BASE: Jen si skočit

BASE: Jen si skočit
Paragliding.
Autor snímku Martin Kráčalík – Seven Days
SDÍLEJ:

Skočit s padákem z letadla nebo z vysokého kopce není dnes nic zvláštního. Za pomoci instruktora to zvládají i důchodci a malé děti. Ale skákali jste někdy z mrakodrapu nebo ze skály?

Jak na to

Varování!

Base jumping je ve většině zemí zakázaný!

Nikdy to nezkoušejte!

Kdo se bojí, má zpomalené reakce, což ho může stát život!

Skákat a padat by neměly osoby se srdečními potížemi a vysokým krevním tlakem!

Skoky přežívají jen někteří nejzkušenější parašutisté!

Smrtelné zábavě se říká base jumping. Chybu při ní uděláte jen jednou. Na nápravu máte totiž jen zlomky vteřiny, což obvykle nestačí.

Toho jsou si vědomy úřady a tento extrémní druh parašutismu zakazují. Například v USA vás po přistání chytí policista a jdete do vězení. V Česku se zatím o takovém případu neví.

Skáčí odkudkoliv

BASE je zkratka pro všechna čtyři místa, odkud se skáče: buidling (dům), antenna (televizní věž), span (mostní oblouk) a earth (země, skály, útesy).

Jednoho z nejlepších výkonů se odvážil Američan John Vincent, když pomocí přísavek vylezl na mostní oblouk v St. Louis a skočil z něho dolů. Podobně riskantní byl seskok Rakušana Felixe Baumgartnera, který seskočil z pravé žehnající ruky Kristovy sochy nad Rio de Janeirem. Na otevření padáku měl pekelně málo času, protože k zemi to měl jen několik desítek metrů.

V tuzemsku jsou zatím všechny skoky důsledně utajené a mezi parašutisty se jen šušká, co a kdo možná skočil.

Automatické reakce a speciální padák

Jak nebezpečný je base jumping, ukazuje srovnání s klasickým parašutismem. Zkušený parašutista při běžném seskoku z letadla nemá otevřít padák níž než šest set metrů nad zemí. V tu chvíli letí volným pádem rychlostí okolo dvou set kilometrů za hodinu, je tedy pouhých jedenáct vteřin od smrti. Tři sta metrů je kritická hranice, za kterou už bývá všechno ztraceno. Pět vteřin je na reakci skokana a otevření padáku málo.

Většina base jumperů při tom skáče z výšek menších než je těch kritických tři sta metrů. Jak to dokážou? Musejí mít rychlé zautomatizované reakce, speciální padáky otevírající se při nižších rychlostech a někdy skáčí s předem otevřeným padákem. Většinou se skáče bez záložního padáku. Pár vteřin letu na jeho použití v případě potíží s hlavním padákem nestačí.

Internetové pololegální příručky base jumpingu uvádějí, že do tohoto sportu by se neměl pouštět nikdo, kdo nemá za sebou spoustu seskoků na klasickém padáku a s akrobacií při volném pádu, které se říká skydiving.

Jednotliví autoři se liší v doporučení, kolik seskoků je třeba absolvovat před rozhodnutím "Skočím si z mostu!" Jejich učebnice uvádějí sto až tři sta klasických seskoků z letadla. Base jumping podle statistik samotných skokanů zkusilo zatím asi sedm tisíc parašutistů, aktivně se mu v současné době věnuje okolo dvou tisíc lidí a několik stovek jich při své zábavě zahynulo.

Slovníček (abychom si rozuměli)

Parašutismus - seskoky na padácích z letadel

BASE jumping - seskoky z budov, mostů, konstrukcí a skal

Paragliding - slet z kopců na padákových křídlech, na kterých lze stoupat v termice podobně jako na větroních

Skydiving - akrobacie při volném pádu před otevřením padáku, lze ji provozovat při klasickém parašutismu i base jumpingu

Wingsuit - oblek podobný jako nosí Superman, slouží k plachtění vzduchem, před přistáním se otvírá malý padák

James Bond propagátorem base jumpingu

Filmový agent 007 předvádí v nesmrtelné sérii svých filmů všechny možné adrenalinové skopičiny a není tedy divu, že si také občas něco "bejzne." Poprvé skočil z kanadského útesu Mount Asgard (v roce 1976 ve filmu The Spy Who Loved Me), potom to už šlo jako na drátku. V roce 1985 přišla na řadu pařížská Eiffelova vež (A View to a Kill), v roce 1987 Gibraltarská skála (The Living Daylights) a v roce 2002 právě tající ledovec (Die Another Day).

Nutno poznamenat, že Gibraltar a ledovec byly dílem trikových odborníků, ale seskok z Eiffelovky a Asgradu byly opravdové a místo herců z nich skákali dubléři.

 

Kde se také skáče

Francie: Verdon

Druhý nejhlubší kaňon Evropy je pro base jumpery téměř ideální. Dojedou k němu autem, na hranu kolmé stěny je to od silnice sotva metr, horký vítr tu vane většinou odspodu nahoru a v kaňonu pod odrazovou hranou létají vojenské stíhačky. Verdon má ovšem jednu vadu - výstup zpět na silnici znamená několik hodin perné turistiky.

Norsko: Trollveggen

Skalní stěna skřítků Trollů je matkou evropského base jumpingu. Na její horské temeno se dostanete poměrně lehce (ačkoliv i v létě jsou občas potřeba horolezecké cepíny a mačky), dolů je to ovšem těžké. Nevyzpytatelné vzdušné víry tu už zabily nejednoho odvážlivce. Skoky jsou tady co nejpřísněji zakázané, pro občasného skokana si ihned přijíždí policie a odváží ho rovnou do chládku. Za chvilku vzrušení se tu platí několika měsíci vězení a mastnou pokutou.

Kalifornie: El Capitan

Kilometr vysoký skalní blok je sice nahoře kolmý, ale spodní třetina je šikmá. Tady už musí být skokan daleko od stěny, protože by se jinak rozbil napadrť. Dokud rangeři skákání tolerovali, bavili se base jumpeři na úkor horolezců - ti určitě nečekali, že místo pohybu nahoru se těsně podél skal bude někdo řítit dolů a ještě k tomu s úsměvem na rtech.

Venezuela: Salto Angel

Podél jednoho z nejvyšších vodopádů světa je prý let kouzelný. Za těch pár vteřin si můžete prohlédnout závoje vodní tříště, červené skály a bujnou vegetaci. Přístup ke stolové hoře, odkud vodopád spadá, vede panenskou divočinou. Několik dní plujete po řece parníkem, potom přesednete na malou loď, a pak jdete pod skály pěšky. Nakonec celý den vynášíte padák nahoru na plošinu a skočíte. Pod vámi je hustý prales a vy se musíte trefit do řeky, která zeshora vypadá jako stříbrná stružka.

Západní Virginie: Fayettevill

Legální skoky jsou na celém světě výjimkou. Tou, která potvrzuje pravidlo, že Bridge Day, který se koná každou třetí sobotu v říjnu na mostě New River Gorge Bridge. Ten den se vrhnou z 267 metrů vysokého mostu přes tři stovky parašutistů. Vloni se na ně přišlo podívat dvě stě tisíc lidí.

…a další

Skákat se dá téměř odkudkoliv. Odněkud sice jen jednou, ale nešť - tady je pár námětů, čeho všeho je možné se odvážit. V Americe třeba socha Svobody (už v roce 1912!), dvojčata WTC (s jejich střechy si od bin Ládinova útoku už nikdo neskočí), nebo Empire State Buidling (dole vás jistojistě chytnou policajti). V Malajsii Petronas Towers (nejvyšší mrakodrap světa) a v Kanadě několik útesů Baffinových ostrovů (doskok na úzký pruh pobřeží je lepší než do ledového moře).

Horydoly.cz Outdoor v kostce

ADRENALIN Kienova houpačka
ADRENALIN Bungee na Zvíkovském mostu
ARCHEOLOGIE Detektory kovů pro amatéry
BĚH Trail running
BĚH Běhání na sněhu
BĚH Ultramaraton - vypni mozek a běž!
BĚH Bloudění svátečního běžce
BOARDING Rychle na longboardu z Kozákova dolů
BOARDING Wakeboarding
BOARDING Indoor windsurfing v polské hale
CYKLISTIKA Orientační závody na horských kolech 
CYKLISTIKA Triatlon a Xterra
CYKLISTIKA Freestyle BMX na Štvanici
GEOCACHING Geocaching po česku
GYMNASTIKA Parkour vypadá nebezpečnější, než je doopravdy
GYMNASTIKA Olympijský šplh
HOROLEZECTVÍ Drytooling kombinuje skálu a cepíny
HOROLEZECTVÍ Feráty: pocity horolezců
HOROLEZECTVÍ Na koho v horách spoléhat
JEZDECTVÍ Exkluzivní polo na koních
JEZDECTVÍ Skijöring - kdo táhne lyžaře? Pes, kůň, motorka
JEZDECTVÍ Koně pro radost i zdraví
IN LINE BRUSLE Nordic skating
LYŽOVÁNÍ Dobrodružné lyžovánÍ v terénu
LYŽOVÁNÍ Co je potřeba na skialp
LYŽOVÁNÍ Telemark, starý nový styl
LYŽOVÁNÍ Akční skibob
MYSLIVOST Lovecká vášeň
TĚŽKÁ ATLETIKA Skotské hry na Sychrově
TĚŽKÁ ATLETIKA Timbersports - silní muži se sekerami a pilami
PARA Parašutismus bez padáku
PARA BASE jen si skočit
PARA Hike and Fly
MOTO Motokáry pro zábavu
VODNÍ SPORTY Aquaskipper jako Ježíš na hladině
VODNÍ SPORTY Veslování pražské Primátorky
VODNÍ SPORTY Voda: adrenalin pro děti i rodiče
TURISTIKA Zimní táboření
TURISTIKA Sněžnice okouzlily i lyžaře
TURISTIKA Dlouhé horské přechody
LETNÍ SPORTY Speedminton jako Ferrari
LETNÍ SPORTY Prague Paintball Open
ZIMNÍ SPORTY Curling: skrytý adrenalin
HANDICAP Orientační závod vozíčkářů
HANDICAP Trail-O

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

sam se base jumpingu venuji a vic blbosti o nem snad ani napsat nejde,autor clanku by si mel priste sehnat vic informaci o base nez zacne psat neco takoveho!
 • Autor tygr
 • Datum a čas 28.5.2006 22:32
Reaguj
Re: Re: k fyzice
copak po vyhozeni padaku, jeste pred musis byt naprosto vyrovnany... jinak se ti zamotaji snury a to je pak sakra rychly...
 • Autor standa
 • Datum a čas 18.10.2005 15:36
Reaguj
Re: k fyzice
No právě. Je třeba rozlišovat pevný a letmý start. O ničem jiném nehovořím.
 • Autor husky
 • Datum a čas 13.10.2005 07:46
Reaguj
k fyzice
Ale v clanku mluvi o skoku z letadla, tedy cca z nekolika kilometru. Pak je ve vysce 600 m jiz dosazena tzv. terminal velocity(neznam cesky ekvivalent). To je rychlost cca mezi 200 a 250 km/h, která se již nezvyšuje. Protože vztlaková odporová síla je stejná jako síla gravitační. Proto člověk, který skočil z letadla zvladne usek z 300 mteru na zem za tech pet sekund.
 • Autor Vojta
 • Datum a čas 12.10.2005 11:52
Reaguj
trocha fyziky
Podle textu článku by si člověk myslel, že na skok ze 300 metrů má člověk 5 vteřin. Pan Newton ale praví, že na to je 8 vteřin. A těch 5 vteřin má už ze 125 metrů (dráha=zrychlení*čas*čas/2). Reakční doba připraveného člověka by neměla přesáhnout jednu vteřinu (prvních 5 metrů pádu) a zbytek je hlavně o vybavení (rychlost a spolehlivost otevření padáku). Protože není čas na korekce a opravy chyb, tak to je (přehnaně řečeno)vlastně sport pro každého, kdo bezhlavě svěří svůj život technice a zase tak moc umět nemusí - alespoň podle textu článku (což je samozřejmě blbost - v článku nejsou zdůrazněny aspekty, jako otevírání padáku v přesně stanoveném místě (jinde by se padák zachytil), složitost manévrů po otevření padáku (zamířit správným směrem od překážek) a tak - tam je umění a krása BASE a ne v 5 vteřinách na otevření padáku. Za 5 vteřin se někteří stihnou i ...) :-D
 • Autor husky
 • Datum a čas 12.10.2005 10:37
Reaguj
:-)))))
podle fotky bych řekl že to lítání je normální turistika starých páprdů :-)))))
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 12.10.2005 09:08
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Red Bull atraktivně láká do Česka a na Slovensko

Red Bull atraktivně láká do Česka a na Slovensko

Tak obrovskou reklamu Česka i Slovenska jsme už dlouho neviděli! Red Bull poslal své auto, letadlo, Davida Coultharda a Martina Šonku na Pražský hrad, do Vysokých Tater, do Bratislavy a na Moravu.... celý článek

Severní stezkou 600 km po Česku

Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Zeman se omluvil válečnému zločinci, že umožnil ukončit řádění jeho srbských soukmenovců

Zeman se omluvil válečnému zločinci, že umožnil ukončit řádění jeho srbských soukmenovců

OSOBNÍ VZPOMÍNKA Vystupujeme s kamarády turisty v Tarvisiu po půlnoci z autobusu. Dohadujeme se, kde přespíme. Míříme přes Predil do Julských Alp. Najedou se vynoří ze tmy rodina, mluví slovinsky. Utekla přes toto
Šumava AKTUÁLNĚ 2021

Šumava AKTUÁLNĚ 2021

POLEDNÍK Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2021

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2021

MIDI Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Kdysi české Vitorazsko

Kdysi české Vitorazsko

Rakouský region Vitorazsko hned za jihočeskou hranicí je geograficky i historicky poněkud divné území. Pramení zde Lužnice / Lainsitz, což je jediná řeka, která odvádí vodu z Rakouska přes Vltavu a Labe do Severního
Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Krkonošský název "kameny" v Krkonoších označuje výrazné skalky na plochých hřebenech. Harrachovy kameny / Harrachsteine vyčnívají do krajiny nedaleko Zlatého návrší.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Po stopách Rudolfa II. Lhota 17.-20.6. Dogtrekking 17.6.
Staré odrůdy třešní - výstava Praha, Dům ochránců přírody 17.-19.6. 17.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 27.6.
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31