Kreutzberk pro softmovery

Kreutzberk pro softmovery
Kreutzberk, lezecká radost na skalách..
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

CLIMBING ROCK Softmover je zvláštní horolezecký druh. Jestli měl někdy ambice, tak ho o ně přibývající roky a kilogramy připravily. Mladší softmovery zase nepustí do těžkých výstupů strach, lenost a neochota trénovat. Přesto jsou softmoveři celkem spokojení. Lezou na pohodu a s kamarády. To stačí. Jednu skalní oblast jim ušil na míru Zdeněk Dědek Hubka z roudnického oddílu. Zveme na Kreutzberk nad Litoměřicemi.

Jak na to

Doporučené vybavení

Sedací a hrudní úvazek, lano 40 m, lezecký batoh, 6 expresek2 karabiny se zámkem, jistítko, lezečky, helma, několik smyček, magnezium, outdoorový mobil, lékárnička, kompaktní fotoaparát, mapa a průvodce, jídlo a pití (do hospody je daleko), pojištění. Může se hodit sada vklíněnců a friendů

Pod skalami je ohniště. 

České středohoří skrývá nejednu lezeckou lahůdku.

Sladké lezecké Středohoří

Vyřelé horniny jako pozůstatky starých podzemních sopek umožňují lézt i v době, kdy je na pískovec příliš vlhko. Navíc je Středohoří teplá a slunečná oblast s jednoduchou dopravní obslužností. 

Na Horydoly jsme už několikrát doporučovali lezení na kopci Bořeň, který poskytuje nejlepší lezecké terény v Česku mimo pískovcová skalní města. Mezi další skály ve Středohoří patří třeba Kozí vrch, VrabinecZlatník a Mostecký Špičák. Další desítky skal čekají na naši návštěvu. 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Kreutzberk nabízí instantní lezení. Je vhodné pro kondiční lezce, softmovery, staříky i děti. Jištění je zde bezpečné, materiál pevný, vždy se najde nějaký chyt a lezení s horním jištěním "na rybu" je zde tolerované.

HOROLEZCKÝ PRŮVODCE nabízí Skalní oblasti

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Vyvřelá hornina tefrit

Lezecká oblast Kreutzberk tvoří okrajové skály s výškou do patnácti metrů. Výjimečně dosahuje několik lezeckých cest délku dvacet metrů. Leze se po materiálu zvaném tefrit, což je vyvřelina jako v celém Českém středohoří.

Mimochodem - právě tyto rozpadlé vyvřeliny jsou základem nejúrodnějších půd Polabí zvaných Zahrada Čech. A ještě jedna nelezecká odbočka - stejný materiál se nachází třeba pod italským Vesuvem.

Ze skal Kreutzberku pozorujeme jako na dlani Litoměřice, Říp, Hazmburk, Milešovku a soutok Ohře s Labem.

VIDEO Kreutzberk

Kobercové nálety

Na Kreutzberku není moc co přemýšlet. Leze se tu jedna cesta za druhou jako při kobercovém náletu. Zleva doprava, nebo zprava doleva, to je jedno. Vybete si svoji obtížnost a lezete, dokud nejste na druhé straně masívu.

V současné době je zde zhruba šedesát cestami. Většina je zajištěná novými nýty a slaňovacími borháky velmi nahusto. Na dvacet metrů lezení jich očekávejte tři až pět. 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Prostor pro tradiční lezení

Mezi ně lze občas založit vklíněnec, ale je to zbytečné. Naštěstí tvůrci zdejších cest (byli to spíše přejišťovači a čističi, protože litomeřičtí horolezci tu skobovali již v šedesátých letech minulého století), ponechali některé spáry bez nýtů.

Kdo si tedy chce užít tradičního lezení, má možnost zastrkávat do spár a komínů kovová hejblátka, textilní plocháče i tlusté lanovice. To se cení! 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Zdejší výstupy se pohybují v obtížnostní škále UIAA od dvojky do šestky. Cest všech obtížností je dostatek. 

Skály byly přejištné roku 2009 a nejsou ještě příliš olezené. Místy narazíte na volné kamínky a také na suchý mech. 

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

Doprava

Kreutzberk je skalní vyhlídka Kavčí nebo Krkavčí vrch (cca 500 m) na předvrcholu Křížové hory (590 m) a ta je zase předvrcholem Panenského kamene (607 m) v masívu Dlouhého vrchu (655 m). První orientace tedy není úplně jednoduchá.

Autem jedeme do Litoměřic, pokračujeme do kopce do Žitenic, projedeme Pohořany a za nimi na křižovatce odbočíme doleva. Vystoupáme do sedla mezi Liščínem a Křížovou horou. Auto necháme na okraji silnice přímo v sedle. Dalo by se vyjet po poli až k lesu, kde je závora. Raději to ale nedělejte, protože majitelé zdejších polí a lesů to nemají vůbec rádi.

Kreuzberk, Křížová hora v Českém Středohoří.

K závoře se dostaneme také pěšky za půl hodiny po modré turistické značce z Pohořan, kam jezdí autobus. 

Od závory stoupáme lesní cestou přímo vzhůru po modré turistické značce. Během pár stovek metrů se od nás oddělí doprava dvě lepší cesty. My uhneme doleva na širokou traverzovou lesní svážnici až v lese nad zanedbaným ovocným sadem.

Po ní jdeme asi tři sta metrů k velkému mužíku u cesty. Pokud si nejsme jistí, tak mužík se objeví v místech, kde se nám za hřebenem otevře pohled na Litomeřice. Od mužíku vystoupáme padesát výškových metrů po upravené pěšině pod skály.

STRAVA.com: Stáhněte přístup ke skalám ve formátu GPX 

 

Pokud se netrefíme na traverzovou cestu, stoupáme po modré značce stezkou prudce vzhůru lesem až k turistickému rozcestníku Pod Křížovou horou. Odtud seběhneme po značené odbočce na Laffitovu vyhlídku, která se nachází na temeni horolezeckých skal. Jsou tam lavičky, stůl a velký dřevený kříž.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: delka steny
Jo, to je v pohodě, to je obvyklá metoda "dvakrát větší než ve skutečnosti". Chlapi to trochu přifoukli :-) Nějakej trouba kdysi napsal, že Čelovky v Tisý "spadají směrem k obci až 70m srázy" (nebo tak podobně, ta cifra každopádně byla 70), no a vono je to ve skutečnosti jen 30 a chlup :-)
Reaguj
Re: Re: delka steny
OK. Díky za opravy. Budeme uvádět napříště Kreutzberk. Číslo 30 m jsem si nevycucal z prstu, ale vycházelo právě z poslední verze průvodce.
Reaguj
Re: delka steny
Jojo, 30 metrů je hausnumero (ledaže by se nějak brutálně traverzovalo stěnou :-)). Prosím konfrontovat např. s údolkou Čimy v Brné, která ma cca 33 metrů. Troufám si tvrdit, že výška skály je max. 20 metrů.Ještě k pravopisu: Většinou je v článku Kreutzberg, jednou snad i Kreutzberk. První (bibliofilní!) vydání průvodce mělo na obálce Kreutzberk, druhé má Kreutzberg. Místní znalcem Pepa Novotný mi objasnil, že Kreutzberk je OK. Tato verze je např. použita i pro zapisování cest do databáze na Lezec.cz. Čili KREUTZBERK.
Reaguj
delka steny
ahoj, maximalni delka cest je kolem 20 m, nejcasteji 15m. uvadenych 30m se mi teda velice nzda.ale jinak milá oblast.B
  • Autor ben
  • Datum a čas 23.6.2009 20:30
Reaguj
Nic zvláštního v tom nehledej :-)

Na levé ruce. Operace. Ještě to bolí na dotek. Viz:

Reaguj
Jakube
Na co ta rukavice? Hlubší význam?
  • Autor Radas
  • Datum a čas 22.6.2009 11:19
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Regionální velká výměna zkušeností se koná poprvé v Praze

Regionální velká výměna zkušeností se koná poprvé v Praze

Vzdělávací a komunitní akce Regionální velká výměna zkušeností je zaměřená na pracovníky s dětmi a mládeží, dobrovolníky i profesionály a také začínající nadšence z praxe. Krajské akce se odvozují z tradiční Celostátní velké výměny zkušeností a v lednu konečně dojde i na... celý článek

Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí

Kladno bruslí pod oblohou i střechou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vídeňský ledový sen

Vídeňský ledový sen

PODCAST Letošní Vídeňský ledový sen má rozlohu 10 000 čtverečních metrů. Přesně tak velké je kluziště, ledové terasy a zaledněné uličky pro bruslaře před městskou radnicí v centru Vídně.
První podzimní cyklostezka?

První podzimní cyklostezka?

AKTUALIZACE Začal nám začal podzim. Teploty jsou ale ještě docela ucházející, tak vás možná nebudeme muset zdlouhavě přesvědčovat, abyste si udělali do konce roku ještě nějaký ten výlet na kole. Tentokrát
Bruslení v Jihlavě

Bruslení v Jihlavě

V Jihlavě se bruslí pod širým nebem tradičně na kruhové ledové ploše kolem morového sloupu na Masarykově náměstí. Malé umělé kluziště je v Parku Gustava Mahlera. Bruslí se také na zimním stadionu
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

ROZTOKA Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Salzburg's world-famous Christmas market opens its doors

Salzburg's world-famous Christmas market opens its doors

The origins of the famous Salzburg Christmas Market date back to the late 15th century.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní slunovrat Česko 21.12.
Chrudimka - pouštění lodiček Chrudim   24.12. 22:00
Štědrodenní Ohře - splutí Loket   24.12. 09:30
Lužnice - vánoční jízda
Suchdol Pořádá Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí 25.12. 10:00
Živý betlém Praha, Hostivař 25.12. 17:00
Živý betlém Ústí nad Orlicí, Mírové náměstí 26.12.
Vánoční běh Klatovy 26.12.
Vánoční prohlídky zámku Lysice 30.-31.12. 30.12.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 28.11.-31.12. 31.12.
Silvestrovská šermířská procházka Krašov 31.12.

Diskuse

Dichaelrerce Gichardpow, 19.12.2025 2:15, 12 příspěvků
Hezká vzpomínka. Climber 2, 17.12.2025 9:07, 2 příspěvky
děláte to dobře Kouďalo, 16.12.2025 10:47, 2 příspěvky
Hmm turecké hospodářství Honza, 15.12.2025 14:16, 3 příspěvky
WC Novinář, 15.12.2025 9:46, 2 příspěvky
Inu Honza, 15.12.2025 8:41, 2 příspěvky
Karwendel Gut Pišišvor, 14.12.2025 22:03, 2 příspěvky
Kontakt na farmu Horydoly, 11.12.2025 0:06, 10 příspěvků
Kontakt na farmu Bára Zemanová, 10.12.2025 22:12, 10 příspěvků
hrozný Paulse, 10.12.2025 14:37, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Poutní místo Neratov roze... Horydoly , 19.12.2025 1:43
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49
Třeboňská nocturna Horydoly Open, 10.12.2025 11:14
Advent v Muzeu Olomouckýc... Horydoly , 9.12.2025 23:04
Cyklistické závody 2026 Horydoly , 9.12.2025 11:59
Přihlaste se na veletrh c... Horydoly , 2.12.2025 14:36
Horský festival Expedície... Horydoly , 1.12.2025 13:45