Stěna Trollů (Trollveggen)

Stěna Trollů (Trollveggen)
SDÍLEJ:

Horolezeckým symbolem celé Skandinávie je norský Trollveggen (Trolí stěna). Nejvyšší kolmá skála Evropy je zdolávána lezeckými družstvy v létě i v zimě, skáče se z ní na padácích i ve speciálních leteckých oblecích, výletníci vyjíždějí po Trolí silnici a turisté obduvují vodpád Trollů.

Jak na to

Trolí stezka

Trollstigen je nejznámější silnice v Norsku. Serpentiny na trase číslo 63 nabízejí dech beroucí výhledy na fjord Åndalsnesfjorden, údolí Isterdalen a skalní formace Biskup, Král, Královna a nejvyšší kolmou evropskou skální stěnu Trolltindane. Všechny tyto ostré a krásné vrcholy stoupají od fjordu do dvoutisícových výšek. Silnice je otevřená od 15. května do 31. srpna podle stavu sněhu. Důležitou roli hraje také eroze a padající kamení, které silnici každou sezonu poničí a je potřeba ji opravit.

"V norských v horách je všude dost vody," hlásí turistický průvodce z Periscope Skandinávie Martin Skalský. "Na trek stačí vzít jen půllitrovou láhev, protože pití se dá kdekoliv doplnit." Blížíme se k nejvyšší skalní stěně Evropy Trollveggen. Jsme na Trolí cestě, která turisty protahuje od moře podél vodopádů až k nejvyšším vrcholům.

Trollveggen i okolní skály patří do nejstaršího a nejkrásnějšího národního parku Romsdal, který zahrnuje stejnojmenné obrovské údolí a věnec hor okolo něj.

Nová restaurace na konci Trollstigen

Skalní stěna Trollveggen je dosažitelná turisticky. Na její vrchol se dá přijít od silnice Trollstigen, na jejímž konci stojí kromě parkoviště také restaurace a obchod se suvenýry.

Ještě než se vydáme do stoupajích serpentin, stavíme se v kempu Åndalsnes. Vítá nás majitel Edmund Meyer: "Nahoře v sedle se už několik let staví nová restaurace. Příští rok bude určitě hotová, rád bych ji provozoval." V duchu si říkám, že ji snad nebude vybavovat on, když je státní. Vkus Edmunda totiž odpovídá požadavkům masové turistiky a na rozdíl od tradičních norských útulných dřevěných interiérů dává přednost plastu, chromu a neútulným prostorným ratejnám.

V sedle Stigrøra žasnou naši průvodci z cestovní kanceláře Periscope Skandinávie: "Ty jo, tady ještě před čtrnácti dny bylo Trolí muzeum, obchůdek a parkoviště. Kde teď mám zaparkovat?" Zřejmě to Norové s dostavbou myslí vážně.

"Tomuhle říkám znásilnění přírody," slyším odjinud. Občas se totiž něco nepovede i v Norsku. Regulace horské bystřiny před budoucí restaurací je toho důkazem. Raději se otočím - výhled do údolí mě vrací ke skromnému majestátu přírody.

Horolezecká špička

Samotná skalní Stěna Trollů láká horolezce především kolmým úsekem o výšce jeden kilometr. Položený nástup pod ním dá ovšem také zabrat. Největší převisy v centrální části sahají až padesát metrů od kolmice. Pokud z něho lezec shodí kámen, dopadne padesát metrů od úpatí skály.

Troll Wall se leze v létě i zimě. V obou ročních obdobích však horolezci bojují s lámavou skálou, vlhkem, chladem, špatným počasím a obrovskou expozicí. Rozhodně není pro začátečníky.

Poprvé byla vylezena až v roce 1967. Dříve horolezci trávili ve stěně celé týdny, dnes ji zdolávají za dobrých podmínek podstatně rychleji.

 

První československý prvovýstup na Trollrygen mají na kontě Michal Orolín, Bakoš, Petrík a Soldán z roku 1974. První zimní přelez zde vykonal v roce 1976 Josef Rakoncaj s druhy. Voce 1973 zde zahynulo pět horolezců z Liberce a Jablonce.

Dodnes tu působí další horolezci z Česka a Slovenska, ale mezi významné prvovýstupce se nikdo další zatím nezapsal. Nejvýrazněji si o to řekli v roce 2008 Dušan Stoupa Janák a Václav Šatava, když vylezli dlouhou variantu cesty Baltika, kterou nazvali Metal Masters.

Vypni mozek a skoč po hlavě ze skály

Stěna Trollů je také lákadlem pro skokany. V roce 1980 tu s padákem poprvé skočil Fin Jorma Oster . V roce 1984 tu zahynul zakladatel BASE jumpingu Carl Boenish. Od roku 1986 je zdejší skákání zakázáno pod přísnou pokutou.

V okolních skalních oblastech se ovšem konají oficiální závody, festivaly a kurzy BASE jumpingu. V každém případě se ovšem jedná o značně nebezpečnou zábavu.

Přesto si čas od času někdo z legendární Stěny Trollů skočí. Jde o ovšem nejen o život, ale také o mastné pokuty a v poslední době prý skokany odváží policie rovnou do vězení.

Kromě skoků s padákem se létá také ve wingsuit, což se speciální letecký oblek, který umožňuje roztáhnout ruce a nohy jako křídla. Skokan tak může zpomalit a částečně řídit svůj volný pád. Doskok na zem však musí stejně udělat s rozevřeným padákem nad hlavou.

Norsko na HORYDOLY

Rafting Sjoa (VIDEO)

Taťkové rybaří v Norsku (RYBÁŘSTVÍ)

V Norsku jsme chtěli obejmout první strom (TREKING)

Komerční expedice na severní pól (TREKING)

Norské imprese (FOTO)

DETOUR. Architecture and Design (FOTO)

Norský svetr za sedm tisíc (BUSINESS)

Norská vlna do českých hor (BUSINESS)


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


V Kornu spadl horolezec ze skály

V Kornu spadl horolezec ze skály

Ze skal u Korna v Českém krasu se zřítil horolezec. Osmimetrový pád přežil. Se zhmožděnými zády a žebry musel být odvezen do nemocnice.... celý článek

Zlatá stezka a Zlatá cesta u Kašperských Hor

Proč dřevěné hračky pro děti? Aby dospělí mohli solit jídlo!

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

HAVRAN U JÍTRAVY Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Chyťte vodu na Smědé

Chyťte vodu na Smědé

RIVER GUIDE Málo známá říčka Smědá stéká z Jizerských hor na sever. Je tedy pro Čechy "za horama," a proto také tak málo známá. Navíc mívá vodu jen málokdy. Dokonce i když hodně
Na vodu v Dolním Slezsku

Na vodu v Dolním Slezsku

AKTUALIZACE Horské i nížinné přítoky polské řeky Odra představují ideální prostředí pro rekreační i závodní kanoistiku. Souhrnná délka dolnoslezských vodních toků vhodných k jízdě na kánoi nebo kajaku činí 635 km. To je
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 24.5.
Dřevosochání motorovou pilou Desná v Jizerských horách 27.5.-1.6. 27.5.
Jiří Bouda a Cyril Bouda - výstava grafik Kladno, Radost Vernisáž 28.5.
Den otevřeného arboreta
Luže, Hamzův park 28.5.
IVCA Rally Velká Británie, Edinburgh 29.5.-3.6. Historická kola 29.5.
Dračí lodě Třeboň, Svět 31.5.-1.6. 31.5.
Brodský skauting - výstava Havlíčkův Brod, muzeum 31.5.-1.9. 31.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Budějovický půlmaraton České Budějovice 1.6.
Orlík Tour - cyklomaraton Orlík, Vystrkov Horská kola 1.6.

Diskuse

gorily babička Magda, 26.5.2019 19:05, 3 příspěvky
fakt XXX, 24.5.2019 17:26, 8 příspěvků
Wobenzym Horydoly - Andrea Černá, 22.5.2019 23:20, 10 příspěvků
Pulzní terapie P.Vyskočil, 22.5.2019 23:16, 7 příspěvků
Wobenzym Michaela, 22.5.2019 22:37, 10 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:58, 7 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:35, 5 příspěvků
Ajeje Tereza, 22.5.2019 14:13, 3 příspěvky
Bureš pudeš Nejlepší heslo, 22.5.2019 13:01, 1 příspěvek
1211 českých novinářů vodák Marek, 21.5.2019 14:53, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25