Na Boubín jedu na koloběžce

Na Boubín jedu na koloběžce
S koloběžkou Yedoo Dragstr přes rameno se chystám na Boubín.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Zabaleného Dragstra jsem uložil do žlutého autobusu a vyrazil na Boubín. Po třech dnech ježdění na koloběžce po Šumavě jsem koloběžku zase zabalil do transportního vaku a vrátil se autobusem do Prahy.

Zabalený Dragstr odjel žlutým autobusem bez problémů do Písku. Z tohoto středověkého města jsem přejel k Husinci, tam přespal v hamace a zamířil do Boubínského pralesa.

Boubín, Lipno a Český Krumlov

Na Boubíně jsem projel turistické cesty a podíval se na rozhlednu. Po silnicích jsem dojel k Lipnu. Přespal jsem ve škole, kde mi poskytl zázemí turistický oddíl MOP Stopa Klánovice, který tam měl tou dobou tábor.

Koloběžka Yedoo Dragstr.

Dalšího dne jsem objel Lipno po jižní straně a po turistických cestách jsem se dostal až k Překopané hrázi, kde kdysi pořádali tábory lidé z přírodovědného oddílu pod ČSOP Dobromysl. Odtud jsem sjel nádhernými kopci do Loučovic a pokračoval do Českého Krumlova, odkud jsem se opět žlutým autobusem vrátil do Prahy.

Koloběžka Yedoo Dragstr.

Boubín / Kubany (1362 m) se vypíná nad Kubovou Hutí mimo hlavní pohraniční hřeben Šumavy. Přesto je pátým nejvyšší vrcholem české části Šumavy. 

České jméno hory Bubyn je písemně doloženo v latině roku 1398 a snad znamenalo Boubův vrch. Německá verze jména je Kuboberg, známá od roku 1728, podle sklářské osady Kubova Huť / Kubohütten založené právě v tomto roce.

VIDEO Na Boubín na koloběžce

Moldanubikum se objevilo v prvohorách 

Geologický masiv Boubína patří do moldanubika. Tvoří jej migmatity a pararuly. Moldanubikum je geologický útvar na jižním okraji Českého masívu a zasahuje nejen do Čech a na Moravu, ale také do Rakouska a Německa. Na povrch vystupuje ještě v německém Schwarzwaldu a ve francouzských Vogézách. Na našem území moldanubikum zahrnuje Českomoravskou vrchovinu, Šumavu a Český les.

Hercynské neboli variské vrásnění v prvohorách (devon a karbon před 390-310 miliony roků) vyzvedlo dlouhé pohoří, které se obloukovitě táhlo z dnešního Španělska, přes jižní Anglii, Francii a Německo, až do Čech a Polska, kde končilo v oblasti Svatokřížských hor. Hory dosáhly výšky několik tisíc metrů. Boubín byl jeho součástí.

Příčinou bylo, že se srazily dva kontinenty - od severu Laurasie a od jihu Gondwana, na jejímž okraji se nachází Český masiv. Vznikl superkontinent Pangea. Horotvorné procesy zohýbaly, rozlámaly a posunuly masy existujících hornin a vyvolaly velké výrony žhavého magmatu. Některé magma se po existujících hlubokých puklinách dostalo až k zemskému povrchu, některé zůstalo na své cestě vzhůru pod povrchem a vytvořilo velká bochníkovitá tělesa zvané plutony. 

Kvůli obrovské rozloze superkontinentu Panga ve vnitrozemí nepršelo a vládlo extrémně suché klima. Suchozemská zvířata migrovala od jižního pólu k severnímu a naopak.

Pangea.

Co bylo dál? Řetězec několik tisíc metrů vysokých pohoří se táhl napříč nově vzniklým superkontinentem Pangea. Již během permu (před 299-251 miliony let) byla snížena erozí a mnohá kvůli tomu rovnou zanikla. Pangea se rozpadla před 200 miliony let na dnešní kontinenty. Dnešní pohoří, která se nacházejí v hercynském geologickém prostoru, včetně Šumavy a Boubína, znovu získala výšku mnohem později, když byla během alpinského vrásnění (začalo před 150 miliony let a stále pokračuje) vyzvednuta podél starých zlomových linií. Vrcholové partie dodnes ukazují zarovnaný prvohorní povrch.

Šumava.

Boubínský prales

Boubínský prales je národní přírodní rezervace, tedy nejpřísněji chráněné území. Byla vyhlášena již v roce 1858 na Schwarzenberském panství. Jedná se o třetí nejstarší českou přírodní rezervaci po Žofínském pralesu a Hojné vodě.

Oblast je zároveň součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava. Nejcennější na Boubíně je bukový a smrkový les se vtroušeným javorem klenem, jilmem a jedlí. Je považován za jednu z nejvýznamnějších lesnických lokalit v Evropě.

Jádrová část pralesa o rozloze 47 ha je ohraničena plotem, který zamezuje vstupu turistů a také zvěře. Zákaz vstupu platí na 7 % celkové rozlohy rezervace.

Zdejší les je starý 12 000 let. Vyrostl zde po ústupu ledovce na konci poslední doby ledové. Nejstarší stromy jsou ve věku 400 až 500 let.

Šumava.

Původní porost se na Boubíně dochoval i přes to, že sklárna Kubova Huť spotřebovávala ohromné množství palivového dříví. Naštěstí pro Boubínský prales byl dostatek dřeva v okolí hutě a těžko přístupné části nebyly vytěženy. Ze stejného důvodu nebyl prales odtěžen ani později, když byl v okolí postaven Schwarzenberský kanál určený k plavení dřeva do Prahy i Vídně.

V roce 1933 převzal boubínské lesy stát a potvrdil ochranu pralesa zákonem.

Rozhledna na Boubíně

Boubín patří k nejnavštěvovanějším částem Šumavy. Ročně ho navštíví přibližně sto tisíc turistů.

Z rozhledny na vrcholu Boubína je vidět celá Šumava (Libín, Kleť, Chlum, Bobík, Hochficht, Plechý, Stožec, Třístoličník, Luzný, Černá hora, Poledník), velká část Čech (Vimperk, Brdy, Temelín, Hluboká nad Vltavou) a v dálce 170 km Severní Vápencové Alpy (Dachstein na jihu a Watzmann na jihojihozápadě).

Boubín, Šumava.

Rozhledna je volně přístupná. Měří 21 metrů. Obnovená dřevěná rozhledna byla vybudovaná roku 2005. Po Pradědu je to druhá nejvýše umístěná rozhledna v Česku. Před ní na stejném místě stálo několik dřevěných rozhleden. První byla postavena na konci 19. století. Mezi světovými válkami byly vybudovány nejméně dvě triangulační věže. V roce 1960 byla poslední odstraněna a na jejím místě byla roku 1963 postavena vojenská pozorovatelna. Po několika letech také zanikla.

Mnoho cest vede na jeden Boubín

Nejkratší cesta na vrchol k rozhledně je dlouhá 5 km a vede z Kubovy Huti po modré turistické značce. Závěr v pralese je kvůli ochraně přírody veden po dřevěném chodníku.

Na Boubín vede také červená značka z Vimperka, žlutá značka ze Šumavských Hoštic přes Včelno, další červená značka z Volar a modrá značka z Lenory přes Zátoň.

Horydoly.czŠUMAVA: Rádi se sem vracíme

Na vrcholové plošině vedle rozhledny je umístěný trigonometrický bod 1. řádu, tedy jeden ze 181 nejpřesnějších bodů, od kterých se odvozují všechna geodetická měření v Česku. Vedle je žulový obelisk s nápisem "Kardinal Friedrich Fürst von Schwarzenberg 3.8.1867" připomínající návštěvu pražského arcibiskupa.

Naučná stezka

Naučná stezka měří čtyři kilometry a nachází na ní osm tabulí. Začíná u Boubínského jezírka, pokračuje do místa, kde rostl Král smrků, po Lubencké cestě až do Zátoně.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Handbike na podzimní Šumavě

Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě 

Horydoly.cz Na kole po Šumavě

Medvědice naháněla lovce

K prameni Vltavy na podzim

Dlouhé kopce okolo Kvildy

Plešná drsňárna pěkně z kopce

Točíme pedály na Knížecí pláně

Nejstudenější místo v Česku

Kamenná hlava a Kamenné moře

Lipno: jižní strana na kole

Okolo Lipna na kole

Horydoly.czREGION: VŠE O ŠUMAVĚ

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Koloběžka

Ahoj Petře, nejlepší je vyzkoušet :-) My spolupracujeme dlouhodobě s Láďou Bláhou z Velorama.cz - prodává koloběžky a skládačky od mnoha značek, takže neprotežuje jenom jednu nebo dvě. Obchod má v Holešovicích a kromě toho, že Ti poradí, tak Ti nechá taky vybrané stroje vyzkoušet.

Podobnou službu dělá většina seriozních koloběžkových obchodů. Jejich seznam je zde: kolobezkaaja.cz/pujcovny/ 

Kdybys chtěl vyzkoušet právě tenhle model Yedoo Dragstr, tak právě dopisuji recenzi pro Horydoly, a koloběžku mám doma. Klidně Ti ji na den - dva půjčím. Kromě toho máme i nějaké menší koloběžky, tak můžeš vyzkoušet pro srovnání i další kromě Crussisu, jak jsi jel vloni podél Botiče.

Tady je video a záznam ze Stravy z naší nedávné jízdy na Dragstrovi v Praze, což je asi to, co bys chtěl provozovat: Jeli jsme z Jarova do Holešovic a na Hlavní nádraží.   

Bagáž se na tom vozit dá, dokonce tomu říkají koloběžkový backpacking, ale normálnímu kolu se to nevyrovná. Vzniká na tom ovšem závislost - viz třeba ten Láďa :-) Za týden dojel s kamarády na koloběžkách z Liberce k Baltu, další rok je Dunajsou cyklostezku, pořádají se víkedy zvané Koloběžkové spacáky atd... 

Na čenich žádná koloběžka nejde. Naopak se obvyke stojí "jako paní radová" - to je typický koloběžkářský postoj. Je při tom jedno, zda jde o malou či velkou koloběžku.

A jeslti koupit něco za půlku? Klidně to možné je, ale je to stejné jako s bicyklem za půlku - jede to, ale člověk se s tím nadře a někdy navzteká dost. Cenu koloběžky dělá rám, protože je ho těžké a drahé vyrobit, aby se nakroutil a zároveň nebyl úplně tvrdý a také aby se nalámal. Kolo je konstrukční trojúhelník, ale koloběžce chybí horní trubka, což musí dohonit kvalita materiálu a zpracování.

Obecně platí, že čím větší kola, tím to líp jede, ale zase je to méně obratné. 20 palců vepředu a 16 palců vzadu je zřejmě současný ideál do města - dobře to jede po cyklostezkách, vezmou Tě do busu, tramvaje, vlaku i metra, dobře se s tím zatáčí v provozu mezi auty a chodci atd...  20 palců vepředu i vzadu je o trošičku méně obratné, ale zase o trošičku příjemnější na dlouhé jízdy desítky kilometrů. A větší kola jsou nejvhodnější pro dlouhé treky, závody a taky na jízdu se psy.

Jestli jsem Ti doteď nenavrtal díru do hlavy, tak si můžeš nechat udělat hlubokou ďuznu na Facebooku a zeptat se na zkušenost ve skupině KoloběžkyCZ

Reaguj
Koloběžka

Zvažuji něco takového pořídit na ježdění do práce. Tahle vidím stojí kolem desítky, je to rozdíl oproti těm, co stojej půlku a mají velké přední kolo? Dá se na tom vozit bagáž? Jestli to pak nejde moc "na čenich"... A co lehčí terén, zvládá?

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Počet zemědělců ve Švýcarsku rychle klesá

Počet zemědělců ve Švýcarsku rychle klesá

Dnes je ve švýcarské federaci kolem 50 000 statků. Počet zemědělských usedlostí klesá. Od roku 2000 ubylo 30 000 hospodářství.... celý článek

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Zima a Vánoce v Poličském muzeu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Italian tackles extreme powder, ice caves, castles and crevasses in the Alps.
Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat
Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice je hřeben mezi Jabloncem a Tanvaldem. Pro horolezce je vstupní bránou k dobrodružnému lezení v Jizerských horách. Žula je zde přívětivá, pevná a chytovatá.
Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

RIVER GUIDE Nízké a studené podzimní slunce svítí do očí celý den. Plujeme po Vltavě ze Štěchovic na Slapy a zpět. Hluboko pod nám kdysi tekly divoké Svatojánské proudy. Pádlujeme po klidné
Život v dodávce

Život v dodávce

RECENZE Po absolvování roku bydlení na cestách v Dodynce s přítelkyní Barborou a psem Samuelem autor zasedl a sepsal tuto knihu. Je to cestopis hlavně po evropských zemích, i když zavítá i do Maroka. Především ukazuje, že

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 27.11.-3.1. 27.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.
Pražská stovka Milín 3.-5.12. 3.12. 18:00
Mikulášská Orlice Perná   4.12.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
Winter Skyrace Ještěd Běh 4.12.
Zámecký okruh - otužilci Choceň, Tichá Orlice   4.12. 13:00
Dry Tool Cup - mistrovství Česka Brno, pilíř pod přehradou Lezecké závody 4.12.
Paralezení - den otevřených dveří Ostrava, Tendon Blok Lezecké závody pro děti 4.12.

Diskuse

nesmysl Mahulena, 30.11.2021 17:32, 1 příspěvek
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 30.11.2021 9:10, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Venda, 30.11.2021 8:39, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Horydoly - Andrea Černá, 30.11.2021 1:08, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Lukas B., 29.11.2021 20:19, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 29.11.2021 8:09, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 21:01, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20