Valenta, 2007. Třetí plotna vpravo od výrazného kouta.
Kout 4 Podél výrazného spárokouta n.v.
5 Gerhard Tschunko - Miroslav Vlk, 2007. Čtvrtou výraznou plotnou n.v.
Zarostlá spára 3 Zarostlou spárou n.v.
Green Goblin 4 Filip Křivinka – Ladislav Vörös – Dan Hölzl, Iva Kubešová. 25. 9. 2008. Vlevo při hraně pátou plotnou přes 5 nýtů ke slaňovacímu řetězu.
Cotos Medios 4 Ladislav Vörös, Dan Hölzl. 13. 8. 2008. Vpravo od Green Goblin šestou plotnou přes 4 nýty ke slaňovacímu řetězu.
Nástřelná 4 Dan Hölzl - Filip Křivinka - Ladislav Vörös, Iva Kubešová. 25. 9. 2008. Sedmou plotnou přes 4 bh n.v.
Nono 3 Ladislav Vörös – Dan Hölzl, Eva Lopatová. 18. 7. 2012. Vpravo od nástřelné přes 4 bh ke slaňovacímu řetězu.
Rychlá trojka 4 Ladislav Vörös - Filip Křivinka - Dan Hölzl. 25. 9. 2008.
Vinice 4 Dan Hölzl, Pavla Koukolíčková, Ladislav Vörös, Filip Křivinka, T. Groh, Iva Kubešová. 5. 4. 2008. Po nevýrazné hraně (bh) v pravé části masivu a stěnou (3 bh) n.v.
Merlot 4 Dan Hölzl, Ladislav Vörös, Filip Křivinka, Iva Kubešová. 13. 8. 2008. Skalní kulisou do plotny a přes 4 bh ke slaňovacímu nýtu.
Kostky jsou vrženy 5 Ladislav Vörös - Dan Hölzl, Pavel Princ. 29.7. 2012. Levou částí trojúhelníkové stěny přes 2 bh na šikmou ramou, z ná přes další 2 bh ke slaňovacímu řetězu. 
Troubit na vuvuzely by se nám líbilo 5 Dan Hölzl, Filip Křivinka, Iva Kubešová, Radka Krumplová, Ladislav Vörös. 10. 7. 2010. Zalomenou plotnou vlevo od zarostlého kouta přes 4 bk k vrcholovému bh.
Buňka 5- Filip Křivinka, Dam Hölzl, Iva Kubešová, Radka Krumplová, Ladislav Vörös. Plotnou vlevo od  zarostlého kouta přes 4 bh n.v.

Pravá plotna

Bylo letní parno a já šla na plovárnu Džbán 4+  Ivan Zajan, Jan Masár, Jaroslav Ploch. 19. 7. 2012. Při levé hraně přes 2 bh pod převis. Zleva n.v.
Jsem major Šmaus, ratatata 5- Jan Masár, Ivan Zajan, Jaroslav Ploch. 19. 7. 2012. Vpravo od kouta přes převis (bh). Přímo plotnou (bh) n.v.
Kuchyňský robot 5 Ivan Zajan, Jan Masár, Jaroslav Ploch. 19. 7. 2012. 
Žlutý ďábel 5-  Ladislav Vörös, Eva Lopatová. 18. 7. 2012. Středem plotny pod převis (bh). Přes převis a ukloněnou stěnou (bh.) ke slaňovacímu řetezu
Žlutý ďábel po 20 letech 4+ Ladislav Vörös, Jaroslav Ploch. 19. 7. 2012. Přímo přes 4 bh ke slaňovacímu řetězu.
Major Mladějovský 4+ Jaroslav Ploch, Ladislav Vörös, Jan Masár, Ivan Zajan. 19. 7. 2012. Vlevo od kouta přes 3 bh ke slaňovacímu borháku.
Holčičí kout 3 František Křivák, Ladislav Vörös, Roman Ungr. 30. 3. 2009. Koutem přes vklíněný blok.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.czLezení na znělci v Českém středohoří

V okolí města Most se leze na znělci v několika oblastech. Nejvýznamější je Bořeň nad Bílinou. Dobrodružné odlehlé výstupy poskytuje Zlatník nad Českými Zlatníky. Výstupy byly vykonány na jižní pilíře Kaňkova u Braňan. Jižní stěna Špičáku u Mostu nabízí plotnové lezení v bývalém lomu. Západní svah Hněvína nad vodárnou ukrývá další skálu. 

Nad Litoměřicemi se leze na Kreutzberku a na skále Mravenec.

Nedaleko Ústí nad Labem jsou skalní oblasti Vrabinec, Francká hora, Kozí vrch, Tašov, Rač a Čima v Brné.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


GO za gorilou: předpremiéra filmu

GO za gorilou: předpremiéra filmu

Dnešní odvysílání dokumentárního filmu Go za gorilou na televizi Prima Zoom předcházela charitativní předpremiéra.... celý článek

Baranie a Priečné sedlo, jarní skialpinistická klasika v Tatrách

Kam nelézt 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

HAVRAN U JÍTRAVY Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

Jižním pilířem na Východní Žeruchovku

CLIMBING GUIDE Jižní pilíř na Východní Žeruchovou věž je odpočinková túra pro zkušenější horolezce. Nováčkům otevírá dveře do vyšších obtížností ve Vysokých Tatrách. Celou dobu se leze v trojkové obtížnosti, což
Chyťte vodu na Smědé

Chyťte vodu na Smědé

RIVER GUIDE Málo známá říčka Smědá stéká z Jizerských hor na sever. Je tedy pro Čechy "za horama," a proto také tak málo známá. Navíc mívá vodu jen málokdy. Dokonce i když hodně
Na vodu v Dolním Slezsku

Na vodu v Dolním Slezsku

AKTUALIZACE Horské i nížinné přítoky polské řeky Odra představují ideální prostředí pro rekreační i závodní kanoistiku. Souhrnná délka dolnoslezských vodních toků vhodných k jízdě na kánoi nebo kajaku činí 635 km. To je
Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Seakajakářské pokec na Priglu Brno, přehrada 17.-19.5. 17.5.
Dračí lodě Lipno 17.-19.5. 17.5.
Slavnosti chřestu Ivančice 17.-19.5. 17.5.
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 17.-19.5. Horská kola 17.5.
Sedmikras - survival Klepačov u Blanska 17.-19.5. 17.5.
Májová Moravice Kružberk 18.-19.5. 18.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 18.-19.5. 18.5.
Ebike fest - veletrh Praha, Krč 18.-19.5. Elektrokola 18.5.
Valdštejnské slavnosti Frýdlant 19.-21.5. 19.5.
Bezděz - cyklomaraton Bezděz Horská kola a koloběžky 19.5.

Diskuse

Reakce vodák Marek, 19.5.2019 1:23, 6 příspěvků
Proč? Prkoš, 19.5.2019 0:04, 1 příspěvek
Reakce Kuba Turek, 18.5.2019 15:18, 6 příspěvků
Reakce Frettie, 18.5.2019 10:45, 6 příspěvků
no wikipedia Lukas B., 17.5.2019 12:05, 6 příspěvků
SikaXwiki Pišišvor, 17.5.2019 10:20, 6 příspěvků
SikaXwiki Podrobnosti, 17.5.2019 9:04, 6 příspěvků
Reklama K., 14.5.2019 22:12, 1 příspěvek
Hašan není myslitel, ale ... PK, 13.5.2019 20:26, 1 příspěvek
3D tiskárna Daniel, 12.5.2019 14:32, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25
Je možné chodit po vodě? ... milan šupa, 10.5.2019 18:39
V Praze – Troji se rozhod... Horydoly , 9.5.2019 11:29