BASE: Jen si skočit

BASE: Jen si skočit
Paragliding.
Autor snímku Martin Kráčalík – Seven Days
SDÍLEJ:

Skočit s padákem z letadla nebo z vysokého kopce není dnes nic zvláštního. Za pomoci instruktora to zvládají i důchodci a malé děti. Ale skákali jste někdy z mrakodrapu nebo ze skály?

Jak na to

Varování!

Base jumping je ve většině zemí zakázaný!

Nikdy to nezkoušejte!

Kdo se bojí, má zpomalené reakce, což ho může stát život!

Skákat a padat by neměly osoby se srdečními potížemi a vysokým krevním tlakem!

Skoky přežívají jen někteří nejzkušenější parašutisté!

Smrtelné zábavě se říká base jumping. Chybu při ní uděláte jen jednou. Na nápravu máte totiž jen zlomky vteřiny, což obvykle nestačí.

Toho jsou si vědomy úřady a tento extrémní druh parašutismu zakazují. Například v USA vás po přistání chytí policista a jdete do vězení. V Česku se zatím o takovém případu neví.

Skáčí odkudkoliv

BASE je zkratka pro všechna čtyři místa, odkud se skáče: buidling (dům), antenna (televizní věž), span (mostní oblouk) a earth (země, skály, útesy).

Jednoho z nejlepších výkonů se odvážil Američan John Vincent, když pomocí přísavek vylezl na mostní oblouk v St. Louis a skočil z něho dolů. Podobně riskantní byl seskok Rakušana Felixe Baumgartnera, který seskočil z pravé žehnající ruky Kristovy sochy nad Rio de Janeirem. Na otevření padáku měl pekelně málo času, protože k zemi to měl jen několik desítek metrů.

V tuzemsku jsou zatím všechny skoky důsledně utajené a mezi parašutisty se jen šušká, co a kdo možná skočil.

Automatické reakce a speciální padák

Jak nebezpečný je base jumping, ukazuje srovnání s klasickým parašutismem. Zkušený parašutista při běžném seskoku z letadla nemá otevřít padák níž než šest set metrů nad zemí. V tu chvíli letí volným pádem rychlostí okolo dvou set kilometrů za hodinu, je tedy pouhých jedenáct vteřin od smrti. Tři sta metrů je kritická hranice, za kterou už bývá všechno ztraceno. Pět vteřin je na reakci skokana a otevření padáku málo.

Většina base jumperů při tom skáče z výšek menších než je těch kritických tři sta metrů. Jak to dokážou? Musejí mít rychlé zautomatizované reakce, speciální padáky otevírající se při nižších rychlostech a někdy skáčí s předem otevřeným padákem. Většinou se skáče bez záložního padáku. Pár vteřin letu na jeho použití v případě potíží s hlavním padákem nestačí.

Internetové pololegální příručky base jumpingu uvádějí, že do tohoto sportu by se neměl pouštět nikdo, kdo nemá za sebou spoustu seskoků na klasickém padáku a s akrobacií při volném pádu, které se říká skydiving.

Jednotliví autoři se liší v doporučení, kolik seskoků je třeba absolvovat před rozhodnutím "Skočím si z mostu!" Jejich učebnice uvádějí sto až tři sta klasických seskoků z letadla. Base jumping podle statistik samotných skokanů zkusilo zatím asi sedm tisíc parašutistů, aktivně se mu v současné době věnuje okolo dvou tisíc lidí a několik stovek jich při své zábavě zahynulo.

Slovníček (abychom si rozuměli)

Parašutismus - seskoky na padácích z letadel

BASE jumping - seskoky z budov, mostů, konstrukcí a skal

Paragliding - slet z kopců na padákových křídlech, na kterých lze stoupat v termice podobně jako na větroních

Skydiving - akrobacie při volném pádu před otevřením padáku, lze ji provozovat při klasickém parašutismu i base jumpingu

Wingsuit - oblek podobný jako nosí Superman, slouží k plachtění vzduchem, před přistáním se otvírá malý padák

James Bond propagátorem base jumpingu

Filmový agent 007 předvádí v nesmrtelné sérii svých filmů všechny možné adrenalinové skopičiny a není tedy divu, že si také občas něco "bejzne." Poprvé skočil z kanadského útesu Mount Asgard (v roce 1976 ve filmu The Spy Who Loved Me), potom to už šlo jako na drátku. V roce 1985 přišla na řadu pařížská Eiffelova vež (A View to a Kill), v roce 1987 Gibraltarská skála (The Living Daylights) a v roce 2002 právě tající ledovec (Die Another Day).

Nutno poznamenat, že Gibraltar a ledovec byly dílem trikových odborníků, ale seskok z Eiffelovky a Asgradu byly opravdové a místo herců z nich skákali dubléři.

 

Kde se také skáče

Francie: Verdon

Druhý nejhlubší kaňon Evropy je pro base jumpery téměř ideální. Dojedou k němu autem, na hranu kolmé stěny je to od silnice sotva metr, horký vítr tu vane většinou odspodu nahoru a v kaňonu pod odrazovou hranou létají vojenské stíhačky. Verdon má ovšem jednu vadu - výstup zpět na silnici znamená několik hodin perné turistiky.

Norsko: Trollveggen

Skalní stěna skřítků Trollů je matkou evropského base jumpingu. Na její horské temeno se dostanete poměrně lehce (ačkoliv i v létě jsou občas potřeba horolezecké cepíny a mačky), dolů je to ovšem těžké. Nevyzpytatelné vzdušné víry tu už zabily nejednoho odvážlivce. Skoky jsou tady co nejpřísněji zakázané, pro občasného skokana si ihned přijíždí policie a odváží ho rovnou do chládku. Za chvilku vzrušení se tu platí několika měsíci vězení a mastnou pokutou.

Kalifornie: El Capitan

Kilometr vysoký skalní blok je sice nahoře kolmý, ale spodní třetina je šikmá. Tady už musí být skokan daleko od stěny, protože by se jinak rozbil napadrť. Dokud rangeři skákání tolerovali, bavili se base jumpeři na úkor horolezců - ti určitě nečekali, že místo pohybu nahoru se těsně podél skal bude někdo řítit dolů a ještě k tomu s úsměvem na rtech.

Venezuela: Salto Angel

Podél jednoho z nejvyšších vodopádů světa je prý let kouzelný. Za těch pár vteřin si můžete prohlédnout závoje vodní tříště, červené skály a bujnou vegetaci. Přístup ke stolové hoře, odkud vodopád spadá, vede panenskou divočinou. Několik dní plujete po řece parníkem, potom přesednete na malou loď, a pak jdete pod skály pěšky. Nakonec celý den vynášíte padák nahoru na plošinu a skočíte. Pod vámi je hustý prales a vy se musíte trefit do řeky, která zeshora vypadá jako stříbrná stružka.

Západní Virginie: Fayettevill

Legální skoky jsou na celém světě výjimkou. Tou, která potvrzuje pravidlo, že Bridge Day, který se koná každou třetí sobotu v říjnu na mostě New River Gorge Bridge. Ten den se vrhnou z 267 metrů vysokého mostu přes tři stovky parašutistů. Vloni se na ně přišlo podívat dvě stě tisíc lidí.

…a další

Skákat se dá téměř odkudkoliv. Odněkud sice jen jednou, ale nešť - tady je pár námětů, čeho všeho je možné se odvážit. V Americe třeba socha Svobody (už v roce 1912!), dvojčata WTC (s jejich střechy si od bin Ládinova útoku už nikdo neskočí), nebo Empire State Buidling (dole vás jistojistě chytnou policajti). V Malajsii Petronas Towers (nejvyšší mrakodrap světa) a v Kanadě několik útesů Baffinových ostrovů (doskok na úzký pruh pobřeží je lepší než do ledového moře).

Horydoly.cz Outdoor v kostce

ADRENALIN Kienova houpačka
ADRENALIN Bungee na Zvíkovském mostu
ARCHEOLOGIE Detektory kovů pro amatéry
BĚH Trail running
BĚH Běhání na sněhu
BĚH Ultramaraton - vypni mozek a běž!
BĚH Bloudění svátečního běžce
BOARDING Rychle na longboardu z Kozákova dolů
BOARDING Wakeboarding
BOARDING Indoor windsurfing v polské hale
CYKLISTIKA Orientační závody na horských kolech 
CYKLISTIKA Triatlon a Xterra
CYKLISTIKA Freestyle BMX na Štvanici
GEOCACHING Geocaching po česku
GYMNASTIKA Parkour vypadá nebezpečnější, než je doopravdy
GYMNASTIKA Olympijský šplh
HOROLEZECTVÍ Drytooling kombinuje skálu a cepíny
HOROLEZECTVÍ Feráty: pocity horolezců
HOROLEZECTVÍ Na koho v horách spoléhat
JEZDECTVÍ Exkluzivní polo na koních
JEZDECTVÍ Skijöring - kdo táhne lyžaře? Pes, kůň, motorka
JEZDECTVÍ Koně pro radost i zdraví
IN LINE BRUSLE Nordic skating
LYŽOVÁNÍ Dobrodružné lyžovánÍ v terénu
LYŽOVÁNÍ Co je potřeba na skialp
LYŽOVÁNÍ Telemark, starý nový styl
LYŽOVÁNÍ Akční skibob
MYSLIVOST Lovecká vášeň
TĚŽKÁ ATLETIKA Skotské hry na Sychrově
TĚŽKÁ ATLETIKA Timbersports - silní muži se sekerami a pilami
PARA Parašutismus bez padáku
PARA BASE jen si skočit
PARA Hike and Fly
MOTO Motokáry pro zábavu
VODNÍ SPORTY Aquaskipper jako Ježíš na hladině
VODNÍ SPORTY Veslování pražské Primátorky
VODNÍ SPORTY Voda: adrenalin pro děti i rodiče
TURISTIKA Zimní táboření
TURISTIKA Sněžnice okouzlily i lyžaře
TURISTIKA Dlouhé horské přechody
LETNÍ SPORTY Speedminton jako Ferrari
LETNÍ SPORTY Prague Paintball Open
ZIMNÍ SPORTY Curling: skrytý adrenalin
HANDICAP Orientační závod vozíčkářů
HANDICAP Trail-O

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

sam se base jumpingu venuji a vic blbosti o nem snad ani napsat nejde,autor clanku by si mel priste sehnat vic informaci o base nez zacne psat neco takoveho!
 • Autor tygr
 • Datum a čas 28.5.2006 22:32
Reaguj
Re: Re: k fyzice
copak po vyhozeni padaku, jeste pred musis byt naprosto vyrovnany... jinak se ti zamotaji snury a to je pak sakra rychly...
 • Autor standa
 • Datum a čas 18.10.2005 15:36
Reaguj
Re: k fyzice
No právě. Je třeba rozlišovat pevný a letmý start. O ničem jiném nehovořím.
 • Autor husky
 • Datum a čas 13.10.2005 07:46
Reaguj
k fyzice
Ale v clanku mluvi o skoku z letadla, tedy cca z nekolika kilometru. Pak je ve vysce 600 m jiz dosazena tzv. terminal velocity(neznam cesky ekvivalent). To je rychlost cca mezi 200 a 250 km/h, která se již nezvyšuje. Protože vztlaková odporová síla je stejná jako síla gravitační. Proto člověk, který skočil z letadla zvladne usek z 300 mteru na zem za tech pet sekund.
 • Autor Vojta
 • Datum a čas 12.10.2005 11:52
Reaguj
trocha fyziky
Podle textu článku by si člověk myslel, že na skok ze 300 metrů má člověk 5 vteřin. Pan Newton ale praví, že na to je 8 vteřin. A těch 5 vteřin má už ze 125 metrů (dráha=zrychlení*čas*čas/2). Reakční doba připraveného člověka by neměla přesáhnout jednu vteřinu (prvních 5 metrů pádu) a zbytek je hlavně o vybavení (rychlost a spolehlivost otevření padáku). Protože není čas na korekce a opravy chyb, tak to je (přehnaně řečeno)vlastně sport pro každého, kdo bezhlavě svěří svůj život technice a zase tak moc umět nemusí - alespoň podle textu článku (což je samozřejmě blbost - v článku nejsou zdůrazněny aspekty, jako otevírání padáku v přesně stanoveném místě (jinde by se padák zachytil), složitost manévrů po otevření padáku (zamířit správným směrem od překážek) a tak - tam je umění a krása BASE a ne v 5 vteřinách na otevření padáku. Za 5 vteřin se někteří stihnou i ...) :-D
 • Autor husky
 • Datum a čas 12.10.2005 10:37
Reaguj
:-)))))
podle fotky bych řekl že to lítání je normální turistika starých páprdů :-)))))
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 12.10.2005 09:08
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,... celý článek

Koupání u Tábora a Soběslavi

Mariánská hora v Jizerských horách

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupání v Ostravě

Koupání v Ostravě

Přinášíme přehled možností, kde se v Ostravě a okolí vykoupat. Přírodní koupaliště a kryté bazény.
Mariánská hora v Jizerských horách

Mariánská hora v Jizerských horách

AKTUALIZACE Mariánská hora se rozkládá nad obcí Albrechtice v Jizerský horách. Horské chaloupky jsou nepravidelně rozesety po stráních od Světlého vrchu až po úpatí kopce, který nese stejný název jako osada.
Bílá voda Kežmarská v Tatrách

Bílá voda Kežmarská v Tatrách

NOVÉ FOTO Jeden z nejhezčích potoků ve Vysokých Tatrách je Biela voda Kežmarská. Pramení v severovýchodních srázech Jaňacího štítu nedaleko Kopského sedla. Vytéká z mokrého suťoviska jako neznatelný ručej, změní se na potůček
Koupání v Plzni: venku i v bazénu

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

AKTUALIZACE Vodní nádrže v okolí Plzně mívají dobrou vodu ke koupání na začátku léta a potom zase koncem srpna. O prázdninách se kvůli teplému počasí obvykle tvoří velké množství sinic.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Svatojánský večer Rožnov, skanzen 21.6. 21:00
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Malířský plenér Bílina 21.-23.6. 21.6.
Zvonečkový jarmark Rožnov, skanzen Keramika a hrnčířství  22.6.
Královské stříbření Kutná Hora 22.-23.6. 22.6.
Boj o pevnost Německo, Königstein 22.-23.6.. 22.6.
Liberecký survival Český Dub, koupaliště 22.6.

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08