Velká: suché jaro na Vltavské žule

Velká: suché jaro na Vltavské žule
Vltavská žula, Vysoká. Bidlo leze Regulátor 6 na Hlásku.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Letos začalo jaro na Vltavské žule velmi brzy. Navíc hladina Vltavy klesla hodně nízko a horolezci se dostanou suchou nohou i do sektorů, které jindy zalévá řeka až ke skalám. To jsou silné důvody, proč se vydat do skal u obce Velká na levém břehu přehradní nádrže Slapy kousek pod přehradou Kamýk. 

Velká: suché jaro na Vltavské žule
Pod skalami ve Velké.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doporučené vybavení

6 expresek, 3 karabiny se zámkem, sada vklíněnců a friendů, smyčky, slaňovací a jistící brzda, helmalezečky, hrudní a sedací úvaz, 50 m lano, magnézium, lékárnička, jídlo a pití na den, batoh 30 lmobil, průvodce.

 

Lezení na skalách u Velké poskytuje oproti Rovišti na protějším břehu náročnější lezení a také tu bývá méně horolezců. Některé cesty je nutno odjistit vlastním vklíněnci nebo friendy. Někdy jsou zde dlouhé odlezy a u druhých borháků či nýtů mohou hrozit pády až na zem. Lezecké prožitky jsou zde proto intenzivnější než na instantním Rovišti.

Leze se tu nejčastěji silově po hranách, občas se balancuje v mírně položených plotnách a najdou se i spáry a několik komínů.

Zatím je Slapská přehrada odpuštěná, a proto se dá jít suchou nohou proti proudu až pod vysoké stěny Hláska a Pevnost. Po proudu se dojde pod Nový svět, který nese své jméno kvůli nedostupnosti. Obvykle se k této skalní stěně musí brodit hlubokou vodou, nebo se do ní slaňuje z temene. 

Skalní ráj šestkařů

Nezapomeňte doma průvodce, protože ne každá cesta je popsaná dole na nástupu barvou na skále. Nejlépe si tu zalezou borci v obtížnostech 5 až 7 UIAA. Lehčích cest tu moc není a když jsou, tak jde o fyzicky náročné čtyřky. Obtížnost kratších kolmých ploten stoupá až k devítkám.

Všechny zdejší skály jsou okrajovky a nahoře je umístěný slaňák. Výjimkou je Zvěd neboli Komín, což je skalní věž nad pásem stěn, ale raději jí vyhněte. Celá se kýve a její hlava vypadá, že brzy upadne. Nemusíte být zrovna při tom, když se tvoří geologické dějiny.

Doprava a přístup ke skalám

Rozumná doprava je pouze autem. Ve všední dny lze využít občasného autobusového spojení do obce Velká. Frajeřina je připlout rovnou ke skalám na mořském kajaku, nebo pod nimi zakotvit jachtu.  

Vltavská žula, Velká, lezení na Baště.

Autem jedeme od Příbrami směrem na Sedlčany. Za obcí Obory silnice klesá k Vltavě a my odbočíme doprava na Velkou. Vpravo vidíme statek dál od silnice a vlevu stojí mohutný osamocený strom. U něho můžeme zaparkovat. Nebo jedeme ještě asi sto metrů k osamělému stavení a odbočíme doleva do úvozu a v něm u lesa zaparkujeme. Odtud vede lesácká cesta skrz les na louku. Po jejím pravém okraji dojdeme nad strmou rokli, která spadá k Vltavě. Skrz ní vede vyšlapaná cesta a zajišťuje ji několik řetězů.

Ubytování a stravování

Ve skalách není voda! Všechnu si musíte vzít s sebou.

Nejbližší možnost přespání a stravování je hospoda a penzion U Heroldů v obci Velká. Tábořiště je na druhém břehu řeky camp Roviště. Zájezdní hospoda v Oborách je zavřená.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.czVltavská žula na Horydoly

Na Roviště vtrhlo jaro

Psí léta na Rovišti

Jickovice jsou vltavský Yosemite

Velká: suché jaro na Vltavské žule

Povltavské rekreační lezení u Velké

Čarovná hrana ve Velké

Objevitelské zážitky u Pakosty

Sluneční stěna Hříměždice

Malá skalka u Kamenné

Booking.com

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

A jéje

Děkujeme za upozornění. Jsou to samozřejmě Slapy - opravila jsem to.  

Reaguj
A jéje

Odkdy je Velká na břehu přehradní nádrže Kamýk? Místo nedávného nadávání na učitele zeměpisu by si to chtělo ten zeměpis trochu zopakovat pane Turek. Jinak přeji pěkný den.

  • Autor Muhehe
  • Datum a čas 31.3.2014 14:52
Reaguj
doporučuju Županovice

Letos se na Roviště a Velké a Jickovicích a na všech skálách u Vltavy lezlo skoro celou zimu.Takovou zimu bych si nechal líbit. Doporučuju Županovice . tam nikdo nebývá a lezení je tam těžší a zajímavější.Jen tak dál!

Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Tour de France 2026

Tour de France 2026

Tour de France startuje 4. července z Barcelony a končí 26. červenece v Paříži. Během 21 etap projedou cyklisté Katalánsko, Pyreneje, Centrální masiv, Vogézy a Alpy. Itinerář 113. ročníku Staré dámy zahrnuje 3333 najetých... celý článek

Discover Desert Tour Marrakech for an Unforgettable Trip

Plan Your Marrakech Itinerary 14 Days for the Best Experience

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Nejlepší běžecké boty pro silnici, stezky a cvičení v posilovně

Nejlepší běžecké boty pro silnici, stezky a cvičení v posilovně

Vybrat ty nejlepší běžecké boty není jen o značce nebo barvě. Je to větší rozhodnutí, které závisí na tom, kde a jak budete běhat nebo cvičit a co od toho čekáte. Jedna bota,
Jak vybrat softshellovou bundu na výlety do hor?

Jak vybrat softshellovou bundu na výlety do hor?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Vyrážíte z parkoviště zalitého sluncem, jenže na hřebeni vás zastihne nárazový vítr a o pár set metrů níže zase mrholí. V horách se počasí mění z hodiny na hodinu.
Hamr na Jezeře: jak šel čas pod Děvínem

Hamr na Jezeře: jak šel čas pod Děvínem

Hamr na Jezeře se stal perfektní prázdninovou destinací mezi světovými válkami. Po 2. světové válce byli vyhnáni zdejší Němci, ale už v 50. letech se sem vrátila armáda. Rekreovali se zde
Mathew Gower ukořistil v Budapešti Stihl Timbersport Rookie World Champion

Mathew Gower ukořistil v Budapešti Stihl Timbersport Rookie World Champion

Novozélanďan Mathew Gower vyhrál mistrovství světa nováčků v dřevorubeckém sportu dominantním výkonem. V pěti disciplínách dosáhl čtyř národních rekordů a jednoho osobního rekordu. Druhý skončil Australan Awatea Moore Barrett a třetí Belgičan Kamiel van
Teufelsgrat: na Hohe Wand kozoroh hlídá teritorium

Teufelsgrat: na Hohe Wand kozoroh hlídá teritorium

CLIMBING GUIDE Ďáblův hřeben / Teufelsgrat vylezl Emmerich Papp před 122 lety. Od té doby patří mezi nejpopulárnější horolezecké cesty na známé skalní stěně Hohe Wand poblíž Vídně. Přesto jsme na této

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Můzy na vodě - hudba České Budějovice, Vltava 1.-6.7. 1.7.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary Karlovy Vary 3.-11.7. 3.7.
MTB Trilogy - etapový cyklomaraton Teplice nad Metují 4.-6.7. Horská kola 4.7.
Přejezd republiky Nové Město pod Smrkem 10.-12.7. Koloběžky 10.7.
Nízkotatranská stíhačka - běh Telgárt 11.-12.7. 11.7.
Karpatský pedál - cyklomaraton Javorník Horská kola 11.7.
Pavlův Studenec ožívá Německo, Bärnau, Historický park 11.-12.7. 11.7.
Bystrická dolina - povolené lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 15.7.
Hračkobraní Kamenice nad Lipou 15.-19.7. 15.7.

Diskuse

Dane? Honza, 4.7.2026 15:37, 7 příspěvků
Kdo byl členem KSČ od rok... Honza, 4.7.2026 15:34, 7 příspěvků
Kdo byl členem KSČ od rok... Michael Beranek, 4.7.2026 15:09, 7 příspěvků
Všetko dôležité o športe ... jalann jalann, 3.7.2026 0:55, 1 příspěvek
Dane? zeměpisář, 2.7.2026 17:23, 7 příspěvků
Jak? Zora, 2.7.2026 12:55, 1 příspěvek
Co fetuješ? Dan, 2.7.2026 12:52, 7 příspěvků
Komoušské kecy 1946 Kuba Turek, 1.7.2026 23:08, 7 příspěvků
Inu Honza, 1.7.2026 9:39, 7 příspěvků
Inu Honza, 30.6.2026 16:53, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49
Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25