Na Boubín jedu na koloběžce

Na Boubín jedu na koloběžce
S koloběžkou Yedoo Dragstr přes rameno se chystám na Boubín.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Zabaleného Dragstra jsem uložil do žlutého autobusu a vyrazil na Boubín. Po třech dnech ježdění na koloběžce po Šumavě jsem koloběžku zase zabalil do transportního vaku a vrátil se autobusem do Prahy.

Zabalený Dragstr odjel žlutým autobusem bez problémů do Písku. Z tohoto středověkého města jsem přejel k Husinci, tam přespal v hamace a zamířil do Boubínského pralesa.

Boubín, Lipno a Český Krumlov

Na Boubíně jsem projel turistické cesty a podíval se na rozhlednu. Po silnicích jsem dojel k Lipnu. Přespal jsem ve škole, kde mi poskytl zázemí turistický oddíl MOP Stopa Klánovice, který tam měl tou dobou tábor.

Koloběžka Yedoo Dragstr.

Dalšího dne jsem objel Lipno po jižní straně a po turistických cestách jsem se dostal až k Překopané hrázi, kde kdysi pořádali tábory lidé z přírodovědného oddílu pod ČSOP Dobromysl. Odtud jsem sjel nádhernými kopci do Loučovic a pokračoval do Českého Krumlova, odkud jsem se opět žlutým autobusem vrátil do Prahy.

Koloběžka Yedoo Dragstr.

Boubín / Kubany (1362 m) se vypíná nad Kubovou Hutí mimo hlavní pohraniční hřeben Šumavy. Přesto je pátým nejvyšší vrcholem české části Šumavy. 

České jméno hory Bubyn je písemně doloženo v latině roku 1398 a snad znamenalo Boubův vrch. Německá verze jména je Kuboberg, známá od roku 1728, podle sklářské osady Kubova Huť / Kubohütten založené právě v tomto roce.

VIDEO Na Boubín na koloběžce

Moldanubikum se objevilo v prvohorách 

Geologický masiv Boubína patří do moldanubika. Tvoří jej migmatity a pararuly. Moldanubikum je geologický útvar na jižním okraji Českého masívu a zasahuje nejen do Čech a na Moravu, ale také do Rakouska a Německa. Na povrch vystupuje ještě v německém Schwarzwaldu a ve francouzských Vogézách. Na našem území moldanubikum zahrnuje Českomoravskou vrchovinu, Šumavu a Český les.

Hercynské neboli variské vrásnění v prvohorách (devon a karbon před 390-310 miliony roků) vyzvedlo dlouhé pohoří, které se obloukovitě táhlo z dnešního Španělska, přes jižní Anglii, Francii a Německo, až do Čech a Polska, kde končilo v oblasti Svatokřížských hor. Hory dosáhly výšky několik tisíc metrů. Boubín byl jeho součástí.

Příčinou bylo, že se srazily dva kontinenty - od severu Laurasie a od jihu Gondwana, na jejímž okraji se nachází Český masiv. Vznikl superkontinent Pangea. Horotvorné procesy zohýbaly, rozlámaly a posunuly masy existujících hornin a vyvolaly velké výrony žhavého magmatu. Některé magma se po existujících hlubokých puklinách dostalo až k zemskému povrchu, některé zůstalo na své cestě vzhůru pod povrchem a vytvořilo velká bochníkovitá tělesa zvané plutony. 

Kvůli obrovské rozloze superkontinentu Panga ve vnitrozemí nepršelo a vládlo extrémně suché klima. Suchozemská zvířata migrovala od jižního pólu k severnímu a naopak.

Pangea.

Co bylo dál? Řetězec několik tisíc metrů vysokých pohoří se táhl napříč nově vzniklým superkontinentem Pangea. Již během permu (před 299-251 miliony let) byla snížena erozí a mnohá kvůli tomu rovnou zanikla. Pangea se rozpadla před 200 miliony let na dnešní kontinenty. Dnešní pohoří, která se nacházejí v hercynském geologickém prostoru, včetně Šumavy a Boubína, znovu získala výšku mnohem později, když byla během alpinského vrásnění (začalo před 150 miliony let a stále pokračuje) vyzvednuta podél starých zlomových linií. Vrcholové partie dodnes ukazují zarovnaný prvohorní povrch.

Šumava.

Boubínský prales

Boubínský prales je národní přírodní rezervace, tedy nejpřísněji chráněné území. Byla vyhlášena již v roce 1858 na Schwarzenberském panství. Jedná se o třetí nejstarší českou přírodní rezervaci po Žofínském pralesu a Hojné vodě.

Oblast je zároveň součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava. Nejcennější na Boubíně je bukový a smrkový les se vtroušeným javorem klenem, jilmem a jedlí. Je považován za jednu z nejvýznamnějších lesnických lokalit v Evropě.

Jádrová část pralesa o rozloze 47 ha je ohraničena plotem, který zamezuje vstupu turistů a také zvěře. Zákaz vstupu platí na 7 % celkové rozlohy rezervace.

Zdejší les je starý 12 000 let. Vyrostl zde po ústupu ledovce na konci poslední doby ledové. Nejstarší stromy jsou ve věku 400 až 500 let.

Šumava.

Původní porost se na Boubíně dochoval i přes to, že sklárna Kubova Huť spotřebovávala ohromné množství palivového dříví. Naštěstí pro Boubínský prales byl dostatek dřeva v okolí hutě a těžko přístupné části nebyly vytěženy. Ze stejného důvodu nebyl prales odtěžen ani později, když byl v okolí postaven Schwarzenberský kanál určený k plavení dřeva do Prahy i Vídně.

V roce 1933 převzal boubínské lesy stát a potvrdil ochranu pralesa zákonem.

Rozhledna na Boubíně

Boubín patří k nejnavštěvovanějším částem Šumavy. Ročně ho navštíví přibližně sto tisíc turistů.

Z rozhledny na vrcholu Boubína je vidět celá Šumava (Libín, Kleť, Chlum, Bobík, Hochficht, Plechý, Stožec, Třístoličník, Luzný, Černá hora, Poledník), velká část Čech (Vimperk, Brdy, Temelín, Hluboká nad Vltavou) a v dálce 170 km Severní Vápencové Alpy (Dachstein na jihu a Watzmann na jihojihozápadě).

Boubín, Šumava.

Rozhledna je volně přístupná. Měří 21 metrů. Obnovená dřevěná rozhledna byla vybudovaná roku 2005. Po Pradědu je to druhá nejvýše umístěná rozhledna v Česku. Před ní na stejném místě stálo několik dřevěných rozhleden. První byla postavena na konci 19. století. Mezi světovými válkami byly vybudovány nejméně dvě triangulační věže. V roce 1960 byla poslední odstraněna a na jejím místě byla roku 1963 postavena vojenská pozorovatelna. Po několika letech také zanikla.

Mnoho cest vede na jeden Boubín

Nejkratší cesta na vrchol k rozhledně je dlouhá 5 km a vede z Kubovy Huti po modré turistické značce. Závěr v pralese je kvůli ochraně přírody veden po dřevěném chodníku.

Na Boubín vede také červená značka z Vimperka, žlutá značka ze Šumavských Hoštic přes Včelno, další červená značka z Volar a modrá značka z Lenory přes Zátoň.

Horydoly.czŠUMAVA: Rádi se sem vracíme

Na vrcholové plošině vedle rozhledny je umístěný trigonometrický bod 1. řádu, tedy jeden ze 181 nejpřesnějších bodů, od kterých se odvozují všechna geodetická měření v Česku. Vedle je žulový obelisk s nápisem "Kardinal Friedrich Fürst von Schwarzenberg 3.8.1867" připomínající návštěvu pražského arcibiskupa.

Naučná stezka

Naučná stezka měří čtyři kilometry a nachází na ní osm tabulí. Začíná u Boubínského jezírka, pokračuje do místa, kde rostl Král smrků, po Lubencké cestě až do Zátoně.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Handbike na podzimní Šumavě

Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě 

Horydoly.cz Na kole po Šumavě

Medvědice naháněla lovce

K prameni Vltavy na podzim

Dlouhé kopce okolo Kvildy

Plešná drsňárna pěkně z kopce

Točíme pedály na Knížecí pláně

Nejstudenější místo v Česku

Kamenná hlava a Kamenné moře

Lipno: jižní strana na kole

Okolo Lipna na kole

Horydoly.czREGION: VŠE O ŠUMAVĚ

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Koloběžka

Ahoj Petře, nejlepší je vyzkoušet :-) My spolupracujeme dlouhodobě s Láďou Bláhou z Velorama.cz - prodává koloběžky a skládačky od mnoha značek, takže neprotežuje jenom jednu nebo dvě. Obchod má v Holešovicích a kromě toho, že Ti poradí, tak Ti nechá taky vybrané stroje vyzkoušet.

Podobnou službu dělá většina seriozních koloběžkových obchodů. Jejich seznam je zde: kolobezkaaja.cz/pujcovny/ 

Kdybys chtěl vyzkoušet právě tenhle model Yedoo Dragstr, tak právě dopisuji recenzi pro Horydoly, a koloběžku mám doma. Klidně Ti ji na den - dva půjčím. Kromě toho máme i nějaké menší koloběžky, tak můžeš vyzkoušet pro srovnání i další kromě Crussisu, jak jsi jel vloni podél Botiče.

Tady je video a záznam ze Stravy z naší nedávné jízdy na Dragstrovi v Praze, což je asi to, co bys chtěl provozovat: Jeli jsme z Jarova do Holešovic a na Hlavní nádraží.   

Bagáž se na tom vozit dá, dokonce tomu říkají koloběžkový backpacking, ale normálnímu kolu se to nevyrovná. Vzniká na tom ovšem závislost - viz třeba ten Láďa :-) Za týden dojel s kamarády na koloběžkách z Liberce k Baltu, další rok je Dunajsou cyklostezku, pořádají se víkedy zvané Koloběžkové spacáky atd... 

Na čenich žádná koloběžka nejde. Naopak se obvyke stojí "jako paní radová" - to je typický koloběžkářský postoj. Je při tom jedno, zda jde o malou či velkou koloběžku.

A jeslti koupit něco za půlku? Klidně to možné je, ale je to stejné jako s bicyklem za půlku - jede to, ale člověk se s tím nadře a někdy navzteká dost. Cenu koloběžky dělá rám, protože je ho těžké a drahé vyrobit, aby se nakroutil a zároveň nebyl úplně tvrdý a také aby se nalámal. Kolo je konstrukční trojúhelník, ale koloběžce chybí horní trubka, což musí dohonit kvalita materiálu a zpracování.

Obecně platí, že čím větší kola, tím to líp jede, ale zase je to méně obratné. 20 palců vepředu a 16 palců vzadu je zřejmě současný ideál do města - dobře to jede po cyklostezkách, vezmou Tě do busu, tramvaje, vlaku i metra, dobře se s tím zatáčí v provozu mezi auty a chodci atd...  20 palců vepředu i vzadu je o trošičku méně obratné, ale zase o trošičku příjemnější na dlouhé jízdy desítky kilometrů. A větší kola jsou nejvhodnější pro dlouhé treky, závody a taky na jízdu se psy.

Jestli jsem Ti doteď nenavrtal díru do hlavy, tak si můžeš nechat udělat hlubokou ďuznu na Facebooku a zeptat se na zkušenost ve skupině KoloběžkyCZ

Reaguj
Koloběžka

Zvažuji něco takového pořídit na ježdění do práce. Tahle vidím stojí kolem desítky, je to rozdíl oproti těm, co stojej půlku a mají velké přední kolo? Dá se na tom vozit bagáž? Jestli to pak nejde moc "na čenich"... A co lehčí terén, zvládá?

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Paříž: ulice bez aut, zakázané elektrokoloběžky, drahá SUV

Paříž: ulice bez aut, zakázané elektrokoloběžky, drahá SUV

Starostka Paříže Anne Hidalgo tvrdě šlape do příjemné dopravy v hlavním městě Francie. Zakázala sdílené elektrokoloběžky, vyhradila ulice pro pěší a cyklisty a zdražila parkování autům SUV.... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Senior na kole náhle zemřel u Květnice

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
Wazamba aneb běžecký průvodce sportovním sázením

Wazamba aneb běžecký průvodce sportovním sázením

Pokud se dáte na sportovní sázení na běžecké závody, budete je určitě silně prožívat. Je ovšem jasné, že nejlepší je prožít závod přímo na trati v roli závodníka. Ne vždy se
Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Všem milovníkům běžeckého lyžování a biatlonu se blíží obrovský svátek. Nové Město na Moravě v srdci Vysočiny bude po 11 letech opět hostit IBU BMW Mistrovství světa v biatlonu. Bude to velká událost,
HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

Ve dnešním fitness světě lidé často hledají metody, jak zvýšit výkonnost a dosáhnout optimálních výsledků. Somatropin, syntetická forma lidského růstového hormonu (hGH), si získal pozornost pro své potenciální výhody ve fitness.
Káva do kapsy - nepostradatelný společník na pořádnou lyžovačku!

Káva do kapsy - nepostradatelný společník na pořádnou lyžovačku!

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Je to opět tady, spolu s chladným obdobím přichází dovolené na horách! Lyžování a horská dobrodružství jsou plná vzrušení, radosti a nezapomenutelných okamžiků. A co by mohlo být lepším společníkem na těchto

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Zapalovač Stěžery 22.-25.2. Kurz pro oddílové vedoucí 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Zimní táboření Stone City Velký Valtinov 23.-25.2. 23.2.
Šumavský Skimaraton Kvilda ZRUŠENO 24.-25.2. Běžky 24.2.
Jelyman - běžky Staré Město pod Sněžníkem, Paprsek 24.-25.2. Běžky 24.2.
Popelka - výstava Německo, Moritzburg 22.11.-25.2. 25.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.

Diskuse

khuos podip rkyyu erection pills viagra online, 25.2.2024 2:30, 117 příspěvků
dilema jako Brno Novinář, 24.2.2024 22:16, 1 příspěvek
keramika Huze, 23.2.2024 14:53, 2 příspěvky
Podmínka? Huze, 23.2.2024 14:45, 2 příspěvky
Podmínka? Prkoš, 23.2.2024 10:51, 2 příspěvky
ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44