Stěna Trollů (Trollveggen)

Stěna Trollů (Trollveggen)
Trollstigen.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Horolezeckým symbolem celé Skandinávie je norský Trollveggen (Trolí stěna). Nejvyšší kolmá skála Evropy je zdolávána lezeckými družstvy v létě i v zimě, skáče se z ní na padácích i ve speciálních leteckých oblecích, výletníci vyjíždějí po Trolí silnici a turisté obduvují vodpád Trollů.

Stěna Trollů (Trollveggen)
Trollveggen.
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Trolí stezka

Trollstigen je nejznámější silnice v Norsku. Serpentiny na trase číslo 63 nabízejí dech beroucí výhledy na fjord Åndalsnesfjorden, údolí Isterdalen a skalní formace Biskup, Král, Královna a nejvyšší kolmou evropskou skalní stěnu Trolltindane. Všechny tyto ostré a krásné vrcholy stoupají od fjordu do dvoutisícových výšek. Silnice je otevřená od 15. května do 31. srpna podle stavu sněhu. Důležitou roli hraje také eroze a padající kamení, které silnici každou sezonu poničí a je potřeba ji opravit.

"V norských v horách je všude dost vody," hlásí turistický průvodce z Periscope Skandinávie Martin Skalský. "Na trek stačí vzít jen půllitrovou láhev, protože pití se dá kdekoliv doplnit." Blížíme se k nejvyšší skalní stěně Evropy Trollveggen. Jsme na Trolí cestě, která turisty protahuje od moře podél vodopádů až k nejvyšším vrcholům.

Trollveggen i okolní skály patří do nejstaršího a nejkrásnějšího národního parku Romsdal, který zahrnuje stejnojmenné obrovské údolí a věnec hor okolo něj.

Nová restaurace na konci Trollstigen

Skalní stěna Trollveggen je dosažitelná turisticky. Na její vrchol se dá přijít od silnice Trollstigen, na jejímž konci stojí kromě parkoviště také restaurace a obchod se suvenýry.

Ještě než se vydáme do stoupajích serpentin, stavíme se v kempu Åndalsnes. Vítá nás majitel Edmund Meyer: "Nahoře v sedle se už několik let staví nová restaurace. Příští rok bude určitě hotová, rád bych ji provozoval." V duchu si říkám, že ji snad nebude vybavovat on, když je státní. Vkus Edmunda totiž odpovídá požadavkům masové turistiky a na rozdíl od tradičních norských útulných dřevěných interiérů dává přednost plastu, chromu a neútulným prostorným ratejnám.

Trollveggen / Troll Wall / Trolli stěna. Romsdalen, Norsko.

V sedle Stigrøra žasnou naši průvodci z cestovní kanceláře Periscope Skandinávie: "Ty jo, tady ještě před čtrnácti dny bylo Trolí muzeum, obchůdek a parkoviště. Kde teď mám zaparkovat?" Zřejmě to Norové s dostavbou myslí vážně.

"Tomuhle říkám znásilnění přírody," slyším odjinud. Občas se totiž něco nepovede i v Norsku. Regulace horské bystřiny před budoucí restaurací je toho důkazem. Raději se otočím - výhled do údolí mě vrací ke skromnému majestátu přírody.

LETUŠKA: Kupte si letenky do Norska

 

Horolezecká špička

Samotná skalní Stěna Trollů láká horolezce především kolmým úsekem o výšce jeden kilometr. Položený nástup pod ním dá ovšem také zabrat. Největší převisy v centrální části sahají až padesát metrů od kolmice. Pokud z něho lezec shodí kámen, dopadne padesát metrů od úpatí skály.

Troll Wall se leze v létě i zimě. V obou ročních obdobích však horolezci bojují s lámavou skálou, vlhkem, chladem, špatným počasím a obrovskou expozicí. Rozhodně není pro začátečníky.

Poprvé byla vylezena až v roce 1967. Dříve horolezci trávili ve stěně celé týdny, dnes ji zdolávají za dobrých podmínek podstatně rychleji.

První československý prvovýstup na Trollrygen mají na kontě Michal Orolín, Bakoš, Petrík a Soldán z roku 1974. První zimní přelez zde vykonal v roce 1976 Josef Rakoncaj s druhy. Voce 1973 zde zahynulo pět horolezců z Liberce a Jablonce.

Dodnes tu působí další horolezci z Česka a Slovenska, ale mezi významné prvovýstupce se nikdo další zatím nezapsal. Nejvýrazněji si o to řekli v roce 2008 Dušan Stoupa Janák a Václav Šatava, když vylezli dlouhou variantu cesty Baltika, kterou nazvali Metal Masters.

Vypni mozek a skoč po hlavě ze skály

Stěna Trollů je také lákadlem pro skokany. V roce 1980 tu s padákem poprvé skočil Fin Jorma Oster . V roce 1984 tu zahynul zakladatel BASE jumpingu Carl Boenish. Od roku 1986 je zdejší skákání zakázáno pod přísnou pokutou.

V okolních skalních oblastech se ovšem konají oficiální závody, festivaly a kurzy BASE jumpingu. V každém případě se ovšem jedná o značně nebezpečnou zábavu.

Přesto si čas od času někdo z legendární Stěny Trollů skočí. Jde o ovšem nejen o život, ale také o mastné pokuty a v poslední době prý skokany odváží policie rovnou do vězení.

Kromě skoků s padákem se létá také ve wingsuit, což se speciální letecký oblek, který umožňuje roztáhnout ruce a nohy jako křídla. Skokan tak může zpomalit a částečně řídit svůj volný pád. Doskok na zem však musí stejně udělat s rozevřeným padákem nad hlavou.

Horydoly.cz Norsko na HORYDOLY

Stěna Trollů Trollveggen (HOROLEZECTVÍ) 

Poláku, nýty do Norska nám netahej! (HOROLEZECTVÍ)

Teplý, jedinečný, nádherný Geiranger (VODÁCTVÍ)

Rafting Sjoa (VIDEO)

Taťkové rybaří v Norsku (RYBÁŘSTVÍ)

V Norsku jsme chtěli obejmout první strom (TREKING)

Ze Stockholmu do Osla po železnici (TREKING)

Komerční expedice na severní pól (TREKING)

Gustav Vigeland, stalinista a nacista, věnoval Oslu úžasné sochy (FOTO)

Vikingské lodice kotví v Oslu (FOTO)

Norské imprese (FOTO)

Norská koruna pokračuje po Skandinávské unii (PENÍZE)

DETOUR. Architecture and Design (FOTO)

Norský svetr za sedm tisíc (BUSINESS)

Norská vlna do českých hor (BUSINESS)


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Zřícený ledovec na Marmoladě zabil mnoho turistů

Zřícený ledovec na Marmoladě zabil mnoho turistů

ČERNÁ VDOVA Obrovské řícení na ledovci na Marmoladě zřejmě zabilo dvě desítky turistů. Horská služba zatím našla šest mrtvých, z nich jsou tři Italové a nejspíš i jeden Čech.... celý článek

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Proč si poslechnout operu Tannhäuser

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Tajný závod na mopedech Race of Champions

Tajný závod na mopedech Race of Champions

Legendární mopedy Stadion si to už 39 let rozdávají v Tajném závodu z Prahy do Českého Dubu. Tajný závod se maskuje za spanilou jízdu. Jde ale o jediné: Vyhrát za každou cenu.
Slepucha - skála pro nenapravitelné romantiky

Slepucha - skála pro nenapravitelné romantiky

CLIMBING GUIDE Začátek brdských Hřebenů je komplikovaný pro turisty, cyklisty, geology a také horolezce. Než se zvedne pořádný žulový hřeben, nad Prahou se objeví bachratý Cukrák, následuje několik hlubokých údolí, chaotické
TOP 4 tipy na levné cestování

TOP 4 tipy na levné cestování

Dovolená za levno nebo cestovatelská výprava ještě levněji? Turistika za malé peníze do dalekých zemí je snem mnoha cestovatelů. Abychom opravdu ušetřili, je dobré si předem ujasnit naše finanční možnosti
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Zbavte se stresu jednou pro vždy a uvolněte se

Zbavte se stresu jednou pro vždy a uvolněte se

Neustálý stres - ať už z každodenního dojíždění do práce, nešťastného manželství nebo velkého pracovního vytížení - může mít na tělo skutečné fyzické následky. Je spojován s celou řadou zdravotních problémů, včetně problémů s náladou,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 15.-17.7. Horský běh 15.7.
Přejezd republiky Novohradské hory 15.-17.7. 15.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 16.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Dobříš Horská kola 16.7.

Diskuse

New Height of Mt. Everest Roshan, 4.7.2022 10:12, 7 příspěvků
Příspěvek Honza, 3.7.2022 10:52, 1 příspěvek
kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Hello, everyone Elmer1493muple Elmer1493muple, 3.7.2022 11:42
Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45